Багатий землевласник на Полтавщині і Чернігівщині. Володар чудових маєтків у Сокиринцях і Дігтярях Срібнянського району. Земський діяч-меценат. Член Чернігівського комітету з поліпшення побуту поміщицьких селян. Автор низки праць із української етнографії. Все це – уродженець Сокиринців, Григорій Павлович Галаган (27.08.1819–25.09.1888). Так розпорядилася доля, що вічний спокій він знайшов тут, у родовому маєтку. Про Григорія Павловича написані численні статті, на його честь проведені наукові конференції, але поки ще не існує монографії, або документальної повісті про дивовижне життя цієї унікальної людини.
Тому і викликає щиру зацікавленість щойно видана книга "Григорій Галаган. Журнал (1836–1841)" (Київ, 2020). Щоденник підготовлений до друку науковцями Київського університету імені Б. Грінченка Мариною Будзар і Євгеном Ковальовим.
До постаті Григорія Галагана ці науковці зверталися раніше. У 2017 році їхніми зусиллями видано збірку листів Григорія Павловича за 1858 рік до дружини Катерини Василівни Кочубей "Я маю намір з моїх листів до тебе зробити журнал…". За два роки побачила світ книга "Ми виїхали з Сокиринців…" : тревелоги родини Галаганів" (Київ, 2019). Це своєрідні звіти про подорож, хронологія поїздок Чернігівщиною і реакція на побачене членів родини.
Книга "Григорій Галаган. Журнал (1836–1841)" є відтворенням юнацького щоденника Григорія Павловича, який зберігся серед документів архіву Галаганів в Інституті рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Перший запис юний Григорій зробив 1 лютого 1836 року в Петербурзі, де готувався до вступу в університет. На першій сторінці він зробив помітку: "Смотреть не позволяется. Цензор Григорий Галаган".
Залишилися сліди (помітки) роботи з рукописом його першого дослідника і публікатора Олександра Матвійовича Лазаревського. Історик вважав, що в юнацькому щоденнику Галагана до дрібніших деталей відбилося його особисте зростання, визрівання у Григорія Павловича світогляду українофіла. Щоденникові записи дуже щирі і відверті.
У коментарі до першої частини "Журналу" Марина Будзар написала: "Публікація цього авто-документального твору в повному обсязі не лише доречна, але вкрай необхідна. <…> через життєвий досвід Г. Галагана, відображений у щоденнику, репрезентується регіональна спільнота межі 30–40-х рр. ХІХ ст. У замальовках щоденника бачимо не лише найближчих родичів автора <…>, але й численну рідню, осіб з числа українського дворянства, представників таких сімейств, як Гудовичі, Дуніни-Борковські, Кочубеї, Лизогуби, Маркевичі, Милорадовичі, Раковичі, Скоропадські, Тарновські тощо". Всі ці особистості є дворянами Чернігівської губернії.
Про деяких з них юний Галаган інколи не втішно висловлюється. Коли ж приїздить до родового маєтку, то з'являються наступні рядки (мова оригіналу): "Как прелестны несравненные Секиринцы; с каким восхищением я обхаживаю весь сад, и особенно, когда я один! ах! тогда эти часы уединения суть непрерывное для меня блаженство. Как часто приходила мне одна мысль, которую я давно хотел записать, но все что-нибудь препятствовало, иногда в эти минуты мне приходит мысль: я счастлив, все это прекрасное, изящное, – все мое". Юнак пише про мрію вперше привезти у Сокиринці свою молоду дружину, показати їй маєток, покласти її в обійми своєї доброї матінки, повести на могилу батька, який створив всю цю красу і прочитати в очах жінки захоплення і любов.
Коментарі упорядників щоденника сприяють розумінню особистості Григорія Павловича Галагана, а також, як і сама книга, збагачують джерельну базу розвідок у царині української історії. Цьому сприяє ілюстрований матеріал, вміщений до видання. Книга має "Іменний покажчик осіб, згаданих у журналі" та "Покажчик географічних назв", які допомагають орієнтуватися в опублікованому матеріалі.
Цікавий той факт, що Марина Михайлівна Будзар по закінченні Одеського Національного університету імені І. І. Мечникова тривалий час працювала у Прилуцькому педучилищі імені І. Франка (нині Прилуцький гуманітарно-педагогічний коледж), закінчила аспірантуру Ніжинського університету імені М. Гоголя і отримала ступінь кандидата історичних наук. Тому не дивно, що перша презентація "Журналу" відбулася за її участі у Прилуках. Марина Будзар вручила книги центральним міській і районній бібліотекам. Вдруге – у Чернігівському обласному художньому музеї імені Г. П. Галагана.
Постійна читачка, друг і незмінний віце-президент клубу "Краєзнавець" Чернігівської ОУНБ імені В. Г. Короленка Світлана Олександрівна Половнікова була присутньою на презентації. Вона і передала в дар нашій бібліотеці книгу "Григорій Галаган. Журнал (1836–1841)". Подарунок прийнято з подякою і повагою до авторів. Віднині "Журналом" матимуть змогу користуватися читачі бібліотеки, які зацікавлені більше знати про українське суспільство першої половини ХІХ століття.
Підготувала бібліотекар відділу краєзнавства
Людмила Студьонова
обслуговування користувачів до 17:45
обслуговування користувачів
призупиняється