|
Баран Г. В. Мова української християнської віршованої молитви XІХ – початку XХІ ст. : монографія / Ганна Баран ; НАН України, Ін-т укр. мови. – Чернігів : Десна Поліграф, 2015. – 276 с.
У монографії проведене комплексне дослідження мови української християнської віршованої молитви XIX – початку XXI ст. Системно проаналізовано особливості лексики, фразеології та синтаксису, притаманні цьому жанрові. Простежено спільні й відмінні риси канонічної та віршованої молитви. Здійснено періодизацію віршів-молитов. З’ясовано роль провідних українських поетів у збагаченні художнього стилю засобами релігійної лексики та біблійної фразеології. Визначено співвідношення питомих і запозичених елементів. Виявлено широке поєднання в поезіях-молитвах ознак релігійного та художнього стилів української мови, простежено взаємне збагачення цих стилів. Концептуальні положення, викладені в монографії, поглиблюють теорію стилістики, розширюють розуміння природи мовних ознак релігійного й художнього стилів мовлення: релігійної лексики, біблійної фразеології, поетичного синтаксису тощо. Висновки та узагальнення проведеного дослідження розширюють уявлення про мовні особливості жанру молитви в українській літературі XIX – початку XXI ст., збагачують знання з історії розвитку української літературної мови відповідного часу. Монографія адресована науковцям, мовознавцям, викладачам, аспірантам і студентам філологічних факультетів університетів.
|
|
Молитва небо здіймає вгору : антологія укр. христ. вірш. молитви XIX – поч. XXІ століть : [хрестоматія] / упоряд. Г. В. Баран. – Тернопіль : Богдан, 2011. – 1055 с.
До антології української християнської віршованої молитви "Молитва небо здіймає вгору" увійшли молитви українських авторів ХІХ – початку ХХІ століть. Видання репрезентує як літературну молитву, так і молитовну поезію, створену в середовищі Церкви. Книга адресована вчителям, учням, викладачам, студентам, священникам, віруючим і всім, хто прагне спілкуватися з духовною поезією або ж цікавиться історією й розвитком жанрів української літератури.
|
|
Арсенич-Баран Г. В. Муська. Історія одного життя : роман в новелах / Ганна Арсенич-Баран. – Київ : Український пріоритет, 2018. – 143 с. – (Душа жіноча).
Життя людини завжди складніше, ніж можна це описати у літературному творі. Кожен переживає щасливі й сумні моменти, кожен зазнає втіхи і печалі. У новому романі знаної письменниці Ганни Арсенич-Баран життя однієї жінки подане крізь призму життів та впливів, почуттів і відчуттів інших, близьких їй людей. Роман складається із шести новел, пов’язаних між собою змістом та ідеєю, єдиним часопростором та Україною. Книга адресована широкому колу читачів.
|
|
Арсенич-Баран Г. В. Радуйся, Невісто Неневісная! : роман / Ганна Арсенич-Баран. – Чернігів : Десна Поліграф, 2018. – 275 с.
Новий роман Г. Арсенич-Баран розповідає про життя і страждання Богородиці. У романі порушені теми віри, людської свободи, кохання, свідомого підкорення долі та проблеми месіанства й любові до рідної землі. Діва Марія – Богородиця, але водночас вона ще й Мати, яка переживає за долю свого Сина, яка страждає Його стражданнями. У книзі також зображені реальні персонажі біблійної історії та вигадані авторкою дійові особи, змалювання яких допомагає повніше розкрити характер головних героїв. Роман "Радуйся, Невісто Неневісная!" порушує ряд морально-етичних та суспільних проблем, проєктує події минулого на сучасність. У книзі також уміщені розповіді про українські чудотворні ікони Божої Матері. Це невеличкі оповідання про один із епізодів з’явлення чи виникнення кожної з ікон. Книга адресована широкому колу читачів.
|
|
Арсенич-Баран Г. В. Солодкі слова : [оповідання, новели] / Ганна Арсенич-Баран. – Чернігів : Чернігівські обереги, 2009. – 175 с.
До збірки чернігівської письменниці Ганни Арсенич-Баран увійшли новели та оповідання про споконвічні людські цінності: любов, милосердя, відданість, талант… Герої її творів – звичайні люди, у кожного своя доля. Завдяки майстерності письменниці читач разом з ними переживає і радість зустрічей та світлих почуттів, і гіркоту втрат та розчарувань. Ця книга буде цікавою широкому колу читачів, особливо тим, хто розуміє і цінує красу українського слова.
|
|
Арсенич-Баран Г. В. Хіба буває багато любови? : оповідання, новели / Ганна Арсенич-Баран. – Чернігів : Десна Поліграф, 2019. – 383 с.
Книга Ганни Арсенич-Баран "Хіба буває багато любови?" – це збірка "малої" прози письменниці. У книзі через розкриття різних тем і сюжетів порушені проблеми духовного й морального буття людини.
|
|
Арсенич-Баран Г. В. Чарує буйнава весна : поезії / Ганна Арсенич-Баран ; Департамент інформ. діяльн. та комунікацій з громадськістю Черніг. облдержадмін. –Чернігів : Десна, 2018. – 79 с.
До збірки Ганни Арсенич-Баран "Чарує буйнава весна" входять вірші, що вже були опубліковані, та частина нових поезій, які друкуються вперше. Вірші авторки різні за тематикою: це кохання, любов до ба́тьківщини і Батьківщи́ни, філософське осмислення світу, бентежливе ставлення до природи тощо. Поезія, що входить до збірки, написана у різних віршових формах: від верлібру до тавтограми.
|
|
Цвіт папороті : антологія учасників Черніг. літ. шк. / [упоряд. Г. В. Арсенич-Баран]. – Київ : Друге дихання, 2019. – 226 с.
До збірки увійшли твори учнів та викладачів однойменної літературної школи, яка тривала в Чернігові з 1 по 8 липня 2019 року. Проєкт було реалізовано за підтримки Українського культурного фонду. Для багатьох учасників школи публікація в антології стала першою в їхньому творчому житті. Загалом до збірки увійшло близько трьох десятків поетичних та прозових творів, дія частини з яких відбувається в Чернігові. Поряд із творами письменників-початківців у книзі вміщені твори знаних письменників і поетів, які були викладачами школи (Галина Пагутяк, Ірина Старовойт, Володимир Даниленко, Валентина Мастєрова, Ганна Арсенич-Баран). Видання вийшло за сприяння Українського культурного фонду.
|
|
|
|
Антологія творів лауреатів премії імені М. Коцюбинського. Проза / Черніг. облдержадмін. [та ін.] ; упоряд. : Н. Коцюбинська, О. Єрмоленко ; [авт. передм. Г. В. Арсенич-Баран]. – Чернігів : Десна, 2016. – 593 с. : портр.
Другий том двотомного видання творів лауреатів обласної літературної премії імені Михайла Коцюбинського побачив світ на відзначення двадцятиріччя заснування премії та на вшанування 150-річного ювілею Михайла Коцюбинського, який відзначався у 2014 р. У книзі представлено понад 20 авторів. Більшість творів відзначається тонким психологізмом, ліричними нотками, любов’ю до природи, до людини, до рідного краю. На кожного автора в середньому відведено 20–25 сторінок і невелика довідкова стаття з фотографією. Всім авторам, які продовжують жити і працювати, було надано право вибрати твір самостійно. Твори тих письменників, які відійшли за обрій, добирали упорядники. Видання розраховане на широке коло читачів.
|
|
Літературний Чернігів : щокв. мист. журн. літ. спілки "Чернігів". № 1 (89), січ.–берез. 2020 / голов. ред. Михась Ткач ; редкол.: Ганна Арсенич-Баран [та ін.]. – Чернігів : Лозовий В. М., 2019. – 189 с. : іл.
"Літературний Чернігів" – мистецький і громадсько-політичний журнал, започаткований літературною спілкою "Чернігів" у листопаді 1992 р. Перше у 2020 р. число журналу "Літературний Чернігів" уже пахне свіжою друкарською фарбою і чекає на зустріч зі своїми читачами в Україні та світі. Зокрема, Ганна Арсенич-Баран розповідає читачам дев’ять коротких трагікомічних "Сільських історій". Ми дізнаємося, як сміялося карпатське село за "совітів", коли, часом, було не до сміху, але гумор усе ж рятував і допомагав виживати. "Літературний Чернігів" друкує також імена лауреатів Чернігівської літературної премії ім. Л. Глібова за 2020 р. Це поет, прозаїк Анатолій Шкуліпа (м. Ніжин), письменниця Ганна Арсенич-Баран (м. Чернігів); доктор філологічних наук, професор, літературознавець Оксана Гарачковська (м. Київ); головний режисер Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм Дмитро Обєдніков (м. Чернігів); поет, гуморист Михайло Сушко (Чернігів).
|