ВІЙНИ ТА БИТВИ В ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

ВІЙНИ ТА БИТВИ В ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

20.05.2020
272
1

ВІЙНИ ТА БИТВИ В ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

  Патріотизм – це, образно кажучи, сплав почуття й думки, осягнення святині – Батьківщини – не тільки розумом, а й передусім серцем... Патріотизм починається з любові до людини. Патріотизм починається з колиски.

Василь Сухомлинський

   У світі доволі популярні мандрівки місцями історичних боїв. Миролюбний український народ був змушений століттями доводити право на своє життя і свободу. Історія зберігає велику кількість фактів про різні силові протистояння нашого народу із загарбниками. Кожна з цих битв загартовувала й укріплювала національну свідомість та ментальність, роблячи українців справжніми патріотами своєї Батьківщини.


 

13   Велика війна 1914–1918 рр. і Україна / упоряд. Олександр Реєнт ; [редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін.] ; НАН України, Ін-т історії України. – Київ : КЛІО, 2013. – 783 с. : іл., табл. – Бібліогр.: с. 710–753.

  Збірник документів, у якому український контекст Першої світової війни відображено крізь призму міжнародного дипломатичного листування, стратегічних і оперативних документів армійського командування, зведень спецорганів, матеріалів діловодства різних установ та організацій, статистичних даних, спогадів і приватного листування офіцерів, рядових солдатів, пересічних жителів прифронтової зони й тилу. Видання також містить добірку оригінальних фотографічних зображень і карт бойових операцій.
9   Горобець В. М. Україна: козацькі війни, 1618–1638 / Віктор Горобець. – Київ : КРІОН, 2011. – 267 с. : іл. – (Україна: історія великого народу). – Бібліогр.: с. 263–264.

  Книга доступно розповідає про складні історичні події широкому читацькому загалу, а також стане у пригоді тим, хто професійно вивчає українську історію, – викладачам, учителям, студентам, учням. Велика кількість цікавих ілюстрацій органічно доповнює розповідь, унаочнює представлені у книзі історичні образи.
10   Гуржій О. І. Історія козацтва: Держава–військо–битви / О. І. Гуржій, Т. В. Чухліб. – Київ : Арій, 2015. – 462, [1] с. : іл.

  У книзі висвітлюються найважливіші події, пов’язані з історією українського козацтва. Особливу увагу приділено найбільш яскравим постатям Війська Запорозького, їхній політичній і державній діяльності. Певною мірою показана роль жінки в "лицарському" середовищі. Яскраве відображення знайшло ставлення до козаків представників різних народів і володарів іноземних держав, їх сприйняття за межами Батьківщини.
2   Гуржій О. І. Славетні битви на теренах України від князівської доби до початку XX століття / О. І. Гуржій, О. П. Реєнт. – Київ : Арій, 2013. – 335 с. : іл.

  На підставі документальних матеріалів авторами з’ясовуються причини славних перемог та гірких поразок учасників збройних протистоянь, описані конкретні дії їхніх керівників. Невеликі за обсягом і науково-популярні за формою викладу нариси розміщені за хронологічним принципом, що, на думку авторів, сприятиме кращому сприйняттю й осмисленню яскравих подій воєнної історії.
7   Журавльов Д. В. Визначні битви та полководці української історії: карти озброєння, тактика, наслідки / Д. В. Журавльов. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2013. – 414 с. : іл. – Бібліогр.: с. 410–412.

  Книга розповідає про битви та людей, що здобували в них перемоги. Для всіх битв наводяться відомості про дату й місце, командувачів, передумови та сили супротивників, особливості озброєння і хід подій, втрати сторін та наслідки, які мала битва для історії. На картах-схемах зображено розташування військ та хід бою. Також містяться короткі дані про більш ніж 100 воєначальників.
 3   Каляндрук Т. Б. Дорогичинська битва 1238 року: таємниці однієї перемоги / Тарас Каляндрук. – Львів : Піраміда, 2017. – 99 с. : іл. – Бібліогр.: с. 96–99.  

  Книга присвячена дослідженню однієї з маловідомих сторінок української історії – битви війська Данила Галицького із хрестоносцями під Дорогичином 1238 року. Історична розвідка пропонує новий погляд на причини та наслідки Дорогичинської битви, розкриває стратегію і тактику ведення бою у війську Данила Галицького, а також особливості військової справи лицарських орденів. Розповідь ілюстрована численними зображеннями з давніх та сучасних джерел.
8   Карнацевич В. Л. Битва під Конотопом : [1659] / В. Карнацевич. – Харків : Фоліо, 2015. – 118, [2] с. – (Знамениті події історії України).

  Битва під Конотопом довгий час була однією з найтаємніших сторінок історії України. Часи змінилися, та запитань з приводу того, що саме відбулося влітку 1659 року і які були наслідки тієї битви, причини того, чому українцям не судилося розвинути успіх, і досі хвилюють істориків і тих, хто не байдужий до минулого рідної Батьківщини...
4   Катастрофа і тріумф. Історії українських Героїв / [за заг. ред. Л. Івшиної ; упоряд. М. Семенченко]. – Вид. 3-тє, переробл. – Київ : Укр. прес-група, 2016. – 295 с. : іл. – (Бібліотека газети "День". Україна Incognita).
 
 Ця книга  – про тих, хто пішов боронити нашу землю та зберігає єдність країни. Про тих, хто здійснював героїчні вчинки, просто добре виконуючи свою роботу і залишаючись вірним присязі. Вона – про силу, волю, мужність. Про Героїв. Тих, хто загинув, і тих, хто вижив, пройшов, пережив. За час війни на сході "День" зібрав та опублікував стільки історій, що вистачило б на кілька томів. Можливо, не всі вони припадуть вам до душі, але ви вже ніколи не бачитиме війну абстрактною і далекою, навіть якщо живете за тисячі кілометрів від неї і вам не чутно "Градів"...
6   Леп’явко С. А. Козацькі війни кінця XVI ст. в Україні / С. А. Леп’явко ; НАН України. Ін-т історії України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського. – Чернігів : Сіверян. думка, 1996. – 284, [2] с. : іл. – Бібліогр. в приміт.: с. 243–271.

  Монографія присвячена першому і одному з найбільших козацьких рухів в історії України. У ній докладно розглядаються причини повстання Криштофа Косинського 1591–1593 років, молдавські походи 1594–1595 років, міжнародні контакти козацтва, вплив козацьких війн кінця XVI ст. на суспільну свідомість.
5   Поле битви – Україна: від "володарів степу" до "кіборгів" : воєнна історія України від давнини до сьогодення / [Б. Черкас та ін. ; упоряд. К. Галушка]. – 2-ге вид. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2018. – 350 с., [8] арк.: іл. – (Історія без цензури – Громадський просвітницький проект "LІКБЕЗ. Історичний фронт").

  Найвагоміший історичний проєкт десятиліття! Мета книжок цієї серії – розказати про українське минуле, опираючись на факти, а не на вигадки чи ідеологічне замовлення. Для того, щоб створювати майбутнє, потрібні не лише воля і хоробрість, не лише наполегливість та щоденна праця, але й знання про нашу історію. Без цензури.
12   Реєнт О. П. Українські визвольні змагання 1917–1921 років / Олександр Реєнт. – Київ : Арій, 2016. – 278, [1] с. : іл. – (Таємниці історії). – Бібліогр.: с. 273–275.

  Пропоноване видання присвячене одному з найдраматичніших періодів вітчизняної історії – 1917–1921 рр. На основі значної кількості джерел та новітньої наукової літератури автор у популярній формі висвітлив добу українських визвольних змагань. У центрі уваги – український рух початку XX ст., його стрімке піднесення, що виявилося у створенні національних урядів, існуванні Української Народної Республіки часів Центральної Ради й Директорії, Української гетьманської держави та Західноукраїнської Народної Республіки.
11   Сядро В. В. Видатні битви на Україні / В. В. Сядро. – Харків : Торсінг плюс, 2010. – 95 с. : іл. – (Моя Україна). – Бібліогр.: с. 95.

  У багато ілюстрованому виданні зібрана інформація про історичне минуле України, про битви на її території, які є не лише взірцями воєнного мистецтва, звитяги та мужності, а й своєрідним літописом життя країни. Насичений ілюстративний ряд допоможе поринути у глиб століть і здійснити подорож в історичне минуле.
  Підготувала Ольга Іваненко,
завідувачка відділу наукової інформації і бібліографії
Повернутись
Поділитись: