Ніжинська приватна жіноча фельдшерсько-акушерська школа лікаря П. А. Буштедта. Сторінки історії │ Рубрика "Цей день в історії"

Ніжинська приватна жіноча фельдшерсько-акушерська школа лікаря П. А. Буштедта. Сторінки історії │ Рубрика "Цей день в історії"

14.08.2024
194
  14 серпня 1907 року за ініціативи відомого лікаря і земського діяча Петра Буштедта й на підставі рішення Чернігівського губернського правління у Ніжині була відкрита приватна жіноча фельдшерсько-акушерська школа.
  Петро Буштедт народився 1 жовтня 1855 року в селі Макошине Сосницького повіту Чернігівської губернії (нині Корюківського району Чернігівської області). Вищу освіту здобув у Петербурзі в Імперській військово-медичній академії, яку закінчив у 1881 році. Після навчання повернувся до Сосниці. У 1883 році почалася земська діяльність Петра Андрійовича, пов'язана з виборними посадами: він був обраний сосницьким повітовим і губернським земським гласним. У 1889–1990 роках Петро Буштедт був членом правління Чернігівської громадської бібліотеки.
  Незважаючи на активну громадську діяльність, Петро Андрійович вельми хотів повернутися до медичної практики. 6 лютого 1899 року він за власним бажанням був призначений лікарем ніжинських богаділень. За короткий термін Петро Буштедт надав їм зразкового стану.
  10 травня 1906 року Петро Андрійович звернувся до лікарняного відділення Чернігівського губернського правління з клопотанням передати на затвердження міністра внутрішніх справ проєкт статуту приватної фельдшерсько-акушерської школи, яку він мав відкрити у Ніжині.
  Минув час, і згідно зі статутом, затвердженим підписом міністра внутрішніх справ від 14 вересня 1906 року, 1 вересня 1907 року розпочалися заняття у Ніжинській приватній фельдшерсько-акушерській школі. Чернігівським губернським земським управлінням 1 серпня 1907 року було надано дозвіл на проведення практичного навчання на базах лікувальних закладів Ніжина.
  До фельдшерсько-акушерської школи приймали осіб жіночої статі віком від 17 до 40 років. Навчання здійснювалося протягом чотирьох років і було платним. У 1907 році школа мала тільки один клас, у якому було 23 учениці. Випускниці фельдшерсько-акушерської школи отримували звання "фельдшериця-повивальна бабка І розряду". Штат педагогічних працівників був затверджений у складі 11 осіб. Викладачі школи були випускниками Київського, Харківського, Московського університетів. Роботу школи координували педагогічна й господарська ради. На той час земську лікарню в Ніжині очолював відомий лікар Микола Галицький, який і відповідав за практичну підготовку учениць школи.
  30 квітня 1908 року на базі фельдшерсько-акушерської школи відкрили пологовий притулок, а 12 жовтня 1915 року за рішенням Всеросійської піклувальної ради було відкрито ще й відділення "Охорони материнства і дитинства".
  За радянської влади, у 1920 році, за розпорядженням Упрофбюро і повітового відділу народної освіти фельдшерсько-акушерська школа була перетворена на державну фельдшерсько-фармацевтичну школу.
  Навчальний заклад пройшов низку реорганізацій: 1921 рік – медичний технікум, який готує фельдшерів та акушерок; 1922–1923 рр. – школа помічників лікарів.
  З 20 вересня 1930 року навчальний заклад за наказом Наркомздраву отримує назву єдиного медтехнікуму.
  У 1936 році медтехнікум перейменовано на фельдшерсько-акушерську школу, яка проіснувала до початку німецько-радянської війни.
  На час окупації (з червня 1941 року) школа призупинила свою роботу, її директор М. В. Сидорець разом зі своїми колишніми студентками пішов на фронт. Це були випускниці 1938–1939 рр., які працювали у військових госпіталях, на передових фронтів медичними операційними сестрами. Усі вони нагороджені орденами й медалями.
  У жовтні 1943 року, після вигнання нацистів із Ніжина, фельдшерсько-акушерська школа поновила свою роботу. Кількість студентів становила 263 особи, а було випущено 119 осіб. Країна піднімалася з руїн, і навчальний заклад готував фельдшерів, акушерок, фармацевтів, стоматологів, переважну кількість яких направляли працювати до західних областей України.
  У 1954–1955 навчальному році фельдшерсько-акушерська школа була реорганізована у медичне училище, що готувало середніх медичних працівників – акушерів, фельдшерів, медичних сестер – на базі неповної середньої освіти.
  З 1988 року училище розпочинає прийом студентів з повною загальною середньою освітою. У 1993 році тут було відкрито нову спеціальність – "Медико-профілактична справа". У 1999 році медичне училище акредитовано як вищий навчальний заклад І рівня, який здійснює підготовку фахівців за спеціальностями "Лікувальна справа", "Сестринська справа", "Медико-профілактична справа", "Акушерська справа".
  За майже 120 років існування навчальний заклад підготував понад 10 000 фахівців медичної галузі України. У 2020 році рішенням Чернігівської обласної ради він був перейменований у комунальний заклад "Ніжинський фаховий медичний коледж" Чернігівської обласної ради.
 

















 
Повернутись
Поділитись:

Розклад роботи:

Бiблiотека:
ПН-ЧТ – 9:30-18:00
ПТ – ВИХІДНИЙ
СБ-НД – 10:00-18:00
Інтернет-центр:
ПН-ЧТ – 9:30-18:00
ПТ – ВИХІДНИЙ
СБ-НД – 10:00-18:00

обслуговування користувачів до 17:45
 

Під час ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ

обслуговування користувачів
призупиняється