Рекомендуємо почитати

Рекомендуємо почитати

Шановний користувачу!

  Вітаємо Вас на сайті Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових. Дякуємо, що Ви з нами.
  Любите читати? Чудово! Тоді пропонуємо Вам поринути в захопливий світ книг, які "живуть" у наших фондах і дуже люблять, коли до них з теплом та повагою доторкаються людські долоні. У нас є книжки на будь-який смак, навіть найвибагливіший. Отже, до нас завітайте, разом із нами читайте! А обрати, якій саме книзі подарувати тепло своїх рук та серця, вам допоможе ця сторінка, де є цікавинки й новинки.


КНИГИ, КРІЗЬ РЯДКИ ЯКИХ ДИХАЄ ВЕСНА

  Весна – слово лише з п'яти букв, але в ньому так багато віри! Адже весняна пора – час нових планів і надій. Три весняні місяці створені для натхнення, закоханості й відмінного настрою. Весна – час змін, закоханих і романтиків. Час оновлення, припливу сил та енергії, коли здається, що на кожному кроці на тебе чекають нові цікаві зустрічі і відкриття. Коли природа пробуджується, хочеться бачити весну не тільки на вулиці, але й у душі. Оточувати себе яскравими подіями, зігріватися і ловити теплі промені ранкового сонця. А ще – читати весняні книги.
  Весна у кожному куточку нашої планети неповторна, як і книги про неї. Але ріднить їх, мабуть, пронизлива щирість, яка характерна саме для цієї пори року. Не забувайте про чарівні весняні справи: щодня вдихати свіже тепле повітря, слухати веселий спів пташок, придбати нову весняну колекцію чаю, випити філіжанку кави на сонечку, влаштувати весняну фотосесію, надихатися поезією Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, Олександра Олеся, Максима Рильського, Василя Симоненка, Ліни Костенко про найромантичнішу пору року. І, звичайно, читати інші чудові книги. Коли за вікном світить сонце, співають пташки, то доповнити атмосферу може лише хороша оптимістична книга. Позитивні книги підійдуть читачам будь-якого віку. Їх можна читати дорогою на роботу, у відпустці і просто вечорами. Заваріть ароматний чай, розслабтеся й отримуйте задоволення від творів, які несуть у собі не тільки глибокий сенс, а й море позитивних емоцій.
  Весна... У цьому слові так багато всього! Відтале серце після холодів, бентежне очікування чуда… Теплий вітер розбурхує кров, сонячне проміння падає на землю, і все навколо виблискує міріадами золотих іскор… З'являється перша зелень… Навколо розквітає життя. Навіть закостенілі циніки відчувають навесні неясне занепокоєння душі. У цей час і книги хочеться читати особливі – пронизливі, які будять чуттєвість. Тому пропонуємо вам список творів, які ідеально підходять для читання навесні.

Бакман Ф. Чоловік на ім'я Уве : роман / Фредрік Бакман; пер. з англ. Ольга Захарченко. – Київ: Книголав, 2021. – 349, [3] с.

  Книга шведського блогера та журналіста "Чоловік на ім'я Уве" – це одна з книжок, які вражають чудовим легким стилем і неперевершеним сюжетом. Твори Фредріка Бакмана – найпопулярніші бестселери нашого часу. У книзі про зайвих людей – таких, як "Чоловік на ім'я Уве", – змальовано персонажа, що втратив смак до життя й не бажає жити далі. Головний герой книги – 59-річний буркотун, вічно незадоволений та страшенно нещасний, який утратив дружину й живе на самоті. Уве не має близьких людей, заради яких хотів би жити, – лише терпкі спогади про померлу дружину, яку він і далі кохає до безпам'ятства… Аж раптом по сусідству оселяється дивакувата сімейка, яка втручається в меланхолійно-депресивне життя Уве й перевертає все дороги дриґом. Книга про Уве – не просто зворушлива історія про немолодого одинака, а також історія про пошуки та надбання в уже не молодому віці. У книжці за маскою неприємного й незадоволеного чоловіка ховається людина з великим серцем, а письменник так вправно пише, що одна книжка викликає бурю емоцій: від радості і реготу й аж до сліз. Книга про пошук сенсу життя – ще одна характеристика роману "Чоловік на ім'я Уве", адже немолодий Уве, остаточно розчарований, не бачить сенсу продовжувати своє існування та кілька разів намагається накласти на себе руки. Однак на чоловіка чекає трохи інше майбутнє – і разом із дошкульними сусідами Уве добрішає та віднаходить приспане чутливе серце у власних грудях, а разом із тим і сенс життя.

Бату Д. Моцарт 2.0 : [роман] / Дорж Бату. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. – 460 с.

  Є ще одна книжка, яка подарує чудовий настрій та розрадить вас, – це роман Доржа Бату "Моцарт 2.0". Уявіть собі: геніальний композитор потрапляє в сучасний Нью-Йорк, де його дивує все: галасливе метро, гамір мегаполісу, манери і звички сучасної людини та багато всього, чого не було у XVIII столітті. Дорж Бату пише з неймовірною любов'ю до своїх персонажів, тож ми так само закохуємося в них, уболіваємо та переймаємося їхніми проблемами. На додачу до захопливої історії автор пропонує ще й мандрівку місцями, де відбувалися події з книги. На полях сторінок розміщено QR-коди, за якими читач знайде своєрідні "репортажі з місця подій". Обіцяємо: книга "Моцарт 2.0" залишить не просто приємний і солодкий післясмак, а також створить для вас цілий світ добра, надії та віри у власні сили і назавжди зробить вас частинкою цього світу.

Гавальда А. Я її кохав. Я його кохала ; Ковток свободи: романи / Анна Гавальда; [пер. з фр. Ксенії Єрмолаєвої]. – Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2013. – 235, [2] с.

  Легка, з тонким гумором, з ноткою сентиментальності, дуже витончена й дуже французька розповідь. Така повітряна, яка викликає усмішку і налаштовує на позитивний лад. Два брати і дві сестри, такі різні за характером та способом життя і разом з тим такі близькі й рідні… Безтурботна пора дитинства позаду, життя і час розвели їх у різні боки, але та тяга одне до одного, та підтримка, ті зв'язок і любов непорушні. І це гостро відчутно, коли вони тікають від своїх сімей, дітей та проблем і збираються тісним колом, щоб випити вина й поговорити про те про се... Як шкода, що такі зміни і канікули трапляються рідко... І тим вони цінніші та прекрасніші. Це воістину як ковток свободи – відмова від усього насущного, безтурботність і веселощі й те почуття спільності і клановості, яке їх об'єднує та заряджає енергією. Прекрасна розповідь про любов, взаєморозуміння і спільності. Звичайна фраза "Просто разом" – і при цьому життєво важлива й потрібна.

Гаррис Дж. Шоколад : роман / Джоан Гаррис; [пер. з англ. Полякова В.]. – Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 315, [3] с.

  Книги для вечірнього читання навесні мають бути тремкими й захопливими, неймовірно смачними та пахучими. Книга Джоан Гарріс "Шоколад" саме така. Усім ласунам і любителям шоколаду важко буде відірватися від запашних описів та справжньої пристрасті гурмана. Головна героїня Віана з донькою переїжджають у французьке містечко і відкривають свою шоколадну крамничку навпроти церкви. Напередодні Великого посту священник переживає за скромність наїдків його пастви й виступає проти шоколадних утіх, які пропонує Віана своїм відвідувачам. Протистояння смакових екстазів і церкви доволі нетипове, але ж яке цікаве! Смакові враження, запахи, найтонші відтінки смаку створюють неперевершену атмосферу, тож обов'язково озбройтеся шоколадними цукерками чи кількома плитками шоколаду, щоб підсилити задоволення!

Гемінгвей Е. Свято, яке завжди з тобою : [мемуари] /Ернест Гемінгвей; пер. з англ. Ганна Яновська. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2021. – 165, [1] с.

  "Свято, яке завжди з тобою" – легендарна книжка Ернеста Гемінгвея, що відтворює яскравий образ післявоєнного Парижа 20-х років ХХ століття. 1956 року письменник знайшов валізу, яку залишив у підвалі готелю "Ріц" у Парижі багато років тому. У валізі був блокнот із нотатками про його молоді роки й паризьке життя. З тих записів народилася книжка, яка побачила світ уже після смерті автора. З нею читач занурюється у неповторну атмосферу затишних паризьких кафе, відчуває гомін вуличок і тишу музеїв та художніх виставок, гамір і азарт кінних перегонів, смаки та запахи і дух нестримної творчості одного з найкращих американських письменників XX століття. Ця книжка чесна та емоційна. Можливо, саме тому Гемінгвей так довго відкладав її публікацію за життя. А сама мова – дуже красива. Мало хто вміє передавати навіть найменші напівтони так гарно. І все це залишає після себе вишуканий букет, у якому поєднуються аромат міцної кави в маленькому кафе за рогом, гарячі круасани, присмак терпкого молодого вина й відчуття незвичайно свіжого повітря після дощу, яке вдихаєш, повертаючись при світлі ліхтарів додому. Гемінгвей тоді був найкращою версією себе. Молодим і бідним, але закоханим і щасливим, живучи в найкращому з усіх можливих міст у цьому світі. І так, після цієї книжки вам точно захочеться побувати в Парижі. Хоча й прочитаєте ви її сто років по тому. Бо є речі, які не міняються.

Дашвар Люко. Покров : роман / Люко Дашвар. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 378 с.

  Авторка книги "Покров" Люко Дашвар – професійний митець слова. З 2006 року займається лише літературною та сценаристською діяльністю. В основі сюжету твору однієї з провідних сучасних українських письменниць – доля семи поколінь нащадків багатого хорунжого Яреми Дороша, що згрішив, закохавшись у юну Перпетую, і помер, тільки-но зміг відіслати кохану із сином до Катеринослава. Ображена дружина, яка була спадковою шляхтянкою, проклинає рід Дорошів. Перпетуя, яку доля закидає аж до Канади, забирає із собою скриню із золотом, зібрану за життя, і заповідає її обом гілкам Дорошів. Головна героїня твору Мар'яна переживає тяжкі часи, буремні події Майдану і сімейну трагедію. Серед пристрастей новітньої історії вона зненацька дізнається, що в банку Канади лежить велика сума грошей. Та найбільше Мар'яну турбує зустріч із дивним хлопцем Ярком. "Ти моя жінка", – сказав тоді він, і від того стало так солодко… Та тепер варто розібратися зі статком, який лежить за океаном і мучить уже не перший день. У цьому творі химерно переплітаються історична канва та фантастика. Події далекого минулого й сучасності нашої Батьківщини зливаються в одну лінію – так само, як лінією тягнеться рід Дорошів, приховуючи великі таємниці. А ще й ця любовна сторона подій…

Джіо С. Фіалки в березні : роман / Сара Джіо ; [пер. з англ. Т. Скрипник]. – Харків: Віват, 2019. – 318 с.

  Роман американської письменниці Сари Джіо "Фіалки в березні" – одна з тих книг про весну для дорослих, які надихають. Головна героїня – письменниця Емілі Вілсон – після виходу у світ свого роману, який став популярним, вирушає із Нью-Йорка на острів Бейнбридж. Емілі щойно розлучилася з чоловіком, у неї творча криза, тож розвіятись і змінити оточення саме час! На острові Емілі згадує дитинство та зустрічає своє юнацьке захоплення – Грега. Вона знайомиться також із Джеком і не може розібратися, хто їй подобається більше. Разом з тим Емілі знаходить щоденник своєї родички і дізнається про історію, яка давно припала пилом. Легка й динамічна книга "Фіалки в березні" розважить вас і подарує кілька незабутніх весняних вечорів.

Кемерон Б.   Життя і мета собаки : роман / Брюс Кемерон ; пер. [з англ.] Ганни Яновської. – Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. – 238 с.

  Тепло вимагає прогулянок на свіжому повітрі – наодинці або з найкращими друзями. Таким другом може бути і пес. Про такого друга розповідає історія Брюса Кемерона. До всього, є ще й екранізація, тож можете обирати – спочатку книжка, а потім фільм або навпаки. Спочатку він просто навчився відкривати двері та стерегти хазяїв. Потім він став вірним другом і товаришем для одного хлопчика. Він рятував життя та був відрадою для тих, хто цього потребував знову і знову, намагаючись зрозуміти мету свого життя, яку він присвячує людям, що перебували поруч… "Будь-кому, хто коли-небудь любив собаку, потрібно прочитати цю мудру, зворушливу та веселу книгу" (Доктор Марті Беккер, "Доброго ранку, Америка").

Лис В. С. Із сонцем за плечима: поліська мудрість Пелагеї / Володимир Лис. – Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. – 236 с.

  Книга "Із сонцем за плечима. Поліська мудрість Пелагеї" – строката енциклопедія добра і розуму від наймудрішої людини, яку знав письменник Володимир Лис, – його бабусі Пелагеї. Ще будучи хлопчиком, він прислухався до неї та був зачарований її влучними і красивими висловами, лагідним характером, величезним багажем народних приказок, легенд, оповідок, міфів та іншою мудрістю, яку вона розсипала серед навколишніх, наче діаманти. Збірку "Із сонцем за плечима. Поліська мудрість Пелагеї" можна умовно поділити на дві частини. До першої з них слід зарахувати фольклор, який бабуся письменника збирала і накопичувала роками й десятиліттями. Особливо цікаво ознайомитися з поліськими міфами та легендами про дивину природних явищ, появу міст, лісів, річок та озер, містичні події та нечисту силу. Крім них до фольклорної частини книги можна зарахувати казки та лікувальні рецепти, прислів'я та приказки, природні і знахарські прикмети, місяцелік та унікальний словничок з поліськими цікавинками. Друга частина збірника розкриває життєву філософію бабусі Пелагеї. Це глибинні уроки добра і милосердя, любові та мудрості. Пелагея вчить, що найголовніше у вихованні дітей, як стати ближчим до Бога, як знайти сенс життя, як позбутися будь-яких страхів та відчуття провини і навчає ще багатьох речей, що увійшли до розряду вічних питань та моральних дилем людства. Безцінні поради стосовно знаходження гармонії в душі та позбавлення себе почуття провини. Ця надзвичайна жінка закликає людей бути ближчими до Бога, ділиться молитвами і наймудрішими приповідками з Біблії. Лагідна, співоча й "соковита" мова книги зачаровує своєю красою та западає самісіньке серце.

Львів. Кава. Любов : збірка / [уклад., авт. передм. Н. Нікалео]. – Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 267, [1] с.

  Книга "Львів. Кава. Любов" – неймовірно прониклива збірка оповідань від десяти найчуттєвіших українських письменниць. Галина Вдовиченко, Леся Олендій, Ніка Нікалео, Дара Корній, Любов Долик, Наталія Гурницька, Ірина Хомин, Ольга Деркачова, Вікторія Гранецька, Тетяна Белімова створили по-справжньому смачний і соковитий твір, наповнений ароматами кави з прянощами, свіжою випічкою та, звичайно, тендітною львівською атмосферою. Починаючи читати книгу "Львів. Кава. Любов", відчуваєш себе одним із її персонажів – таким же замріяним і безмежно закоханим у львівський колорит. У десяти оповіданнях, що складають цю збірку, знайшлося місце і магії, і мандрівкам у часі, і глибокій філософії, і хвилюючому коханню, що здатне витримати будь-які вихиляси долі. Головне, що об'єднує таких різних героїв – пристрасна любов до цього чарівного міста, бажання зануритися в нього з головою, проникаючи в його минуле та майбутнє. Авторки книги пишуть дуже легко, ніби випростовуючи свої рядки з повітря. Їхні історії напрочуд відверті; вони зачаровують своєю щирістю й витонченістю, сміливими фантазіями та польотом думок, дивують неймовірними інтригами. Головні герої отримують листи з майбутнього, сумують за минулим, мандрують машиною часу, раптово потрапляють в обійми кохання там, де ще вчора був самий лише відчай… У збірку "Львів. Кава. Любов" авторки-львів'янки вклали свою душу. Для кожного з нас у цих новелах знайдеться щось близьке й рідне, що ми старанно ховаємо від втручань сторонніх людей. І всі відчуття та спогади – в обіймах величного і казкового міста, духовної столиці України й осередку романтики.

Мойєс Дж. До зустрічі з тобою : роман / Джоджо Мойєс. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 379, [1] с.

  Роман "До зустрічі з тобою" – революційна книга з точки зору емоцій. Джоджо Мойєс змушує читача замислитися над невідворотністю долі та несподіваним "вибухом" кохання, що може перекреслити все минуле життя. Головна героїня твору – звичайна дівчина Луїза Кларк. Її життя мало чим відрізняється від повсякденності кожного з нас. Луїза працює в кафе та зустрічається з хлопцем. Головну героїню несе спокійна течія життя, і все її влаштовує. Та раптом цей усталений сценарій дає збій – дівчину звільняють, і на особистому фронті все більше зростає напруження. Ця "чорна смуга" зіштовхує Лу з Уіллом Трейнером – чоловіком, який кардинально змінить її життя. У пошуках роботи Лу стає доглядальницею Уілла – після аварії молодий чоловік став інвалідом. Ця трагедія закрила від юнака весь світ, відібрала у нього право насолоджуватися життям – Уілл став замкнутим, суворим і байдужим до навколишніх. Заможні батьки хлопця вирішили взяти на роботу Луїзу, щоб вона вплинула на світогляд їхнього сина та розвіяла його депресію. Життєрадісна дівчина наповнила життя Уілла сенсом та яскравими барвами. Спочатку їхні стосунки не клеїлися – колишній бізнесмен дуже холодно ставився до відкритої і простої дівчини, не підпускаючи її до свого серця. Проте поступово між головними героями спалахують палкі почуття – щось більше, ніж звичайне кохання. Це – душевна підтримка, яка допомагає відродити бажання жити. Однак Джоджо Мойєс приголомшила неочікуваною кінцівкою цієї романтичної казки. Закінчивши читати книгу "До зустрічі з тобою", розумієш, що гіркота й біль можуть підстерігати навіть там, де панує взаємне та щасливе кохання. Незважаючи на емоційну важкість основної ідеї, роман "До зустрічі з тобою" – світла й позитивна книга. Вона "дихає" добротою та гумором, вчить робити правильний вибір та прислухатися до своїх почуттів.

Стрелекі Дж. П. Кафе на краю світу / Джон П. Стрелекі; [пер. з англ. М. Пухлій]. – Харків: Vivat, 2020. – 127 с.

  Зупиніться. Поставте на паузу щоденну метушню, вирвіться з її тенет і зазирніть до кафе на краю світу. Розгорніть меню і придивіться уважніше до останньої сторінки – там ви прочитаєте три запитання, від яких тікали все життя. Чому ви тут? Чи боїтеся ви смерті? Чи вдоволені ви? Ця книжка допоможе у пошуках відповідей. З нею ви запалите вогонь у душі, усвідомите, що цінне, а що – марнота, поглянете на життя під іншим кутом зору, незалежно від набутого досвіду. "Кафе на краю світу" – справжній видавничий феномен, бестселер поза часом, що надихнув мільйони людей у всьому світі на великі зміни. Чарівна, легка й наснажлива, ця книжка вплине на ваш світогляд і назавжди змінить життя. Якщо влітку у книгах ми шукаємо легких бризів та вечірньої прохолоди, восени кортить почитати щось ностальгійно-меланхолійне, а взимку хочеться впасти у книжковий запій, закутавшись у плед і взявши до рук чашечку запашної кави чи чаю, то навесні настає час пригод і надихаючих історій. Читайте сучасні книги з атмосферою весни – і буде вам радість!

РЕНЕСАНС УКРАЇНСЬКОГО ФЕНТЕЗІ

  Вам здається, ніби життя зупинилося, дні стали схожими один на інший і гостро не вистачає яскравих емоцій? Додати у повсякденність більше барв, розширити межі реальності й відчути натхнення допоможе українське фентезі. З першими його прообразами знайомий фактично кожен. Це "Лісова пісня" Лесі Українки, "Вій" та "Ніч перед Різдвом" Миколи Гоголя, "Конотопська відьма" Григорія Квітки-Основ'яненка. Елементи фантастики трапляються навіть у Шевченка. Перший твір, який відкриває "Кобзар", – цілком фантастична поема "Причинна".
  Явна присутність фентезі у класичній українській літературі – не дивина. Перші подібні твори базувалися саме на міфології, язичницьких віруваннях. Щонеділі йдеш до церкви, а на Трійцю, до всього, ще й прикрашаєш хату зеленню. Окрім міфологічних істот у класичному укрфентезі часто фігурують люди з надприродними здібностями – відьми, мольфари, характерники. Образи неупокоєної панночки і філософа Хоми Брута, такого собі могилянського Сема Вінчестера, досі популярні в кіно та літературі. Найвідоміший вітчизняний прообраз фентезі ХХ століття – "Тіні забутих предків" Михайла Коцюбинського. Повість настільки надзвичайна та містична, що з нею пов'язують навіть смерть письменника. Кажуть, після його подорожі в Карпати й публікації повісті мольфарам дуже не сподобалося, як про них написали, і вони прокляли Коцюбинського. Правда це чи вигадки, але письменник помер через два роки після видання "Тіней". Не без пригод знімалася і стрічка Параджанова. Однак у будь-якому разі історія закоханих Івана та Марічки, оточена магією Карпат, стала відомою на весь світ.
  Фентезі – один із найпопулярніших нині в Україні жанрів. Для цього необов'язково робити статистичні виміри, достатньо проаналізувати книжкові та літературні спільноти в соцмережах. Українське фентезі активно розвивається, поповнюється і якісно змінюється на краще. Такі знамениті письменники як Генрі Лайон Олді, Андрій Валентинов, Марина і Сергій Дяченки та інші силою власної уяви й таланту збудували десятки ілюзорних світів. Кожен із них унікальний, живе за власними правилами і населений чудернацькими добрими та злими істотами. Перегортаючи сторінки кращих фентезійних творів, мимоволі починаєш вірити в існування паралельних реальностей, хвилюєшся за долі головних персонажів і щиро засмучуєшся, бачачи, що книга скоро закінчиться. Цікаво, що українське фентезі – це книжки з особливим колоритом. Їх сюжети, стиль оповіді та образи виявляються такими зрозумілими й рідними… Зовсім не важливо те, наскільки нам подобається чи не подобається світ, у якому ми живемо, за умови, якщо ми любимо занурюватися у вигадані фантастами світи. І якщо книжка – це завжди спосіб прожити альтернативне життя, то в цьому випадку у читачів є шанс прожити приголомшливе, чарівне, унікальне життя, поринути в карколомні, шалені пригоди за межею реальності. Нові містичні світи, химерні істоти, таємничі життєві устрої та пригоди, небезпеки щокроку… Ось чим радує і захоплює мільйони читачів фентезійна література. Фантастичні твори сколихують уяву та розбурхують нашу фантазію. У ті дивовижні краї так і хочеться дременути від реальності та проблем існування.
  Добірка, яку ми хочемо вам запропонувати, допоможе обрати свою книжку для втечі. Тож не зволікайте, бо час вирушати у загадкові мандри! Завітайте до відділу абонемента Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка й пориньте в захопливий світ подорожей у часі та нереальних істот – дивовижних створінь, народжених авторською думкою: часто таких, що лякають, а ще частіше – тих, що дарують надію на краще.

