АЛЬТЕРНАТИВНА ІСТОРІЯ СВІТУ В КНИГАХ УКРАЇНСЬКИХ ФАНТАСТІВ

АЛЬТЕРНАТИВНА ІСТОРІЯ СВІТУ В КНИГАХ УКРАЇНСЬКИХ ФАНТАСТІВ

30.12.2019
677
АІ

АЛЬТЕРНАТИВНА ІСТОРІЯ СВІТУ

В КНИГАХ УКРАЇНСЬКИХ ФАНТАСТІВ

  Альтернативна історія – жанр фантастики, присвячений зображенню реальності, яка могла б бути, якби історія, в один зі своїх переломних моментів пішла іншим шляхом.
  Альтернативна історія описує можливі шляху розвитку історії нашого світу, його науки, техніки і соціального прогресу.
  У творах цього жанру неодмінним елементом сюжету є зміна історії в минулому (щодо моменту створення твору). За ідеєю автора, в деякий момент минулого з якої-небудь причини або випадково, або в результаті втручання зовнішніх сил, наприклад, прибульців із майбутнього, відбувається щось відмінне від того, що відбувалося в реальній історії.
  Події можуть бути пов'язані з широко відомими історичними епізодами чи особами, а може видаватися, на перший погляд, малозначним. У результаті цієї зміни відбувається "розгалуження" історії – події починають розвиватися за іншим сценарієм. В одних випадках описуються події, пов'язані з самим "розгалуженням", в інших виклад фокусується на ситуаціях, незвичайних чинності зміни реальності, в третіх основною темою стають спроби героїв за допомогою подорожі в часі повернути історію в початкове русло, вдруге змінити її в іншому напрямку або, навпаки, "закріпити" змінену реальність.
  У деяких творах замість або разом з ідеєю переміщення в часі використовується ідея паралельних світів – "альтернативний" варіант історії реалізується не в нашому світі, а в паралельному, де історія йде іншим шляхом.
  Жанр альтернативної історії (у звичному для нас форматі) існує трохи більше століття. Хоча Аристотель 23 століття тому писав в "Поетиці", що "завдання поета – говорити не про те, що було, а про те, що могло б бути, будучи можливо в силу ймовірності або необхідності".
  Всі книги по альтернативній історії можна розділити на дві категорії: чиста альтернатива, коли описується можливий розвиток подій і їх наслідки методами реалізму; і псевдоальтернатіва, коли вплинути на відхилення з реальною історією служить deus ex machina – прибульці з майбутнього (по відношенню до часу дії в творі), прибульці з космосу, якісь книги стародавніх, раптово розкрилися таємні товариства і т. д.
  Засновником напрямку "альтернативної історії" в українській літературі вважається Василь Кожелянко. Найбільш відомими серед українських письменників "альтернативної історії" є – Марина та Сергій Дяченко, Олесь Бердник, Олександр Ірванець, Андрій Валентинов, Генрі Лайона Олді, Володимир Рутківський.
  Пропонуємо вашій увазі підбірку творів українських письменників-фантастів.

 

1

  Дерев'янко П. Аркан вовків / Павло Дерев'янко. – Вінниця : Дім Химер, 2019. – 448 с.

  Рік 1845. Держава Хмельницького вистояла. Майже двісті років тут правлять виборні гетьмани та двопалатний парламент, Червона та Чорна ради, співіснують католицька та православна церкви, мова перейшла на latynku, у небі пливуть цепеліни, а серед людей живуть відьми.
  На захисті Українського Гетьманату стоять військо Січове, Таємна Варта і химерні лицарі Сірого Ордену, що володіють потойбічними силами…
  "Аркан вовків" – це поєднання альтернативної історії та темного фентезі.

2

  Дяченко М. Страта : фантаст. роман / Марина та Сергій Дяченки ; [пер. з рос. В. Бойка]. – Харків : Фоліо, 2017. – 346, [1] с. : іл.

  Відома письменниця Ірина Хміль, що пише фентезійні повісті, розведена, її викликають спеціальні служби – її колишній чоловік Анжей працював над таємним проектом побудови альтернативних світів і в одній із таких проекцій застряг. Письменниця має його звідти витягнути. Неохоче але погоджується і так починається її випробування. В альтернативному світі, що створено уявою її "колишнього" є звинувачена у серійному вбиивстві і засуджена на смерть. Виконавцем має бути вампір, тобто особа, що залежна від гемоглобіну. І так героїня попадає у павутину інтриг, що сплетена хворою уявою її чоловіка.
  А це тільки перший із тих світів – переходи до яких сховані у місцях, що можуть бити знайдені тільки письменницею. Починається гонитва за "творцем"...

3

  Жупанський О. Благослови тебе Боже! Чорний генсек : роман / О. Жупанський. – Київ : Вид-во Жупанського, 2017. – 392 с.

  Ця книга водночас і альтернативна історія, і антиутопія, і фантастика, і якийсь своєрідний критичний реалізм, і задокументований опис епохи. А ще це пекельно-химерна сатира, сюрреалістична естетика, розгорнута декорація для театру абсурду, жорстокий гротеск, пародійний роуд-муві і дуже паралельна реальність. Якби це був фільм, він став би еталоном трешу з флером чорного гумору. Дуже чорного гумору. І ще трохи слугував би одиницею вимірювання ненормальності. Тому, мабуть, найправильніше буде назвати роман химерною прозою. Це достатньо широке поняття, аби помістити в нього все перераховане.

4

  Ірванець О. Харків 1938 / Олександр Ірванець. – Київ : Laurus, 2017. – 240 с.

  Новий роман Олександра Ірванця подає альтернативну історію України – можливий шлях розвитку незалежної Української держави від початку ХХ століття. У книжці описано Українську Робітничо-Селянську Республіку (У.Р.С.Р.) зі столицею в Харкові, що 1938 року святкує двадцятиріччя незалежности. У той час – це світовий лідер, "нова, прекрасна і сильна Україна", що розвивається, будує націонал-комунізм, подолавши своїх ворогів.
  Це Україна, яка по всьому світу засіває "зерна українськости" – в Европі, Палестині; всюди підтримує свій народ (чеські та словацькі брати-русини-українці отримують від неї підтримку і зберігають свою "вкраїнську суть"), засновує університети в інших країнах (скажімо, в Польщі "на кресах всходніх" вона підтримує Острозьку академію).

5

  Камиш М. Київ–86 / Маркіян Камиш. – Київ : Нора-Друк, 2016. – 154 с.

  Після аварії на ЧАЕС у 1986 році тотальне відселення мешканців Києва – столиці України і міста-мільйонника, було цілком реальним сценарієм. Як в цьому випадку могли розвиватися події, автор уявив у романі "Київ-86". Через 30 років після аварії провідник-"сталкер" веде японських туристів до заповітної мети – покинутого Києва, який мріють побачити всі мандрівники на планеті, але наважуються лише одиниці. Ця книга – гарячий поцілунок літа в місті, яке ми могли втратити.

6

 Кожелянко В. Дефіляда в Москві : роман / Василь Кожелянко ; [авт. передм. Р. Семків]. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2015. – 191 с.

  Основою сюжету стала альтернативна історія про перемогу військ Вермахту і Української повстанської армії (як найбоєздатнішої частини цих військ) під час Другої світової війни. Червону армію відкинули за Урал, Гітлер і Бандера приймають парад на Червоній площі в Москві. По суті у художньому просторі книжки Україна постає геополітичною силою, яка у Другій світовій війні здолала Росію і вже протистоїть Німеччині. Основні дії роману відбуваються в Чернівцях, рідному місті автора. Твір написано в дещо комедійному стилі. Його можна вважати похідним від фольклорно-анекдотичної традиції.
  Роман Василя Кожелянка є, за словами автора післямови Ігоря Буркута, свідомо провокативним. "Для нас цей твір перш за все є спробою позбутися застарілих комплексів. Легко сміятися з інших, але лише сміх зі своїх недоліків свідчить про міцне психічне здоров'я".

7

  Кожелянко В. Ефіопська Січ / Василь Кожелянко. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2011. – 192 с.

  "Ефіопська січ" – твір багаторівневий. На першому плані – звична для Василя Кожелянка фантастична історія чи історична фантастика з елементами альтернативних версій. Далі – спроби через головного персонажа, козака Павла Лазаренка, відстежити два засадничі архетипи українства – "мати, в сенсі володіти" і "зрадити". Крім того, це один із небагатьох у сучасній українській літературі християнських романів.
  Січ – це суворе чоловіче братство, велика родина воїнів-аскетів, військовий чернечий орден, монастир-гарнізон. Ось, що він створить навколо цього кам'яного мосту через голубий Ніл Дійсно, саме в Африку заносить головного героя цієї книги – Павло Лазаренка, волинського шляхтича, який перед тим побував запорізьким козаком, а після турецьким військовополоненим.

8

  Кожелянко В. ЛжеNostradamus : роман / В. Кожелянко. – Львів : Кальварія, 2001. – 145 с.

  Події, описані в цій книжці, ніколи й ніде не відбувалися, Усі збіги географічних назв. . випадкові. "ЛжеNostradamus" – роман у жанрі альтернативної історії, що написаний українським письменником Василем Кожелянком (написаний протягом червня-листопада 1999 року) та вперше опублікувався у видавництві "Факт" 2000 року, 2001 року – видавництвом "Кальварія" . Є четвертим романом книжкової серії "Дефіляди".

9

  Онищенко Р. Зомбі–Україна / Роман МТТ (Роман Онищенко). – Київ : БукРі, 2017. – 140 с.

  В альтернативному світі йде 2019-й рік. Закінчилася Війна за незалежність, Україна вийшла зі складу СРСР (Союзу республік-сателітів Росії), в країні встановився режим анархо-демократії. Але наслідки війни виявилися гіршими, ніж здавалось на перший погляд. Під час бомбардувань було зруйновано Запорізьку атомну станцію, що призвело до появи нової зарази – зомбаків. Що лишається робити людям, коли загроза вже поруч, а держава тільки починає думати, що їй робити? Рахувати патрони і триматися разом.

10

  Тараторіна С. Лазарус: [роман] / Світлана Тараторіна. – Київ : КМБУКС, 2018. – 413, [2] c.

  Альтернативний 1913 рік. Люди й нелюдські створіння – мавки, чорти, водяники, упирі й вовкулаки – живуть поряд, співпрацюють і конфліктують. Волею долі в Київ потрапляє Олександр Тюрин, детектив зі столиці Імперії. Він має розв'язати справу про загадкове вбивство хлопчика, але доля робить несподіваний фінт, і от вже Тюрин має залишитися в Києві й розслідувати справу за справою, поступово з'ясовуючи не лише імена злочинців, а й дивні обставини, за яких загинув його батько. Щоб вправно розв'язувати загадки столиці Межі, Тюрину треба не лише розбиратися, хто перед ним: людина, десмодус, вовкулака чи упир-аристократ. Треба ще мати хист знаходити відповіді в незвичайних людей, як-от у експертки з нелюдської психології Василини Айвс, розуміти, як за роки співмешкання пов'язала доля людей і нелюдей, де ненависть справжня, а де награна – яка допомагає в торгових і політичних махінаціях. Тим часом на Київ насувають немертві кощі, а нечисть усе частіше каже про повернення легендарного київського Змія…
  Дебютний роман у новелах, написаний на перетині міського фентезі, детективу, альтернативної історії й містики, оповідає про передчуття війни й приховує в собі чимало історичних алюзій і паралелей.

11

  Тисовська Н. Секрети старої стрільниці / Наталя Тисовська ; худож. оформлення Дарини Дюндіної. – Київ : Наш час, 2016. – 255, [1] с.

  Творчу студію "Ґвалт" збурило надзвичайне повідомлення – четверо друзів-студійців отримали ґрант на зйомку анімаційного фільму "Характерник", присвяченого кошовому отаману Івану Сірку. Але під час презентації проекту сталося лихо – раптово і загадково помер історик, який консультував ґрантерів щодо написання сценарію. Чи не може ця смерть бути пов'язана з таємницею, яку свого часу забрав у могилу Іван Сірко?

12

  Шурхало Д. Українська "якбитологія": нариси альтернативної історії / Дмитро Шурхало. – Львів : Літературна агенція "Піраміда", 2004. – 178 с.

  Якою Україна могла би бути, але випадково не стала? Які переломні моменти скерували історію у відповідному напрямку і чому? Як випадковості безповоротно змінюють хід історичних подій?
  Це – перша науково-популярна книжка в жанрі альтернативної історії, що простежує варіанти та шляхи, якими могла би піти історія нашої держави, якби не зазнала тих чи інших карколомних випадковостей, що впливали на розвиток та становлення України.

Підготувала:

бібліограф відділу наукової інформації і бібліографії

І. В. Розумій

Повернутись
Поділитись: