Відділ краєзнавства

Новини

16.07.2025
53
Шлях слова: життя і творчість Анатолія Коваля │ Рубрика "Цей день в історії"

  У невеличкому будиночку неподалік річки Десни в містечку Остер у сім'ї вчителя Іллі Коваля 16 липня 1921 року народився син Анатолій. Його батька згадують як талановитого вчителя біології і ботаніки, який прищепив любов до рідного краю та України не одному поколінню острян. Отже, і своєму синові Ілля Іванович зумів передати любов до рідної землі. Не менший вплив на майбутнього письменника мала і мати, яка дуже гарно співала українських пісень. Із них Анатолій дізнався про душу українського народу і його історію.

Докладніше
Поділитись:
14.07.2025
67
Чернігівщина: сторінки української державотворчості

  З нагоди Дня Української Державності, який щороку відзначається в Україні 15 липня, в день хрещення Київської Русі-України, фахівці відділу краєзнавства Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових підготували книжково-ілюстративну виставку "Чернігівщина: сторінки української державотворчості".

Докладніше
Поділитись:
01.07.2025
81
Колиска нового життя у серці Сіверщини │ Рубрика "Цей день в історії"

  Чернігівський пологовий будинок – це не просто медичний заклад. Це місце, де щодня народжується нове життя, де здійснюються найпотаємніші мрії батьків і де професіоналізм поєднується з особливою турботою.
  Історія пологового будинку сягає корінням у минуле, відображаючи еволюцію медичної допомоги жінкам та новонародженим на Чернігівщині. Розташований у серці стародавнього Чернігова, цей заклад є невід'ємною частиною історії міста, відіграючи ключову роль у демографічному та соціальному добробуті регіону.

Докладніше
Поділитись:
26.06.2025
313
Презентація книги Сергія Соломахи "Сіверянські акценти Помаранчевої революції"

  26 червня у читальному залі Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових у межах чергового засідання клубу "Краєзнавець" відбулася презентація книги Сергія Соломахи "Сіверянські акценти Помаранчевої революції". Це результат кропіткої праці автора, яка розкриває унікальний погляд на події 2004 року крізь призму регіональних особливостей Чернігівщини.

Докладніше
Поділитись:
19.06.2025
120
Наукова спадщина видатного історика │ Рубрика "Цей день в історії"

  Життя знаного українського історика Федора Лося було тісно пов'язане з освітою, наукою та вивченням вітчизняної історії, попри непрості часи, в які йому довелося працювати. Федір Євдокимович пройшов шлях від сільського вчителя до доктора історичних наук, професора та заслуженого діяча науки України.
  Народився Федір Лось 19 червня 1908 року в селі Півнівщина (нині Чернігівського району) в селянській сім'ї. Юнак починав свій шлях з рідного села просто, як доступно кожному: закінчив середню школу, в 1925 році – Городнянський педагогічний технікум, а вже в 1931-му здобув вищу освіту на соціально-економічному факультеті Чернігівського інституту соціального виховання. До 1933 року викладав історію у школі та педтехнікумі, потім два роки служив на Чорноморському флоті у Севастополі.

Докладніше
Поділитись:
18.06.2025
79
Книги про війну і надію. Чернігівський контекст | Національний тиждень читання

  Книги, написані про російсько-українську війну, почали формувати окрему нішу після 2014 року. Нині це здебільшого літературні праці цивільних людей, які описують власний досвід.
  Запрошуємо користувачів ознайомитися з творами журналістів та письменників Чернігівщини, пересічних жителів Чернігова, представленими на віртуальній книжковій виставці "Книги про війну і надію. Чернігівський контекст", яку підготували фахівці відділу краєзнавства бібліотеки до Тижня читання "Арабески книжкових світів". Це книги, написані різними авторами – як цивільними, так і військовими. Вони пишуть як про себе, так і про інших, занурюючись у біль страшної війни наживо.

Докладніше
Поділитись:
13.06.2025
145
Марія Грінченко – просвітителька, письменниця, вчителька та ідеальна дружина │ Рубрика "Цей день в історії"

  Марія Грінченко (Грінченкова, до шлюбу Гладиліна) народилася 13 червня 1863 року в місті Богодухові (тепер Харківської області) в купецькій сім'ї. Після закінчення земської прогімназії в 1881–1884 роках працювала у місцевій народній школі.

Докладніше
Поділитись:
06.06.2025
174
Народжений під мистецьким сузір'ям Близнят │ Рубрика "Цей день в історії"

  Талант народжується в небі, а розвивається на землі. Бо скажіть, звідки ще, як не з вищих сфер, міг явитися цей дар Божий у багатодітній селянській сім'ї?
  Микола Стратілат народився 6 червня 1942 року в селі Макіївка Носівського (нині Ніжинського) району. Так записано у метриці, яку оформлювали після війни.

Докладніше
Поділитись:
05.06.2025
343
Презентація книги Миколи Шкурка "На шляху державотворення"

  5 червня у читальному залі Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових у межах чергового засідання клубу "Краєзнавець" відбулася презентація книги ніжинського підприємця, краєзнавця та громадського діяча Миколи Шкурка "На шляху державотворення: статті, дописи, діалоги, коментарі, вислови". Це видання –результат багаторічної копіткої праці та глибоких роздумів автора над складними, а часом і драматичними сторінками української історії. Книга охоплює широкий спектр питань, пов'язаних з формуванням національної ідеї, боротьбою за незалежність, становленням інститутів влади, викликами та здобутками на цьому непростому шляху.

Докладніше
Поділитись:
29.05.2025
196
Призабутий митець з когорти "розстріляного відродження" │ Рубрика "Цей день в історії"

  Леонід Іванович Митькевич народився 29 травня 1896 року в селі Старий Білоус Чернігівського повіту в багатодітній родині священника. У 1906 р. Леонід Митькевич вступив до Чернігівського реального училища, де навчався досить успішно. Саме тут він отримав не тільки грунтовні знання, що згодом дозволило вступити до столичного вузу, але й серйозну художню підготовку, що потім дало змогу реалізувати його мистецькі здібності.

Докладніше
Поділитись:

Розклад роботи:

Бiблiотека:
ПН-ЧТ – 9:30-18:00
ПТ – ВИХІДНИЙ
СБ-НД – 10:00-18:00
Інтернет-центр:
ПН-ЧТ – 9:30-18:00
ПТ – ВИХІДНИЙ
СБ-НД – 10:00-18:00

обслуговування користувачів до 17:45
 

Під час ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ

обслуговування користувачів
призупиняється