"Я славлю Чернігів…" | Творчий портрет Івана Зажитька | Серія "Видатні чернігівці"

"Я славлю Чернігів…" | Творчий портрет Івана Зажитька | Серія "Видатні чернігівці"

02.07.2025
54
  Творчість знаного на Чернігівщині та в Україні композитора Івана Зажитька – направду безцінний і багатогранний діамант. Поряд із популярними піснями й симфонічними творами упродовж усього творчого шляху митця постають музичні перлини, присвячені древньому Чернігову та оповитій туманами легенд Чернігівщині.
  Як привітання до 85-річчя від дня народження українського композитора, що зробив неймовірний внесок у розвиток музичного мистецтва Чернігівщини ІІ пол. ХХ ст. – поч. ХХІ ст., відділ мистецтв Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових підготував віртуальний творчий портрет "Я славлю Чернігів…", щоб висловити вдячність митцеві за його творчість і співпрацю з бібліотекою.

  ♥ "Вечір Івана Зажитька" (2016) з відео
  
  ♥ "Вечір Івана Зажитька" (2016) з текстом
  
  Іван Зажитько – український композитор, диригент, музикант (баян, кларнет), педагог, керівник церковного хору, музично-громадський діяч. Народився 2 липня 1940 року в селі Смолянка (Куликівський р-н, нині – Олишівська селищна громада Чернігівського р-ну, Чернігівська обл.). У 1970 році закінчив Ніжинський державний університет ім. М. Гоголя по класу диригування. Робота Івана Андрійовича незмінно була пов'язана з творчістю і музикою. Зокрема, він був художнім керівником Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм (1990–1996 рр.) й головою Чернігівської обласної спілки композиторів-аматорів (1976–1996 рр.).
  Іван Зажитько – автор багатьох популярних пісень і солоспівів (романсів), опрацювань народних пісень, хорових та інструментальних творів, музики до театральних вистав і для симфонічного оркестру. Також митець плідно працює у напрямі духовної та церковної музики.
  До творчого доробку композитора, зокрема, входять такі твори: вокально-симфонічні твори "Над Україною зоряна ніч", "Похорон друга" (за однойменною поемою П. Тичини); твори для капели бандуристів "Вставай, Україно", "Колискова Україні", "Гімн Чернігову", "Весна і квіти"; романс "О панно Інно" та ін. Шевченкіану складають "Наша дума, наша пісня..." для капели бандуристів; "Огні горять" для баритона у супроводі фортепіано; "Дума про Богдана" (з творів "Гоголю", "І мертвим, і живим...", "Сон" (Комедія), "Розрита могила", "Стоїть в селі Суботові", "До Основ'яненка") для мішаного хору в супроводі фортепіано (версія для соліста у супроводі капели бандуристів); "Огні горять" для баритона у супроводі фортепіано; опрацювання народних пісень на Шевченкову поезію для баритона у супроводі фортепіано: "Встає хмара з-за лиману" (з поеми "Тарасова ніч"), "Породила мати сина" (з поеми "Сова"), "Така її доля" (з балади "Причинна"), "Зоре моя вечірняя" (з поеми "Княжна"); "У гаю, гаю вітру немає" (з поеми "Гайдамаки") для баритона, віолончелі та фортепіано; "Думи мої, думи мої...", опрацювання народної пісні для голосу в супроводі кобзи; "Вітер з гаєм розмовляє" для мішаного хору а капела; "Наша дума, наша пісня" (з поезії "До Основ'яненка") для академічного хору а капела; "На ріках круг Вавилона" (Псалом № 136 з циклу "Давидові псалми") для академічного хору а капела.
  Твори композитора давно вже стали окрасою виконавського репертуару відомих в області та Україні творчих колективів, зокрема Академічного камерного хору імені Дмитра Бортнянського, Чернігівського академічного народного хору, Капели бандуристів імені Остапа Вересая, Заслуженого аматорського народного хору України "Десна" та знаних чернігівських солістів, зокрема Івана Круша, Володимира Гришина, Сергія Сулімовського. Також вагоме місце творчість композитора посідає і в репертуарі студентських колективів Чернігівського музичного коледжу імені Левка Ревуцького. Хоча, як наголошує сам автор, аматорські творчі колективи також можуть виконувати більшість його творів.
  До слова, доктор мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України Олег Васюта дав ґрунтовний опис творчости й музичній діяльности Івана Зажитька.

  ♥ Читати статтю Олега Васюти "Композитор Іван Зажитько: хорова, камерно-вокальна та церковна музика"
  
  Пропонуємо ознайомитися з уривком із музично-літературної композиції "Садиба Коцюбинського" композитора Івана Зажитька та Раїси Борщ (заслужена артистка України, художня керівниця Капели бандуристів імені Остапа Вересая). У автора музики композиція має назву "Весна і квіти". А презентували її у 2021 році в Чернігівському музеї-заповіднику Михайла Коцюбинського.

  ♥ У Чернігові прозвучала прем'єра композиції "Садиба Коцюбинського"
  
  ♥ Прослухати музичну композицію "Садиба Коцюбинського"
  
  Творча діяльність композитора тісно пов'язана зі знаними поетами рідного краю. Так, у 2019 році світ побачила книга "Світло з небес", народжена у співпраці двох знаних митців Чернігівщини – митця слова Анатолія Покришня, що виступив автором сценарію, та митця мелодій Івана Зажитька. Ця книга вміщує театральне дійство "Різдвяна містерія" та музично-поетичні есеї довільної форми і складається з двох розділів – власне сценаріїв та нотного додатку.

  ♥ ПОКРИШЕНЬ Анатолій Митрофанович, ЗАЖИТЬКО Іван Андрійович. "Світло з небес"

  Адміністрація і колектив Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових щиро вітають Івана Зажитька, зичать незгасного натхнення і творчих здобутків. Нехай життєдайне світло його музики ще довгий час осяває та зігріває всіх поціновувачів прекрасного!
 









 

  Авторські збірки композитора

  Н2.4
  З-16
  Зажитько І. А. Наші знамена [Ноти] : cпіваник / І. А. Зажитько. – Чернігів : Десна Поліграф, 2021. – 67 [1] с.

  Н2.4
  З-16
  Зажитько І. А. Я славлю Чернігів [Ноти] : співаник / І. Зажитько. – Чернігів : Десна Поліграф, 2021. – 119 [1] с.

  821(477.51)
  С 24
  Світло з небес [Текст] / авт. сценарію Анатолій Покришень ; композитор Іван Зажитько. – Київ : Інтерсервіс, 2019. – 190 с. : ноти.

  Також твори композитора можна знайти, зокрема, в цих виданнях:

  Н2.1
  Ш 37
  Шевченко Т. Пісенний "Кобзар" [Ноти] : збір. хор. творів у семи томах. Т. 5. Твори з інструментальним супроводом / Т. Шевченко ; уклад. П. І. Муравський, ред., вступ. ст., бібліограф. О. А. Шокало, муз. ред. М. І. Гулковський. – Київ : Ліра-К, 2023. – 319, [3] с.

  Н2.4
  Б 90
  Будь героєм! Пісні Катерини Куйбіди (Мандрик) [Ноти] : присвячується 95-літтю з дня народження зв'язкової УПА Катерини Куйбіди / упоряд. : І. Пилатюк, В. Куйбіда. – Чернігів : Десна Поліграф, 2023. – 59 [1] с.

  Н2.1
  І-11
  І пісня звучить солов'їна... [Ноти] : зб. пісень з репертуару засл. нар. аматор. хору "Десна" / упоряд. О. О. Коцур. – Чернігів : [б. в.], 2015. – 90 с.

  Н2.4
  К 56
  Коваленко Б. Лети, моє слово [Ноти] : зі зб. "Гомін Дніпра", мелодії для ф-но, бандури до слів Боженни Коваленко / Б. Коваленко. – Київ : Ярославів Вал, 2011. – 68 с.

  Н2.33
  П 34
  Пісні з репертуару кобзаря-лірника Василя Нечепи [Ноти] / упоряд. В. Дерев'янко. – Genk-Beigiё : BOEV, 1990. – 75 с.

  Н2.1
  М 89
  Музичні вечори [Ноти]. Вип. 8. Співає академічний хор / упоряд. В. О. Мальцев. – Київ : Музична Україна, 1989. – 43 с.

  До слова, у виданнях "Я славлю Чернігів" (2021) та "Пісенний "Кобзар". Т. 5. Твори з інструментальним супроводом" (2023) вміщено розгорнуту інформацію і про самого Івана Зажитька. А інтерв'ю з композитором можна прочитати у тринадцятому номері газети "Сіверщина" за 2010 рік (Іван Зажитько : "Віра живить мою творчість" / спілкувався Петро Антоненко // Сіверщина. – 2010. – № 13. – С. 12.).
 
  За матеріалами О. Васюти та О. Шокала
  Підготувала Катя Скрипка,
  членкиня НСЖУ, завідувачка відділу мистецтв
Повернутись
Поділитись:

Розклад роботи:

Бiблiотека:
ПН-ЧТ – 9:30-18:00
ПТ – ВИХІДНИЙ
СБ-НД – 10:00-18:00
Інтернет-центр:
ПН-ЧТ – 9:30-18:00
ПТ – ВИХІДНИЙ
СБ-НД – 10:00-18:00

обслуговування користувачів до 17:45
 

Під час ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ

обслуговування користувачів
призупиняється