Рік тому Президент України Володимир Зеленський підписав указ про відзначення 9 травня Дня Європи спільно з Європейським Союзом. До цієї дати Центр європейської інформації Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових проводить Тиждень європейської книги. Сьогодні ми підготували для вас віртуальну книжкову виставку "Книги Януша Корчака – польського педагога, письменника, лікаря та громадського діяча".
Януш Корчак (1878–1942) відомий в історії людства як великий педагог і гуманіст.
Коли про одну людину кажуть, що він дитячий лікар, письменник, громадський діяч, науковець, публіцист, вихователь і борець за права дітей, при цьому підкреслюються такі риси його характеру як палкість, невтомність, сміливість, то можна не сумніватися, що ми маємо справу з неймовірно всебічною особистістю. Він і був таким – Генрік Гольдшміт, якого більше знають під псевдонімом Януш Корчак. Він написав два десятки книг з теорії та практики педагогічної науки, постійно вивчав світ дітей, став першим, хто заговорив про захист їхніх прав та діагностику виховання. Він був великим педагогом і любив своїх вихованців так, що ступив разом з ними у вічність – прийняв смерть разом із дітьми у газових камерах концтабору Треблінка.
Корчак Я. Дитя людське : вибр. твори / Януш Корчак ; худож. Віктор Гукайло ; [упоряд. С. Петровська ; пер. з пол.: О. Ірванець, В. Каденко, К. Москалець]. – Київ : Дух і Літера, 2018. – 532 с.
"Дитя людське" – вибрані твори видатного польського письменника, лікаря й педагога Януша Корчака (1878-1942), які вперше публікуються українською мовою. З різних за жанрами текстів (трактат, драма, щоденник тощо), зібраних під назвою, наданою укладачем, унаочнюється Корчакова філософія дитиноцентризму, розроблена у жорстокому двадцятому сторіччі. Життя і творчість Януша Корчака – неперевершені скарби світового гуманізму.
Корчак Я. Кайтусь-чарівник ; Банкрутство малого Джека ; Коли я знову стану малим / Януш Корчак ; упоряд. і пер. з пол. Андрія Павлишина. – Київ : Знання, 2017. – 430 с.
Чого може досягти розумний і допитливий хлопчик, якщо матиме чітку мету й головне – величезне бажання вчитись і наполегливо працювати задля її здійснення? Юним героям романів відомого польського письменника й педагога Януша Корчака (1878–1942) нескладно відповісти на це запитання. Наприклад, можна створити у класі кооператив, як це зробив Джек, або, як Кайтусь, стати справжнім чарівником! Хлопчики відчують і радість перемоги, і гіркоту поразки, поступово дорослішаючи на шляху до втілення заповітної мрії. Натомість сам автор, зачаклований гномом, знову стане дитиною і спробує пригадати, якими насправді великими та серйозними можуть бути клопоти й турботи маленької людини.
Корчак Я. Король Матіуш Перший : для дітей мол. та серед. шк. віку / Януш Корчак ; пер. з пол. І. І. Конопленко. – Харків : Ранок, 2016. – 384 с.
Чи можливо бути королем, коли тобі лише вісім? Як залишитися добрим і чесним у підступному дорослому світі? Що зробить усіх мешканців королівства щасливими? Відповіді на ці складні запитання намагається знайти маленький Матіуш. А щоб дізнатися, як це йому вдається, розгортай книжку та починай читати!
Корчак Я. Мацюсеві пригоди / Януш Корчак ; [пер. з пол. Б. Й. Чайковського ; худож.-оформ. О. Д. Кононученко]. – Харків : Фоліо, 2014. – 445 с.
"Мацюсеві пригоди" вважають однією з найважливіших книжок дитячої літератури ХХ століття. Ця історія про маленького хлопчика Мацюся, який після смерті батька-короля посів трон і став королем Матіушем Першим, – безумовно, казка, й дуже сумна, але водночас дуже справжня та правдива. І в ній зовсім не по-казковому, але в той же час просто й дохідливо розповідається про стосунки дітей зі світом дорослих, про державний устрій, про причини світових воєн та різних заворушень, про мудре державне управління, а ще – про вірність і зраду друзів та про відповідальність за власні рішення. Ця книжка виходила друком і раніше, але з великими купюрами. Тепер ми маємо повну версію "Мацюсевих пригод".
Корчак Я. На самоті з Богом : молитви тих, котрі не моляться / Я. Корчак ; пер. з пол. О. Ірванець ; Українське товариство Януша Корчака. – Київ : Дух і літера, 2003. – 65 с.
У "Молитвах тих, хто не молиться" унаочнюються світоглядні засади трагічної Корчакової педагогіки, її, сказати б, теоретична концепція та її безмежна, аж до героїчного утопізму, гуманістична практика. Це своєрідний за жанром виклад етичних поглядів Януша Корчака. На обкладинці – фрагмент дитячого малюнка з концтабору Терезин.
Корчак Я. Правила життя: Педагогіка для дітей та дорослих / Януш Корчак. – Харків : Бібколектор, 2016. – 536 с.
Книжку "Правила життя: Педагогіка для дітей та дорослих" слід прочитати всім – і тим, хто вже став батьками, і тим, хто тільки планує ними стати, людям, які дуже люблять своїх дітей, і тим, хто шукає в собі батьківські інстинкти, хто сумнівається у правильності своїх поглядів на виховання та любов до дітей. Адже взаємини між дорослими й дітьми дуже складні, і вони не завжди розуміють одне одного. Щоб полюбити дитину, треба її прийняти. Щоб прийняти, слід зрозуміти. А щоб зрозуміти, потрібно її знати. Ось про що ця книжка. Прочитавши її, ви справді зможете зрозуміти своїх дітей, а значить, любов до них буде справжньою і творчою.
Корчак Я. Право на повагу : вибр. твори / Януш Корчак ; упоряд. Ірина Ковальчук ; [пер. з пол.: І. Ковальчук, Б. Матіяш, Р. Свято]. – Вид. 2-ге. – Київ : Дух і Літера, 2019. – 324 с.
До збірки "Право на повагу" ввійшли вибрані твори видатного польського письменника-гуманіста, лікаря і педагога Януша Корчака (1878–1942). Різні за жанрами та стилями, написані в різні роки, ці твори об'єднує любов до дитини, тонке розуміння дитячої психології. Януш Корчак закликає дорослих бачити в кожній дитині насамперед гідну поваги Людину.
Корчак Я. Як любити дитину / Януш Корчак ; [пер. з пол. Олени Замойської]. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2016. – 206 с.
Кожне слово цієї праці випромінює любов до дітей! Книжка, яку повинні прочитати всі батьки або ті, хто лише планує ними стати! Головна ідея педагогіки Корчака – повага до дитини, до її думок і бажань, усвідомлення, що всі діти різні, що вони мають право вибору. Вдумливий психолог відкриває мотиви переживань та вчинків дітей, пояснює складні процеси формування особистості. У книжці немає догматичних наказів і суворих рекомендацій, але є відповідь на запитання, які ставлять собі всі батьки: що значить любити дитину та як це робити.
Підготувала Оксана Плаунова,
головний бібліограф відділу наукової інформації та бібліографії