Класики про кохання

Класики про кохання

25.09.2023
241
  Справжнє кохання оспівували в усі часи. Будь то відомі класики або сучасні письменники – ще ніхто не проходив повз почуття, яке окрилює. Про нього не втомлюються писати і співати, тож не дивно, що читати теж не припиняють. Світле та прекрасне почуття кохання не перший рік поспіль стає натхненням для творчості й мистецтва. Історія жіночих любовних романів почалася в 1740 році. Саме тоді англійський письменник Самюел Річардсон написав книгу з романтичною назвою "Памела, або Винагороджена чеснота", яка вважається попередницею любовного роману. Нині, звичайно, ця назва навряд чи комусь про щось говорить, але в ті роки книга стала справжнім бестселером. Ну а першим любовним романом, який увійшов в історію літератури, став роман "Гордість та упередження" Джейн Остін.


  821(410)
  О-76
  Остін Джейн. Гордість та упередження : роман / Джейн Остін ; пер. з англ. Ганни Лелів. – Київ : Знання, 2018. – 335 с. – (Класна література).

  "Якщо прикрості наші виникають із гордості та упередження, то й позбавленню від них ми буваємо зобов'язані також гордості та упередженню, бо так дивовижно врівноважені добро і зло у світі".
  Письменниця представляє читачеві типову картину XIX століття, коли прекрасні дівчата мріють про маєток у мальовничій долині, щасливе заміжжя й безтурботне життя в достатку. Читаючи книгу, ви будете бачити всі недоліки та переваги головних героїв. До деяких із них ви відчуватимете безмежну повагу, а деякі, навпаки, викликатимуть нестримне роздратування. Варто зазначити, що роман не тільки про кохання та шлюб, а й про те, як важливо слухати своє серце, а не судити людину за чужими думками. Спокійне життя маленького англійського містечка порушене приїздом заможного холостяка Бінглі. У сімействі Беннетів п'ятеро дочок на виданні, тому, звичайно ж, не можна втрачати такий шанс вдало прилаштувати хоча б одну. Містер Бінглі закохується у старшу дочку Беннетів, а його друг, красивий і зарозумілий містер Дарсі, схоже, не байдужий до її сестри Елізабет. Ось тільки стосунки між молодими людьми складаються зовсім не прості.



  84(4ВЕЛ)
  Б 88
  Бронте Шарлотта. Джейн Ейр / Шарлотта Бронте ; пер. з англ. Уляни Григораш ; іл. Наталії Клочкової. – Київ : Країна Мрій, 2015. – 540, [1] с.

  Визнана класика Шарлотти Бронте – це історія пошуків любові та прийняття молодої жінки у вікторіанській Англії. Ця книга в першу чергу про силу волі та характер, а також про протистояння жорстокому світові й боротьбу з будь-якими негараздами. Не у кожного чоловіка знайдеться стільки мужності, як у головної героїні цього роману. Шарлотта Бронте на прикладі своєї Джейн показує, що для жінки важливо вийти заміж за покликом серця, а не з примусу. Своїм романом письменниця кидає виклик патріархату і показує, що жінки можуть бути самостійними. Але головне, що цей твір несе в собі те, чого так не вистачає в сучасному світі, – чистоту та щирість людських емоцій. Молода сирота Джейн Ейр перебуває у крихкому становищі. Джейн, що народилася в хорошій сім'ї, але не має власного багатства, їде жити до свого дядька, а потім у Ловуд – жахливу школу-інтернат для дівчат. Коли Джейн досягає дорослого віку, її вогненний дух і незалежність стають усе більш гострими, як і чутливість дівчини до навколишнього світу. Працюючи гувернанткою в затишному Торнфілд-холі – першому місці, де вона нарешті справді почувається як удома, Джейн закохується у пристрасного та імпульсивного господаря будинку Едуарда Рочестера. Саме тоді, коли здається, що її щастя нарешті стукає у двері, Джейн виявляє таємницю мансарди – страшне одкровення, яке загрожує назавжди знищити її мрії про щастя… "Джейн Ейр" – це незрівнянна історія сердечності, таємниці та романтики, які блищать яскравим світлом у темних кутках вікторіанського суспільства.


  821(73)
  Л 76
  Лондон Джек. Маленька господиня Великого будинку / Д. Лондон. – Харків : Фоліо, 2020. – 284 с.

  Мрії головних героїв роману "Маленька господиня Великого будинку" Джека Лондона (1876–1916) про мирне життя на лоні природи, фермерську працю та сімейне щастя багато в чому збігалися з мріями самого письменника. Дик, Паола і Грагам – мужні, сповнені енергії, сильні особистості. Проте приїзд друга родини руйнує спокійне та гармонійне життя подружжя Форрестів. Автор показує глибину почуттів, які зароджуються у шляхетних серцях, майстерно зображує душевні переживання і болісні муки, тримаючи читача в напрузі та очікуванні, яким же буде вихід із любовного трикутника.


  84(7СПО)
  М 15
  Маккалоу Колин. Поющие в терновнике / К. Маккалоу ; пер. Н. Галь ; авт. предисл. Б. Гиленсона. – Ленинград : Художественная литература, 1991. – 620, [2] с.

  Роман Колін Маккалоу "Ті, що співають у терні" – безперечно, про справжнє кохання. "Є така легенда про птаха, що співає лише один раз за все своє життя, зате прекрасніше за всіх на світі. Одного разу він покидає своє гніздо і летить шукати кущ тернини, і не заспокоїться, поки не знайде. Серед колючих гілок заспівує він пісню і кидається грудьми на найдовший, найгостріший шип. І, підносячись над невимовною мукою, так співає, вмираючи, що цій радісній пісні позаздрили б і жайворонок, і соловейко. Єдина, незрівнянна пісня, і дістається вона ціною життя. Але весь світ завмирає, прислухаючись, і сам Бог усміхається в небесах. Бо все краще купується ціною великого страждання… Принаймні так каже легенда". З раннього дитинства для Меггі не існувало іншого чоловіка, окрім Ральфа де Брікассара. Та ось біда, Ральф – католицький священник, якому релігія суворо забороняє не тільки одружуватися, а й узагалі мати будь-які "гріховні" думки стосовно жінок. Однак люди часто забувають, що можна наказати розуму, але не серцю. Й іноді, щоб зрозуміти це, може знадобитися ціле життя.


  84(7СПО)
  М 67
  Мітчелл Маргарет. Звіяні вітром : роман. Т. 1 / М. Мітчелл ; [пер. з англ]. – К. : Дніпро, 1992. – 542 с.

  Автор "Проклятих королів" Моріс Дрюон писав, що в коханні недостатньо хотіти одного й того ж, треба ще хотіти цього в одну і ту ж хвилину. Ці слова якнайкраще описують життя норовливої красуні на ім'я Скарлетт О'Хара. Вона любить, її люблять, але чомусь так виходить, що це не завжди своєчасно. А інколи героїня і сама не дуже добре може розібратися у своїх почуттях та бажаннях. Усе це заважає Скарлетт знайти справжнє щастя поруч з людиною, яка їй потрібна.
  "Звіяні вітром" – класика американської літератури. Це глибокий і складний роман, де переплелися долі людей, які жили за часів Громадянської війни. Усе своє життя Скарлетт, здається, була закохана в Ешлі. Для того, щоб завоювати його, дівчина наважилася на безліч імпульсивних та нерозважливих вчинків. І лише домігшись взаємності, Скарлет усвідомила, що Ешлі – не кохання всього її життя: вона не помічала справжніх почуттів до неї від іншого чоловіка – Ретта Батлера. Переживаючи втрати, героїня дорослішає, змінюється і усвідомлює свою інфантильність. От тільки чи не буде запізно?



  84(4УКР)
  М 63
  Мирний Панас. Твори : в 2 т. Т. 1. Повісті та оповідання / П. Мирний ; авт. передм. С. Д. Зубкова. – Київ : Дніпро, 1985. – 552 с.

  Панас Мирний іще в юності написав у "Щоденнику": "…хочу показати безталанну долю житія людського, високую його душу, тепле серце". Мети він досяг в одному зі своїх кращих творів.
  …Героїня роману Христя – молода, красива, здорова дівчина. Після смерті батьків їй доводиться йти у місто в найми. І скоро дівчина починає бачити, що в місті все інакше. Христі важко спостерігати за "вільним" життям, "гуляннями" дівчат разом із чоловіками вночі. Але вона продовжує довіряти людям та вірити в любов.



  84(4НІМ)
  Р 37
  Ремарк Еріх Марія. Тріумфальна арка / Е. М. Ремарк ; пер. Є. Попович. – Харків : Фоліо, 2006. – 413, [1] с.

  Час для народження не обирають. Життя героїв Ремарка, як і його власне, припало на лихоліття. Війна, що ламає долі, втрата ілюзій, еміграція, хисткість і безнадія… Але, незважаючи на будь-які випробування, люди не втрачали ані мужності, ані внутрішньої сили. Вони спроможні на самопожертву, справжню дружбу та велике кохання. …Зима 1939-го. Лікар Равік, біженець із нацистської Німеччини, знаходить притулок у Парижі. Його порожнє й похмуре життя змінює зустріч із Джоан… Він може вберегтися від поліції, але не спроможний сховатися від великого кохання. У цього раптового почуття немає майбутнього, але чи важливо це, коли світ на порозі війни?


  84(4ФРА)
  С 18
  Санд Жорж. Консуело : роман / Ж. Санд. – Київ : Заповіт, 1992. – 830 с.

  "Кохання, навіть не дуже сильне, багато на що заплющує очі, але дружба розмірковує". "Консуело" вважається одним із найкращих творів Жорж Санд. У 40-х роках письменниця створила свої шедеври – дилогію "Консуело" (1842-1843) та "Графиня Рудольштадт" (1843-1844). Вони писалися в той час, коли Жорж Санд перестала протиставляти людей думки і людей дії, заперечила велич незрозумілих страждань. Його головна героїня – молода дівчина Консуело, сенс життя якої – співати. Окрім музики та співів, для неї нічого не існує. Дія роману відбувається в середині XVIII сторіччя. Історичне тло, на якому розгортаються долі головних героїв – це Венеція з її музичним життям, Чехія з героїчним минулим та солдафонська Пруссія. Торуючи шлях випробувань і труднощів, переборюючи численні спокуси: відмова стати фавориткою графа Дзустіньяні, Годіца, короля Фрідріха II, дружиною багатого і знатного графа Рудольштадта, Консуело отримала свободу, незалежність, віддала своє мистецтво народові. Вона жертвувала заради мистецтва і своїм першим коханням до Андзолетто. А прототипом Консуело, дівчини з божественним голосом, стала всесвітньо відома французька співачка Поліна Віардо.


  84(4УКР)
  У 45
  Українка Леся. Усі твори в одному томі / Л. Українка ; [уклад.: В. Т. Бусел та ін. ; передм. М. І. Литвинця]. – Київ ; Ірпінь : Перун, 2008. – 1375 с.

  Вічна класика нашої літератури. "Писала я її дуже недовго, 10–12 днів, і не писати ніяк не могла, бо такий уже був непереможний настрій, але після неї я була хвора і досить довго "приходила до пам'яті"… Далі я заходилася її переписувати, ніяк не сподіваючись, що се забере далеко більше часу, ніж саме писання, – от тільки вчора скінчила сю мороку, і тепер чогось мені шия і плечі болять, наче я мішки носила", – писала Леся Українка в листі до сестри Ольги. Оксана Забужко переконана, що насправді "Лісова пісня" – українська версія легенди про Грааль, а Лукаш – це український Парсіфаль. "Лісова пісня" – це є в дійсності в чистому вигляді гностична містерія, це історія перетворення духа в душу", – каже письменниця. Проте це ще й історія чистого кохання Мавки до Лукаша. Хоч більшість із нас читала драму ще у школі, особливість класики в тому, що вона щоразу – нова.


  84(4ФРА)
  Ф 73
  Флобер Гюстав. Пані Боварі : [роман] / Гюстав Флобер ; пер. з фр. Миколи Лукаша. – Харків : Юнісофт, 2015. – 414, [1] с.

  Роман Гюстава Флобера (1821–1880) "Пані Боварі" знаменував нову епоху в літературному житті Франції і мав сенсаційний успіх. На прикладі особистої драми Емми Боварі автор яскраво показав життя міщанської провінції Франції, трагічну несумісність чистих мрій простої людини про щастя із самими підвалинами суспільства. Ідеали і прагнення Емми не вирізняються серед інших, у чомусь навіть наївні, але Флобер наділив її невдоволенням навколишнім, душевним неспокоєм, пориванням до іншого життя – тими рисами, які він найбільше цінував у людині. Невипадково після публікації роману Флобер заявив: "Емма – це я!". Роман викликав серйозний суспільний резонанс, дискусії навколо нього тривають і сьогодні.


  821(436)
  Ц 26
  Цвейг Стефан. Нетерпіння серця : [роман] / Стефан Цвейг ; [пер. з нім. А. В. Савченко]. – Харків : Бібколектор, 2019. – 346, [1] с.

  Стефан Цвейг (1881–1942) – найпопулярніший австрійський письменник, автор новел, романів і белетристичних біографій. Їх екранізували генії кіно, на них виросли покоління читачів. Секрет його творів простий: Цвейг відкриває таємниці людського серця, блискуче передає найтонші порухи душі, розповідає про незвичайно сильні почуття, що штовхають героїв на подвиги та злочини, про божевільні пристрасті, гордість і здатність до самопожертви... Драматичні долі героїв, любов та ненависть на межі життя і смерті, глибокі душевні депресії майстерно описані автором, що й сьогодні робить його твори актуальними. У житті є миті, що їх по праву можна назвати доленосними, коли якась дія, навіть мимохіть мовлене слово можуть круто змінити долю людини. Саме про це роман Стефана Цвейга "Нетерпіння серця" – про загострене почуття самотності, обдурену довіру, про нетерпіння серця, що не дочекалося щасливого повороту долі. Це історія про кохання паралізованої Едіт, дочки магната з провінційного угорського містечка, до молодого лейтенанта, який спочатку, жаліючи дівчину, зі співчуття вдає, що відповідає на її кохання, а потім тікає. Авторові вдалося показати, наскільки беззахисне людське серце, на які відчайдушні вчинки штовхає воно людину. Іноді так і хочеться з головою зануритись у романтику та стан закоханості. Плед, чашка теплого напою і красиві історії про вічну й непереможну любов завжди ладні вгамувати таке бажання.
 

 
Повернутись
Поділитись: