Яскрава зірка української театральної сцени (до 170-річчя від дня народження Марії Заньковецької)

Яскрава зірка української театральної сцени (до 170-річчя від дня народження Марії Заньковецької)

02.08.2024
274
Де йшла вона – там сходили троянди,
  Куди дивилася – зірки.
  Із сліз її – займались діаманти,
  З зітхань – здіймалися чайки.
  Хто чув її, той чув наш степ зелений,
  Стояв у нашому гаю.
  Той розумів наш біль і гнів шалений
  І плакав в нашому краю.
  Олександр Олесь

  Національне театральне мистецтво України може пишатися плеядою блискучих акторів, які, не дбаючи про славу, присвятили все своє життя високому покликанню.
  Окрасою сцени на зламі ХІХ–ХХ століть стала провідна зірка українського театру Марія Заньковецька, що увійшла в історію як одна з найяскравіших трагедійних актрис. Її талант захоплював усіх простотою і щирістю, вмінням надихати і майстерним розкриттям глибин людської душі.
  Як відома актриса Марія Заньковецька дуже багато робила для розповсюдження знань і досягнень передової театральної культури, брала активну участь у становленні нового українського театру. Спільно з одним із найвідоміших майстрів сцени Миколою Садовським вона заснувала перший стаціонарний театр у Києві.
  Проте ставши зіркою першої величини й заслуживши світове визнання, Марія Заньковецька ніколи не забувала рідної землі, де народилася, тому багато зробила для розвитку театральної справи Чернігівщини.
  На книжково-ілюстративній виставці "Яскрава зірка театральної сцени", яку підготували працівниці відділу мистецтв Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових до 170-річчя від дня народження Марії Заньковецької, представлені книги, альбоми, статті з літературно-мистецьких часописів, що розкривають життя і творчість талановитої актриси та її неоціненний вклад у розвиток українського театру.


  821(477)
  Г 57
  Говоруха І. Митець повинен мати долю / Ірина Говоруха. – Київ : Артіль, 2023. – 417, [1] с. : іл.

  У книзі вміщені оповідання про відомих митців і літераторів, які своїм талантом прославили Україну. У нарисі "Зраджена" авторка простежує взаємини Марії Заньковецької та Миколи Садовського, яких об'єднували безперечний талант і велика любов до рідної землі.


  821(477)
  Г 67
  Горак Р. Д. Поцілунок самотності : п'єси з життя укр. митців / Роман Горак. – Львів : Література та мистецтво, 2021. – 646, [1] с. : іл.

  До книги увійшли п'єси, більшість із яких написана для камерної сцени і з успіхом ставилася в Національному академічному українському драматичному театрі ім. Марії Заньковецької. Окрему групу складають драми про долі відомих українських жінок: любов Марії Заньковецької, Соломії Крушельницької та Марка Вовчка, любовні історії Ірини Вільде, Ольги Кобилянської та інших.


  83.3(4УКР) / 8У
  Д 81
  Дудко І. П. Дорога спогадів / І. П. Дудко ; [авт. передм. Л. Д. Слісаренко]. – Чернігів : Чернігівські обереги, 2002. – 103 с.

  До збірки увійшли краєзнавчі публікації: спогади, нариси, дослідження. У колі інтересів автора – видатні фольклористи, письменники, композитори, літературознавці. Нарис "Рояль Марії Заньковецької" присвячений талановитій актрисі, яка прославила Україну на терені театрального мистецтва.


  63.3(4УКР) / 9(С2)
  Л 64
  Література та культура Полісся. Вип. 25. Марія Заньковецька – видатний театрал. діяч України (до 150-річчя від дня народження актриси) / Ніжин. держ. ун-т ім. М. Гоголя ; [редкол.: Г. В. Самойленко (відп. ред. і упоряд.) та ін.]. – Ніжин : [б. в.], 2004. – 203 с. : іл.

  У збірнику, випущеному вченою радою Ніжинського державного педагогічного університету ім. М. Гоголя, на основі архівних документів простежується роль Марії Заньковецької у розвитку театральної культури України і зокрема Чернігівщини.


  85.334.3(4УКР) / 792С
  З-28
  Мандрика В. Марія Заньковецька – перша народна артистка України / В. Мандрика, В. Кирилюк. – Ніжин : НДУ ім. М. Гоголя, 2004. – 151 с. : іл.

  На великому фактичному матеріалі у книзі розкривається творча й особиста доля нашої славетної землячки, яка подолала величезні труднощі на шляху до справжнього театрального мистецтва і стала зіркою першої величини.


  378(477)
  П 78
  Проблеми мистецької освіти: зб. наук.-метод. ст. викладачів, студентів і аспірантів ф-ту культури і мистецтв. Вип. 2 / Ніжин. держ. ун-т ім. М. Гоголя ; [відп. ред. О. Я. Ростовський]. – Ніжин : НДУ ім. М. Гоголя, 2008. – 243 с.

  До збірника увійшли науково-методичні статті викладачів, студентів та аспірантів факультету культури і мистецтв. У статті О. А. Кавунник "Митці Ніжина першої третини ХХ ст.: М. К. Заньковецька, Ф. Д. Проценко" висвітлено культурно-творчу роль митців у контексті розвитку музичного і театрального життя Ніжина першої третини ХХ ст.


  85.334.3(4УКР) / 792С
  З-28
  Самойленко Г. В. Марія Заньковецька і Поліський край / Г. В. Самойленко ; Ніжин. держ. пед. ун-т ім. М. В. Гоголя. – Ніжин : [б. в.], 2004. – 159 с. : іл.

  Книга присвячена життю і творчості видатної української актриси Марії Заньковецької, її зв'язкам з Поліським краєм та діяльності, пов'язаній з розвитком театрального мистецтва на Чернігівщині. Видання адресоване студентам, учителям і всім, хто цікавиться історією культури краю.


  85.334.3(4УКР) / 792C
  З-28
  Самойленко Г. В. Марія Заньковецька і театральне життя Ніжина / Г. В. Самойленко. – Ніжин : НДПІ, 1994. – 56 с.

  У книзі висвітлюються життя і сценічна діяльність Марії Заньковецької в Ніжині, розкривається її роль у створенні театральних колективів міста, вперше подається матеріал про багатьох визначних діячів мистецтва кінця ХІХ – початку ХХ ст.


  У2
  П 32
  Пільгук І. І. Марія Заньковецька : роман / І. І. Пільгук. – Київ : Радянський письменник, 1978. – 329, [2] с. : іл.

  У романі висвітлюються життя і творчий шлях Марії Заньковецької – першої народної артистки України. Для широкого кола шанувальників театрального мистецтва.


  63.3(4УКР) / 9(С2)
  С 88
  Студьонова Л. В. Чернігівський beau monde, або Записки бібліографа / Людмила Студьонова ; Департамент інформ. діяльн. та комунікацій з громадськістю Черніг. облдержадмін. – Чернігів : Десна Поліграф, 2016. – 255 с. : іл.

  У книзі розповідається про культурно-мистецьке життя Чернігова другої половини ХХ ст., а також про деякі історичні епізоди, про видатних людей, народжених на чернігівській землі або тих, хто працював тут. У розділі "Десь на дні мого серця…" вміщений нарис про особисті взаємини актриси Марії Заньковецької і видатного літератора Антона Чехова.


  85.334.3(4УКР) / 792С
  З-28
  Талан. Життя і творчість Марії Заньковецької / уклад. Н. Бабанська. – Київ : Мистецтво, 2004. – 287, [1] с.

  Альбом підготовлений до 150-річчя від дня народження видатної української драматичної актриси Марії Заньковецької. Тут широко представлені документи і фотографії з Музею театрального, музичного і кіномистецтва України. Видання розраховане на широке коло шанувальників театрального мистецтва.


  94(477)
  Т 19
  Тарасенко О. Благословенне жіноче ім'я – Україна : жіночі портрети країни / О. Тарасенко. – Київ : Поліпрінт, 2021. – 237, [2] c. : іл.

  Ця книга створена як образ у портретах 30 видатних українських жінок, таких як Леся Українка, Катерина Білокур, Ліна Костенко й багато інших. Нарис "Ніжинська цвіркунка" автор присвятив талановитій драматичній актрисі Марії Заньковецькій.


  85.334.3(4УКР) / 792С
  З-28
  Хоменко Ю. М. Творчість Марії Заньковецької в контексті культурного життя епохи : семінарій / Ю. М. Хоменко ; ред. Г. В. Самойленко ; Ніжин. держ. пед. ун-т ім. М. В. Гоголя. – Ніжин : [б. в.], 2004. – 26 с.

  Посібник присвячений геніальній українській актрисі Марії Заньковецькій. Визначена роль актриси в історії українського та світового театру, запропоновані методичні рекомендації із засвоєння її творчої спадщини. Книгу адресовано студентам і викладачам вищих навчальних закладів освіти, де студіюється історія театру.
  Підготувала Валентина Золотар,
бібліотекарка відділу мистецтв
Повернутись
Поділитись: