Колиска нового життя у серці Сіверщини │ Рубрика "Цей день в історії"

Колиска нового життя у серці Сіверщини │ Рубрика "Цей день в історії"

01.07.2025
35
  Чернігівський пологовий будинок – це не просто медичний заклад. Це місце, де щодня народжується нове життя, де здійснюються найпотаємніші мрії батьків і де професіоналізм поєднується з особливою турботою.
  Історія пологового будинку сягає корінням у минуле, відображаючи еволюцію медичної допомоги жінкам та новонародженим на Чернігівщині. Розташований у серці стародавнього Чернігова, цей заклад є невід'ємною частиною історії міста, відіграючи ключову роль у демографічному та соціальному добробуті регіону.
  У 1963 році на вулиці Пирогова спорудили велику чотириповерхову будівлю. З липня цього ж року тут розмістився міський родильний будинок, розрахований на сто ліжок. Для породіль були створені хороші умови, відведено до 30 зручних палат, обладнані рентген і фізкабінети, лабораторія, повні світла операційні зали, просторі вестибюлі. Для малюків – окреме відділення. У цьому ж приміщенні розмістились і гінекологічне відділення міської лікарні, жіноча консультація.
  З часом кількість населення міста збільшилась і для новонароджених чернігівських малюків потрібно було розширювати площі. У 1984 році у мальовничому урочищі Ялівщина було споруджено та введено в дію новий пологовий будинок, розрахований на 250 ліжок, а в середині 1980-х років тут уперше в Україні з'явилося відділення спільного перебування матері й дитини.
  У 1999 році у медичному закладі відкрито відділення інтенсивної терапії новонароджених. Це дало змогу виходжувати недоношених дітей, зокрема немовлят з дуже малою масою тіла (500–999 г). За перші 5 років роботи відділення смертність немовлят зменшилась у три рази, що дало змогу знизити перинатальну смертність майже удвічі. Особливе досягнення відділення – успішне виходжування дитини масою 680 грамів. Найменше немовля, якому надавалася допомога, важило 400 г.
  З 2004 року пологовий будинок має звання розширеної ініціативи ВООЗ ЮНІСЕФ "Лікарня, дружня до дитини". У межах програми "Колиски надії" у 2006 році відкрито перинатальний центр з інкубаторами і штучною вентиляцією легень.
  У 2019–2020 роках під час утеплення будівлі з її фасаду було демонтовано мозаїку "Материнство", створену в 1989 році художником Євгеном Павловим. На її місці з'явився новий мурал, дуже схожий за сюжетом і концепцією на стару мозаїку, – на ньому також зображена жінка, яка пригортає до себе дитину.
  Сьогодні Чернігівський пологовий будинок – це медичний заклад вищої акредитаційної категорії, що надає повний спектр акушерсько-гінекологічної допомоги. Його місія виходить далеко за межі суто медичних послуг: це створення безпечного, комфортного та підтримуючого середовища для майбутніх мам та їхніх родин. Тут майбутні батьки можуть отримати вичерпну інформацію, пройти необхідні обстеження, відвідати курси підготовки до пологів, які допомагають подолати страх та вселяють упевненість.
  Одна з головних цінностей Чернігівського пологового будинку – його колектив. Це справжні професіонали, які постійно вдосконалюють свої знання та навички, освоюють нові методики й технології. Їхня самовіддана праця, чуйність і вміння знаходити індивідуальний підхід до кожної пацієнтки – запорука успішних пологів та здоров'я матері й дитини. В умовах сучасної медицини, коли технології стають усе важливішими, людяність та емпатія медичного персоналу залишаються незамінними.
  Останні роки були особливо складними для всієї країни, і Чернігівський пологовий будинок не став винятком. В умовах повномасштабної війни, коли місто перебувало в облозі, медзаклад працював навіть під обстрілами 2022 року: у підвалі прийняли близько 50 пологів, проводили кесареві розтини. Персонал продовжував виконувати свій обов'язок, ризикуючи власним життям. Сховища перетворювалися на пологові зали, а народження кожної дитини ставало символом незламності, надії та віри в майбутнє, попри всі труднощі. Старша акушерка Віра Целик 24 лютого вийшла на своє найдовше чергування. Вона 42 дні провела в бомбосховищі, допомагаючи вагітним і породіллям. Пані Віра приймала пологи, організовувала побут, а ще – піднімала моральний дух пацієнтам та колегам. Про всі ці події жінка розповіла у своїй книзі "42 дні в бомбосховищі: як в Чернігові під обстрілами народжувалося нове життя". Ці історії – яскраве свідчення героїзму та стійкості колективу, що продовжує працювати на межі можливостей. 12 травня 2022 року Віру Целик нагородили орденом княгині Ольги III ступеня.
  За період облоги міста у лютому–березні 2022 року приміщення закладу суттєво постраждало і потребувало відновлення для доступу пацієнтів до медичних послуг. Завдяки командній роботі працівників пологового будинку та Проєкту USAID "Підтримка реформи охорони здоров'я", у короткі терміни було відновлено пошкоджену вибухом частину фасаду медичного закладу, стелі, підлоги і стіни 42 приміщень, критично важливих для якісного функціонування: пологові зали, післяпологові палати й коридор післяпологового відділення. Заклад відновив роботу з надання спеціалізованої висококваліфікованої акушерсько-гінекологічної допомоги жіночому населенню, переселенцям (внутрішньо переміщеним особам), особам з обмеженими фізичними можливостями та іншим уразливим групам населення не тільки Чернігівської області, а й з інших регіонів.
  Чернігівський пологовий будинок – це більше, ніж просто лікарня. Це місце, де пишеться майбутнє, де кожен новонароджений є променем світла та символом продовження життя, навіть у найскладніші часи. Це заклад, що стоїть на сторожі найціннішого – життя і здоров'я майбутніх поколінь Чернігівщини.

  Література

  1. Новий медичний заклад (міський родильний будинок) // Деснянська правда. – 1963. – № 185 (17 верес.). – С. 4.
  2. Федосенко Н. Чернігівському міському пологовому будинку – 50 років! / Наталія Федосенко // Гарт. – 2013. – № 36 (5 верес.). – С. 4.
  3. Целик В. М. 42 дні в бомбосховищі: як в Чернігові під обстрілами народжувалося нове життя / Віра Целик. – Чернігів : Брагинець О. В., 2024. – 51 с. : іл.
 









 
Повернутись
Поділитись:

Розклад роботи:

Бiблiотека:
ПН-ЧТ – 9:30-18:00
ПТ – ВИХІДНИЙ
СБ-НД – 10:00-18:00
Інтернет-центр:
ПН-ЧТ – 9:30-18:00
ПТ – ВИХІДНИЙ
СБ-НД – 10:00-18:00

обслуговування користувачів до 17:45
 

Під час ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ

обслуговування користувачів
призупиняється