КУЛІНАРНА ПОДОРОЖ УКРАЇНОЮ

КУЛІНАРНА ПОДОРОЖ УКРАЇНОЮ

30.04.2020
278

101

 

КУЛІНАРНА ПОДОРОЖ УКРАЇНОЮ
(до Дня кондитера)

  В Україні 3 травня відзначається День кондитера. Історія кондитерського мистецтва своїм корінням сягає глибокої старовини й нерозривно пов’язана з активним використанням меду, а потім і цукру, який уперше навчилися отримувати з соку цукрової тростини в Індії приблизно у 850 році нашої ери. Як окреме мистецтво воно виникло і набуло широкого поширення спочатку в Італії наприкінці XV – на початку XVI століття.
  Професію кондитера можна здобути у спеціальних навчальних закладах, а стати майстром своєї справи – нелегка праця, що вимагає від людини знань, досвіду, творчої уяви,терпіння й вишуканого смаку. Як і в багатьох професіях, що пов’язані з ручною роботою та творчістю, у професії кондитера теж є свої тонкощі й секрети. Не випадково окремі вироби кондитерів порівнюють з витворами мистецтва.
  Відзначення Дня кондитера супроводжується організацією майстер-класів, конкурсів, дегустацій і виставок. Працівники відділу документів з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук підготували книжкову виставку "Кулінарна подорож Україною", де представлено документи з фондів бібліотеки з цієї теми.
  У пропонованих виданнях можна знайти багато цікавої та корисної інформації, в тому числі різноманітні рецепти приготування страв української кухні.
  Українська національна кухня з давніх часів відзначалася великою різноманітністю страв і їх високими смаковими та поживними якостями. Як і всяка кухня з багатим історичним минулим, українська – значною мірою регіональна. Скажімо, західноукраїнська кухня помітно відрізняється від східноукраїнської. Вплив турецької кухні на буковинську, угорської – на гуцульську, а російської – на кухню Слобідської України не викликає сумніву. Найбільшою розмаїтістю відрізняється кухня Центральної України, особливо областей центру Правобережжя.
  Пропонуємо здійснити кондитерську подорож Україною і звернути увагу на рецепти окремих регіональних солодощів: на пляцки, гомбовці, кіфлики, флодні Західної України; на пиріжки з калиною, коржики  й налисники Північної України; на вареники, галушки, сирники, пундики Центральної України; на млинці Південної України.
  Історія українських солодощів – вдалий приклад того, що геополітичне розташування на перехресті шляхів Заходу і Сходу може надати місцевій гастрономії неперевершеного розмаїття барв.

 

12

  36.99 / 6П8.9
  В 65
  Войтенко Р. Готовим и украшаем великолепные кексы и пирожные [Текст] / Раиса Войтенко. – Харьков ; Белгород : Клуб Семейного Досуга, 2014. – 47, [1] с.

  Выпекание и украшение кексов и пирожных – это увлекательный процесс. В этой книге вы найдете проєкт для любого случая – от детских праздников до романтического ужина при свечах.

5

  36.99 / 6П8.9
  Д 71
  Доцяк В. С. Українська кухня [Текст] : технологія приготування страв : [підруч. для проф.-техн. училищ] / В. С. Доцяк. – Київ : Вища школа, 1995. – 549, [2] с.

  В основу книги покладено відродження української національної кухні, технології приготування давніх традиційних страв.
  Подано товарознавчу класифікацію овочів, грибів, риби, м’яса, птиці, описано значення їх у харчуванні людини. Висвітлено раціональні способи кулінарної обробки продуктів, її вплив на якість готової продукції. Наведено способи і методи приготування та подавання страв, напоїв, виробів із тіста, вимоги до їх якості, терміни реалізації. Окремий розділ присвячено лікувальному харчуванню.

2

  36.99 / 6П8.9
  З-18
  Закарпатські народні страви [Текст] / [упоряд. М. А. Мицько]. – Ужгород : Карпати, 1990. – 246, [2] с.

  Закарпатська область межує з багатьма різними країнами, тому кухня тут багата й оригінальна, з великою кількістю смачних рецептів.
  У цій книзі зібрані найкращі рецепти закарпатської кухні – від закусок та салатів до випічки й домашніх заготовок. Також ви дізнаєтеся цікаву інформацію про теплову і холодну обробку їжі та культуру харчування.
  Книга рекомендується всім любителям смачних та оригінальних народних страв.

