Стрес та ментальне здоров'я. Психологічна допомога в надзвичайних ситуаціях

Стрес та ментальне здоров'я. Психологічна допомога в надзвичайних ситуаціях

26.02.2025
124
  До третьої річниці повномасштабної війни росії проти України у філії "Медична бібліотека" Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових організована книжкова виставка "Стрес та ментальне здоров'я. Психологічна допомога в надзвичайних ситуаціях". Вона оновлюватиметься щоквартально.
  Згідно з визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я, ментальне здоров'я – це стан щастя й добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати і робити внесок у суспільне життя.
  За інформацією ВООЗ, кожна восьма людина у світі живе з психічними розладами, які можуть мати вплив на її фізичне здоров'я, добробут, взаємодію з іншими, а також на засоби для існування. Дедалі частіше на психічні розлади також страждають підлітки й молодь.
  Психічне та фізичне здоров'я взаємопов'язані. Наприклад, стрес підвищує ризик виникнення багатьох проблем із фізичним здоров'ям, особливо таких тривалих розладів із тяжким перебігом як цукровий діабет і серцево-судинні захворювання. У свою чергу, хронічні недуги можуть збільшити ризик розвитку психічних розладів.
  З початком повномасштабної війни росії проти України (24.02.2022 року) проблема захисту і збереження психічного здоров'я українців надзвичайно загострилася. Такі чинники як безпосередня участь у бойових діях, перебування в зоні постійних ракетних та артилерійських обстрілів чи бомбових ударів, життя в умовах окупації значно підвищують уразливість людини до психосоціального стресу, призводять до збільшення частоти психічних розладів.
  Через війну велика кількість населення України постійно перебуває в напруженому, стресовому стані, що призводить до негативних наслідків:
  - втрата почуття безпеки через уразливість практично всієї території країни для ракетних обстрілів та атак безпілотників;
  - переміщення до інших регіонів або країн (а це втрата роботи і звичного середовища);
  - побутові негаразди;
  - фінансові труднощі;
  - соціальна ізоляція;
  - невпевненість у майбутньому і тривога за рідних та близьких.
  За оцінками експертів, 40–50% українців через війну потребуватимуть психологічної допомоги. У певних групах населення кількість таких осіб становитиме: військових ветеранів – 1,8 млн, осіб старшого віку – 7 млн, дітей і підлітків – близько 4 млн.
  Держава створює масштабні проєкти з підтримки психічного та фізичного здоров'я українців у межах країни. Варто знати, що є низка простих заходів, які допоможуть покращити ментальне здоров'я і протистояти стресовим ситуаціям.
  Фахівці Національного інституту психічного здоров'я США радять:
  - регулярно займатися спортом, адже 30 хвилин ходьби або занять фізичними вправами щодня сприяють поліпшенню настрою, зменшують симптоми тривоги та депресії, запобігають серцево-судинним хворобам, ожирінню, цукровому діабету;
  - вживати здорову їжу та уникати зневоднення;
  - дотримуватися гігієни сну (не менше 8 годин);
  - зосереджуватися на позитивних думках;
  - бути на зв'язку з друзями або членами родини, які можуть надати емоційну підтримку та практичну допомогу;
  - звертатися по професійну допомогу, якщо протягом двох тижнів або більше наявні тривожні симптоми, як-от проблеми зі сном, порушення апетиту, труднощі з концентрацією уваги, втрата інтересу до речей, які зазвичай приносили задоволення, нездатність виконувати звичайні повсякденні функції та обов'язки, постійне відчуття втоми і втрати енергії, нав'язливі думки про смерть чи вчинення самогубства.

  На виставці представлені книги й журнальні статті з актуальних питань ментального здоров'я (як зберегти його в будь-яких екстремальних умовах), а також художні твори про справжнє кохання, дружбу, повагу між людьми, щирі почуття, що допомагають подолати будь-які стресові ситуації.
  Далі – коротко про деякі з цих видань.

  1. Герасименко Л. О. Реакція на важкий стрес та розлади адаптації. Посттравматичний стресовий розлад: навч. посіб. / Л. О. Герасименко, А. М. Скрипніков, Р. І. Ісаков. – Київ : ВСВ "Медицина", 2023. – 120 с.

  Навчальний посібник рекомендовано для поглибленого вивчення студентам загальномедичних, педіатричних і стоматологічних факультетів медичних закладів освіти, лікарів-інтернів фаху "Психіатрія та наркоманія". Також він може бути використаний магістрами й аспірантами фахів "Психіатрія та наркологія", "Психотерапія"" і "Медична психологія".
  Для психологів, психіатрів, студентів магістерського рівня, аспірантів цього профілю.


  2. Здоровий спосіб життя. Порадник для тих, хто піклується про своє здоров'я / Чернігів. ОУНБ імені Софії та Олександра Русових; уклад. Н. Д. Яременко, Н. М. Вереня; відп. за вип. Ю. О. Соболь. – Чернігів, 2024. – 36 с.

  Спираючись на досвід відомих учених, лікарів, філософів, письменників, укладачки видання обрали найважливіші рекомендації щодо збереження й покращення здоров'я. Тут розповідається, як берегти здоров'я змолоду в сучасному світі, де екологія, вода, продукти не відповідають стандартам.
  Порадник призначений для всіх, хто прагне покращати своє фізичне та психічне здоров'я.


  3. Ісаков Р. І. Синдром емоційного вигорання / Р. І. Ісаков // НЕЙРО HEWS. Психологія та нейропсихіатрія. – 2024. – № 5–6. – С. 24–27.

  Синдром емоційного вигорання – це стан виснаження внаслідок хронічного стресу через невідповідність очікувань реальним результатам професійної діяльності. У статті розглядаються аспекти синдрому, чинники емоційного вигорання, клінічні ознаки, стадії, а також діагностика і профілактика.

  4. Кенфільд Дж. Курячий бульйон для душі. 101 історія про кохання / Джек Келфілд, Марк Віктор Генсен, Емі Ньюмарк / Пер. з англ. Ю. Підгорної. – Харків : КСД, 2018. – 384 с.

  Це натхненна збірка розповідей про знайомства, романтику, кохання і шлюб. У ній кожен знайде історії про все: від перших побачень і закоханості до освідчень та весілля, від других шансів і пізнього кохання до постійної праці над собою протягом багатьох років.

  5. Ментальне здоров'я: стійкість і вразливість майбутнього / Підгот. Лариса Мартинова // НЕЙРО HEWS. Психологія та нейропсихіатрія. – 2023. – № 6. – С. 5–6.

  У статті розглядаються теми, що обговорювалися на третьому Саміті перших леді "Ментальне здоров'я: стійкість і вразливість майбутнього", а саме: вплив війни на ментальне здоров'я; необхідність надання найвищого пріоритету проєктам у сфері популяризації підтримки ментального здоров'я; ментальне здоров'я підлітків, які в подальшому будуть визначати майбутнє країни.

  6. Печорна О. У затінку земної жінки : роман / Олена Печорна. – Харків : КСД, 2023. – 272 с.

  Книга про долю уродженки Австрії Франциски Цайтлер, яка під час Першої світової війни закохалася в українського полоненого і згодом вирушила за ним в Україну. Якою буде доля жінки на чужині, що чекає на неї? Під час Другої світової вже старенька австрійка Франциска Пономаренко житиме за покликом душі та врятує жителів українського села від смерті. Читачі дізнаються, як перекликається сучасне з минулим і як минуле впливає на сьогодення.

  7. Розлади психічної сфери внаслідок бойових дій : навч. посіб. / В. Д Мішнєв, Б. В. Михайлов, Є. Г. Гриневич, В. Ю. Омелянович. – 2-ге вид., переробл. та доповн. – Київ : ВСВ "Медицина", 2024. – 167 с.

  Навчальний посібник присвячено основним питанням діагностики, медичної допомоги, лікувально-реабілітаційних заходів, психофармакотерапії та психотерапії психічних розладів, пов'язаних з веденням бойових дій.
  Для лікарів-психотерапевтів, лікарів-психіатрів, лікарів-неврологів, лікарів-психологів, медичних / клінічних психологів, лікарів загальної практики – сімейної медицини.


  8. Сон як невід'ємна складова фізичного та психічного здоров'я / Підгот. Світлана Соловйова // НЕЙРО HEWS. Психологія та нейропсихіатрія. – 2023. – № 9. – С. 5–6.

  У статті розглядається питання сну як складової нервово-поведінкового стану, що охоплює глибокі зміни в мозку та системній фізіології. Для багатьох біологічних функцій сон є вирішальним, регулюючи адаптацію та функціонування всього організму від генів до поведінки. На сон мають вплив чинники як навколишнього середовища, так і соціальні та біологічні. Попри досягнення в розумінні природи сну, його важливість іще не набула належного відображення в національних програмах України.

  9. Форман Г. Облиш мене : роман / Гейл Форман; пер. з англ. В. Бондар. – Харків : КСД, 2016. – 256 с.

  Для всіх жінок, які хоч раз у житті мріяли сісти в потяг і поїхати світ за очі замість вертатися додому – до нескінченного куховарства, прання, невивчених уроків і нез'ясованих стосунків. . Можливо, хтось не зрозуміє головну героїню роману, але точно не осудить.

  Приємного перегляду!
  Ця виставка постійна. Наступне її оновлення відбудеться у другому кварталі.
  Запрошуємо до медичної бібліотеки!
 

 
Повернутись
Поділитись:

Розклад роботи:

Бiблiотека:
ПН-ЧТ – 9:30-18:00
ПТ – ВИХІДНИЙ
СБ-НД – 10:00-18:00
Інтернет-центр:
ПН-ЧТ – 9:30-18:00
ПТ – ВИХІДНИЙ
СБ-НД – 10:00-18:00

обслуговування користувачів до 17:45
 

Під час ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ

обслуговування користувачів
призупиняється