БОРЦІ ЗА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ: КОЗАКИ В МИСТЕЦТВІ

БОРЦІ ЗА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ: КОЗАКИ В МИСТЕЦТВІ

29.12.2019
381
0-e

БОРЦІ ЗА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ: КОЗАКИ В МИСТЕЦТВІ
(14.10 – День українського козацтва)

 

  Козацтво – то світла сторінка у книзі,
  Що наші діди написали шаблями.
  Хоч кров'ю скропилась, полита сльозами,
  Та світлом Христа засіяла над нами.
  Єднаймося ж, браття, у дружну родину,
  Щоб разом розправити Вольниці крила,
  Щоб в злагоді жити і батьку, і сину,
  Піднявши до Світла і щастя вітрила!
  Ольга та Андрій Будугаї

  Образи українських козаків завжди надихали митців на створення справжніх шедеврів мистецтва. До наших часів збереглося зображення войовничого й водночас поетичного Козака, який любить свою країну і сім'ю, та коли треба, то може й взяти зброю до рук.
  Книжково-ілюстративна виставка відділу мистецтв "Борці за незалежність: козаки в мистецтві" спрямована нагадати, хто особистим прикладом надихав волелюбних українців на боротьбу за свої права й свободи, хто захищав наші території від набігів ворогів і чиї нащадки зараз боронять кордон України на Сході.
  Чуттєві творчі душі не могли не відгукуватися на такий безсумнівно харизматичний образ. Очевидно, що загадкові традиції та цікава культура сильно вплинули на українське мистецтво, починаючи бойовим гопаком і думами, які співали власне козаки, та закінчуючи сучасними творами мистецтва.
  Невід'ємний слід козаки залишили в архітектурі. На виставці представлена книга про чернігівську Катерининську церкву, яка є яскравим прикладом українського, або ж "козацького", бароко.
  Вагомий вплив образу козака відчувається і в музиці. В українському музичному фольклорі є окремий розділ козацьких пісень, де зображено весь життєвий шлях козака: від проводів на Січ до смерті. Походи й битви, перемоги і поразки, втрата друзів і неволя, родина й кохання – все це лягло поетичними рядками на музику і долинуло до нас крізь віки. На виставці представлені досить рідкісні думи раннього козацького періоду, зібрані у першому томі "Українських народних дум в 5 томах".
  Але творчість та життя козаків також знаходить відгук і серед сучасників. На викладці представлені ноти відомої пісні "Я козачка твоя" за авторством наших земляків Надії Галковської та Миколи Збарацького, яка була написана під час культурологічного походу козацькими шляхами.
  Та історично склалося, що найбільше козацтво знайшло відображення саме в образотворчому мистецтві, починаючи народною картиною "Козак Мамай" і світськими портретами козацької старшини та закінчуючи сучасними стінописами, або ж муралами. Наприклад, в Чернігові мужній козак прикрасив стіну позашкільного навчального закладу "Центр роботи з дітьми та молоддю за місцем проживання" по вулиці Козацькій, яку виконав відомий чернігівський графіті-художник Дмитро Адеріхо.
  До козацької тематики свого часу зверталися відомі українські художники і графіки Василь Лопата, Георгій Якутович, Микола Пимоненко, Тарас Шевченко та інші. Також досить широко представлений образ козака в творчості Сергія Васильківського, книга з репродукціями картин якого представлена на виставці.
  Оригінальним доповненням до виставки стала книга Христини Пеленської "Образ Мазепи у французькому мистецтві романтизму", де вміщені дослідження мистецтвознавця на тему інтерпретації образу гетьмана Івана Мазепи у творах відомих французьких художників Е. Делакруа, О. Верне, Л. Буланже та інших.
  До родзинок викладки слід віднести книгу Алли Підлужної "Код Володимира Дахна". Творчість Володимира Дахна та його серія мультфільмів "Як козаки…" вплинули не на одне юне покоління. Дуже слушними постають там образи козаків: справедливі й доброзичливі, але не наївні, сильні й мужні, але не агресивні, веселі й дотепні, але не гультіпаки.
  Додатково на виставці представлені диски як із прикладами стародавніх козацьких дум, так і з сучасними інтерпретаціями чи фантазіями на дану музичну тематику.
  На прикладі книжково-ілюстративної виставки "Борці за незалежність: козаки в мистецтві" помітно, що немає такої галузі українського мистецтва, де не було би чути відгомін козаччини. І це не дивує. Тема торкається душі, бо це не просто сторінка в історії нашої держави, а уособлення справедливості та боротьби всього українського народу за стиглу пшеницю біля порогу та чисте мирне небо над головою.

 

1

63.3(4УКР)4 / 9(С2)
З-33
  Запорожці. До історії козацької культури [Текст] : [збірник] / [упоряд. тексту, передм. І. Кравченка ; ред. Ю. Косенко]. – Київ : Мистецтво, 1993. – 396, [2] с. : іл.

2

85.103(4УКР) / 7С
М 65
  Мистецька спадщина Козацької держави [Текст] / [Департамент культури і туризму, національностей та релігій Черніг. облдержадмін., Орг.-метод. центр контролю та тех. нагляду закл. культури і туризму Черніг. облради ; ред. Є. Шевченко]. – Київ : [б. в.], [2017]. – 256 с. : фот. – Бібліогр. в кінці ст.

3

85.113(4УКР) / 72С
К 29
  Катерининська церква в Чернігові [Текст] / А. Доценко ; кер. проекту Ю. Соболь ; Нац. архіт.-іст. заповідник "Чернігів стародавній". – Чернігів : Десна Поліграф, 2015. – 183 с. : іл. – Бібліогр.: с. 177–181.

4

85.113(4УКР) / 72С
З-26
  Замки, фортеці, палаци України [Текст] = Castles, fortresses, palaces, of Ukraine / [пер. з укр. В. Артюх ; авт.- уклад.: Ю. С. Воронцова, О. М. Бєліков]. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2012. – 189, [2] с. : іл.

5

82.3(4УКР)
У 45
  Українські козацькі пісні [Текст] : збірник / упоряд. Олійників О. С.] . – Одеса : Маяк, 2003. – 112, [1] с.

6

82.3(4УКР)
У45
  Українські народні думи [Текст] : у 5 т. / НАН України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського ; [редкол.: Г. А. Скрипник (голова) та ін.]. – Київ : ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, 2009 – .

  Т. 1 : Думи раннього козацького періоду / [упоряд.: М. К. Дмитренко, С. Й. Грица, Г. В. Довженок]. – 2009. – 855 с. : ілюстр. : ноти.

7-1

Н3.25
Р 17
  Разом веселіше [Ноти] : зб. тв. для анс. бандуристів / упоряд., аранж. Л. Чумак. – Київ : Мелосвіт, 2016. – 46 с.

  В збірці представлені ноти пісні "Я козачка твоя" для ансамблю бандуристів (музика М. Збарацького, слова Н. Галковської, аранжування Л. Чумак).

8

85.12 / 74
З-17
  Зайченко Віра
Вишивка козацької старшини XVII-XVIII століть [Образотворчий матеріал] : з колекції Чернігів. історич. музею ім. В. В. Тарновського / Віра Зайченко. – Київ : Родовід, 2015. – 107 с.

9

85.143 / 75С1
В 19
  Сергій Васильківський [Текст] : альбом / [авт.-упоряд. М. М. Безхутрий]. – Київ : Мистецтво, 1987. – 167 с. : іл.

10

7(44)
П 24
  Пеленська Христина
Образ Мазепи у французькому мистецтві романтизму [Текст] / Христина Пеленська. – Львів : Апріорі, 2018. – 324, [2] с. : іл. – Бібліогр. в кінці розд.

11

85.143(4УКР) / 75С
М 13
  Ковалевська Ольга
Іконографія Івана Мазепи в образотворчому мистецтві ХХ–поч. XXI ст. [Текст] / О. Ковалевська ; НАН України. – Київ : Темпора, 2013. – 419 с. : іл.

12

63.3(4УКР)4 / 9(С2)
П 12
  Павленко Сергій Олегович
Зображення гетьмана І. Мазепи (кінець XVII-початок XX століть) [Текст] / Сергій Павленко. – Чернігів : Лозовий В. М., 2010. – 143 с. : іл. – Бібліогр.: с. 128–141.

13

85.37 / 778С
Д 21
  Підлужна Алла Антонівна
Код Володимира Дахна [Текст] / Алла Підлужна. – Київ : АВІАЗ, 2016. – 99, [23] с. : іл.

14-1

Фн:Щ943(4 Укр)-8
Ж 74
  Житинський Т.
Козацькі балади [Електронний ресурс] / Т. Житинський. – Київ : [б. в.], 2012. – 1 ел. опт. диск (CD-DA).

15

Фн:Щ92
У 45
  Українські народні козацькі пісні та думи [Електронний ресурс] = Ukrainian cossack songs and ballads. – Київ : Кацан В. М., 2008. – 1 електрон. опт. диск (CD-DA). – (Золота колекція).

 Текст:
 провідний бібліотекар відділу мистецтв
 К. Г. Мехеда

 Підготувала:
 бібліотекар відділу мистецтв
 В. Т. Золотар

Повернутись
Поділитись: