ПАМ’ЯТАТИ ЗАРАДИ МАЙБУТНЬОГО!

ПАМ’ЯТАТИ ЗАРАДИ МАЙБУТНЬОГО!

09.05.2020
368
1

ПАМ’ЯТАТИ ЗАРАДИ МАЙБУТНЬОГО!

  2020-й – рік 75-ліття Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні(1939-1945).  І скільки б не минуло часу, ми завжди пам’ятатимемо, якою жахливою є війна і якою ціною дається перемога життя над смертю.
  День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні встановлений відповідно до Закону "Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років". Відзначення Дня перемоги над нацизмом включає в себе переосмислення подій Другої світової війни, руйнування радянських історичних міфів, чесний діалог навколо складних сторінок минулого.
  У ці дні віддається данина пам’яті всім, хто загинув та постраждав від нацизму в ті страшні часи. Український народ зробив вагомий внесок у перемогу антигітлерівської коаліції над нацистами та союзниками гітлерівської Німеччини. Тоді війна забрала понад 56 мільйонів людських життів у всьому світі, в тому числі 10 мільйонів – в Україні. За даними історичних досліджень, Чернігів входив до числа міст, які найбільше постраждали внаслідок війни, і був четвертим за масштабами руйнування.
  До Дня пам’яті та примирення і 75-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років відділ документів із гуманітарних наук підготував віртуальну книжкову виставку "Пам’ятати заради майбутнього!". 

 

2

  Багряний І. Огненне коло: Повість про трагедію під Бродами / Іван Багряний. – Київ : Знання, 2015. – 192 с. – (Скарби).

 1944 року на Львівщині біля міста Броди в бою з Червоною Армією загинуло близько чотирьох тисяч вояків дивізії СС "Галичина". До цього часу ми не знаємо всієї правди про військові формування в Україні за часів війни. Повість "Огненне коло" Івана Багряного (1906–1963) – книга про трагедію під Бродами під час Другої світової війни. Повість захоплює читача насамперед мужністю воїнів, що безмежно любили і захищали свою землю, їхньою сміливістю, відданістю й вірністю дружбі. Цю книгу не можна читати без болю та співпереживання. "Нас переможено, але це не є правда. Нас вибито... Минуть десятиліття, і ми воскреснемо в народній пам’яті..." – говорить один із головних героїв повісті. Для І. Багряного історична основа твору була лише тлом, за допомогою якого письменник з позицій загальнолюдської моралі намагається пізнати й оцінити такі категорії, як життя і смерть, війна і мир, добро і зло.

3

  Середницький Я. Павло Шандрук. Вереснева кампанія 1939 року / Ярослав Середницький. – Тернопіль : Мандрівець, 2016. – 191 с. : фот., карти. – (Невідома Україна мілітарна).

 Книга відкриває надзвичайно цікаві та малознайомі українським читачам сторінки цієї війни – так званої Вересневої кампанії 1939 року. Совєцькі штампи подавали події як "швидку ганебну поразку Польщі від Німеччини і вступ СССР у війну для захисту братніх українського й білоруського народів". Насправді офіцери та генерали Війська Польського героїчно билися з переважаючими силами німецького й совєцького агресорів. Докладно розглянуто гібридну гітлерівську війну "за звільнення німців від гніту і приниження" в Чехословаччині й Польщі, а також сталінську боротьбу "за звільнення трудящих від гніту поміщиків і капіталістів". Німецько-совєцьким пактом від 23 серпня 1939 року Польщу поділили брунатні та червоні агресори. Тодішня пасивність і "стурбованість" Європи повторилася щодо України в 2014–2016 роках.

4

  Бабин Яр: Пам’ять на тлі історії. Путівник для вчителя / збірник навчально-методичних розробок шкільних занять / ред. В. Бобров. – Київ : Український центр вивчення історії Голокосту, 2018.

  У цьому виданні представлені навчально-методичні розробки шкільних занять на основі однойменної віртуальної виставки та документального фільму "Бабин Яр у пошуках пам’яті". Подані практичні заняття покликані допомогти вчителю організувати зі своїми учнями обговорення широкого кола питань, пов’язаних з історичною пам’яттю та, зокрема, пам’яттю про Бабин Яр. Видання стане у пригоді освітянам, учителям середніх навчальних закладів.
  Посібник видав Український центр вивчення історії Голокосту за підтримки Українського інституту національної пам’яті та Благодійної ініціативи "Українсько-єврейська зустріч" (Канада).

 5

  Шило В. Огненные фарватеры монитора "Смоленск" : док., героико-ист. повесть о военных моряках, героически защищавших Украину от гитлеровцев в 1941 г. / Владимир Шило, Валентин Тоцкий, Анатолий Марцынюк. – Чернигов : Десна Полиграф, 2019. – 243 с. : ил. – (Они защищали Украину!).

  У книзі описані славні звершення монітора "Смоленськ" та інших кораблів Пінської військової флотилії під час Другої світової війни.
  Монітор "Смоленськ" свій останній бій прийняв на р. Десні, біля с. Ладинки Чернігівського району, де й покояться його залишки.

 6

  Кров українська, кров польська. Трагедія Холмщини та Підляшшя в роках 1938-1948 у спогадах / Об-ня українців "Закерзоння" ; упоряд. Мирослав Іваник. – Торонто ; Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2014. – 389 с. : іл. – (Бібліотека Закерзоння. Серія "Спогади").

  Десятиліття 1938–1948 було найтрагічнішим періодом у тисячолітній історії Холмської землі. За цей короткий відрізок часу Холмщина й Підляшшя пережили варварські руйнування православних церков довоєнною польською владою, жорстокості німецької окупації, терор радянських диверсійних відділів парашутистів, два роки індивідуального терору польського підпілля і масові вбивства цим підпіллям мирного українського населення навесні 1944 року, жертвами якого впало майже 5 тисяч українців. Завершальним акордом стали депортації українців цих земель до СРСР, а потім на північні землі Польщі в ході операції "Вісла". Про всі названі вище події розповідають очевидці у 21 спогаді, які склали цю книжку.

 7

  Гриневич В. Червоний імперіалізм : Друга світова війна і громадська думка в Україні, 1939–1941 / Владислав Гриневич. – [2-ге вид., змін. і допов.]. – Київ : HREC PRESS, 2019. – 491 с. : іл. – Бібліогр.: с. 447–466.

   Переживши Голодомор і репресії, Україна залишилася слабкою ланкою в Червоній імперії. Як зазначає В. Гриневич, осмислення доби сталінських анексій у Східній Європі може допомогти краще зрозуміти природу нинішньої російсько-української війни та різних моделей пам’ятання минулого.
  У книзі Владислав Гриневич розповідає про змову Сталіна й Гітлера, що призвела до великої війни в Європі, та про те, який вплив це справило на українське суспільство. На основі раніше утаємничених документів компартії, радянських спецслужб, щоденників, мемуарів і наукових досліджень автор доводить, що в реакціях вагомої частини населення воєнні кампанії РСЧА в Західній Україні, Західній Білорусії, країнах Балтії, Фінляндії, Бессарабії та на Північній Буковині сприймалися як "червоний імперіалізм", загарбницькі і несправедливі. Масковане гаслом "звільнення єдинокровних братів" приєднання західноукраїнських територій та їх радянізація стали продовженням розпочатої 1920 року інкорпорації України до складу СРСР. Однак сформувати гомогенне суспільство з єдиною радянською ідентичністю комуністичній владі не вдалося.

 8

  Гейстінгс М. І розверзлося пекло…Світ у війні 1939–1945 / Макс Гейстінгс ; пер. Роман Клочко. – Київ : Книжковий клуб "Клуб сімейного дозвілля", 2019. – 752с.: іл.

  Цю працю назвали однією з найкращих документальних розвідок про Другу світову війну. Тут зібрано все: інтерв’ю, щоденники, листи, спогади й різноманітні особисті документи. Від Дюнкерка до Іодзіми, від Сталінграда до Гвадалканалу. Описи битв як на суходолі, так і на морі. Майстерно дібрані цитати, що оживляють події. Усі подробиці військових операцій та економіка країн-учасниць війни, логістика забезпечення армій, політичні портрети й замальовки у Французькому генеральному штабі, Білому домі чи Міністерстві у справах колоній. Реалістична картина епохальної та кривавої події ХХ століття без жодної романтизації й кабінетної героїки. Це справжній репортаж із пекла Другої світової війни.

