26 червня в Україні відзначається День кримськотатарського прапора, встановлений відповідно до Рішення V Курултаю кримськотатарського народу. День кримськотатарського прапора – неофіційне свято, що відзначається за рішенням органів самоврядування кримськотатарського народу з 2010 року, символізує єдність, наступність поколінь кримських татар та їхню боротьбу за свободу і право на самовизначення.
Нині кримськотатарський прапор є символом боротьби за права корінного народу Криму, символом звільнення півострова від російської окупації та одним із символів відновлення територіальної цілісності України.
Довідково (за матеріалами Українського інституту національної пам'яті)
Кримськотатарський народ – найбільший корінний народ Криму та Української держави загалом, оскільки сформувався на території, яка сьогодні перебуває у міжнародно визнаних кордонах України і не має державності поза її межами.
Прапор кримських татар (Мави Кок-байрак, укр. – блакитний прапор) – полотно небесного (блакитного) кольору із золотим знаком влади – тамгою – у лівому верхньому куті. Блакитний колір у тюркських народів – синонім чистоти і свободи. Він асоціюється з чистим небом, миром та морем, а також є одним із символів стародавнього тюркського вірування – тенгріанства. Однотонне тло – символ єдності народу. Показово, що блакитний колір майже не використовувався у знаменах військових підрозділів кримських татар – можливо, тому, що вважався священним і не призначався для війни.
Тарак-тамга (крим. taraq tamğa, укр. герб-гребінь) – родовий знак правлячої династії Кримського ханства Ґереїв (Ґіреїв) і національний герб кримськотатарського народу у ХХ і ХХІ століттях. У часи Кримського ханства зображувався на печатках та монетах. Уже перший хан династії Хаджи Ґерей використовував тарак-тамгу.