Винничук Ю. П. Аптекар [Текст] : [роман] / Юрій Винничук. – Київ : Довженко Букс, 2017. – 316, [2] с.

  Події роману Юрія Винничука "Аптекар" відбуваються в 1646–1648 роках спочатку у Венеційській республіці, а далі – у Львові. Історичне тло уміло використане для захопливої гри в дійсне-недійсне, де персонажі історичні сусідять з вигаданими, а їхні складні стосунки формуються у любовні трикутники. Фантазійні описи звучать як реальні, авторська вигадка відходить на другий план, змушуючи читача вірити у світ, витканий зі сну. Проза Ю. Винничука – це завжди інтригуюча оповідь завдяки бурхливій уяві майстра вишуканих стилізацій. Автор знову дивує тим, що новий роман, який поєднує в собі метафоричність і гострий сюжет, не схожий на жоден попередній.

Винничук Ю. П. Лютеція [Текст] : [роман] / Юрій Винничук. – Харків : Фоліо, 2017. – 312, [3] с.

  Роман "Лютеція" – черговий постмодерний витвір Юрія Винничука з елементами містики, детективу, еротики, гумору та смутку. Автор зупиняється, як колись Данте, "на півдорозі", щоб озирнутися назад і довідатися, хто він насправді, прагнучи звести порахунки зі своїм молодечим бунтом проти навколишньої совєтської дійсності, розкопати щось більше про свою родину. І все це – на тлі нестримних любовних пригод не тільки автора, але й львівського Дон Жуана 1840-х років Івана Вагилевича.

Гулкевич А. Падіння Орла [Текст] : [роман] / Андрій Гулкевич. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2017. – 559 с.

  У Долині Рогу, захищеній високими горами та оточеній безмежним океаном, століттями мирно жили люди, забувши про війни, хвороби й голод. Однак безтурботне життя одного з вельможних мешканців Долини, юного Дейлара, раптово змінилося. У своїх мандрах юнак натрапляє на міфічні створіння, які вважалися зниклими, вступає у смертельний бій з ворогами рідної фратрії та дізнається про страшні таємниці, ретельно приховувані від людей. "Падіння Орла" – незабутня зустріч з новими світами, сповненими пригод, інтриг і таємниць.

Дочинець М. І. Бранець Чорного лісу [Текст] / Мирослав Дочинець. – Вінниця : Теза, 2017. – 222 с.

  Чи існує український фантастичний твір з елементами вікової та життєвої мудрості? Ви здивуєтеся, але – так. І його автор – Мирослав Дочинець. "Бранець Чорного лісу" – це бездонний колодязь мудрого досвіду, що обрамлений у рамку фантастичного жанру. Молодий головний герой повісті волею випадку потрапляє у безлюдну гущавину українських Карпат. У нього є вибір: здатися на поталу природі й померти або сміливо зустріти всі випробування, вижити і зміцнити себе та свій дух. Безіменний хлопець обирає життя. І тепер йому потрібно зустрітися один на один з найлютішими зовнішніми монстрами та внутрішніми демонами. А наприкінці шляху вже чекають єднання з духом природи, гір і віковічні скарби життєвої мудрості.

Дяченко М. Темний Світ. Рівновага [Текст] : роман / Марина та Сергій Дяченки ; [пер. з рос. О. Негребецького]. – Харків : Фоліо, 2017. – 282, [1] с. : іл. – (Світи Марини та Сергія Дяченків).

  Мене звуть Даша Лебедєва. Філфак МДУ, другий курс. Я безтолкова і загалом середнячок. Коли роздавали таланти, мене явно відтіснили кудись у кінець черги... До того, як усе це закрутилось, я гадки не мала, що срібний кулон, який дістався мені від батька, – потужний артефакт і з його допомогою можна бачити Тіней. Я й уявити собі не могла, що ці жахливі безсмертні створіння, які висмоктують із людей радість, любов та життєві сили, будуть загрожувати моїм близьким. І, звичайно, навіть не підозрювала, що на мене можуть звернути увагу відразу двоє хлопців – самовпевнений мажор Сем і чесний добряга Міша. Але про все по порядку. А почалася ця історія з того, що я померла...

 Про авторів
  Марина та Сергій Дяченки – це не просто сімейний і письменницький дует, це особливе явище в сучасному світі фантастики і фентезі. Автори понад 80 повістей та 25 романів, свій жанр вони визначають як "магічний реалізм". Письменники – володарі багатьох літературних премій, зокрема на загальноєвропейській конференції фантастів "Єврокон-2005" у Глазго Дяченки здобули звання кращих письменників-фантастів Європи. Почати знайомство з роботами авторів можна з книги "Темний Світ. Рівновага" – твору з філософським та абсолютно фантастичним змістом. Адже історія головної героїні починається з того, що вона померла. Срібний кулон, який залишився у спадок студентці філфаку Даші, назавжди перевернув життя дівчини… Хочете дізнатися, як це було? Ласкаво просимо у фантастичний світ Дяченків!

Дяченко М. Варан [Текст] : роман / Марина та Сергій Дяченки ; [пер. з рос. Я. Житіна]. – Харків : Фоліо, 2011. – 314, [2] с.

  Дивовижний світ зі своїми законами. Маги, які творять дива і знають наперед думки простих людей. Захопливі пригоди, неймовірні тварини, живі поля і ліси – у романі Марини та Сергія Дяченків "Варан" є все, що потрібне "справжньому" фентезі. Але є і те, що відрізняє прозу Дяченків від інших, – філософський зміст, одвічні запитання, на які, можливо, немає відповіді, але які повинна поставити собі кожна людина...

Дяченко М. Vita Nostra [Текст] : роман / Марина та Сергій Дяченки. – Київ : Зелений Пес, 2007. – 541, [2] с. – (Світи Марини та Сергія Дяченків).

  "Віта Ностра" – роман-ідея, роман-перетворення, роман про те, як стати дорослим, пізнати себе, про біль і страх. Істинний страх, коли боїшся, що щось може статися з твоїми близькими, коханими, рідними, беззахисними, та ще й через твою провину, змушує Сашу Самохіну вступити до дивного інституту Спеціальних Технологій, де студенти схожі на чудовиськ, а викладачі – на грішних янголів. І життя її перетворюється на жахіття...

Дяченко М. Самум [Текст] : роман, повість, оповідання / Марина та Сергій Дяченки ; пер. [з рос.] Олекси Негребецького. – Харків : Фоліо, 2012. – 314, [2] с.

  Вона – сучасна відьма-авантюристка, ворожить і знімає причину та вроки, проте вірить тільки у гроші. Він – демон, що вселився в неї. Вона – одержима. Він – жорстокий хазяїн. Двоє ненавидять одне одного та пов'язані спільною місією. Варто хоч раз помилитися, спізнитися, схибити – і відьма, і демон опиняться в пеклі. Однак у такій важкій справі помилка – це тільки справа часу. . До нової книжки Марини та Сергія Дяченків, крім роману "Одержима", увійшли нові повісті та оповідання "Електрик", "Самум", "Хрущ".

Кідрук М. Не озирайся і мовчи [Текст] : роман / Макс Кідрук. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. – 506, [3] с.

  Уявіть, що на Землі існує місце, яке ніби застигло в часі. Місце, здатне сховати будь-кого, хто прагне втекти від реальності. Уявіть, що для того, аби туди потрапити, достатньо не озиратися й мовчати. Є лише одна проблема: в такому місці часом з'являються речі, страшніші за те, від чого ховаєшся. Життя сім'ї Грозанів раптово змінюється. Вони переїжджають до нового будинку, і чотирнадцятирічний Марк змушений піти до нової школи. Хлопець начитаний, розумний, але дуже сором'язливий – ідеальний об'єкт для цькування. Щодень більше замикаючись у собі, він мріє про світ, де немає знущань та безпричинної жорстокості. Одного дня Марк знайомиться із Сонею, дівчиною з паралельного класу, яка розповідає йому про існування такого світу і про можливість туди потрапити… просто скориставшись ліфтом у їхньому будинку. Хлопець не розуміє, навіщо Соня вигадує нісенітниці, які легко спростувати, але зрештою вирушає за нею. Він не підозрює, що звичайна мандрівка на десятий поверх загрожує чимось набагато гіршим за руйнування уявлень про реальний світ.

Кідрук М. Твердиня [Текст] : роман / Макс Кідрук. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. – 587, [2] с. : іл. – (Коронація слова).

  Багато поколінь намагалися розгадати загадку загубленого міста інків Паїтіті. Згідно з легендами, саме в ньому заховане золото. П'ятеро друзів вирушають на пошуки таємничого міста і, як не дивно, знаходять його. Але з цих місць ніхто не повертався живим…

Кокотюха А. А. Аномальна зона [Текст] : роман / Андрій Кокотюха. – Вид. 2-ге. – Київ : Нора-Друк, 2017. – 254, [1] с. – (Морок).

  Українське Полісся. Покинуті села Житомирщини. Кажуть, в одному з них з людьми відбуваються дива. Спочатку люди зникають, а потім – повертаються, але вже нічого не пам'ятають. Чудова байка для "жовтої преси". Але молода жінка Тамара Томіліна справді зникає в аномальній зоні. І справді повертається без пам'яті. Отже, це не казка. . А коли в покинутому поліському селі зникає ще одна людина, капітан Сергій Бражник вирішує йти в небезпечне місце сам...

Корній Дара. Гонихмарник [Текст] : роман / Дара Корній. – 3-тє вид., стереотип. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 330, [3] с.

  Перша ластівка українського фентезі нової хвилі. Роман оповідає про зеленоволосу студентку-художницю Аліну та гонихмарника Сашка. Гонихмарник, або градобур – це людина, яка має дві душі – одну свою, а другу – демона, що вміє керувати дощем. Хлопець посперечався з другом, що зможе закохати в себе будь-яку дівчину, залишаючись до неї байдужим, і вибір, на кому ж саме "перевірити" теорію, припав на Аліну. Однак самовпевнений красень не передбачав, що дівчина має дуже сильну волю та походить із родини знахарок. Та й Аліна не думала, що її залицяльник – дводушник. "Гонихмарник" – дуже світла книжка, насичена магією Львова й Карпат, це прекрасний приклад українського міфологічного та романтичного фентезі. Роман сколихнув читацький простір: по "Гонихмарнику" пишуть курсові й дисертації, роблять постановки, його хотіли включити до шкільної програми (відмовилася лише письменниця: за її словами, тоді б книжку зненавиділи за примусове читання). Цікаво, що авторка написала роман через суперечку з дочкою, на той момент фанаткою "Сутінок" Стефані Майєр. Спершу книжка була по розділах опублікована на сайті Гоголівської академії. На умовляння друзів та читачів письменниця надіслала роман на "Коронацію слова" й отримала третю премію. Тепер Дара Корній разом із Талою Владмировою створили спецвідзнаку та самостійно обирають найкраще українське фентезі на "Коронації слова".

Корній Дара. Крила кольору хмар [Текст] : роман / Дара Корній, Тала Владмирова. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 314, [1] с.

  Дует Дари Корній і Тали Владмирової відзначився книгою "Зозулята зими", наступним львівська й запорізька авторки представили ще один спільний твір – сучасне міське фентезі, дія якого розгортається на вулицях, у кафе та інших місцях Львова, більшість із яких може впізнати людина, що живе в цьому місті або відвідувала його хоча б декілька разів. На тлі міста розгортається історія Аделаїди – незвичайної дівчини, що працює офіціанткою у клубі, проте має крила янгола – не білі, не темні, а сірі. За задумом авторок, сірі янголи живуть серед нас, вони залишилися з тих часів, коли їх було скинуто з небес, проте у Пекло вони так і не потрапили. Тож у протистоянні світла й темряви, що точиться з давніх-давен та полем битви якого є і Львів, завжди є третій, сірий бік. У цій книзі авторки значно менше використовують українську міфологію, яка вирізняє з-поміж інших творчість Дари Корній, проте порушують складні питання – про необхідність діяти, якщо тебе вже обрано долею, та про шлях, яким має піти герой, і – що варіантів вибору не завжди лише два. "Крила кольору хмар" можуть бути цікавими насамперед любителям містичних сюжетів, підліткам або тим, хто залишилися ними в душі.

ЧАРІВНІ ІСТОТИ УКРАЇНСЬКОГО МІФУ

  Наш народ має багату культуру, величезний скарб якої складається з цінностей, надбаних багатьма поколіннями. З прадавніх часів до нас ідуть життєва мудрість і настанови стосовно способу життя. Вони закладені в українських звичаях, обрядах, фольклорі, адже в них – світовідчуття та світосприймання нашого народу. У них пояснюються та обґрунтовуються взаємини між людьми, цінність духовної культури окремої людини і народу взагалі. Давні вірування українців проростають із сивої глибокої давнини, з "пітьми" тисячоліть. Не всі зважуються заглянути туди, адже українські автентичні вірування довгий час заборонялися та були затабуйовані. Ми всі вивчали міфологію Давнього Риму, Греції чи Єгипту, а так мало знаємо про міфологію Давньої України. Це багатюща, сповнена мудрості й духовності, щирості і правдивості духовна система, у якій немає ані злорадства, ані розпусти, ані зради, ні обману. В ній сплелися найдавніші міфи, високі людські цінності й ідеали, образи чоловічого і жіночого, космогонія, тотемізм. . Українська міфологія як сукупність переказів про живу й неживу природу та людину розвивалася на основі давньої загальнослов'янської міфології. Українська міфологія ілюструє прагнення людини пояснити й упорядкувати навколишній світ, розкрити єдність людини і природи. Химерний світ чарівних істот праукраїнської міфології досліджений та опрацьований українською письменницею Дарою Корній – авторкою романів "Гонихмарник", "Місяцівна", "Сузір'я дів" та серії книжок "Чарівні істоти українського міфу". Для серії "Чарівні істоти українського міфу" письменниця збирала матеріали понад десять років, усвідомивши, як не вистачає подібної літератури про українські прадавні вірування у форматі, що був би зрозумілим і доступним не тільки науковцям, а й дорослим та дітям.
  За серію "Чарівні істоти українського міфу" Дара Корній здобула Премію Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва.
  Багатющий скарб звичаїв нашого народу ми отримали у спадок і мусимо зберегти його та, нічого не втративши, передати нашим дітям, щоб не перервався зв'язок поколінь, аби зберегти генетичну пам'ять нашого народу. Ознайомитися з цікавою, чудово виданою серією книг української письменниці, журналістки, волонтерки Дари Корній "Чарівні істоти українського міфу" ви зможете у відділі абонемента Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка. Не зволікайте! Чарівний світ українського міфу чекає на вас.

Дара Корній (справжнє ім'я – Мирослава Іванівна Замойська) – українська письменниця, яка працює в жанрі фентезі.

  Перший роман письменниці в жанрі фентезі "Гонихмарник" побачив світ у видавництві "Клуб Сімейного Дозвілля" у 2010 році. Книга принесла авторці третю премію літературного конкурсу "Коронація слова" 2010 року в номінації "роман", була удостоєна нагороди "Дебют року" від видання "Друг читача" та стала лауреатом премії асамблеї фантастики "ПОРТАЛ-2011" – "Відкриття себе" імені Володимира Савченка. Після публікації першого роману Дара Корній отримала неофіційне звання "української Стефані Майєр". Письменниця живе у Львові. Працює у Львівській національній академії мистецтв. Захоплюється дохристиянською міфологією, праукраїнськими віруваннями, етнографією, казками, народною музикою, книгами.

Серія книг Дари Корній "Чарівні істоти українського міфу"

("Духи природи", "Домашні духи", "Духи-шкідники") Дари Корній от уже кілька років викликає захват в українського читача різного віку. Її творами захоплюються як ті, хто ще читає казки та легенди й вірить у дива, так і ті, хто пише та звертається по натхнення, щоб створити нові історії, де у головних ролях будуть чарівні істоти зі світу української давньої міфології. Серія, що почалася з добірки "Духи природи", набула викінченого вигляду з виходом у світ третьої, заключної, книжки – "Духи-шкідники". Серія книжок "Чарівні істоти українського міфу" започаткована 2017 року, "Домашні духи" були надруковані 2018-го, а "Духи-шкідники" – влітку 2020-го. Книги "Домашні духи" і "Духи природи" витримали кілька перевидань. Пише Дара Корній живою українською мовою, зацікавлює читачів оригінальним сюжетом, вплітаючи українську міфологію, чудові казки та легенди. Герої її книг – люди, наділені надприродними силами, потерчата, відьми, дводушники, янголи, духи води і лісу, міфічні істоти. Захоплення письменниці – дохристиянська міфологія, праукраїнські вірування, етнографія, казки та народна музика. У серії книжок "Чарівні істоти українського міфу" талант оповідача й захопленого збирача історій розкривається повною мірою. Як продовження серії "Чарівні істоти українського міфу" авторка готує нову серію книг – "Чарівні тварини українського міфу", де планує розповісти про образи птахів, звірів, риб, яким українська давня культура приписує чарівні здібності, наділяє можливістю переходу з одного світу в інший. Літературний талант Дари Корній допомагає розкритися прадавнім міфам. Духовність пращурів воістину вражає й допоможе сучасникам глибше пізнати самих себе, навчитися спокою та гармонії, жити в ладу з собою і Природою.
  Серія книг Дари Корній "Чарівні істоти українського міфу" – наче портал у цікавий і незвіданий ще всесвіт. Розгортаєш книгу на будь-якій сторінці й починаєш одразу занурюватися в ті часи, коли люди наділяли все живе та неживе магічними властивостями.

Корній Дара. Чарівні істоти українського міфу. Духи природи [Текст] / Дара Корній. – Харків : Vivat, 2018. – 319 с. : іл. – (Оберіг).

  Ця книжка – чарівна. Ви не просто погортаєте її сторінки – ви поблукаєте стежками правічного лісу, почуєте його дихання, подивитеся в очі старенькому лісовикові, послухаєте чугайстрову сопілку. Може, вам щось прошепоче мавка або побалакає з вами поважний цар Ох… Ви постоїте біля річки – заскочите русалок за їхніми пустощами, а звідти недалеко і на гостину до суворих болотяника й болотяниці. А далі – прогулянка полем та луками, де вас зустрінуть і польовик, і спориш, і луговик… Та й вітри з повітрулями супроводжуватимуть вас під час мандрівки. А насамкінець свої таємниці відкриють духи пір року. Перед вами постане величезний і дуже цікавий шар культурної спадщини давніх українців, химерний світ чарівних істот праукраїнської міфології.

Корній Дара. Чарівні істоти українського міфу. Домашні духи [Текст] : домашні духи / Дара Корній. – Харків : Vivat, 2021. – 350 с. : іл. – (Оберіг).

  В уявленні праукраїнців Всесвіт був "містичною хатою, збудованою з дерева первовічного", що в райському саду Творця.
  Для українця хата завжди була символом добробуту й багатства. Люди вірили, що її простір населений невидимими помічниками, які охороняють оселю від злиднів. У кожної магічної істоти було своє місце в хаті: світлиця, покуття, поріг або піч.
  Авторка книги запрошує читача потрапити в магічний світ української хати та ознайомитися з таємницями її охоронців і захисників. На сторінках видання ви зустрінете найголовнішого серед домашніх істот – покровителя роду Домовика та його поважну дружину Доманю, що обожнює маленьких діточок і дарує їм ляльки-мотанки; доброго Покутя та його дочку Кутиху, які дбають про кути оселі; охоронця Пічника, сина печі й вогню. А також – іще багатьох добрих і не дуже домашніх духів, що зберігали не тільки саму хату, але й двір (Дворовик – права рука Домовика ), хлів (Хлівник, Сарайник) або худобу (Воструха, захисниця корів).
  Дара Корній майстерно вплітає в текст народні казки, легенди та обряди ("Казка про доброго Покутнього", "Правда і кривда", "Доля і недоля").

Корній Дара. Чарівні істоти українського міфу. Духи-шкідники [Текст] / Дара Корній. – Харків : Vivat, 2021. – 330 с. : іл. – (Оберіг).

  У правіки сягає корінням віра в те, що і в небі, і на землі порядкують надприродні сили й повно всякого дива. І не завжди та сила добра та прихильна до людей. Дара Корній поведе вас у самобутній і моторошний світ, у якому уява наших пращурів пояснювала всі негаразди й болячки втручанням "нечистої сили". Ви помандруєте українськими теренами й дізнаєтеся, що це нічниці крадуть у дітей сон, злидні та хвацько однооке відбирають у родини достаток, а літавиця й перелесник – душевний спокій; пересвідчитеся, що сестри-лихоманки приносять хвороби й моровиці, насилають голод, а лиха удільниця може наперекір долі позбавити людину життя. Перед вами постане величезний шар культурної спадщини давніх українців, який може видатися надто похмурим. Разом із тим він повчальний, адже покликаний не налякати, а застерегти людину від необдуманих учинків, лихих намірів, підступу та зради. Тож цікавої вам мандрівки примарним світом праукраїнського міфу.

Поділитись: