До Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом – 24 березня – у філії "Медична бібліотека" Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових організовано книжкову виставку "Туберкульоз – проблема медична і соціальна".
Дату відзначення цього дня обрано не випадково, адже саме 24 березня в 1882 році відомий німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про виявлення бактерії, що спричиняє захворювання. Відтоді було відкрито шлях до діагностики та лікування туберкульозу.
Туберкульоз залишається одним із найбільших інфекційних убивць у світі. За даними ВООЗ, від цієї недуги щодня втрачають життя близько 4000 людей і 28000 – хворіють на туберкульоз.
Наразі серйозною проблемою, що обтяжує перебіг як інфекційного, так і епідемічного процесу туберкульозу, залишається стійкість/резистентність мікобактерій до протимікробних препаратів (множинна стійкість, широка стійкість), яка розвивається внаслідок неправильного ведення хворих, недотримання курсу терапії, неналежного використовування препаратів або неефективних лікарських форм тощо. Для багатьох країн така ситуація стала викликом стосовно успішності лікування туберкульозу та можливості передачі лікарської резистентності, особливо в закритих умовах (лікарні, установи пенітенціарної системи тощо).
Не оминула ця проблема й Україну. За даними ВООЗ і ДУ "Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України", у 2014 році Україна входила до першої п'ятірки країн світу з найвищим тягарем мультирезистентного туберкульозу.
За даними ВООЗ, в організмі кожного третього жителя нашої планети вже є туберкульозна паличка, тобто вони тубінфіковані. Якщо у XVIII–XIX століттях туберкульоз набував статусу епідемії через високу смертність, то вже у першій половині XX століття поліпшення соціально-економічних умов та вжиття заходів щодо хворих, зокрема їх ізоляції, сприяли значному зменшенню захворюваності як у Європі, так і в США.
В Україні кількість хворих на туберкульоз щороку збільшується на 40 тисяч, і щороку наша країна втрачає 10 тисяч громадян через смерть від цієї недуги.
Найвищі показники захворюваності на всі форми туберкульозу відзначають у найбільш промислово розвинених південно-східних регіонах України: Херсонський, Луганській, Миколаївській, Донецькій, Харківській і Запорізькій областях.
За даними, наведеними завідувачкою Центру фтизіатрії Чернігівської обласної лікарні Жанною Карпенко у програмі "Праймвечір. Акценти" на "Українському радіо. Чернігів", у 2023 році виявлено 432 випадки туберкульозу, що на 13 випадків більше, ніж у 2022 році. 53 пацієнти померли. Було зазначено, що серед хворих з'явилися нові категорії: військовослужбовці – 34 випадки, внутрішньо переміщені особи – 6 випадків. Чернігівська область посідає 16-те місце за рівнем захворюваності серед регіонів України.
На виставці представлені книги й журнальні статті, що висвітлюють основні тенденції запобігання, профілактики і лікування туберкульозу. Пропонуємо до вашої уваги короткі анонси деяких із них.
1. Ведення побічних реакцій під час лікування хворих на туберкульоз та ко-інфекцію (туберкульоз / ВІЛ-інфекція / СНІД) : методичний посібник для лікарів / Державна установа "Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф. Г. Яновського НАМН України"; уклад. Юрій Іванович Фещенко [та ін.]. – Київ : [б/в], 2016. – 94 с.
Це посібник для лікарів, у якому наведено різноманітні побічні реакції при застосуванні лікарських засобів протитуберкульозної терапії, розказано про алгоритм лікування побічних реакцій та невідкладну допомогу при них.
2. Новожилова І. О. Як вплине війна в Україні на епідемічну ситуацію з туберкульозом. Міркування фахівців / І. О. Новожилова // Український пульмонологічний журнал. – 2024. – № 2. – С. 63–69.
Стаття аналізує ситуацію із захворюваністю на туберкульоз до 2022 року й нові виклики під час війни. Подається прогноз імовірних сценаріїв розвитку ситуації.
3. Особливості імунного статусу хворих на мультирезистентний туберкульоз легень після застосування режимів лікування з бедаквіліном та лінезолідом / Н. Є. Лаповець [та ін.] // Туберкульоз. Легеневі хвороби. ВІЛ-інфекція. – 2021. – № 3. – С. 30–34.
Стаття містить результати клінічного дослідження хворих на мультирезистентний туберкульоз, підвищення ефективності їх лікування та вивчення імунного статусу хворих.
4. Петренко В. І. Позалегеневий і міліарний туберкульоз у хворих на ко-інфекцію туберкульоз/ВІЛ / В. І. Петренко[та ін.]. – Київ : ТОВ "ДКС центр", 2015. – 112 с.
У посібнику представлено основні клінічні прояви позалегеневого туберкульозу у ВІЛ-позитивних і ВІЛ-негативних хворих, принципи діагностики й диференціальної діагностики, а також специфічні підходи до лікування захворювання різної локації.
Рекомендовано для студентів та лікарів-інтернів ВНМЗ IV рівня акредитації, лікарів сімейної медицини.
5. Скачко В. Г. Туберкульоз / В. Г. Скачко. – Київ : Медицина, 2006. – 120 с.
У книжці на сучасному науковому рівні висвітлено основні тенденції профілактики та лікування туберкульозу. Описано, як підвищити імунітет і запобігти туберкульозові в різних вікових групах, враховуючи особливості перебігу супутніх захворювань. Обґрунтовано можливості посилення ефективності традиційної антибактеріальної терапії.
Для широкого кола читачів. Видання може бути корисним для лікарів-фтизіатрів, сімейних лікарів, а також тих, хто цікавиться системними методами профілактики й лікування різноманітних захворювань внутрішніх органів.
6. Фещенко Ю. І. Реорганізація, реструктуризація та реформування протитуберкульозної служби в Україні : монографія / Ю. І. Фещенко [та ін.]. – Київ : Ліра-К, 2015. – 172 с.
У монографії висвітлені основні стратегії контролю за туберкульозом, система надання протитуберкульозної допомоги населенню, причини нестабільної ситуації з туберкульозу.
Видання буде корисним для організаторів фтизіатричної служби, фтизіатрів, фтизіохірургів, лікарів інших спеціальностей.
7. Фізичні фактори довкілля та їх вплив на формування здоров'я населення України. Збірка тез доповідей науково-практичної конференції (шістнадцяті марзєєвські читання). – Вип. 20. / ДУ "Інститут громадського здоров'я ім. О. М. Марзєєва ; ред. А. М. Сердюк. – Київ : [б. в.], 2020. – 244 с.
Це збірка тез доповідей з проблеми шкідливого впливу довкілля, охорони громадського здоров'я, екологічної та хімічної безпеки населення.
8. Юрко К. В. Соціально значущі та особливо небезпечні інфекційні хвороби : навч. посіб. / К. В. Юрко, Г. О. Соломенник. – Київ : ВСВ "Медицина", 2023. – 255 с.
У навчальному посібнику викладено сучасні уявлення про найпоширеніші соціально значущі та особливо небезпечні інфекційні хвороби. Наведено їх загальну характеристику, етіологію, епідеміологію, патогенез, клінічні прояви, ускладнення, діагностику й диференціальну діагностику, лікування, профілактику. Особливу увагу приділено питанням біонебезпеки, біотероризму та протидії їм.
Для студентів медичних закладів вищої освіти, лікарів-інтернів, курсантів закладів післядипломної освіти, лікарів і медичних сестер практичної ланки охорони здоров'я, викладачів.
Виставка працюватиме з 19 березня до 1 квітня. Приємного перегляду!