14 травня до Всесвітнього дня вишиванки в читальній залі Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових міський фотоклуб "Прекрасне поруч" презентував виставку світлин "Два кольори".
Розпочала презентацію Марія Шумар – щемкими піснями та власними поетичними рядками. Також поезією гостей зустрічі тішила художниця і поетка Тетяна Тимошенко, прочитавши, зокрема, вірш "Свята Чернігівська земля".
Виставка "Два кольори" приурочена до Всесвітнього дня вишиванки – міжнародного свята, яке покликане зберегти давні народні традиції створення й носіння етнічного вишитого українського одягу. Воно відзначається кожен третій четвер травня ось уже 19 років поспіль. Започаткували цей день у 2006 році студенти Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Та вже протягом наступних років свято розширилося до всеукраїнського рівня, а згодом до нього почала долучатися українська діаспора і прихильники України.
В експозиції минуле поєдналося із сьогоденням у 40 архівних та сучасних фото, адже, окрім нових фотопортретів, більшість презентованих світлин – архівні*. Студенти, діти, родини, дівчата – і всі у вишиванках. До слова, деякі світлини датовані початком ХХ століття.
Як зазначила організаторка виставки Наталія Василинчук, учасниці й учасники фотоклубу "Прекрасне поруч" мали на меті з допомогою виставки показати шлях вишиванки в долях-світлинах простих людей та виявити любов і шану до одного з найбільших символів нашого народу, української культури та ідентичности.
У кожному виступі вчувалося відголосся війни та червоною ниткою звучали слова вдячности нашим захисникам і захисницям. Адже попри всі намагання агресора перетворити наше життя на суцільний біль і страх, намагання змусити відмовитися від свого коріння та довести нам, що нас не існує як нації, ми маємо можливість підтримувати й популяризувати наші культурні надбання, творити нове та доводити, що Україна була, Україна є і Україна буде жити у кожному слові, ноті, стібочку, штриху та світлотіні наших творінь.
Фотохудожники Сергій Тарабара (голова ЧОО НСФХУ) та Віктор Кошмал (член ЧОО НСФХУ) наголосили на важливості подібних подій як на підкресленні нашої ідентичности через мову, народний одяг, мистецтво, книги… Адже вплив м'якої сили культури насправді величезний, особливо у довгостроковій перспективі.
Волонтерка та колекціонерка українського строю Уляна Оленська нагадала гостям про важливість берегти, любити й популяризувати рідне, зокрема і народний одяг. До слова, пані Уляна надала архівні фото для виставки. Як і Ольга Шеремет (членкиня фотоклубу "Прекрасне поруч"). На презентації виставки фотомисткиня показала давні рушники своєї родини та нагадала на прикладі свого рідного Грем'яча, який щоденно потерпає від снарядів, що московія веде війну не за території, а задля знищення самої пам'яті й культури, знищення наших міст і сіл, рушників та вишиванок, усього, що робить нас українцями, та і нас самих.
Тож найменше, що ми можемо робити, – пам'ятати, берегти та якомога більше популяризувати українське.
Про фотовиставку Ольги Шеремет "Я вертатимусь додому по дорогах і полях… (с. Грем'яч)" читайте в
матеріалі
А переглянути відеоматеріали можна
тут
Наприкінці зустрічі гостей чекав невеличкий сюрприз та позитивний настрій – дефіле у вишиванках.
Запрошуємо завітати на виставку до гостинної читальної зали бібліотеки Русових та доторкнутися до автентичного, рідного і, безумовно, прекрасного.