"Мистецтво творити": нонфік, що надихне стати митцем | Національний тиждень читання
21.06.2025
79
Яка асоціація у вас виникає, коли кажуть слово "творчість"? Мольберт і помах пензля, гітара та ноти, що застигли у повітрі, фотокамера і прекрасний захід сонця над берегом моря чи самотня постать під деревом із блокнотом та ручкою в руках?
А якщо вам скажуть, що оце все – лише стереотипні застарілі уявлення про цей неймовірний процес? Що наука чи проєктування – це також творчість? Що аби жити життя – також потрібно мати неабияку творчу сміливість?
До Національного тижня читання – 2025 під назвою "Арабески книжкових шляхів" від Українського інституту книги відділ мистецтв Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових дібрав 5 книг із психології творчости, щоб відшукати відповідь на запитання, що ж таке, власне, ця ваша "творчість".
Важливе уточнення № 1: кожне видання (як і досвід, стиль та підхід авторів, які писали ці книги) – особливе та унікальне. Схожі вони між собою чи геть протилежні, лише текстові чи заповнені ілюстраціями – неважливо. Адже така багатогранна тема як творчість заслуговує на аналогічне багатогранне висвітлення з безліччю підходів до подання інформації. Важливо лише те, чи відгукується котрась із книг у вашій душі.
Ролло Мей. "Сміливість творити" (2024) У книзі зібрані нариси з психології творчости відомого американського психолога, психотерапевта і теоретика екзистенційної психології Ролло Мея, у яких він розповідає про креативні осяяння людства на різних історичних, культурних та соціяльних рівнях становлення.
У виданні, яке залишається класикою літератури з психології, розглядається, зокрема, природа творчости і творчого процесу не лише у мистецтві, а в усіх сферах життя. Попри те, що книга була написана в 1975 році, а Ролло Мей подекуди спирався на застарілі дані й концепції, та все ж його спостережливість, гострий розум, широка ерудиція і багатий досвід у психотерапії роблять його висновки та ідеї актуальними і сьогодні.
Рік Рубін. "Творчий акт: спосіб буття" (2023) Автор книги – один із найвпливовіших музичних продюсерів останніх 20 років. Він був продюсером понад 200 альбомів. Наприклад, Рік Рубін був одним із творців жанру ню-метал, співпрацюючи з гуртами Linkin Park, System of a Down, Red Hot Chili Peppers, Slipknot. Як то кажуть, хто знає – той знає. Він відомий умінням створити простір, у якому митці різних жанрів і стилів можуть усвідомити, ким вони є насправді і що можуть запропонувати світові. Автор доводить, що творчість – це не професія і не результат, а радше спосіб сприйняття світу, і кожен може знайти для неї місце у своєму житті.
Книга містить короткі нариси, такі собі есеї-роздуми, есеї-поради, спрямовані підштовхнути людину до певної думки чи дії: налаштуватися на творчість, усвідомити себе та свої підходи до мистецтва, відшукати і зберегти джерело енергії або навіть отримати заряд упевнености й запевнення, що ти – справді митець. Без ілюстрацій чи інших факторів, що можуть відвертати увагу – лише діалог митця з текстом.
Майкл Джонсон. "А тепер спробуйте щось дивніше: як вижити в креативному бізнесі і лишатися невичерпним джерелом ідей" (2020) Майкл Джонсон, визнаний у всьому світі графічний дизайнер та автор двох ґрунтовних робіт про дизайн, зібрав у цьому виданні вершки свого 30-річного досвіду у 233 порадах, які допоможуть щодня генерувати нові цікаві ідеї. Ви обов'язково знайдете серед цих порад ту, що допоможе відшукати нове візуальне чи концептуальне рішення, вдосконалити взаємодію з клієнтами, глянути на свою роботу під іншим кутом та здобути творчу впевненість.
У цьому виданні немає нумерації сторінок, лише нумерація нотаток, тож трохи зрозуміти структуру тексту допомагають розділи. Книга проста у сприйнятті й читанні, з лаконічним текстом, невимушена, схожа на особисту розмову з автором за горнятком запашного чаю.
Том і Девід Келлі. "Творча впевненість. Як розкрити свій потенціал" (2017) Лаконічне видання з приємним візуальним оформленням та мінімумом ілюстрацій від засновника IDEO і Stanford d.school Девіда Келлі та автора бестселера "Мистецтво інновації" Тома Келлі. Тут на близько 300 сторінках викладена захоплива розповідь про те, як вивільнити, виплекати і зміцнити здатність до творчости.
Цією книгою автори нагадують, що у кожного з нас є цікаві й вартісні думки чи ідеї. Брати Келлі пояснюють на прикладах, що творчість – це спосіб мислення, настрій, проактивний підхід до пошуку нових рішень. Можливо, не всі з нас "люди мистецтва", але всі здатні більш творчо та креативно підходити до того, чим займаються.
Джулія Кемерон. "Шлях митця. Духовна дорога до примноження творчості" (2017) Насамперед це книга для людей, які з будь-яких причин перебувають у творчій кризі або ж не знають, куди рухатися та з чого почати реалізацію власного творчого потенціалу. У цій гарно структурованій книзі з винесеними цитатами, виділеними тезами та зручними розділами на 350 (трьохстах п'ятдесяти) сторінках авторка кількох бестселерів, викладачка, драматургиня Джулія Кемерон ділиться власним досвідом та напрацюваннями, які вона записала на основі своїх лекцій для митців, що зайшли у глухий кут. Поступово, з випадкових зустрічей і невеличких уроків виник ґрунтовний та дієвий курс "Шлях митця".
Це практичний курс, розрахований на 12 тижнів щоденних занять, який покликаний допомогти митцю-початківцю помітити і пробудити в собі нові таланти чи повністю розкрити грані основної діяльности, відкинути скептицизм, комплекси, невпевненість, хворобливе сприйняття некомпетентної критики та зробити так, аби вони не заважали на шляху.
Джулія Кемерон упевнена: "Творчості навчити не можна, але навчити інших ДОЗВОЛИТИ собі бути творчими – цілком можливо".
Книги, представлені тут, доводять, що творчість – це не лише про мистецтво, адже творчо і креативно працювати можна над будь-чим.
Творчість – не професія, а спосіб мислення, який кожен може натренувати.
Важливе уточнення № 2: у тексті подано коротку інформацію, тож аби більше дізнатися про книги – радимо переглянути відео.
Список використаної літератури
159.9
М 45 Мей Р. Сміливість творити / Ролло Мей ; пер. з англ. Павло Дяченко. – Львів : Апріорі, 2024. – 126 с. – (Психологія саморозвитку).
159.9
Р 82 Рубін Р. Творчий акт: спосіб буття / Рік Рубін за участю Ніла Штрауса ; [пер. з англ. Наталії Яцюк]. – Харків : КСД, 2023. – 415, [1] с.
7
Д 42 Джонсон М. А тепер спробуйте щось дивніше. Як вижити в креативному бізнесі і лишатися невичерпним джерелом ідей / Майкл Джонсон ; [пер. з англ. Юлія Максимейко]. – Київ : ArtHuss, 2020. – [225] с.
159
К 34 Келлі Т. Творча впевненість : як розкрити свій потенціал / Том Келлі, Девід Келлі ; [пер. з англ. О. Любарської]. – Київ : Основи, 2017. – 295 с.
88.8 / 15
К 35 Кемерон Д. Шлях митця : духовна дорога до примноження творчості / Джулія Кемерон ; пер. з англ. Тетяна Савчинська. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2017. – 349 с.