Рожеві пелюстки квіту сакури поволі опадають додолу, прикрашаючи рожевим ковдру із жовтаво-сліпучих сонячних клаптиків. Теплий вітерець злегка погойдує сторінки відкритої книги, що лежить поруч із деревом на соковито-зеленій траві. Головний герой збирає всю свою мужність і наважується вийти з тіні стовбура дерева, аби розповісти про те, що…
3 травня, у період цвітіння сакур, у Мистецькій вітальні Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових нарешті було офіційно презентовано куточок манґи "Mangokōnā (Манґокона). Простір твого гарного настрою".
Бібліотека – це живий організм. Вона розвивається, трансформується та намагається відповідати викликам і запитам суспільства. І ця подія вчергове нагадала, що бібліотека – це майданчик, де користувачі можуть як отримати інформацію, так і бути собою, спілкуватися з однодумцями, відкривати нові захоплення, розвивати свої здібності й таланти.
Як зауважила у вступному слові виконувачка обов’язків директора Вікторія Примак, бібліотека Русових – головна книгозбірня регіону, інформаційний, культурний, науково-методичний, координаційний центр та обласний депозитарій краєзнавчої літератури, а місія бібліотеки – це, зокрема, надавати користувачам можливість набуття цінного досвіду через творчість, покращуючи при цьому емоційне і ментальне здоров’я.
Радниця Консула Посольства Японії в Україні Олександра Годенко поділилася спогадами та враженнями про пішу подорож Японією, яку здійснила, маючи на меті збір донатів, а також привезла бібліотеці чудові подарунки від Культурного відділу Посольства.
Очільниця аніме-клубу "Taiyo no ki" та кіноклубу "Лампа" Юлія Кошелєва розповіла про ідею створення аніме-клубу в Чернігові, про косплей*, який вони створювали разом із одноклубниками, та провела вікторину за сюжетами наявної в куточку манґи.
Ведуча заходу – завідувачка відділу мистецтв Катерина Мехеда – провела декілька вікторин, як-от гру в запитання-відповідь про куточок манґи (гадаєте, це так легко? а от ви знаєте, якою була найбільша кількість видань, що надійшла до куточка за один раз?) та візуальні загадки, де треба було відгадати назву аніме від студії «Ґіблі» за емоджі.
Знайшлося місце навіть невеличкому майстеркласу із челенджем на спритність із виготовлення сусуватарі. У такий спосіб відвідувачі презентації також долучилися до декорування куточка й допомогли заселити миленькими чорнявками більше поличок манґового стелажа.
Наприкінці зустрічі раптово стався благодійний аукціон, де лотами були привезені з Японії та подаровані бібліотеці пані Олександрою їстівні цікавинки. Тішить, що гості презентації охоче відгукнулися на цю неочікувану пропозицію. Усі зібрані кошти будуть спрямовані на поповнення фонду куточку свіженькою-цікавенькою манґою.
Mangokōnā. Простір твого гарного настрою
Манґа стає все популярнішою у світі і в Україні зокрема. Цей жанр на зламі літератури й мистецтва комусь може здатися легковажним чи несерйозним. Але здебільшого манґа – це не просто книжки «з веселими картинками» (дослівний переклад з японської. – Прим. авт.). У тій формі, в якій вона існує сьогодні, манґа почала розвиватися після Другої світової Війни, хоча традиція видання ілюстрованих історій бере свій початок іще з раннього японського мистецтва (XVII ст.), а манґаки (автори) порушують важливі теми, як-то психічне і ментальне здоров’я, стосунки з друзями та сім’єю, місце в суспільстві, вибір професії чи життєвого шляху, моральні цінності.
Бібліотечний проєкт "Mangokōnā. Простір твого гарного настрою" має на меті створити тематичний простір для людей, що цікавляться манґою, аніме та японською культурою, залучити молодь до читання й бібліотеки, підтримати ментальне здоров’я відвідувачів, відкрити користувачам іще одну цікаву грань літератури.
У межах роботи куточка вже було проведено декілька заходів, зокрема майстеркласи й перегляди аніме, з матеріалами про які можна ознайомитися нижче за посиланнями.
♥ Люто-анімешна Творча Майстерня
https://libkor.com.ua/news/6776-lyuto-animeshna-tvorcha-maisternja-rubrika-mentalne-zdorovja
♥ Аніме в бібліотеці, або Знайомство з японською анімацією та манґою
https://libkor.com.ua/news/6377-anime-v-biblioteci-abo-znaiomstvo-z-japonskoyu-animacieyu-ta-manoyu
♥ #цестрашне, або Як в бібліотеці аніме на Геловін дивилися
https://libkor.com.ua/news/6546-cestrashne-abo-jak-v-biblioteci-anime-na-gelovin-divilisja
Будь який проєкт – це командна робота на різних рівнях. Довго наш куточок манґи жив лише у мріях. Але співорганізаторка куточка, членкиня ГО ФРІ Чернігів Софія Мнівець спромоглася підштовхнути колектив відділу мистецтв до втілення ідеї в життя.
Важливим етапом стало представлення ідеї проєкту адміністрації бібліотеки. Та креативні керівники закладу швидко зрозуміли, що ця ідея цікава, перспективна й корисна і відвідувачам, і самій бібліотеці, адже вона відкриває ще один напрям роботи з читачами. Щира подяка директорові закладу Юрію Соболю, заступницям директора Вікторії Примак та Лілії Дубовик за повну підтримку проєкту, членкині ГО ФРІ Чернігів Дар’ї Міщенко – за роботу над куточком на волонтерських засадах та, звичайно, всім дарувальникам, які відгукнулися на заклик і долучилися до формування фонду куточка.
Не менш важливим стало й оформлення куточку та створення декору, адже "Mangokōnā" – це поєднання манґи і затишку. Перлина простору – гобелени ручної роботи. Пошила їх майстриня-кравчиня Софія Мнівець, а розписував чернігівський художник, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри мистецьких дисциплін НУЧК ім. Т. Шевченка Євген Силко.
♥ Як шилися гобелени
https://www.youtube.com/shorts/P5VgdJH2ifg
♥ Розпис гобеленів у японському стилі
https://www.youtube.com/shorts/NL6nSBio1uY
Картину та емблему куточка у фізичному вигляді створювала Катерина Мехеда. (До слова, в електронному вигляді до створення емблеми долучилися Володимир Мехеда та київсько-ніжинська ілюстраторка Світлана Голуб.) А завдяки майстрині-кравчині Софії Мнівець поруч із манґою оселилося декілька відомих персонажів – Тоторо з аніме "Мій сусід Тоторо" та Каонаші (Безликий) із "Віднесених привидами", процес пошиття яких можна побачити на сторінці відділу в інстаграмі
https://www.instagram.com/artroom.chernihiv/
Запрошуємо на гостину в наш затишний куточок манґи!