У 2014 р. в Україні з прийняття Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади (01.04.2014), законів України "Про співробітництво територіальних громад" (17.06.2014), "Про добровільне об'єднання територіальних громад" (05.02.2015) та змін до Бюджетного і Податкового кодексів, розпочався процес децентралізації.Мета реформи – формування ефективного місцевого самоврядування та територіальної організації влади для створення і підтримки повноцінного життєвого середовища для громадян, надання високоякісних та доступних публічних послуг, становлення інститутів прямого народовладдя, узгодження інтересів держави та територіальних громад.
Реформа передбачає відповідальність органів місцевого самоврядування перед жителями – за ефективність своєї роботи, а перед державою – за її законність.
Цей процес дозволив формувати відповідно до положень Європейської хартії місцевого самоврядування значний дієвий і спроможний інститут місцевого самоврядування на базовому рівні – об'єднані територіальні громади (ОТГ).
Децентралізація в Україні в свою чергу призвела до потреби зміни адміністративно-територіального устрою, яке Уряд затвердив у червні 2020 р. Відповідно до розпоряджень Кабінету Міністрів, в Україні сформовано 1469 територіальних громад, які покривають усю територію країни. 17 липня 2020 р. Верховна Рада України прийняла Постанову № 3650 "Про утворення та ліквідацію районів". Згідно з документом, тепер в Україні 136 районів. Старі 490 районів парламент ліквідував.
Європейський Парламент визнав реформу децентралізації та розширення можливостей місцевої влади як одну з найуспішніших реформ в Україні.
Не обійшла реформа децентралізації і Чернігівську область. 28 березня 2014 р. Чернігівської обласна рада прийняла звернення до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо запровадження в області пілотного проекту з реформування місцевого самоврядування.
З травня 2015 р. в області діє Офіс реформ – спільний проект Асоціації міст України та Мінрегіонбуду. Їх першочерговим завданням було роз'яснити громадам перспективи об'єднання.
17 жовтня 2018 р. Уряд вніс зміни до перспективного плану формування територій громад Чернігівської області, який покривав 100% території регіону.
13 травня 2020 р. Кабінет Міністрів України затвердив остаточний варіант Перспективного плану формування територій громад Чернігівської області.
Віртуальна інформаційна виставка "Чернігівщина. ОТГ: щоденний ритм буття" знайомить з новим адміністративно-територіальним устроєм Чернігівської області, а це п'ять районів, 57 територіальних громад, серед яких 16 міських, 24 селищних і 17 сільських громад.
обслуговування користувачів до 17:45
обслуговування користувачів
призупиняється