"Підводна одіссея репортера Влада" – таку назву має ювілейна фотовиставка чернігівського журналіста, фотографа, поета і письменника Владислава Савенка, що відкрилася в Мистецькій вітальні Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових 4 грудня, напередодні шістдесят п'ятого дня народження автора.
На виставці представлено 28 світлин, що відкривають глядачам дивовижний підводний світ, який, щоправда, може приховувати і безліч загроз.
"Ця фотовиставка задумана 15 років тому, – пише у пресрелізі автор. –
Коли у 2009-му з маскою і трубкою пірнув у Червоне море і здивувався. Незабутнє враження від барв небачених риб – за формою, розмірами і характером. […]
Там пасуться улюблені синьо-жовті королівські риби-ангели*, пощипують корали веселкові підводні папуги*, залишають слід комічні пікассо*, а з глибини суворо позирає наполеон*" (* – назви риб – Прим. авт.]).
Владислав Савенок народився 5 грудня 1959 року в селі Ліски Менського району. Якщо коротко, то свого часу він:
- працював кравцем чоловічого одягу на Чернігівській фабриці індивідуального пошиття і ремонту одягу;
- писав вірші, оповідання, замальовки;
- очолював редакцію новин телерадіоагентства "Новий Чернігів";
- був одним із засновників журналу "Літературний Чернігів", в якому і донині є відповідальним секретарем;
- обіймав посаду завідувача відділу суспільно-політичних та художніх програм радіомовлення Чернігівської обласної державної телерадіокомпанії;
- на початку 2000-х років очолював газету "Чернігівська панорама";
- співпрацював з газетами "День" і "Молодь України"; працював кореспондентом інформаційного агентства "Українські Новини", Української служби BBC News, радіо "Свобода", телеканалів ICTV, "Новий канал", СТБ, "1+1";
- був головним редактором інтернет-видання "Високий вал";
- у 2006 році випустив першу збірку оповідань та новел, у 2009 році – другу.
А якщо вам закортіло почитати більше про самого автора АБО його новели, оповідання чи вірші – тоді запрошуємо переглянути матеріал працівниць відділу краєзнавства
за посиланням
Активна літературна, журналістська і фотомистецька діяльність Владислава Савенка відзначена почесною нагородою – званням лавреата літературно-мистецької премії імені Л. І. Глібова (2013).
Про надбання у фотомистецтві автор зазначає:
"У стінах цієї бібліотеки [Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових – Прим. авт.]
відбулася перша персональна фотовиставка "30 років незалежності України" у серпні 2021-го. А потім увірвалася війна. Не налякала. Знімав із 25 лютого 2022-го. Світлини зруйнованого Чернігова полетіли у світ через міжнародні агентства із 12 березня.
У групових виставках "Україна: ціна свободи" 5 світлин зруйнованого Чернігова було представлено з квітня 2022 року в Берліні (Німеччина), а також у Дубліні (Ірландія), у британському Лондоні (в Кінгстон-апон-Халлі), у Граці (Австрія), в Японії, Новій Зеландії…
Виставки "Репортаж з оточеного міста Чернігова" відбулися у Порто (Португалія), Діярбакир (Туреччина), три – в різних локаціях Варшави, включаючи посольство Франції, а також на Мальті, в німецьких містах Лейпцигу, Єні, Шверіні та Нойбранденбурзі…"
За свою журналістську та волонтерську діяльність під час облоги Чернігова у лютому–березні 2022 року (за поданням ЧОО НСЖУ) Владислав Савенок нагороджений медаллю "За оборону Чернігова" (2024)
джерело
Але цього разу репортер продемонстрував іншу сторону своєї творчости – неповторну, унікальну, а часом – і небезпечну.
З відкриттям такої незвичної фотовиставки Владислава Савенка привітали директор Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Юрій Соболь; журналістка й відповідальний секретар Чернігівської обласної організації НСЖУ Ольга Чернякова; голова Чернігівської обласної організації НСФХУ Сергій Тарабара; чернігівський фотомайстер Олександр Тасиць. Поряд із цікавими особистими та спільними спогадами гості відзначали, що нечасто можна побачити на чернігівських мистецьких майданчиках світлини з підводної зйомки, а надто – з дотепними назвами до кожної.
Про що ж мріє знаний репортер? Відповідь прочитаємо в його слові до експозиції:
"ДОЖИТИ ДО ДОСТОЙНОГО МИРУ ДЛЯ УКРАЇНИ. Щоб із фронту повернулися захисники та захисниці України й демократичних цінностей – патріоти, які бачать наше майбутнє з Європою…
…А ще – щоб у нашому небі літали авіалайнери… Ми з онуком разом подивилися б на підводний світ риб – красивих і отруйних, кумедних і небезпечних… як і наше життя".