Цей Закон встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі – підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
мобілізаційна підготовка – комплекс організаційних, політичних, економічних, фінансових, соціальних, правових та інших заходів, які здійснюються в мирний час з метою підготовки національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту (далі – Збройні сили України, інші військові формування), сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій до своєчасного й організованого проведення мобілізації та задоволення потреб оборони держави і захисту її території від можливої агресії, забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
мобілізація – комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту – на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;
демобілізація – комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту – на організацію і штати мирного часу.
Правовою основою мобілізаційної підготовки та мобілізації є Конституція України, Закон України "Про оборону України", цей та інші закони України, а також видані відповідно до них нормативно-правові акти.
Організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України й Кабінету Міністрів України.
Цей документ містить такі розділи: "Загальні положення", "Організаційні основи мобілізаційної підготовки та мобілізації", "Повноваження Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України та інших органів виконавчої влади, державних органів, органів місцевого самоврядування у сфері мобілізаційної підготовки та мобілізації", "Обов'язки підприємств, установ і організацій та громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації", "Бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час", "Відповідальність за порушення законодавства України про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Прикінцеві положення".
ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачає 26 статей, у яких розкриваються головні поняття і терміни, що стосуються мобілізації. Також стаття 24 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" визначає мету бронювання військовозобов'язаних . Варто зазначити, що цей документ містить роз'яснення з приводу організації і порядку бронювання військовозобов'язаних.
Більш детально ознайомитися із ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" можна на офіційному сайті Верховної Ради України
за посиланням
Список використаних джерел
1. 342.7(477)
З-19
Закон України про мобілізаційну підготовку та мобілізацію : чинне законодавство зі змінами та допов. станом на 17 трав. 2022 р. : (відповідає офіц. текстові). – Київ : Центр учбової літератури, 2022. – 44 с. – (Законодавство України).
2. 341.3
Р 31
Реабілітація військовослужбовців в Україні : [навч.-практ. вид.] / [упоряд. В. А. Бортник та ін.]. – Київ : Професіонал, 2023. – 404, [1] с.
3. 344(477)
Л 63
Лісовський П. М. Військове право України: цифрова держава та інформаційне суспільство знань : навч. посіб. / П. М. Лісовський, Ю. П. Лісовська. – Київ : Ліра-К, 2023. – 161 с.
4. 342.9
П 32
Пилип В. В. Адміністративно-правовий статус учасника бойових дій ООС як спеціальний статус особи : монографія / В. В. Пилип ; ДВНЗ "Ужгород. нац. ун-т". – Харків : Право, 2022. – 189 с.
5. 342. 7(477)
Р 33
Режим воєнного стану: правове регулювання / [М. Г. Коротюк, О. В. Коротюк]. – Київ : ОВК, 2023. – 49 с.