24 травня 1897 року в Ніжині було відкрито міську публічну бібліотеку (нині – Ніжинська центральна міська бібліотека імені М. В. Гоголя). Вона започаткувала свою діяльність за ініціативи Ніжинських повітових земських зборів як безкоштовна народна бібліотека-читальня. Займала дві кімнати при земській управі.
Ніжинська міська дума з 1909 року почала щорічно виділяти по 500 карбованців на закупівлю книг для бібліотеки. Поповнення книжкового фонду відбувалось і за рахунок добровільних пожертв. Першим такий дарунок зробив видатний учений-філолог, професор Ніжинського історико-філологічного інституту Петро Заболотський.
Надалі Ніжинська міська бібліотека також поповнювалася новими книгами. Так, у березні 1905 року за ініціативи славнозвісної актриси Марії Заньковецької, професора Михайла Бережкова та культурного діяча Федора Проценка була відкрита народна читальня в ніжинському Народному домі. Пізніше Народний дім закрили, книги передали робітничому клубові, а згодом – Ніжинській міській бібліотеці.
21 лютого 1917 року до річниці з дня смерті Миколи Гоголя за ініціативи викладачів Ніжинського історико-філологічного інституту князя Безбородька і прогресивних учителів навчальних закладів міста бібліотека була відкрита як міська публічна. На день відкриття її фонд налічував майже 5 тисяч томів. Розміщувалася книгозбірня у приміщенні чоловічої гімназії по вулиці Гоголя і діяла до початку німецько-радянської війни 1941–1945 рр. Трагічною була доля міської бібліотеки в роки нацистської окупації. 14 вересня 1943 року, під час відступу з міста, окупанти підірвали будівлю книгозбірні разом із книжками.
У перші повоєнні роки міська бібліотека "квартирувала" у приміщенні інститутської бібліотеки, займаючи в ній лише дві кімнати. Незважаючи на досить скрутні умови існування, бібліотека вела жваву культурно-просвітницьку діяльність у місті.
У 1958 році до послуг відвідувачів читального залу було понад 6000 примірників книг із різних галузей знань та художньої літератури, 57 назв журналів і 20 назв союзних та республіканських газет. Фонд налічував 40630 примірників. За плідну роботу в 1962 році міська бібліотека одержала звання "Бібліотека відмінної роботи". У 1970 році вона стала переможницею Всесоюзного громадського огляду бібліотек, а в 1971-му, за підсумками культурно-шефської роботи в обслуговуванні працівників сільського господарства, заклад нагородили дипломом Міністерства культури СРСР, ЦК профспілок працівників та службовців сільського господарства.
У 1970-ті роки бібліотека стала помічницею виробництва, обласною школою передового досвіду "На допомогу виробництву". Бібліотечними працівниками було вивчено основні виробничі напрями підприємств міста і на основі цього складено "Картотеку економічного профілю міста".
У цей період у місті почали відкриватися інші бібліотеки. Ніжинська міська бібліотека стала називатися міською бібліотекою № 1.
У 1980 році створена міська централізована бібліотечна система (ЦБС), що об'єднала п'ять державних бібліотек: три – для дорослих та дві дитячі. З того часу установа почала називатися центральною міською бібліотекою.
Тут започаткував свою роботу клуб "Краєзнавець". У дев'яності роки, незважаючи на негаразди в країні, бібліотека стала приділяти більше уваги краєзнавчій роботі, народознавству, популяризації творчості місцевих авторів.
У 1980–1990 роки розпочалася робота над вивченням історії центральної бібліотеки Ніжина. Значну допомогу в цьому надала заступник директора Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка (нині – імені Софії та Олександра Русових) Любов Феофілова.
У жовтні 1997 року Ніжинська центральна міська бібліотека відзначила 100-літній ювілей. До цієї дати спільно з Чернігівською ОУНБ було підготовлено та видано бібліографічний покажчик "З історії Ніжинської центральної міської бібліотеки", а у 2007 році видано друге, доповнене видання цього покажчика.
У серпні 2000 року бібліотека переїхала у більш просторе приміщення. Про цей переїзд ще довго ходили легенди, особливо про "штурм" приміщення директором ЦБС Руфіною Хачатурян та начальником управління культури Леонідом Шаганом. Цього ж року рішенням місцевої влади бібліотеці повернули ім'я Миколи Гоголя.
З 2002 року при центральній бібліотеці працює "Літературна вітальня", яка об'єднала шанувальників художнього слова. Її учасники – місцеві письменники, поети й поціновувачі поезії.
У 2004 році за сприяння Посольства США в Україні й за підтримки міської влади в межах міжнародної програми LEAP-IV (Інтернет у публічних бібліотеках) у центральній бібліотеці було відкрито інтернет-центр. Завдяки наявності комп'ютерної техніки розпочалася видавнича діяльність закладу. Це бібліографічні посібники малих форм краєзнавчого спрямування, серія персональних покажчиків про творчих людей "Літературне сузір'я Ніжина". З 2005 року бібліотека випускає щорічник "Календар знаменних і пам'ятних дат міста Ніжина". Відзначимо і видавничий проєкт "Ніжинські святині", присвячений храмам міста. Завдяки йому зав'язалася тісна співпраця бібліотеки з Центром української культури і мистецтва.
2008 рік. Бібліотека виборола перше місце в обласному рейтингу-конкурсі "Краща бібліотека року".
З 2015 року заклад реалізує власний проєкт "Творчість наших читачів", який згодом переріс у проєкт "Бібліотека + Майстер = Креатив".
Наприкінці червня 2016 року бібліотека здобула перемогу в конкурсі Української бібліотечної асоціації за проєктом "Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках", який реалізується за підтримки Європейського Союзу (програма "Еразмус+").
2016 рік. Бібліотека здобула перше місце в обласному конкурсі "Ярмарок бібліотечних ідей" у номінації "Краща книжкова виставка" за власний проєкт "Ніжин у світовій художній літературі".
2018 року створено новий клуб за інтересами "На–Вчись", який об'єднує людей, що цікавляться декоративно-прикладним мистецтвом України, традиціями та перспективами його розвитку.
Нині Ніжинська центральна міська бібліотека імені М. В. Гоголя – не тільки інформаційно-культурний і краєзнавчий центр, а й активний організатор та учасник загальноміських культурних заходів. Тут широко використовують партнерські зв'язки із закладами культури й освіти, громадськими організаціями, соціальними службами.
Література
1. 125 років тому відкрито (1897) в Ніжині міську публічну бібліотеку // Календар знаменних і пам'ятних дат міста Ніжина на 2022 рік / Ніжин. центр. міськ. б-ка ім. М. В. Гоголя ; [уклад. Л. Гусєва ; відп. за вип. О. Є. Єкименко]. – Ніжин, 2022. – С. 40–41.
2. З історії Ніжинської центральної міської бібліотеки ім. М. В. Гоголя: ретросп. бібліогр. покажч. / Ніжин. центр. міськ. б-ка ім. М. В. Гоголя ; [уклад. З. П. Петрик]. – Ніжин : [б. в.], 2007. – 67 с.
3. Ніжинська центральна міська бібліотека ім. М. В. Гоголя. – Чернігів : 2004. – 8 с.