КНИГИ УКРАЇНСЬКИХ ПИСЬМЕННИКІВ НА ЕКРАНІ

КНИГИ УКРАЇНСЬКИХ ПИСЬМЕННИКІВ НА ЕКРАНІ

02.04.2020
284

111

КНИГИ УКРАЇНСЬКИХ ПИСЬМЕННИКІВ НА ЕКРАНІ

  У фільмах, які знімаються в Україні та за її межами, чільне місце належить вітчизняним літераторам. Переважно знімають за творами класиків. Так, за всі роки існування кіномистецтва, найбільше фільмів було відзнято за творами Івана Яковича Франка: "Захар Беркут", "Украдене щастя", "Для сімейного вогнища", "Перехресні стежки", "Основи суспільності".
  Часто письменників запрошують для роботи над сценаріями для кінокартин. А трапляється, що майстри пера самі сідають у режисерське крісло або з’являються в кадрі фільму.
  Після Революції Гідності спостерігається зростання глядацького попиту на український кінематографічний продукт, а відповідно й поступове збільшення обсягів кіновиробництва в Україні. Важливою подією для функціонування українського кіно є й фінансова підтримка з боку держави.
  Ми підготували добірку найбільш вдалих екранізацій – від мелодрами до військового детективу, – що не залишать вас байдужими і заохотять прочитати книжку.

 

1

  Гаврош Олександр. Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу : [пригодн. повість : для мол. та серед. шк. віку] / Олександр Гаврош. – [4-те вид.]. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2017. – 174 c. : іл.

 Прототипом головного героя повісті є Іван Фірцак, український борець і артист цирку, визнаний найсильнішою людиною світу 1928 року. Герой твору виграв чимало поєдинків з відомими борцями світу. З рук британської королеви він отримав шолом і пояс, оздоблені золотом та діамантами. Американська преса називала його найсильнішою людиною XX століття.
  У 2013 році за цією повістю відзнято дитячий фільм "Іван Сила" режисера Віктора Андрієнка. Стрічка отримала премію Лесі Українки у номінації "Найкращий фільм для дітей та юнацтва".

2

  Дзюба Сергій. Позивний "Бандерас" : військ. детектив / Сергій Дзюба, Артемій Кірсанов. – Харків : Фабула, 2018. – 238 c.

  Книга "Позивний “Бандерас”" – справжній військовий екшн про теракти, сепаратистів і спецоперації. Неймовірна історія про зраду, підступ та героїзм, що базується на реальних подіях, які відбувались у вересні 2014 року в зоні АТО. Група розвідників на чолі з досвідченим капітаном Антоном Саєнком (позивний "Бандерас") намагається запобігти диверсії та знешкодити російського підривника Ходока. Завдання ускладнюється тим, що події відбуваються біля рідного села Бандераса.
  За книгою відзнято однойменний військовий детективний фільм режисера Зази Буадзе. Сценарій стрічки, написаний авторами книги, має в основі щоденники нацгвардійця Сергія Башкова з позивним "Індіанець"та розповіді воїнів АТО.

3

  Дяченко Марина. Ритуал : чарівний роман / Марина та Сергій Дяченки ; [пер. з рос. О. Негребецького]. – [4-те вид.]. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2016. – 303 с.

  Ритуал – роман, написаний українськими письменниками Мариною та Сергієм Дяченками. Вперше був опублікований у видавництві "КРАНГ" в 1996 році. Розповідає про викрадення драконом-перевертнем принцеси та про зародження між ними кохання.
  Деякі дослідники називають цей твір "романом про кохання", а самі ж автори визначають його як "чарівний роман для юнацтва".
  За мотивами роману у 2015 році відзнято фентезійний мелодраматичний фільм режисера Індара Джендубаєва "Він – дракон".
  Стрічка оповідає про князівну Мирославу, яку в день її весілля викрадає дракон, випадково прикликаний її нареченим. Мирослава опиняється на острові, де дізнається, що дракон – перевертень, який прагне більше ніколи не обертатися на чудовисько. Поки наречений розшукує її, Мирослава вчиться жити разом з драконом, намагаючись допомогти йому стати людиною назавжди.

4

  Жадан Сергій. Ворошиловград : роман / Сергій Жадан. – Харків : Фоліо, 2010. – 441 с. : іл.

  "Ворошиловград" – один з найбільш пронизливих творів у сучасній українській літературі, який визнано BBC "Найкращим українським романом Десятиріччя". Роман перекладено англійською, польською, французькою, російською та німецькою мовами, відзначено численними національними та міжнародними нагородами.
  "Ворошиловград" повертає читача на 25 років назад – до епохи, коли простий люд намагався підлаштуватися під разючі суспільні, політичні та економічні зміни. Не відчули плину часу хіба що неотесані "хрущовки"...
  Ярослав Лодигін своєю дебютною роботою "Дике поле" за романом Сергія Жадана "Ворошиловград" підкорив серце вибагливого українського глядача, чудово адаптувавши роман і залучивши до фільмування найкращих акторів. Епізодичну роль в екранізації зіграє і сам письменник. Над сценарієм разом із Жаданом і Лодигіним працювала драматург Наталя Ворожбит.

5

  Земляк Василь. Лебедина зграя : роман / В. С. Земляк ; вступ. сл. О. О. Сизоненка. – Київ : Україна, 2005. – 717 с.

  Дія роману відбувається в селі Вавилон, що знаходиться на Україні і розкинулося по берегах річки Чебрець, притоку Південного Бугу. Такі його "географічні координати". Тимчасові рамки – двадцяті роки: кінець НЕПу – початок колективізації. Період становлення нового, час гострої класової боротьби, важкої ломки у свідомості селян. Земляк зумів по-своєму показати вже відбиті в нашій літературі події, освітити їх новим світлом, створити неповторні, живі й пластичні характери. Автор любить своїх героїв, з їхньою нехитрістю і мудрістю, з їхньою простотою і лукавством, він ніби живе їхнім життям, входить в кожен будинок і, завдяки цьому, створює правдиву і багатоколірну панораму життя українського села. Перша сільськогосподарська комуна, що влаштувалася в покинутій поміщицькій садибі, де люди живуть як лебеді, єдиною дружною зграєю, неспинно притягує до себе вавилонян. По-різному знаходять вони дорогу до "лебединої зграї", але жодні підступи вчорашніх господарів життя не можуть зупинити стрімке перетворення народного буття.
  Роман "Лебедина зграя" ліг в основу відомого фільму великого українського актора та режисера Івана Миколайчука "Вавилон ХХ", відзнятого в 1979 році на кіностудії ім. О. Довженка.

6

  Кокотюха Андрій. Червоний : [роман] / Андрій Кокотюха ; [передм. В. Кіпіані]. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2012. – 315 с.

  Найбільш плідний письменник сучасної української літератури часто говорить, що в нашій культурі не вистачає популярних героїв. Просував цю думку Андрій Кокотюха достатньо довго і зрештою у 2017 році з’явилася однойменна екранізація його роману "Червоний". Режисер стрічки – Заза Буадзе.
  За сюжетом фільму в 1947 році до ГУЛАГу потрапляють двоє українців: воїн УПА Данило Червоний та радянський льотчик з Чернігова, літак якого було збито над позиціями ворога, Віктор Гуров. Обидва герої мусять пройти крізь пекло і нелюдські умови каторги, переслідування кримінальних ватажків, підлість, зраду і відчай. Данило протистоїть репресіям начальника табору і робить відчайдушну спробу вирватися на волю, піднявши перше повстання у таборі.

7  

  Курков Андрій. Приятель небіжчика / Андрій Курков ; [пер. з рос. Леся Герасимчука]. – Харків : Фоліо, 2018. – 232 с.

 

  У 1997 році за повістю Андрія Куркова "Приятель небіжчика" було відзнято однойменний фільм. Режисер – В’ячеслав Криштофович.

  Спільний україно-французький проєкт досі лишається найвідомішим вітчизняним фільмом нової доби: його можна зустріти в телепрограмі щонайменше раз на місяць.

  Сюжет повісті майже не зазнав змін: безробітний інтелігент Анатолій (Олександр Лазарєв-молодший) після розлучення від безвиході вирішив замовити кілеру свою смерть. Та відчувши смак до життя, знаходить іншого кілера, аби той убив найманця "номер один". Легка стилізація під нуар, зрозумілий сюжет та пострадянська екзотика Києва середини 1990-х зробили свою справу: стрічка зібрала низку престижних міжнародних нагород, зокрема – за найкращий сценарій для Андрія Куркова.
8

  Лис Володимир. Століття Якова : роман / Володимир Лис. – 2-ге вид., стер. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 236 с. : іл.

  Роман "Століття Якова" розповідає історію, яка одночасно здається фантастичною і реальною. Старий Мех, віковий дід із сивою бородою, спостерігав за тим, як змінюються держави і режими: Російська імперія, УНР, Польща, СРСР і сучасна Україна. Дитина, підліток, юнак, чоловік, а тепер похила людина. Яків не просто спостерігав за часом, а плинув разом з ним, отримуючи один за одним удари долі. Війни і особисті драми пройшли, залишивши після себе душевні рани і тяжкі спогади...
  У 2016 році за мотивами книги було відзнято однойменний мінісеріал з 4-х серій. Режисер – Бата Недич.

9

  Роздобудько Ірен. Зів’ялі квіти викидають : роман / Ірен Роздобудько. – Київ : Нора-Друк, 2011. – 200 с. : іл.

  Серіал "Осінні квіти" (2009) режисера Ахтема Сеїтаблаєва знятий за романом Ірен Роздобудько "Зів’ялі квіти викидають" (2006).
  Сюжет фільму переносить глядача в радянську реальність. Стрічку доволі легко знайти в різноманітних підбірках на кшталт "10 лучших фильмов о любви". Авторка літературного джерела Ірен Роздобудько взяла безпосередню участь у розробці сценарію фільму. Хтозна, чи випадає в такому разі говорити про характер і ступінь адаптації джерела – його кінцева мета доволі прозора, як і кіноконтенту, створеного на його основі.

10

  Шкляр Василь. Залишенець. Чорний ворон : [роман] / Василь Шкляр. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. – 381 с.

  "Чорний ворон. Залишенець" (до 2019 року друкувався під назвами "Залишенець", "Чорний ворон", та "Залишенець. Чорний ворон") – історичний роман українського письменника Василя Шкляра вперше виданий у 2009 році. Роман відтворює одну зі сторінок української історії – боротьбу українських повстанців проти радянської влади у 1920-х роках. У його основу покладено історичні документи, зокрема, з розсекречених архівів КДБ.
  Робота над романом тривала майже 13 років. Саме за роман "Залишенець. Чорний ворон" рішенням Комітету з Національної премії України ім. Т. Шевченка Шкляр був визнаний лауреатом Шевченківської премії 2011 року.
  Повнометражний фільм "Чорний ворон" режисера Тараса Ткаченка за романом Василя Шкляра вийшов у широкий прокат 5 грудня 2019 року.

Підготувала: Ірина Розумій,
бібліограф відділу наукової інформації та бібліографії
Повернутись
Поділитись: