З нагоди Міжнародного дня відмови від поліетиленових пакетів (International Plastic Bag-Free Day), який припадає на 3 липня, працівники Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових приєдналися до екологічного флешмобу "Екологія в дії: пакетам торба!".
Мета заходу – привернення уваги до проблем надмірного використання пластику, а також свідомого ставлення до споживання та утилізації шкідливих матеріалів серед населення.
Щорічно у світі виготовляють понад 13 мільярдів пластикових пакетів, тобто 300 одиниць на кожного дорослого мешканця Землі. Середньостатистична тривалість життя пакета – 12–15 хвилин, а для розкладання поліетилену потрібно близько 200 років, для пластику – від 400 до 1000 років.
Поки жоден пакет у світі не розклався природним шляхом, адже пластик створений не так давно (це був "паркезин" Олександра Паркса, представлений на Великій лондонській виставці в 1862 році), і людство може тільки здогадуватися про термін життя цього винаходу.
Поліетиленові пакети вже давно стали серйозною екологічною проблемою.
Тонкі пластикові пакети потенційно небезпечні для дітей. Навіть якщо малюки не намагаються навмисно гратися пакетами, є ризик випадково заплутатися в них, що може призвести до нещасного випадку. Тварини часто плутають поліетиленові пакети з їжею, що спричиняє їхню загибель.
Наразі майже 40 країн обмежили використання поліетилену та інших видів пластику або ж повністю його заборонили. Першими таке рішення ухвалили в 1994 році у Данії. У 2002 році ініціативу підтримала Ірландія. Найбільш суттєво почали відмовлятися від поліетилену у 2014–2015 роках. Здебільшого це пов'язано з прийняттям у ЄС директиви, яка стимулює держави зменшувати його використання.
У 2021 році до цієї ініціативи приєдналася Україна. Верховна Рада підтримала обмеження на використання поліетиленових пакетів. Під заборону потрапили тонкі, надтонкі та оксорозкладні пакети.
Альтернатива використання поліетиленових пакетів – екоторби, шопери, плетені сумки, біорозкладні пакети, рюкзаки.
Необхідно зазначити, що будь-яка природоорієнтована подія чи акція – це лише маленька частинка у тривалому процесі формування екологічної культури та свідомості кожної людини і всього суспільства. Ми маємо прагнути, щоб екологічні звички та дії стали щоденними та усвідомленими.