10

  641
  К 78
  Кравецька Л. Л. Смачний рік на тарілці [Текст] / Леся Кравецька. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 96 с.

  Кожна пора року має свій особливий смак. Улітку ми тішимося різноманіттям фруктів та овочів, восени – ситними гарнірами й гарячими супами. Узимку чудово смакують апетитні страви з м’яса та святкова випічка, а навесні – вітамінні салати з хрумкими овочами й соки зі свіжих фруктів. Леся Кравецька ділиться найкращими рецептами з продуктів чотирьох сезонів. Тепер у березні, червні, листопаді чи січні, на Великдень, Спас, Новий рік чи Різдво ваш стіл буде яскравий, сповнений смачних і корисних страв. Традиційні весняні сирники та березовий квас, літні холодники з грибами, закуски з кабачків і солодкі ягідні десерти, теплі осінні барви в ароматному овочевому рагу та яблучній шарлотці, новорічні пряничні чоловічки… Смакуйте щодня, за будь-якої погоди.

9

  641.5
  К 78
  Кравецька Л. Л. Сучасна українська кухня з Лесею Кравецькою [Текст] : найкращі страви з душею / [Л. Л. Кравецька]. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. – 191, [1] c.

  Відкрийте для себе українську кухню по-новому! Українська кухня – то не лише борщ і вареники з сиром. Леся Кравецька, відома авторка та вправна господиня, зібрала близько 200 найкращих рецептів сучасної української кухні. Ці страви перетворять будь-яку традиційну сімейну вечерю на цікаву гастрономічну пригоду. Пані Леся пропонує всім охочим дізнатися рецепти справжніх львівських смаколиків та зазирнути у стародавні кулінарні традиції господинь із Західної України. Леся Любомирівна Кравецька розкриває секрети найсмачніших солодких страв, які з легкістю можна готувати не тільки на свята, а й для повсякденного вживання.

7

  36.99 / 6П8.9
  Л 13
  Лаврентьева Г. Торты и пирожные без выпекания [Текст] / Галина Лаврентьева. – Харьков ; Белгород : Клуб Семейного Досуга, 2014. – 190, [1] с.

  Не любите возиться с тестом, но обожаете торты, пирожные и другие сладости? Для приготовления восхитительных десертов по рецептам из этой книги не требуется включать духовку!
  Используйте для этих лакомств простые продукты – шоколад, сливки, ягоды, орехи... Попробуйте приготовить торт из зефира и клубнично-йогуртовый, творожный десерт с апельсинами, пирожное "Картошка", кофейно-шоколадный торт, вишневый шербет и еще более 100 лакомств – готовить их просто и увлекательно.
  Ведь всегда есть возможность пофантазировать и придумать оригинальную начинку или наполнитель – и вот перед вами новый кулинарный шедевр!

1

  36.99 / 6П8.9
  Л 57
  Лильо І. М. Львівська кухня [Текст] / Ігор Лильо ; [передм. В. М. Поліщука ; худож.-оформ. Л. А. Бейгер]. – Харків : Факт, 2016. – 249, [4] с.

  Львівська кухня як складова частина галицької – це напрочуд дивна суміш української, польської, єврейської, вірменської традицій, яку акуратні й педантичні австрійці приправили запаморочливими ароматами Середземномор’я і впорядкували та класифікували. Тому ця кухня неповторна. Але, попри свою витонченість та оригінальність, львівська кухня і далі намагається спиратися на місцеві продукти, традиції та історичну пам’ять. А це викликає велику повагу. Книжка, яку ви тримаєте в руках, лише на перший погляд присвячена кухні – одному з найважливіших аспектів львівської історії. Насправді вона набагато цікавіша і змістовніша. Відомий знавець міста Лева – Ігор Лильо – за допомогою головного редактора журналу "Егоїст", керівника гастрономічних проєктів Клубу галицької кухні Всеволода Поліщука поєднав історії з життя відомих людей давнього Львова та Галичини з характерними саме для їхнього характеру рецептами страв. А рецепти ці передавалися у львівських родинах із покоління в покоління, і сучасні господині охоче за ними готують.

3

  641
  П 29
  Петі Е. Бограч та інші страви від бетяра [Текст] / Едгар Петі. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 79 с.

  Ця книжка пропонує щось особливе, тобто те, чого ми точно ніколи не куштували і навіть не чули. Невже екзотичні наїдки чи заморські рецепти? Насправді ж це все – про рідну українську кухню. Про ті традиційні та оригінальні рецепти, яких ви не знайдете на сторінках популярних кулінарних книжок. Водночас ці страви здатні вразити, приголомшити і здивувати навіть найвибагливішого споживача. Ці страви – для родинного кола, але з ресторанним шиком. Делікатеси закарпатської кухні, з химерними назвами та фантастичні на смак. Таких ви не скуштуєте ніде, бо вони – по секрету від бетяра. А бетярі, кажуть, знаються на смачненькому.

11

  641
  Р 69
  Романова М. Ю. Модная выпечка: лучшие рецепты макарунов, фонданов, маффинов, капкейков, чизкейков, брауни и других десертов [Текст] / Марина Романова. – Харьков : Vivat, 2017.

  Вы неравнодушны к "вкусняшкам", без которых сложно представить себе будни и праздники? Тогда эта книга – для вас! Здесь собраны рецепты модных десертов – тирамису, макарунов, маффинов, капкейков, чизкейков и другой выпечки, которая пользуется популярностью во всем мире. Наши рецепты помогут вам реализовать любые кулинарные замыслы, балуя родных и друзей чудесными сладкими изделиями. И вы прослывете хозяйкой, которая не только умеет вкусно готовить кулинарную классику, но и успешно осваивает новые рецепты.

6   36.99 / 6П8.9
  С 30
  Семенова С. В. Пельмени и вареники [Текст] : ароматные хинкали, сытные манты, вареники с начинками, клецки на любой вкус / С. В. Семенова. – Харьков ; Белгород : Клуб Семейного Досуга, 2014. – 95 с.

  Вспомните, как вкусно готовила для вас любимая бабушка! Какие ароматы витали на ее кухне… Вспомните – и приготовьте лучшие блюда бабушек по рецептам иллюстрированных книг этой серии! Все рецепты очень доступны как по подбору продуктов, так и по простоте приготовления. Они станут любимыми в вашей семье!
4

  36.99 / 6П8.9
  У 45
  Українська стародавня кухня [Текст] / [упоряд. Т. Л. Шпаковської]. – Київ : Спалах ЛТД, 1993. – 239 с.

  Книга знайомить читачів зі стравами української народної кухні. Рецептура розроблена на основі страв і напоїв, які готували колись у Київській, Полтавській, Львівській, Волинській та інших областях України. Описуються страви і напої, які можна приготувати в домашніх умовах.

8   36.99 / 6П8.9
  Ф 83
  Франко О. Практична кухня [Текст] / О. Франко. – Вид. 3-тє. – Львів : Каменяр : Фенікс Лтд, 1993. – 201, [17] с.

  Ольга Франко (до заміжжя Білевич) народилася у 1896 році на Львівщині. Закінчила приватну гімназію, а після одруження з Петром Франком переїхала до Відня, де чоловік лікувався після поранення. Там пані Ольга закінчила дворічні кулінарні курси при Вищій школі сільського господарства, і, надихнувшись книгами, присвяченими німецькій кулінарії, задумала систематизувати рідну кухню. Праця Ольги Франко – надзвичайно важлива, адже це одна з перших книг про українську кухню. Для невістки  Франка куховарство було не просто захопленням, це була справа її життя, не лише гастрономічна (активно куховарила до 91-річного віку), а й дослідницька. У "Практичній кухні" Ольга Франко зібрала найрізноманітніші рецептури – від закусок, борщів, супів, страв із м’яса, риби, грибів до солодких пирогів та конфітюрів. Близько 100 рецептів страв із овочів, до 20 видів ковбас, 13 різноманітних борщів, 25 різних тортів пропонує у своїй книзі Ольга Федорівна. І це тільки маленька частина її кулінарного доробку.
  Книга Ольги Франко "Перша українська загально-практична кухня" одразу після виходу у світ 1929 року стала дуже популярною. Її зачитували до дірок. Кожна галицька господиня вважала за необхідне мати цю книгу на своїй кухні.
  Підготувала: Наталя Карбовська, завідувачка відділу документів
з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук
Повернутись
Поділитись: