До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, що відзначається щороку 1 грудня, у філії "Медична бібліотека" Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових організовано виставку "СНІД загрожує людству". Її мета полягає у приверненні уваги користувачів до цієї хвороби та ознайомленні з новими надходженнями книг і журналів на відповідну тематику.
Проблема є надзвичайно актуальною, адже Чернігівська область посідає 5 місце серед регіонів за кількістю захворювань ВІЛ-інфекції в Україні. За даними 2023 року зафіксовано 4221 випадків зараження ВІЛ-інфекцією, 1236 людей хворіють на СНІД. Серед них – 158 дітей, хворих ВІЛ-інфекцією, 96 з яких проходять антиретровірусну терапію. (За даними агенції Suspilne media).
Причиною такого рівня захворюваності завідувачка центру протидії ВІЛ/СНІДу та гепатитів Чернігівської обласної лікарні Ірина Тесленок називає недостатню діагностику хворих у минулих роках. "56% людей діагностують ВІЛ-інфекцію на третій та четвертій стадіях хвороби, коли вже розвивається стадія СНІДу, а не на першому та другому рівнях розвитку інфекції. Лікування, обстеження та діагностування хворих ВІЛ-інфекцією надається безкоштовно, за державний кошт". (За даними агенції Suspilne media).
Ситуація в Україні ускладнюється війною. Через повномасштабне вторгнення ВІЛ-позитивні люди не завжди можуть вчасно отримати необхідну терапію. Ризик інфікування ВІЛ під час війни зростає. Це, перш за все, велика кількість травм та поранень, які супроводжуються масивними кровотечами та потребують невідкладної домедичної допомоги. Ще один із характерних злочинів війни – сексуальне насильство, коли, на жаль, статевий акт не захищений та досить травматичний.
Способи захиститись від ВІЛ-інфекції є, вони доступні. Головне – свідоме ставлення до свого здоров' я.
На виставці представлені книги, які розкривають дану проблему не лише з медичної, а й із соціальної точки зору. Запропоновані видання містять інформацію про запобіжні заходи, способи збереження здоров'я від ВІЛ-інфекції та про методи діагностики, симтоматику і лікування СНІДу.
Ось лише деякі з них:
1. Базові питання добровільного консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію: навчальний посібник для лікарів / за ред. І. В. Дзюблик. – К. : [Б/в], 2007. – 171 с.
2. Бегала Д. Досвід служб соціального супроводу сімей і дітей, які живуть з ВІЛ: практики, що існують за межами України. Огляд міжнародного досвіду / Джейн Бегала. – К. : Вид. дім "Києво-Могилянська академія", 2007. – 84 с.
3. Виклик та подолання: ВІЛ/СНІД та права людини в Україні. – К. : [Б/в], 2008. – 192 с.
4. Доступ ВІЛ-позитивних жінок до якісних послуг з охорони репродуктивного здоров'я та материнства. Аналітичний звіт. – К. : Вид-во Раєвського, 2004. – 110 с.
5. Запорожан В. М. ВІЛ-інфекція і СНІД / В. М. Запорожан, М. Л. Аряєв. – 2-ге вид. перероб. і доп. – К. : Здоров'я, 2004. – 636 с.
6. Регіональний проект з тріангуляції даних у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Чернігівської області. Підсумковий звіт. – К. : МБФ Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні, ТОВ "Агенство "Україна"", 2015. – 84 с.
7. Скачко Б. Г. ВІЛ/СНІД. Профілактика. Лікування. Реабілітація / Б. Г. Скачко. – К. : Медицина, 2006. – 192 c.
На виставці також представлені номери фахового спеціалізованого журналу "Туберкульоз. Легеневі хвороби. ВІЛ-інфекція".
Ознайомитись з виставкою можна у філії " Медична бібліотека" до 05 грудня 2024 року.