 9

  Війна і міф. Невідома Друга світова / Авт. кол: І. Бігун, С. Бутко, В. В’ятрович, К. Галушко, С. Горобець, С. Громенко, О. Зінченко, О. Ісаюк, Б. Короленко, М. Майоров, В. Павлов, Р. Пилявець, Я. Примаченко, С. Рябенко, В. Яременко. За заг. ред. О. Зінченка, В. В’ятровича, М. Майорова; Гол. ред. С. С. Скляр. Український інститут національної пам’яті. ‒ Харків : Книжковий клуб "Клуб сімейного дозвілля", 2016. ‒ 272 с.

  Видатні українські історики розвінчують міфи радянської пропаганди! Чи правда, що пакт Молотова–Ріббентропа був вимушеним кроком для СРСР? Чи завжди Радянський Союз був непримиренним противником нацистів? Чи правда, що українські націоналісти масово винищували євреїв під час війни, особливо у Львові та Бабиному Яру? Сталін узгоджував воєнні дії з Гітлером? Бандера був агентом спецслужб нацистів? Кримські татари масово дезертирували на початку війни? На ці теми ще 30 років тому боялися говорити навіть із рідними!

 10

  Педак В. Дякуємо і мертвим, і живим : Документальний нарис / Передм. Ю. Б. Ланге-Квассовські / В. Педак. – Дніпропетровськ : Січ, 2007. – 278 с.

  Книга запорізького журналіста про долі остарбайтерів, які під час війни опинилися в Німеччині. Автор підкреслює важливу думку: війни розпалюють правителі, а тяжкий хрест несуть народи.

 11

  Студьонова Л. В. Слідами Чернігівського підпілля / Л. В. Студьонова.  Ніжин : Аспект-Поліграф, 2007.  230 с.

  У книзі розкрито маловідомі сторінки діяльності Чернігівської міської підпільної організації 1941–1943 pp. на чолі з О. Д. Михайленком (1916–1985) на тлі створеного німецько-фашистськими окупантами режиму. Вірними помічниками чернігівців були патріоти сіл Андріївка, Киїнка, Козероги Чернігівського району.

 12

  Довженко О. Україна в огні : кіноповість / Олександр Довженко ; [передм. О. Підсухи]. – Київ : Україна, 2004. – 142 с. : іл.

 Кіноповість "Україна в огні" – один із найсильніших, найбільш вражаючих творів української літератури про трагедію народу в роки Другої світової війни та й упродовж усієї своєї історії.

 13

  Черчілль В. Спогади про Другу світову війну. Том 1. / пер. з англ. П. Таращука – К.: Вид-во Жупанського, 2018. – 496 с.: іл. – (історична думка).
  Черчілль В. Спогади про Другу світову війну. Том 2. / пер. з англ. П. Таращука – К.: Вид-во Жупанського, 2018. – 552 с.: іл. – (історична думка).

  Вінстон Черчілль – найвідоміша політична фігура двадцятого століття. Прем’єр-міністр Великобританії (двічі), неперевершений оратор, блискучий політик, талановитий письменник і літератор, людина, яка стала опорою і підтримкою для мільйонів мешканців Великобританії в часи найстрашнішої війни в історії людства. Мало хто знає, що Вінстон Черчілль отримав Нобелівську премію "за неперевершеність історичного й біографічного опису і блискуче ораторське мистецтво, за допомогою якого відстоювалися найвищі людські цінності". Після війни Вінстон видає свою найвідомішу книгу "Спогади про Другу світову війну" у двох томах. Цю книгу варто прочитати кожному, хто цікавиться історією, це найбільш панорамна картина війни.

  Підготувала Валентина Куценко, завідувачка
відділу документів із гуманітарних наук
Повернутись
Поділитись: