ТВОРЕЦЬ РІЗНОМАНІТНИХ РОМАНІВ

ТВОРЕЦЬ РІЗНОМАНІТНИХ РОМАНІВ

14.05.2020
288

ТВОРЕЦЬ РІЗНОМАНІТНИХ РОМАНІВ

  Віртуа12льна виставка "Творець різноманітних романів" присвячена 85-річчю від дня народження письменника й педагога Олексія Григоровича Брика.
  Життєвий і творчий шлях письменника не був легким, як і у багатьох його однолітків повоєнного покоління. Народився Олексій Брик 15 травня 1935 року в с. Кузьминцях на Вінниччині. Там закінчив початкову школу, згодом родина переїхала до містечка Гайсина, де Олексій здобув середню освіту. Не райдужним було його дитинство. Батько не повернувся з фронту, мати день у день гнула спину на колгоспному полі, по суті, нічого не отримуючи на трудодень.  Ще в юному віці у майбутнього письменника з’явився нахил до художнього слова. Він писав вірші й оповідання, які друкувалися в періодичній пресі.
  Уже навчаючись на факультеті філології та психології Бельцького (Молдова) педагогічного інституту, а потім у Київському державному університеті ім. Т. Шевченка, Олексій Брик опублікував ряд своїх творів у газетах "Вінницька правда", "Радянська освіта" й журналі "Зміна".
  Та якось згодом доля звела Олексія Григоровича з відомим поетом-класиком Максимом Рильським. Той, прочитавши його поетичний доробок, зробив ряд суттєвих зауважень – і це негативно позначилося на подальшій творчій долі поета. Олексій Брик перестав віршувати – захопився наукою. На той час він перебрався до Чернігова, одружився та влаштувався на роботу. Багато років працював педагогом, психологом, директором школи, пізніше – викладачем Чернігівського технологічного університету – аж до пенсії.
  І раптом, коли Олексієві Григоровичу перевалює за 60, він береться за перо – і просто вибухає своїм потужним здобутком. Уже у 2000 році з’являється перша прозова книжка Олексія Брика – "Диво-жінка", яка відразу привертає увагу читачів та визначає подальший творчий шлях митця.
  Наступного 2001 року виходять його збірка житейських історій "Гра в коники" і перший солідний роман "Не схили чола".
  Ці перші видання засвідчили, що в літературу прийшов здібний письменник зі своїм багатющим життєвим досвідом, своєю філософією та широкою ерудицією. А далі, як із рукава, посипалися нові книги: "Всі хочуть жити", "І возлюби", "Подвійна пастка", "І буде завтра", "Без Батьківщини", "А дерева мовчали", "Двоє", "А серце б’ється", "Таємниці Всесвіту", "На крилах Пегаса" та інші.
  Олексій Брик – людина унікальна, не можуть не дивувати його неймовірна працездатність, активність, його дивовижна пам’ять. Прикметною ознакою творчості О. Г. Брика є те, що вона загалом оптимістична, безхмарна, просвітлена любов’ю до світу, до людини, до всього живого на землі. Широка жанрова палітра прози, її тематична розгалуженість свідчать про багатий і різнобарвний художній світ письменника. За яку б тему він не брався, – фантастика чи історичний роман, Голокост чи проблеми еміграції, медицина чи мелодрама, – автор розкриває її всебічно, з глибоким знанням справи, психологічно виважено, вмотивовано і життєво правдиво. Йому під силу розкрити будь-яку тему, наповнити її філософсько-світоглядними, релігійними, морально-етичними критеріями.
  О. Г. Брик – член Національної спілки письменників України, лауреат багатьох літературних премій. Його твори друкуються у місцевій, обласній, всеукраїнській пресі та міжнародних часописах. Деякі з творів Олексія Брика відомі зарубіжним читачам багатьох країн, а книжка "І возлюби..." зберігається в бібліотеці музею Ватикану, як і книжка "Всі хочуть жити" – у музеї Ядвашема в Єрусалимі, "А дерева мовчали" – у бібліотеці Страсбурзького університету.
  Багато років дружні й теплі стосунки пов’язують Олексія Григоровича з Чернігівською обласною універсальною науковою бібліотекою імені В. Г. Короленка. Працівники бібліотеки успішно займаються популяризацією творчості письменника, презентації його видань неодноразово відбувалися у стінах головної книгозбірні області, було підготовлено два біобібліографічні покажчики, що всебічно і ґрунтовно розкривають творчість письменника та ознайомлюють з його життєвим шляхом. От і ювілейну 25-ту книгу автора, яка побачила світ у рік його 85-літнього ювілею, – роман Олексія Брика "Дороги життя" – було презентовано в нашій бібліотеці в рамках засідання клубу "Краєзнавець" на початку 2020 року.  
  Щиро та сердечно вітаємо шановного Олексія Григоровича з ЮВІЛЕЄМ і бажаємо йому здоров’я, щастя, натхнення, нових творчих здобутків!!!

 ПУБЛІКАЦІЇ ПРО О. Г. БРИКА

Арсенич-Баран Г. Про що мовчать дерева: на здобуття премії ім. М. Коцюбинського / Ганна Арсенич-Баран // Деснянка вільна. – 2010. – 12 серп. – С. 8.
Галета Л. Як Олексій Брик став двічі капітаном і за що його розкритикував Максим Рильський / Лариса Галета // Деснянка вільна. – 2013. – 7 лют. – С. 16.
Лобановська В. Чернігівський письменник Олексій Брик – із новою книгою "Таємниця Всесвіту" / Віра Лобановська // Черніг. відом. – 2015. – 15 квіт. – С. 16.
Нова книга Олексія Брика ["Дороги життя» презентована на засіданні клубу "Краєзнавець" Чернігівської ОУНБ імені В. Г. Короленка] // Світ-інфо. – 2020. – 6 лют. – С. 2.
Пархоменко Л. "Дороги життя" Олексія Брика / Людмила Пархоменко // Десн. правда. – 2020. – 6 лют. – С. 5.
Пархоменко Л. "Живу, аби писати. Пишу, щоби жити. Й увічнювати життя" / Людмила Пархоменко // Десн. правда. – 2018. – 18 жовт. – С. 9.
Пархоменко Л. З іскрою Божою в душі / Людмила Пархоменко // Гарт. – 2013. – 7 лют. – С. 11.
Пархоменко Л. Найзахопливіша у світі ілюзія… / Людмила Пархоменко // Десн. правда. – 2016. – 2 черв. – С. 12.
Федосенко Н. "Таємниці Всесвіту" Олексія Брика / Наталія Федосенко // Гарт. – 2014. – 11 груд. – С. 13.

 1

  Брик О. Г. І буде завтра : роман / Олексій Брик. – Чернігів : Деснянська правда, 2006. – 302, [1] с.

  У романі письменник Олексій Брик продовжує досліджувати тему кохання у житті людини, тісно пов’язавши її з проблемами моралі. Через складні випробування проходить головний персонаж твору – молодий літератор Ярослав Нагірний, щоб, зрештою, стати і громадянином, і майстром слова. 

 2

  Брик О. Г. А дерева мовчали : роман / Олексій Брик. – Чернігів : Деснянська правда, 2008. – 303 с.

  У романі автор передав сувору і безжальну правду життя у двадцятому столітті. Страшна трагедія постає перед читачем – незліченні жертви, море сліз та крові… Сюжет твору розгортається динамічно, навально, змушуючи читача з неослабним інтересом стежити за розвитком подій.
  Твір – багатоплановий. Композиційна структура його наповнена спресованим часом і багатством змісту. У романі відображено розмаїття почуттів та персонажів, змальовано симфонію барв і звуків природи. Книга позначена свіжістю філософських роздумів та своєрідністю пейзажних штрихів, неординарних словесних фарб, сміливістю порушених проблем. Роман змушує читача зануритися в історію своєї країни і зробити правдиві висновки, прищеплює благородні почуття патріотизму й гуманізму, любов до природи, гордість за велич і геній народу.

 3

  Брик О. Г. А серце б’ється : роман / Олексій Брик. – Чернігів : Деснянська правда, 2010. – 415 с.

  Роман написаний на знак поваги до медиків, про їхні нелегкі будні, про подвижницьку працю в ім’я порятунку людей. За словами автора, прототипами героїв твору стали чернігівські ескулапи. Хоча образи узагальнені й художньо змальовані, та декого розпізнати нескладно. Скажімо, в особі кардіолога Швиденка колеги відразу ідентифікували головного лікаря Чернігівського обласного кардіологічного диспансеру Анатолія Швидченка. А Віктор Петрович Іваничук "писаний" з головного лікаря обласної лікарні Миколи Романюка. Один із головних дійових осіб Андрій Загоруйко – не хто інший як кандидат медичних наук, хірург із золотими руками, ветеран охорони здоров’я Анатолій Заворотний.
  Автор показав цілу плеяду справжніх подвижників своєї справи, вірних клятві Гіппократа. Роман-хроніка "А серце б’ється…" порушує не лише проблеми медицини, а й низку соціальних та психологічних питань. Теми добра і зла, любові й ненависті, вірності і зради – непроминущі, а тому і творилася книга заради добра й утвердження ідеалів милосердя.

 4

  Брик О. Г. Всі хочуть жити : роман / Олексій Брик. – Чернігів : [б. в.], 2002. – 317, [2] с. : портр.

  У романі "Всі хочуть жити" відомий прозаїк та інтелектуал Олексій Брик показує трагедію Голокосту. Адже це – незагойна рана його пам’яті. Це – роман-спомин, роман-вдячність добрим і чуйним до чужої біди людям, які рятували життя євреїв, ризикуючи власним.

 5

  Брик О. Г. Двоє : оповідання, новели / Олексій Брик. – Чернігів : Деснянська правда, 2011. – 159 с. : ілюстр.

  На Землі існує багато видів тварин, які мешкають з людьми з прадавніх часів. У збірці "Двоє", до якої увійшло двадцять дев’ять оповідань і новел, відомий український письменник Олексій Брик зобразив дивний світ істот, що оточують нас. Сюжети оповідань та новел привертають увагу динамікою, самобутністю персонажів і психологізмом.

 6

  Брик О. Г. Дороги життя : роман / Олексій Брик. – Чернігів : Десна Поліграф, 2019. – 319 с.

  Автобіографічні "Дороги життя" охоплюють "труди і дні" Олексія Григоровича Брика з дитинства й до наших часів. Книга розповідає про народження і життя маленького хлопчика, якому в майбутньому судилося стати справжнім Педагогом, очолити школу та здобути визнання письменника. Чи легким був той шлях? Ні, доля дитини, якій довелося пережити жахи війни, була складною. Які почуття могла переживати ця дитина, коли окупанти вели її на розстріл? Лише дивом іще маленькому хлопчику вдалося врятуватися. Та й у повоєнні час життя не балувало. Читати роман захопливо та цікаво. Часом пронизливо, часом весело, часом сумно й очі на мокрому місці… Співпереживаєш героям, стаєш ніби учасником подій. А описані часи були дуже непростими!

 7

  Брик О. Г.  Любов і зрада : оповідання, етюди, пісня / Олексій Брик. – Чернігів : Лозовий В. М., 2013. – 167 с.

  У книжці розкриваються непрості морально-етичні проблеми в житті людей. Кохання і зрада, підступність і корисливість, брехня й нещирість, і, нарешті, "прозріння" яскраво та правдиво змальовані автором.

 8

  Брик О. Г. На варті життя і здоров’я. Чернігівський обласній лікарні – 65 / Олексій Брик, Микола Романюк, Олексій Петрик. – Чернігів : Десна, 2016. – 239 с. : іл.

  Книга "На варті життя і здоров’я", яка побачила світ у видавництві поліграфічно-видавничого комплексу "Десна", присвячена 65-річчю заснування Чернігівської обласної лікарні. Її автори – відомий чернігівський літератор Олексій Брик, лікар закладу Микола Романюк та науковець Олексій Петрик – провели потужну дослідницьку роботу стосовно історії створення обласної лікарні, сьогодення її лікувальних та діагностичних відділень, перспектив розвитку матеріально-технічної бази закладу. Також у цьому літературно-публіцистичному виданні вміщено розповіді про визначних лікарів, що зробили вагомий внесок у розвиток не тільки лікарні, а і всієї медичної галузі Сіверського краю. Книга "На варті життя і здоров’я" стане у пригоді тим, хто цікавиться історією та нинішнім станом обласного медичного закладу Чернігівщини.

 9

  Брик О. Г. На крилах Пегаса : мемуари / Олексій Брик. – Чернігів : Десна Поліграф, 2015. – 175 с. : іл.

  У книзі "На крилах Пегаса" відомий чернігівський письменник Олексій Брик описує свої знайомства, листування, зустрічі і дружбу з багатьма українськими письменниками. Сюжети нарисів привертають увагу самобутністю персонажів та динамікою розповіді, несподіваною розв’язкою подій і психологізмом.

 10

  Брик Олексій Григорович : біобібліогр. покажч. / Черніг. обл. універс. наук. б-ка ім. В. Г. Короленка ; [упоряд. Н. В. Романчук ; авт. передм. Михась Ткач]. – Чернігів : [б. в.], 2015. – 28 с. – (Письменники – наші земляки).

  Біобібліографічний покажчик "Олексій Григорович Брик" продовжує серію посібників "Письменники – наші земляки" і має за мету систематизувати друковані джерела та електронні ресурси, які всебічно і ґрунтовно розкривають творчість письменника. Посібник розрахований на широку читацьку аудиторію – літературознавців, викладачів та студентів вузів, бібліотечних і музейних працівників та всіх, хто не байдужий до літературного процесу на Чернігівщині і в Україні.

 11

  Брик О. Г. Таємниці Всесвіту : наук.-фантаст. роман / Олексій Брик. – Чернігів : Лозовий В. М., 2014. – 247 с. : іл.

  Брик О. Г. Таємниці Всесвіту : наук.-фантаст. роман. Кн. 2 / Олексій Брик. – Чернігів : Десна Поліграф, 2018. – 367 с.

  "Таємниці Всесвіту" – це науково-філософський фантастичний роман у двох книгах, який складається з чотирьох частин: про Сонячну систему, вислови всесвітньовідомих вчених про планети, таємничу Атлантиду, приліт інопланетян на Землю та їхні дослідження. Автор зосереджує увагу читачів також і на проблемі, актуальній для наших сучасників, а саме: чи зуміємо ми знайти у Всесвіті собі подібних та порозумітися з ними?
  Письменник намагається з’ясувати: що чекає на нас у найближчому майбутньому? Роман читається з інтересом і спонукає до серйозних роздумів над людською сутністю. "Ніхто не винен, що і як відбувається у вашому житті – усе тільки з вашого дозволу. Всесвіт ставиться до всіх однаково. Отримуйте радість від життя! Ми всі – частина чогось... Пам’ятайте, що б не трапилося, ви все встигнете. Людина завжди удосконалюється, і це приємна даність..."

  Підготувала Ірина Каганова,
завідувачка відділу краєзнавства
Повернутись
Поділитись: