5 грудня відзначає 65 років від дня народження знаний чернігівський журналіст, поет, прозаїк і фотохудожник Владислав Васильович Савенок. З цієї нагоди у відділі краєзнавства Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових відкрилася книжково-ілюстративна виставка "Журналіст, фотохудожник, громадський діяч Владислав Савенок".
Владислав Васильович Савенок народився 5 грудня 1959 року в с. Ліски Менського району. Навчався у школі № 13 м. Чернігова. Потім – строкова служба в радянській армії, навчання в ПТУ. До початку 90-х років Владислав Савенок працював кравцем чоловічого одягу 5 розряду на Чернігівській фабриці індивідуального пошиття і ремонту одягу. Став досвідченим і затребуваним майстром своєї справи.
Однак Владислава постійно тягнуло до іншого. У вільний час він полюбляв гуляти містом з фотоапаратом і знімати людей, птахів, квіти, будинки. Поступово це захоплення стало його головною справою. Владислав Савенок з часом проявив себе як справжній фотохудожник. А ще він писав вірші, оповідання, замальовки. Захоплення творчістю привело його в журналістику. Заочно навчався у Київському університеті імені Т. Г. Шевченка і працював кореспондентом газети "Комсомольський гарт". Згодом завідував сектором економіки у "Чернігівських відомостях".
90-ті роки ХХ століття були для Владислава Савенка і складними, і вдалими. Він, кравець, був директором ТОВ "Горностай" у Чернігові впродовж року. Потім, як журналіст, очолив редакцію новин телерадіоагентства "Новий Чернігів". На це пішло дев'ять років наполегливої праці. Познайомився з багатьма журналістами і літераторами. Так доля пов'язала його з літературною спілкою "Чернігів". Владислав Васильович був одним із засновників цього об'єднання і тим, хто започатковував журнал "Літературний Чернігів", в якому і донині є відповідальним секретарем.
У липні 1998 р. Владислав Савенок закінчив телевізійну школу новин "Інтерньюз Нетуорк". Обіймав посаду завідувача відділу суспільно-політичних та художніх програм радіомовлення Чернігівської обласної державної телерадіокомпанії. Співпрацював з газетами "Молодь України", "День". На початку 2000-х років очолював газету "Чернігівська панорама", працював власкором інформаційного агентства "Українські Новини", Української служби Бі-Бі-Сі, радіо "Свобода", телеканалів ICTV, "Новий канал", СТБ, "1+1", тренером-фахівцем у галузі ЗМІ, головним редактором Інтернет-видання "Високий вал".
У Чернігові, як і по всій Україні, відбувалися вікопомні суспільно-політичні події, у яких Владислав Савенок брав активну участь. Так, він учасник утворення Чернігівської обласної "Просвіти" та виборчих кампаній 2004 р. Владислав Васильович є одним із авторів нарису про Чернігівську область у книзі "Регіональний портрет України" та "Колыбель политика или Паранойя избирательных кампаний".
Проте Владислав Савенок завжди писав художні твори, в яких використовує прийоми фентезі, магічного реалізму, додаючи іронію та гумор. Поезію та прозу друкував у місцевій та українській пресі.
2001 року вийшла повість "Вой шакалов" Геннадія Костянова, яку Владислав Васильович перетворив на справжній художній твір і став його співавтором. У 2004 році Владислав Савенок переклав її українською мовою – "Виття шакалів".
Перша збірка його оповідань та новел, що має назву "Божевільні файли", побачила світ у 2006 р., друга – "Заповіді любові" – у 2009 р.
Багато років Владислав Васильович Савенок товаришував з Іваном Юхимовичем Коваленком (1919–2001), який довгий час працював директором Чернігівської середньої школи № 4. Іван Коваленко був поетом-шістдесятником, дисидентом, політв'язнем радянських часів. У 1992 р. Владислав Савенок першим в Україні опублікував вірші Івана Коваленка на сторінках журналу "Україна". Це сприяло тому, що згодом було видано шість поетичних збірок Івана Юхимовича. А Владислав Васильович написав спогади "Потрясіння" про свого старшого друга і колегу.
Не варто залишати поза увагою фотомистецький дар Владислава Савенка. Він з юних років – читач Чернігівської ОУНБ імені Короленка, яка тепер має ім'я Софії та Олександра Русових. Тому саме тут, у 2021 році, влаштував виставку своїх світлин "Чернігівщина: фотолітопис Незалежності від Владислава Савенка". Владислав Васильович охарактеризував виставку так: "Фото розповідають і про те, як тривала боротьба за Україну в Україні до 1991 року, і про те, як вона триває нині. І не лише на кордоні, а й у політиці, у слові...". Пророчі слова, адже сьогодні за незалежність своєї землі борються українські воїни.
Активна літературна, журналістська і фотомистецька діяльність Владислава Савенка відзначена почесною нагородою – званням лауреата премії імені Л. І. Глібова (2013).
Під час облоги міста з кінця лютого до початку квітня 2022 року В. В. Савенок фіксував наслідки обстрілів та створював репортажі. Його матеріали публікували місцеві, загальноукраїнські та міжнародні ЗМІ. Завдяки роботі Владислава Савенка чернігівці, які ховалися в укриттях або виїхали, дізнавалися про ситуацію в місті. Владислав вже мав досвід воєнної журналістики. У 2014–2015 роках він працював на сході України. У Чернігові чоловік пішки та на велосипеді об'їхав майже усі місця обстрілів.
Він одним з перших опублікував знімки обстріляного центрального ринку, бібліотеки імені Короленка, готелю "Україна" та показав світу воєнні злочини армії рф, скоєні на нашій землі.
Цього року Владислав Савенок разом із журналістом Василем Чепурним упорядкували книгу "Перша шеренга", до якої увійшли нариси про патріотів з Чернігівщини, які боролися за вільну і незалежну Україну за часів радянської імперії.
Колектив Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових щиро вітає шановного пана Владислава Савенка з ювілеєм і бажає йому міцного здоров'я, творчого натхнення, Перемоги і перемог!
З роси і води Вам, шановний пане Владиславе!
Література
1. Савенок В. В. Божевільні файли : оповідання, новели / Владислав Савенок. – Ніжин : Аспект-Поліграф, 2006. – 131 с.
2. Савенок В. Двоє оповідань : Чорно-буль. Карлсон одружується (Казка для дорослих дітей) / Владислав Савенок // Літературний Чернігів. Спецвип. Толока: зб. худож. творів письменників Чернігівщини. – Чернігів, 2012. – С. 117–128.
3. Савенок В. В. Заповіді любові : вірші / Владислав Савенок. – Чернігів : Чернігівські обереги, 2009. – 63 с.
4. Савенок В. "Ку-ку", або Клітка кохання : оповідання / Владислав Савенок // Літературний Чернігів. – 2007. – № 3. – С. 16–29.
5. Савенок В. Я не Адам, щоб тікати з Раю… / Владислав Савенок ; спілкувався Сергій Нітченко // ВООМ!. – 2016. – № 11. – С. 72–73.
6. Перша шеренга / [упоряд.: Василь Чепурний, Владислав Савенок]. – Чернігів : Десна, 2024. – 263 с. : фот.
7. Соломаха О. Чернігівська область / Олександр Соломаха, Юрій Паперний, Владислав Савенок // Регіональний портрет України. – Київ, 2003. – С. 309–320.
8. Владислав Савенок (нар. 1959 р.) // Література рідного краю. Чернігівщина : хрестоматія / [упоряд., заг. ред., передмова Г. В. Баран ; редкол.: О. В. Забарний та ін.]. – Новоград-Волинський, 2021. – С. 1020–1023.