Піклуємося про ментальне здоров'я

Піклуємося про ментальне здоров'я

21.03.2024
125
  Ментальне здоров'я – це стан психічного добробуту, який означає, що людина може ефективно функціонувати у повсякденному житті, відчуває рівновагу у взаємодії з іншими людьми, вміє вирішувати проблеми, керувати емоціями та стресом, а також розвивати свій потенціал. Ментальне здоров'я охоплює такі аспекти як емоційна стійкість, психічна гнучкість, здатність до спілкування та взаємодії з іншими, відчуття задоволення від життя й багато інших.
  Важливість збереження ментального здоров'я важко переоцінити. Ось кілька причин, чому це так важливо.
  • Загальний добробут. Ментальне здоров'я – важлива складова загального добробуту. Коли людина має ментальні проблеми, це може впливати на всі аспекти її життя, включаючи фізичне здоров'я, взаємини з іншими та професійний успіх.
  • Емоційна стійкість. Ментально здорові люди зазвичай краще можуть упоратися зі стресом, труднощами й негативними емоціями. Вони мають більше ресурсів для того, щоб ефективно вирішувати проблеми та зберігати позитивний настрій.
  • Продуктивність. Ментально здорові люди зазвичай більш продуктивні у своїй роботі й житті загалом. Вони можуть краще концентруватися, вирішувати завдання і досягати поставлених цілей.
  • Якість життя. Збереження ментального здоров'я допомагає людині відчувати задоволення від життя, насолоджуватися взаємодією з іншими людьми, розвивати свої інтереси й досягати особистого розвитку.
  • Зменшення ризику виникнення психічних захворювань. Збереження ментального здоров'я може зменшити ризик розвитку психічних захворювань – таких як депресія, тривожність або розлади особистості.
  Працівники відділу документів із гуманітарних наук Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових підготували віртуальну виставку "Піклуємося про ментальне здоров'я", адже переконані: турбота про ментальне здоров'я – важлива складова здорового та щасливого життя.


  159
  Г 34
  Генсон Р. Незламність. Як закласти міцний фундамент спокою, сили та щастя / Рік Генсон у співавторстві з Форрестом Генсоном ; [пер. з англ. В. Горбатька]. – Київ : КМБУКС, 2019. – 270 с.

  У сучасному світі як ніколи раніше важливо виховувати в собі вдячність і співчуття. Саме вони, незважаючи на те, що світ стрімко змінюється, залишаються фундаментом добробуту і щастя.
  Автор книги ділиться з читачами дванадцятьма найважливішими силами, які закладені всередині кожної людини, і варто лише їх розвинути, як життя засяє новими фарбами. Така риса як незламність необхідна кожній людині щодня – і вдома, і на роботі. Сучасний світ, разом з усіма благами, приніс також багато стресу, проблем зі здоров'ям і втрату орієнтації у встановленні життєвих пріоритетів та орієнтирів. Для того, щоб їх знайти, потрібно навчитися черпати наснагу з джерел, які всередині вас.
  Використовуючи неврологію та позитивну психологію, автор книги вчить читачів, як упоратися зі стресом, уміти завжди залишатися спокійним і бути зосередженим на досягненні правильних цілей. Ця книга – путівник у світ розуміння роботи мозку, практичних порад і реальних життєвих прикладів.



  159.9
  К 23
  Карлсон Р. Не переймайтеся дрібницями : прості способи не дати повсякденній метушні взяти над собою гору / Річард Карлсон ; [пер. з англ. Н. Лавської]. – Київ : КМ-БУКС, 2023. – 207 с.

  Вам здається, що у вашому житті занадто багато злетів та падінь і що воно більше нагадує мильну оперу? Тоді дозвольте цій невеличкій книжечці, яка цілих сто тижнів протрималася у списку бестселерів за версією The New York Times, навчити вас, як позбутися звички робити з мухи слона, не перейматися тим, що може статися (але, найімовірніше, не станеться), не зациклюватися на тому, що ви не здатні змінити, а також на тому, що не має значення, – і зрештою почати жити!
  Ця книга містить сто корисних порад стосовно того, як змінити своє життя на краще, зробити його цікавішим і динамічнішим, як-от:
  * Навчіться жити сьогоднішнім днем.
  * Уникайте бажання все навколо вдосконалювати
  * Шукайте зерно істини в інших точках зору.
  * Перетворіть свої проблеми на реальні можливості.
  * Думайте про те, що маєте, а не про те, чого хотілося б.
  * Запитайте себе: "Чи буде нинішня проблема важливою за рік?".



  159.9
  П 27
  Перрі Б. Д. Що з тобою сталося? : про травму, психологічну стійкість і зцілення : [як зрозуміти своє минуле, щоб розчистити шлях у майбутнє] / Брюс Д. Перрі, Опра Вінфрі ; [пер. з англ. А. Цвіри]. – Харків : Vivat, 2023. – 316, [3] с.

  Мати, яка казала: "Ліпше б я зробила аборт". Батько-пияк, що мав важку руку. Вагітна в чотирнадцять, як Опра Вінфрі… від ґвалтівника? Ви сушите голову: "Що зі мною не так?". Натомість поставте собі запитання: "Що зі мною сталося?". Глибокий аналіз травм минулого, негативних патернів і спогадів – спільна робота Опри та психіатра Брюса Перрі. Це щира розмова, під час якої ви плакатимете: від болю, що поступово стихатиме, від жахливих спогадів, що стиратимуться з пам'яті, і від щасливого відчуття крил на злеті...


  159.94
  П 35
  Пітерсон Т. 101 спосіб впоратися з тривогою, страхом і панічними атаками / Таня Пітерсон ; пер. з англ. Анастасія Дубченко. – 3-тє вид. – Київ : Наш формат, 2023. – 233, [3] с.

  Випхайте її за двері. Так, її – тривогу за минуле й сьогодення, себе й рідних, роботу й навчання. Виставте за двері й покажіть, що відсьогодні вона не владна керувати вашим життям. "Гарна порада, – скажете ви. – Але як її втілити в життя, якщо в голові постійно дзижчать мухи набридливих страхів? Якщо переживання паралізують мислення й будь-які дії? Якщо доводиться прокидатися у тривозі і з тривогою засинати – або годинами вовтузитися в ліжку, бо страх розігнав сон?"
  Авторка цієї книжки пропонує ефективні та перевірені способи, що знизять рівень тривожності й допоможуть відновити контроль над власним життям. Це і дихання, і візуалізації (ви зрозумієте, до чого тут гігантська фіолетова білка), і запитання для фрірайтингу, і спроби домовитися з думками. Аж 101 спосіб виставити свою тривогу за двері – а це половина шляху до щасливого життя. На другій половині варто розвивати себе. Та і з цим ви вже впораєтеся самі, коли завдяки книжці здолаєте першу частину дороги.



  159.9
  П 86
  Психологічні засоби колективного подолання наслідків воєнного конфлікту : метод. рек. / [В. О. Васютинський та ін.] ; за наук. ред. Л. М. Коробки ; Нац. акад. пед. наук України, Ін-т соц. та політ. психології. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2019. – 50, [1] с.

  У методичних рекомендаціях представлено соціально-психологічні засоби активізації ресурсів підвищення адаптивності спільноти до наслідків воєнного конфлікту на основі моделей зміцнення громадського здоров'я, опрацювання травматичного досвіду, застосування медіапрактик, родинної взаємодії, трансформації соціального капіталу, ціннісного порозуміння. Проблематика представлених у методичних рекомендаціях матеріалів актуальна для освітньої та соціальної практики, оскільки сприятиме вирішенню нагальних соціальних завдань – консолідації та активізації колективних зусиль із подолання наслідків воєнного конфлікту; підвищення компетентності представників педагогічної спільноти і громадських активістів щодо надання соціально-психологічної підтримки різним категоріям населення у процесі їхньої адаптації до кризових умов, усвідомлення представниками спільнот можливостей колективного подолання наслідків воєнного конфлікту, підвищення адаптивності і психологічного добробуту населення.
  Ці поради адресуються насамперед психологам, які мають досвід самостійного проведення соціально-психологічних тренінгів. Можуть бути корисними також у роботі соціальних педагогів, учителів, викладачів закладів вищої освіти та інших фахівців, що опікуються проблемами адаптації різних груп населення до кризових умов.



  159.9
  С 69
  Соціально-психологічні технології відновлення особистості після травматичних подій : практ. посіб. / [Т. М. Титаренко та ін.] ; за наук. ред. Т. М. Титаренко ; Нац. акад. пед. наук України, Ін-т соц. та політ. психології. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2019. – 218, [1] с.

  У посібнику висвітлюються результати дослідження соціально-психологічної реабілітації особистості, що переживає наслідки травматичних подій. Розроблено технологічний підхід до відновлення особистості, розглянуто ресурси, індикатори і критерії психологічного здоров'я особистості та етапи, технології і техніки реабілітації. Запропоновано способи організації комплексної психологічної підтримки особистості в надзвичайній ситуації. Визначено можливості реінтеграції проблемної особистості в суспільство, засоби відновлення зв'язків із сімейним оточенням, способи вирішення актуальних життєвих завдань. Висвітлено структуру ресурсів особистісної життєздатності та обґрунтовано доцільність застосування технологій їх відновлення. Визначено потенціал мобільних застосунків як інструменту регуляції психологічного стану користувачів і запропоновано алгоритми їх використання для психологічної допомоги й самодопомоги. Описано різновиди психологічних втрат у військовослужбовців та визначено можливості використання ресурсу самоефективності, щоб полегшити переживання цих втрат. Представлено технології подолання відчуження в учасників бойових дій. Обґрунтовано умови підвищення продуктивності соціально-психологічної адаптації внутрішньо переміщених осіб і розроблено арт-технології роботи з ними.
  Посібник адресовано практичним, клінічним, військовим психологам, реабілітологам, соціальним та медичним працівникам, студентам і викладачам психологічних спеціальностей.



  316.6
  С 76
  Станчишин В. Емоційні гойдалки війни : роздуми психотерапевта про війну / Володимир Станчишин. – Київ : Віхола, 2023. – 284 с.

  Зараз немає життя, яке не змінилося би повністю з початком повномасштабної війни в Україні. Але змінилося не лише наше повсякдення, а й емоційні реакції. Усе – від страху, тривоги та злості до почуття провини і смутку – проявляється настільки насичено, що інколи складно уявити, як узагалі можна дати раду цим емоціям. Бо якщо раніше у нас були певні зразки того, як поводитися в кожній ситуації, як реагувати, то зараз усі ці зразки поламані, а в головах – суцільний хаос; щодня ми бачимо речі, яких не мало б існувати в цивілізованому світі.
  Будь-яка емоційна реакція – нормальна відповідь на ненормальні обставини війни, стверджує психотерапевт Володимир Станчишин. Ми маємо право відчувати лють, маємо право хотіти помсти, ми можемо вмикати чорно-біле мислення і не відчувати при цьому провини. Ми можемо сумувати, ми можемо плакати стільки, скільки потрібно. Це книжка про емоції цивільних людей у тилу: про тих, хто залишився в Україні, й тих, хто був змушений покинути свої домівки, всіх, хто волонтерить, донатить і чекає рідних з фронту, всіх, хто кожен свій день починає з новин та прокидається від сповіщень про повітряну тривогу. Ми не обирали жити в час історичних змін, але війна – це те, від чого не можна абстрагуватися, тому наше завдання наразі – навчитися впоруватися на своєму особистісному рівні, жити, щоб перемогти в цій війні.



  159.94
  С 76
  Станчишин В. Стіни в моїй голові : жити з тривожністю і депресією / Володимир Станчишин. – Вид. 2-ге, випр. – Київ : Віхола, 2021. – 206 с.

  Уявіть, що на вас чекає побачення вашої мрії, але ви – не надто впевнена в собі людина. Ви знаєте, що ваш партнер або партнерка – вершина всіх ваших мрій, тож маєте бути в найкращій за все своє життя формі. Чи тривожить вас ця ситуація? Якщо ні, закривайте цю книжку й купіть порадник "Як навчитися не брехати. Якщо так, вітаємо в клубі тривожних пацієнтів.
  Книжку Володимира Станчишина "Стіни в моїй голові" присвячено тривожності, депресії, соціальним фобіям, різним психічним розладам, які більшою чи меншою мірою впливають на звичний спосіб життя людини в соціумі. Вона не вилікує вас від неприємних станів, але допоможе зрозуміти: жити з ними можливо. Усі ми, стверджує автор, тривожні, і в цьому немає нічого надзвичайного. Головне – збагнути, що тривога супроводжує нас усе життя й відіграє важливу роль у нашому існуванні.



  159.9
  Т 66
  Трентон Н. Зберігайте спокій : 23 техніки життя без стресу / Нік Трентон ; [пер. з англ. Олени Соломарської]. – Харків : КСД, 2023. – 188, [3] с.

  Руки пітніють, коліна тремтять, думки розбігаються і складно зосередитися на поточних завданнях через великий рівень стресу – це щоденна реальність багатьох людей. Тривожність може завадити повноцінному життю й самореалізації. Однак, на щастя, поведінковий психолог Нік Трентон знає, як вибратися з капкана панічних атак і страхів, перестати зациклюватися на негативних думках.
  Як відстежувати деструктивні емоції та локалізувати негатив:
  • пропрацювати посттравматичний синдром і позбутися кошмарів пережитого;
  • розпізнати внутрішні тривоги;
  • сконцентруватися на хорошому й розслабитися;
  • навчитися долати стресові атаки завдяки перевіреним психологічним методикам;
  • фокусуватися на майбутньому й перестати мучитися минулим.
  Почніть життя без негативного стереотипного мислення, щоденного стресу й безсонних ночей, оповитих похмурими думками. Дослухайтеся до порад, що допоможуть переналаштуватися, контролювати думки та змінити психічні звички. Досягайте більшого, почувайтеся краще й живіть щасливо та безтурботно.



  159
  Ф 83
  Франкл В. Лікар та душа. Основи логотерапії = The doctor and the soul. From psychotherapy to logotherapy / Віктор Франкл ; [пер. з англ. Л. Шерстюка]. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. – 318 с.

  Існує безліч ліків від фізичного болю. А чим лікувати душу? До кого звертатися по допомогу в період тяжких депресій і душевних криз? Чим зарадити, коли здається, що ніхто не підтримає? У цій книжці Віктор Франкл намагається зрозуміти складну природу людської душі та осмислює поняття духу. Це справжні ліки для душі. Щирі поради, переплетені із серйозними науковими здобутками, допоможуть віднайти сенс життя, пізнати себе, заспокоїтися й вилікувати душу.
Підготувала Катерина Денисенко,
  провідна бібліотекарка відділу документів із гуманітарних наук
Повернутись
Поділитись: