МЕДІАГРАМОТНІСТЬ – ЦЕ МОЯ ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА!

МЕДІАГРАМОТНІСТЬ – ЦЕ МОЯ ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА!

31.10.2018
362
3333

МЕДІАГРАМОТНІСТЬ – ЦЕ МОЯ ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА!

  Медіаграмотність є необхідним інструментом для кожного, починаючи з пелюшок і аж до старості. Сучасна людина повинна бути активною та медіаграмотною, мати розвинену здатність до сприйняття, створення, аналізу, оцінки медіатекстів, розуміти соціокультурний та політичний контекст функціонування медіа у сучасному світі; життя такої людини у суспільстві та світі пов'язане з громадянською відповідальністю. Тому особливо важливо свідомо ставитися до оцінки та верифікації будь-якої отримуваної з медіа інформації, особливо перед її подальшим розповсюдженням.
  Через нестабільну ситуацію в країні в інформаційний простір проникає багато пропаганди та спроб маніпуляції, зокрема, мова ворожнечі, замовчування інформації та її некоректна подача. Сучасний українець для отримання повної інформації повинен маневрувати в потоці новин, які щоденно отримує з медіа (телебачення, радіо, інтернет та ін.), розуміти, наскільки важливо володіти інформацією, зберігати її, систематизувати і передавати, а найголовніше – критично оцінювати, відрізняючи від пропаганди та маніпулятивної брехні, формувати аргументоване власне бачення подій.
  На віртуальній виставці "Медіаграмотність – це моя інформаційна безпека!" представлена література з медіаграмотності для самоосвіти та навчання, що допоможе сформувати компетенції критичного мислення, посприяє користувачам зорієнтуватися в сучасних інформаційних продуктах. Будьте медіаграмотними і бережіть себе! 

 

22

  Науково-практичний коментар до Закону України "Про доступ до публічної інформації" : для використ. в адм. та суд. практиці / [авт. кол.: Р. Головенко та ін. ; заг. ред. Д. Котляр] ; Центр сусп. медіа, Міжнар. фонд "Відродження", Прогр. сприяння парламентові. – Київ : [б. в.], 2012. – 335, [1] с.

  Цей Закон визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

1

   Медіаосвіта: європейський досвід та українські перспективи в контексті шкільної та післядипломної педагогічної освіти : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., 18-19 квіт. 2013 р. / [Ін-т соц. і політ. психології Нац. акад. пед. наук. України та ін. ; редкол.: О. В. Волошенюк та ін.]. – Чернігів : [б. в.], 2013. – 143 с.

  Теоретичні засади медіаосвіти, методика впровадження та застосування, історія розвитку медіаосвіти. Вітчизняний та зарубіжний досвід, медіаосвіта як педагогічна інновація, медіаосвіта як напрямок випереджаючої освіти, роль медіаосвіти у соціалізації особистості.

2

   Інформаційне суспільство в Україні: глобальні виклики та національні можливості: аналіт. доп. / Д. В. Дубов, О. А. Ожеван, С. Л. Гнатюк. – К. : НІСД. – 2010. – 64 с.

  У сучасному світі інформаційні технології (ІТ) дедалі активніше застосовуються в екологічній, медичній, військовій, політико-адміністративній, медійно-комунікаційній, культурній, науково-освітній сферах, видозмінюючи їх і надаючи соціальному та людському розвитку нових якостей, сенсів та вимірів. Інформаційна складова відіграє також суттєву роль у формуванні конкурентного потенціалу держав, розвитку міжнародних відносин. У доповіді розкрите сучасне розуміння феномена інформаційного суспільства, подані показники, тенденції й прогнози впровадження ІТ у світі та його вплив на глобальний розвиток. Проаналізовано позиції України у світових рейтингах розвитку інформаційного суспільства, вивчено особливості розвитку національної інформаційної сфери в частинах нормативно-правового забезпечення, державного управління та зв'язків з громадськістю, розвитку інфраструктури ІКТ, українського сегмента інтернет, онлайн-аудиторії та ІТ-галузі, міжнародних зв'язків і співробітництва. Запропоновані відповідні прогнози та рекомендаці.

4

   Громадські медіа в Україні : [практ. посіб.] / упоряд. Р. Шутов ; заг. ред. В. Купрій ; Європейський інструмент підтримки демократії та прав людини (EIDHR), Проект "Створення медіа центрів громад у сільській місцевості". – К. : Макрос, 2008. – 112 с.

  Шутов Р. у своєму посібнику подає історію виникнення громадських медіа, основні засади функціонування та перспективи створення таких медіа в Україні.

5

   "Четверта колона". Свобода та залежність мас-медіа є Україні // Укл.: В. Піховшек, О.Чекмишев, В. Ганжа. – К.: Агентство "Україна", 1997. – № 24. – 250 c.

  Розкрито найважливіші теоретичні аспекти: інформації; функції журналістики; журналістика як система засобів масової інформації; свобода преси і журналістської діяльності та ін.

7

   Довіряй, але перевіряй. Медіаграмотність в українському суспільстві / [упоряд. А. Денисенко]. – Київ : Pictoric, 2017. – 135 с. 

  Розкрито теми цензури, пропаганди, свободи слова, фейкових новин, інформаційної війни, критичного аналізу медіаповідомлень, зв'язку влади і медіа, соціальних мереж і суспільного телебачення. В книзі ці роботи поєднали з текстами журналістів, фахові висловлювання яких розкривають тему медіаграмотності.

9

  Виховання національно свідомого, патріотично зорієнтованого молодого покоління, створення умов для його розвитку як чинник забезпечення національних інтересів України : аналіт.-інформ. матеріали / О. В. Бабак [та ін.] ; голова ред. кол. В. І. Довженко ; Державний комітет України у справах сім'ї та молоді, Державний ін-т проблем сім'ї та молоді. – К. : Держ. ін-т проблем сім'ї та молоді, 2003. – 191 с.

  Про виховання національно свідомого, патріотично зорієнтованого молодого покоління, створення умов для його розвитку як чинник забезпечення національних інтересів України.

10

  Медіаосвітні ресурси розвитку патріотизму і критичного мислення молоді : навч.-метод. посіб. / Н. І. Череповська ; Нац. акад. пед. наук України, Ін-т соц. та політ. психології. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2017. – 155 с.

  Автор посібника висуває ідею ресурсності патріотизму особистості в умовах інформаційної війни та оновлення його такими новими інструментальними якостями, як: свідоме ставлення до інформації, здатність до рефлексії емоцій, почуттів щодо сприйнятого, його критичне осмислення і здатність до самостійного висновку, творче переосмислення та інші.

11

  Медіа та права дитини : [посібник для журналістів, створений самими журналістами] / [Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), Представництво в Україні]. – [Вид. 2-ге]. – Київ : Інтерньюз-Україна, 2009. – 64 с.

  Посібник, розроблено для кращого розуміння нюансів висвітлення теми захисту прав дитини. Його мета – сприяти правильному розкриттю у медіа "дитячого питання", а також впливу на життя дитини вчинків і рішень дорослих.

12

  Формування активної життєвої позиції молодого громадянина України : бібліогр. покажч. / Акад. пед. наук України ; [упоряд. Л. О. Пономаренко]. – Київ : [б. в.], 2002. – 141 с.

14

  Найдьонова Л. А. Медіапсихологія: основи рефлексивного підходу : підруч. для слухачів системи післядиплом. пед. освіти / Л. А. Найдьонова ; Нац. акад. пед. наук України, Ін-т соц. та політ. психології. – Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2013. – 243 с.

  В експериментальному підручнику зібрано інформацію з проблем психологічного впливу сучасних медіа та рефлексивних способів опанування найгостріших викликів інформаційного суспільства.

15

  Медіапсихологія: на перетині інформаційного та освітнього просторів : монографія / О. Т. Баришполець [та ін.]. ; Нац. акад. пед. наук України, Ін-т соц. та політ. психології. – Київ : Міленіум, 2014. – 346 с.

  У монографії медіапсихологію розглянуто як нову галузь, що інтегрує напрацювання психології та наук із соціальних комунікацій і виступає концептуальною основою медіаосвіти. Головну увагу приділено найбільш дискусійним проблемам взаємодії медіа та освіти: візуальному догмату сучасних медіапрактик, проблемам медіанасильства і медіазалежності. У медіа-психологічних дослідженнях розглянуто різноманітні чинники взаємодії сім'ї з медіапростором, зокрема такі як образ сім'ї в українських теленовинах і вплив популярних телесеріалів. Запропоновано модель сімейної медіаосвіти.

16

  Чалдині Р. Переконання: революційний метод впливу на людей = Pre-Suasion: A Revolutionary Way to influence and Persuade / Роберт Чалдині ; [пер. з англ. Тетяни Микитюк]. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. – 361 с.

  У книжці автор, використовуючи поєднання серйозного наукового дослідження і доступності, відкриває секрет ефективного переконання: важливо не те, що саме ви говорите, а момент перед висловленням головної думки.

21

  Бойко А. А. Релігія в мас-медіа України : тексти лекцій / Алла Бойко ; за ред. В. В. Різуна ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Г. Шевченка, Ін-т журналістики. – Київ : [б. в.], 2009. – 157 с.

  Про релігійну інформацію в суспільно-масових та суспільно-політичних ЗМІ.

Статті з періодичних видань:

1. Ісаєнко О. Роль медіаосвіти у формуванні медіакультури сучасної молоді / О. Ісаєнко // Вісник Книжкової палати. – 2018. – № 1. – С. 22–25.

  У статті висвітлено питання формування медіакультури сучасного молодого покоління та визначено і обґрунтовано важливість здобуття ним медіаосвіти з метою вміння аналізувати та оцінювати медіатексти, переробляти отриману інформацію, відсіювати зайву, обирати найкориснішу, виробляти власну точку зору, вміння помічати медіаманіпуляції та обирати найдієвіші способи захисту від медіа впливів.

2. Медіакомпетентність – вміння для життя сучасної людини // Мистецтво в школі. – 2017. – № 2. – С. 7–11.

  Розглядаються поняття медіакомпетентності, принципи медіаграмотності, ключові питання для аналізу медіатекстів.

3. Медіаосвіта в Україні: історія і сьогодення / М. Коропатник // Сіверянський літопис. – 2016. – № 3. – С. 159-174.

  У статті досліджуються процеси формування медіаосвіти і медіаграмотності в історичному контексті зародження і розвитку мас-медіа від друкованих до електронних, аналізуються погляди відомих педагогів на проблеми використання різних комунікаційних технологій у навчально-виховній роботі, розглядаються медіаосвітні концепції у прив'язці до суспільно-політичних обставин.

4. Медіаосвіта та медіаграмотність як актуальні тенденції виховання сучасної молоді / Т. В. Іванова, В. Ф. Іванов // Педагогіка і психологія. – 2013. – № 2 (79). – С. 46–55.

  Об'єднані найактуальніші світові розробки в галузі підготовки студентів до викладання предметів з медіаосвіти, медіаграмотності, медіакультури.

5. От Мы-медиа до Я-медиа : трансформации идентичности в виртуальном мире / А. Г. Асмолов, Г. А. Асмолов // Вопросы психологии. – 2009. – № 3. – С. 3–15.

  У статті автори розглядають блоги як платформу для конструювання віртуальної особистості.

6. Третьякова В. Психонасильство та психотерор як міжнародно-правові глобальні біотичні проблеми : їх профілактика в сучасному суспільстві / В. Третьякова // Віче. – 2013. – № 4. – С. 27–29.

  Автор вважає, що оптимальному розв'язанню проблеми запобіганню й профілактики психонасильства та психотерору в суспільстві в контексті забезпечення психічного здоров'я населення сприяло б створення модельних міжнародного та європейського Біоетичних кодексів відповідно на рівні ООН, ЄС, Ради Європи, відповідні розділи яких були б присвячені правовому врегулюванню питань.

Підготувала:
бібліотекар відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів
Л. А. Вишнивецька

Повернутись
Поділитись: