СВОЇМ ТАЛАНТОМ ЗДОБУВАЄ СВІТ!

СВОЇМ ТАЛАНТОМ ЗДОБУВАЄ СВІТ!

19.06.2020
482

СВОЇМ ТАЛАНТОМ ЗДОБУВАЄ СВІТ!

 22050368_1986671591607533_1039891635860987266_n 26 червня відзначає золотий ювілей чарівна жінка, талановитий науковець і педагог, обдарована письменниця, людина, яка завжди шанує та підтримує нашу бібліотеку, – Ганна Василівна Арсенич-Баран.
  Віртуальна виставка з нагоди ювілею голови Чернігівської обласної організації Національної спілки письменників України Ганни Арсенич-Баран "Своїм талантом здобуває світ!" підготовлена завідувачкою відділу краєзнавства Іриною Кагановою.  

  Ганна Василівна народилася 26 червня 1970 року в селі Нижній Березів Косівського району Івано-Франківської області. 1992 року закінчила філологічний факультет Івано-Франківського педагогічного інституту імені В. Стефаника. Працювала на Гуцульщині. Широко друкувалася у місцевій пресі. 1997 року побачила світ перша збірка поезій пані Ганни "Рушник на калині". На Гуцульщині вони побралися зі священником Мироном Бараном. У подружжя народився син Іванко. 1998 року родина переїхала до Чернігова, який дуже припав їй до душі. "Він широко розкидав рамена на Деснянські пагорби й, ніби велетень після раті, спочивав від липневої спеки. Я покохала його. Так закохуються молоді дівчата в зрілих мудрих мужів. Цей муж був сильний, але й ніжний, бо тримав на своїх долонях такі тремтливі споруди, що вони здавалися метеликами, різнобарвними й тендітними".
  Ганна Василівна почала працювати вчителькою у школі-ліцеї № 15. Чоловік служив настоятелем П’ятницької церкви. Дуже швидко пані Ганна завоювала авторитет серед колег і школярів, активно включилася у громадське життя міста. Залюбки брала участь у важливих заходах товариства "Просвіта", Чернігівської організації Національної спілки письменників України, учасницею якої стала 1998 року. Вчителювала, писала посібники з української мови, готувала до виходу другу поетичну збірку "Музика черемхи". Видала антологію "Молитва небо здіймає вгору", яка містить понад три тисячі текстів українських християнських віршованих молитов, створених поетами з XIX і до початку XXI століття. Згодом були надруковані книги "Розквітлий глід", "Солодкі слова", роман "Тиха вулиця вечірнього міста", за який пані Ганна 2006 року була удостоєна звання лауреатки обласної премії імені М. М. Коцюбинського. 2018 року побачив світ незвичайний роман Ганни Арсенич-Баран "Радуйся, Невісто Неневісная".
  2019 року широкого розголосу набув новий роман письменниці "Муська". На презентації твору пані Ганна розповіла, що ідея його написання виникла ще у студентські роки, коли у 90-х роках розпочалися розкопки біля будинків НКВД, де знаходили скелети замучених, закатованих чи розстріляних людей. Дівчина потрапила на такі розкопки. Її найбільше вразили жіночі скелети. Поступово складався роман у новелах.
  З 2016 року Ганна Арсенич-Баран очолює Чернігівську обласну організацію Національної спілки письменників України. Нині пані Ганна працює завідувачкою кафедри філологічних дисциплін та методики їх викладання Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К. Д. Ушинського. Кандидатка філологічних наук.
  Давно та активно співпрацює Ганна Арсенич-Баран з Чернігівською ОУНБ імені В. Г. Короленка. Зокрема, Ганна Василівна входила до складу професійної колегії Всеукраїнського поетичного стартапу "Дотиком душі", який у 2017–2019 pp. відбувався у затишних стінах книгозбірні. Пані Ганна бере участь і в інших цікавих заходах, які готує бібліотека.
  Безперечно, Ганна Арсенич-Баран має визнаний науковий доробок і значні творчі напрацювання у прозі та поезії. Зичимо Ганні Василівні здоров’я, натхнення, нових творчих здобутків!

 

 3

  Баран Г. В. Мова української християнської віршованої молитви XІХ – початку XХІ ст. : монографія / Ганна Баран ; НАН України, Ін-т укр. мови. – Чернігів : Десна Поліграф, 2015. – 276 с.

  У монографії проведене комплексне дослідження мови української християнської віршованої молитви XIX – початку XXI ст. Системно проаналізовано особливості лексики, фразеології та синтаксису, притаманні цьому жанрові. Простежено спільні й відмінні риси канонічної та віршованої молитви. Здійснено періодизацію віршів-молитов. З’ясовано роль провідних українських поетів у збагаченні художнього стилю засобами релігійної лексики та біблійної фразеології. Визначено співвідношення питомих і запозичених елементів. Виявлено широке поєднання в поезіях-молитвах ознак релігійного та художнього стилів української мови, простежено взаємне збагачення цих стилів. Концептуальні положення, викладені в монографії, поглиблюють теорію стилістики, розширюють розуміння природи мовних ознак релігійного й художнього стилів мовлення: релігійної лексики, біблійної фразеології, поетичного синтаксису тощо. Висновки та узагальнення проведеного дослідження розширюють уявлення про мовні особливості жанру молитви в українській літературі XIX – початку XXI ст., збагачують знання з історії розвитку української літературної мови відповідного часу. Монографія адресована науковцям, мовознавцям, викладачам, аспірантам і студентам філологічних факультетів університетів.

 4

  Молитва небо здіймає вгору : антологія укр. христ. вірш. молитви XIX – поч. XXІ століть : [хрестоматія] / упоряд. Г. В. Баран. – Тернопіль : Богдан, 2011. – 1055 с.

  До антології української християнської віршованої молитви "Молитва небо здіймає вгору" увійшли молитви українських авторів ХІХ – початку ХХІ століть. Видання репрезентує як літературну молитву, так і молитовну поезію, створену в середовищі Церкви.
  Книга адресована вчителям, учням, викладачам, студентам, священникам, віруючим і всім, хто прагне спілкуватися з духовною поезією або ж цікавиться історією й розвитком жанрів української літератури.

 5

  Арсенич-Баран Г. В. Муська. Історія одного життя : роман в новелах / Ганна Арсенич-Баран. – Київ : Український пріоритет, 2018. – 143 с. – (Душа жіноча).

  Життя людини завжди складніше, ніж можна це описати у літературному творі. Кожен переживає щасливі й сумні моменти, кожен зазнає втіхи і печалі. У новому романі знаної письменниці Ганни Арсенич-Баран життя однієї жінки подане крізь призму життів та впливів, почуттів і відчуттів інших, близьких їй людей. Роман складається із шести новел, пов’язаних між собою змістом та ідеєю, єдиним часопростором та Україною. Книга адресована широкому колу читачів.

 6

  Арсенич-Баран Г. В. Радуйся, Невісто Неневісная! : роман / Ганна Арсенич-Баран. – Чернігів : Десна Поліграф, 2018. – 275 с.

  Новий роман Г. Арсенич-Баран розповідає про життя і страждання Богородиці. У романі порушені теми віри, людської свободи, кохання, свідомого підкорення долі та проблеми месіанства й любові до рідної землі. Діва Марія – Богородиця, але водночас вона ще й Мати, яка переживає за долю свого Сина, яка страждає Його стражданнями.
  У книзі також зображені реальні персонажі біблійної історії та вигадані авторкою дійові особи, змалювання яких допомагає повніше розкрити характер головних героїв.
  Роман "Радуйся, Невісто Неневісная!" порушує ряд морально-етичних та суспільних проблем, проєктує події минулого на сучасність. У книзі також уміщені розповіді про українські чудотворні ікони Божої Матері. Це невеличкі оповідання про один із епізодів з’явлення чи виникнення кожної з ікон. Книга адресована широкому колу читачів.

 7

  Арсенич-Баран Г. В. Солодкі слова : [оповідання, новели] / Ганна Арсенич-Баран. – Чернігів : Чернігівські обереги, 2009. – 175 с.

  До збірки чернігівської письменниці Ганни Арсенич-Баран увійшли новели та оповідання про споконвічні людські цінності: любов, милосердя, відданість, талант…
  Герої її творів – звичайні люди, у кожного своя доля. Завдяки майстерності письменниці читач разом з ними переживає і радість зустрічей та світлих почуттів, і гіркоту втрат та розчарувань. Ця книга буде цікавою широкому колу читачів, особливо тим, хто розуміє і цінує красу українського слова.

 8

  Арсенич-Баран Г. В. Хіба буває багато любови? : оповідання, новели / Ганна Арсенич-Баран. – Чернігів : Десна Поліграф, 2019. – 383 с.

  Книга Ганни Арсенич-Баран "Хіба буває багато любови?" – це збірка "малої" прози письменниці. У книзі через розкриття різних тем і сюжетів порушені проблеми духовного й морального буття людини.

11

  Арсенич-Баран Г. В. Чарує буйнава весна : поезії / Ганна Арсенич-Баран ; Департамент інформ. діяльн. та комунікацій з громадськістю Черніг. облдержадмін. –Чернігів : Десна, 2018. – 79 с.

  До збірки Ганни Арсенич-Баран "Чарує буйнава весна" входять вірші, що вже були опубліковані, та частина нових поезій, які друкуються вперше. Вірші авторки різні за тематикою: це кохання, любов до ба́тьківщини і Батьківщи́ни, філософське осмислення світу, бентежливе ставлення до природи тощо. Поезія, що входить до збірки, написана у різних віршових формах: від верлібру до тавтограми.


 10

  Цвіт папороті : антологія учасників Черніг. літ. шк. / [упоряд. Г. В. Арсенич-Баран]. – Київ : Друге дихання, 2019. – 226 с.

  До збірки увійшли твори учнів та викладачів однойменної літературної школи, яка тривала в Чернігові з 1 по 8 липня 2019 року. Проєкт було реалізовано за підтримки Українського культурного фонду. Для багатьох учасників школи публікація в антології стала першою в їхньому творчому житті. Загалом до збірки увійшло близько трьох десятків поетичних та прозових творів, дія частини з яких відбувається в Чернігові.
  Поряд із творами письменників-початківців у книзі вміщені твори знаних письменників і поетів, які були викладачами школи (Галина Пагутяк, Ірина Старовойт, Володимир Даниленко, Валентина Мастєрова, Ганна Арсенич-Баран).
  Видання вийшло за сприяння Українського культурного фонду.


   
 1

  Антологія творів лауреатів премії імені М. Коцюбинського. Проза / Черніг. облдержадмін. [та ін.] ; упоряд. : Н. Коцюбинська, О. Єрмоленко ; [авт. передм. Г. В. Арсенич-Баран]. – Чернігів : Десна, 2016. – 593 с. : портр.

  Другий том двотомного видання творів лауреатів обласної літературної премії імені Михайла Коцюбинського побачив світ на відзначення двадцятиріччя заснування премії та на вшанування 150-річного ювілею Михайла Коцюбинського, який відзначався у 2014 р. У книзі представлено понад 20 авторів. Більшість творів відзначається тонким психологізмом, ліричними нотками, любов’ю до природи, до людини, до рідного краю.
  На кожного автора в середньому відведено 20–25 сторінок і невелика довідкова стаття з фотографією. Всім авторам, які продовжують жити і працювати, було надано право вибрати твір самостійно. Твори тих письменників, які відійшли за обрій, добирали упорядники. Видання розраховане на широке коло читачів.

2

  Літературний Чернігів : щокв. мист. журн. літ. спілки "Чернігів". № 1 (89), січ.–берез. 2020 / голов. ред. Михась Ткач ; редкол.: Ганна Арсенич-Баран [та ін.]. – Чернігів : Лозовий В. М., 2019. – 189 с. : іл.

  "Літературний Чернігів" – мистецький і громадсько-політичний журнал, започаткований літературною спілкою "Чернігів" у листопаді 1992 р.
  Перше у 2020 р. число журналу "Літературний Чернігів" уже пахне свіжою друкарською фарбою і чекає на зустріч зі своїми читачами в Україні та світі.
  Зокрема, Ганна Арсенич-Баран розповідає читачам дев’ять коротких трагікомічних "Сільських історій". Ми дізнаємося, як сміялося карпатське село за "совітів", коли, часом, було не до сміху, але гумор усе ж рятував і допомагав виживати.
  "Літературний Чернігів" друкує також імена лауреатів Чернігівської літературної премії ім. Л. Глібова за 2020 р. Це поет, прозаїк Анатолій Шкуліпа (м. Ніжин), письменниця Ганна Арсенич-Баран (м. Чернігів); доктор філологічних наук, професор, літературознавець Оксана Гарачковська (м. Київ); головний режисер Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм Дмитро Обєдніков (м. Чернігів); поет, гуморист Михайло Сушко (Чернігів).

Повернутись
Поділитись: