Відомий український ботанік, флорист, геоботанік, педагог Сисой Мулярчук народився 20 липня 1897 року в селі Малі Жеребки на Волині у бідній селянській сім'ї. Освіту вчителя початкових шкіл здобув у Дедеркальській вчительській семінарії, а 1925 року вступив до Ніжинського інституту народної освіти на факультет соціального виховання за спеціальністю "Агробіологія".
У 1930 році Сисой Мулярчук здобув кваліфікацію викладача природознавства, сільського господарства та географії старших класів трудових шкіл. Упродовж двох років (з 1930 до 1932-го) працював викладачем хімії та природничих наук у педагогічному технікумі й медичному училищі Ніжина. У 1931 році опублікував свою першу наукову статтю "Дикорослі лікарські рослини Ніжинщини".
1932 року Сисой Олександрович вступив до аспірантури Українського науково-дослідного інституту рослинництва, який тоді був розташований у Харкові. Працюючи в інституті спочатку аспірантом, а згодом на посаді наукового співробітника, Сисой Мулярчук вивчав рослинність лук та пасовищ тодішньої Української РСР. Результатом його досліджень став захист дисертації кандидата наук за темою "Типологія лук Вовчанського району Харківської області" (1938). У 1940 році рішенням Вищої атестаційної комісії Сисой Олександрович був затверджений у науковому званні доцента по кафедрі "Ботаніка".
Починаючи з 1936 року Сисой Мулярчук займався педагогічною роботою, якої не полишав до кінця життя. Був викладачем ботаніки й завідувачем кафедри ботаніки Лубенського педагогічного інституту, з 1944 до 1950 року завідував кафедрою ботаніки Сумського педагогічного інституту, займався вивченням видового складу лікарських рослин області. Результатом науково-практичних досліджень ученого стала розвідка "Дикорослі лікарські рослини Сумської області", видана в 1947-му.
У вересні 1950 року Сисой Олександрович переїздить до Ніжина і починає працювати в Ніжинському педагогічному інституті (нині – Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя). З 1951 до 1972 року доцент Сисой Мулярчук очолював кафедру ботаніки природничого факультету. При викладанні курсів загальної ботаніки, морфології рослин та географії рослин з основами екології Сисой Олександрович використовував результати власних флористичних та геоботанічних досліджень. Крім того він керував студентським науковим гуртком, вихованці якого згодом вступали до аспірантури Інституту ботаніки. Науковець приділяв велике значення польовій практиці як найважливішій складовій здобуття ботанічних знань, був справжнім фанатиком гербарної справи.
У науковому гербарії, який зберігається в Ніжинському державному університеті, – понад 1000 гербарних аркушів. До складу персональної гербарної колекції Сисоя Мулярчука входять представники флори вищих судинних рослин із 78 родин 230 родів та 330 видів. Гербарні зразки були зібрані з різних куточків країни (Кавказ, Крим, Львівська, Херсонська, Миколаївська, Сумська області), але найбільша частина колекції припадає на територію Чернігівської області.
Результатом наукових досліджень Сисоя Олександровича були численні статті, які завжди базувалися на значному "польовому" матеріалі. Крім наукової, теоретичної та практичної діяльності Сисой Мулярчук усе життя займався просвітницькою і популяризаторською роботою. Він читав лекції, доповіді, надавав консультації.
Напрям наукового дослідження Сисоя Олександровича – вивчення флори Полісся, лук і пасовищ. У його науковому доробку – 36 друкованих робіт, серед яких "Новини флори Лівобережного Полісся", "Низинні засолені луки Чернігівщини", "Поширення ялівцю звичайного на Лівобережному Поліссі", "До історії досліджень флори та рослинності Чернігівської області", "До вивчення стану окультурених кормових угідь Чернігівської області", "Рослинність Наддеснянської вододільної рівнини", "Сучасний стан природних лісостанів ялини європейської на Лівобережному Поліссі", "Ліси Чернігівщини. І. Соснові та широколистяно-хвойні", "Ліси Чернігівщини. II. Листяні ліси", "Ліси Чернігівщини. III. Деревно-чагарникова рослинність заплав річок".
Сисой Мулярчук зробив значний внесок у пізнання флори Полісся. Ученим було виявлено та описано низку нових місцезнаходжень цінних рослин у Чернігівській області, до того часу не відомих у науковій літературі. Він дав вичерпну характеристику всіх типів рослинності Чернігівщини. Фундаментальна монографія вченого "Рослинність Чернігівщини", яка вийшла друком у 1970 році, і дотепер не втратила свого наукового значення та є дуже цінною для флористів, геоботаніків і ресурсознавців, що нині досліджують рослинність Полісся й суміжних регіонів.
Про значення праць Сисоя Олександровича в розвитку ботанічної науки свідчать численні посилання сучасних учених-ботаніків (Л. О. Лобань, Л. В. Дідик, О. В. Лукаш, Ю. О. Карпенко та інші), які досліджують рослинність Чернігівщини. Серед студентів-випускників Сисоя Мулярчука є не тільки талановиті вчителі, а й продовжувачі наукових досліджень у галузі ботаніки.
Помер видатний ботанік, дослідник флори Чернігівщини 20 березня 1974 року. 7 листопада 2019 року в Ніжині вшанували пам'ять ученого та педагога і встановили меморіальну дошку на стіні будинку, де він жив.
Література
1. Білоусенко М. В. Вивчення наукового доробку Мулярчука Сисоя Олександровича / М. В. Білоусенко // Матеріали V Всеукраїнської студентської наукової конференції "Сучасні проблеми природничих наук". – Ніжин, 2010. – С. 4.
2. Меморіальна дошка видатному ботаніку, педагогу Мулярчуку // Світ-інфо. – 2019. – 21 листоп. (№ 163). – С. 12.
3. Остапенко В. В. Фундатор кафедри ботаніки Ніжинського державного педагогічного інституту Сисой Олександрович Мулярчук / В. В. Остапенко // Матеріали VI Всеукраїнської онлайн-конференції молодих науковців "Cучасні проблеми природничих і точних наук". – Ніжин, 2021. – С. 7–8.
4. Тарасенко Л. І. Сисой Олександрович Мулярчук – відомий ботанік, дослідник, педагог (за документами відділу фондів Ніжинського краєзнавчого музею імені Івана Спаського) / Л. І. Тарасенко // Актуальні питання біологічної науки : V Міжнар. заоч. наук.-практ. конф. : зб. ст. – Ніжин, 2019. – С. 232–237.