ШАНУЙМО БДЖІЛ!

ШАНУЙМО БДЖІЛ!

20.05.2020
289

ШАНУЙМО БДЖІЛ!

  00020 травня за ініціативою ООН відзначається Всесвітній день бджіл. Його мета – підвищити обізнаність про важливість бджіл та інших запилювачів і допомогти вжити заходів для забезпечення виживання бджіл на благо всього людства.
  Перше свідчення того, що людина вже у прадавні часи знала про бджіл, – малюнок доби палеоліту на стіні Павучої печери недалеко від села Бикорпа в Іспанії. На ньому зображена людина, яка відбирає мед. Малюнок був відкритий у 1919 році, фахівці вважають, що час його появи – 6 тис. років до нашої ери.
  Значення бджіл у житті людини та у природі величезне. Бджоли збирають нектар, запилюють рослини, ведуть боротьбу зі шкідливими комахами, виробляють цінні  продукти бджільництва.
  Головна робота бджіл у природі – запилення рослин. Учені висунули думку, що бджоли своїм запиленням вкладають у світову економіку близько 160 млрд доларів на рік. Тому якщо кількість бджолиних сімей на планеті зменшиться, то можуть зникнути більше 20 тис. видів рослин. Дані вчених свідчать, що саме бджоли запилюють дев’яносто відсотків усіх рослин на планеті. Решта рослин запилюється метеликами, жуками, мухами та іншими крилатими комахами.
  Бджоли у природі борються зі шкідливими комахами, вибираючи весь нектар із квітів і таким чином позбавляючи інших комах засобів для існування.
  Бджоли – єдині комахи, які виробляють  пергу, віск, пилок, мед, бджолиний підмор, прополіс, бджолину отруту, маточне молочко і бджолине муміє. Перелічені продукти пов’язують зі здоров’ям і довголіттям. Існує  напрям народної медицини, пов’язаний з використанням продуктів бджільництва, – апітерапія.
  Новим напрямом використання бджіл є екологічна апілогія – наука, яка займається оцінюванням стану довкілля шляхом хімічного та радіологічного аналізу продуктів бджільництва. Вміст важких металів у медові, перзі, на тілі й у тканинах бджіл-збиральниць використовується науковцями для оцінювання екологічного добробуту в окремих регіонах.
  Останні десятки років найактуальнішим питанням у світі з бджільництва стала масова загибель бджіл. Проблема почалася у Північній Америці і згодом охопила весь світ. 2006 року загибель цих комах сколихнула весь світ, коли за один рік загинуло в середньому близько п’ятдесяти відсотків колоній бджіл. В Україні, в тому числі у Криму, більш гостро цю проблему почали реєструвати лише з 2018 року. Майже всі рослини нашої планети своїм розмноженням, продукуванням, а значить, і існуванням зобов’язані бджолам. Ці зв’язки складалися впродовж тисячі років, і будь-яке втручання з боку людини веде до загибелі як рослин, так і бджіл.  Не стане бджіл – не стане й рослин. А рослини є джерелом кисню, продукції для людей, кормовиробництва для тварин. Тому за рослинами зникнуть тварини. І людство зіткнеться з катастрофічною продовольчою проблемою.  Ейнштейн пророкував, що після зникнення всіх бджіл люди зможуть протриматися лише чотири  роки. Сьогодні ж учені говорять, що із сучасним технологічним розвитком людство протягне максимум сто років після загибелі останньої бджоли.
  Причин масової загибелі бджіл може бути декілька. Перша – безвідповідальне та хибне застосування пестицидів і антибіотиків відносно бджіл. Друга – патогенні мікроорганізми та захворювання бджіл. Третя причина – харчовий стрес, що призводить до зниження імунітету бджіл, у результаті нерозумної діяльності людини, неправильного планування використання бджіл, повне відбирання природних кормів (меду), використання замінників, монокультур у сільському господарстві, що призводить до збіднення біорізноманіття рослин і, як результат, зниження поживності кормів, що їх використовують бджоли. Також однією з причин різкого зменшення популяції бджіл може бути електромагнітне випромінювання, одне із джерел якого – мобільний зв’язок.
  Бджола – найкорисніша комаха, тому збереження та розмноження бджіл – надзвичайно важливий процес для людини і природи.
  До Всесвітнього дня бджіл працівники відділу документів з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук підготували віртуальну книжкову виставку, на якій представлені  документи  з фонду бібліотеки про цілющі властивості продуктів бджільництва, довідники, поради з догляду за бджолами й організації пасіки.

 

1

  46.91 / 638.1
  Б 59
  Бібліотека "Пасіка". № 3-4, 2007 Пчелы-целители. Как лечиться пчелиным ядом, медом, маточным молочком и другими продуктами пчеловодства [Текст] / Б. А. Охотский. – Київ : Дім, сад, город, 2007. – 74 с.

  Бджолина отрута надзвичайно ефективна в лікуванні таких складних хвороб, як стенокардія, гіпертонія, бронхіальна астма, захворювання периферійної нервової системи (невралгія, неврити, радикуліти). Книжка "Пчелы-целители" дає вичерпну інформацію про лікування бджолиною отрутою, протипоказання та особливості, розкриває секрети здоров’я при вживанні маточного молочка як біологічного стимулятора, лікувального прополісу, пилку, перги та підмору. Бджоли дарують набагато більше, ніж тільки мед!

2  

  46.91 / 638.1
  Б 59
  Бібліотека "Пасіка" № 4 листоп.–груд., 2009. Як викохати та вибрати добру бджоляну матку [Текст] / В. А. Нестерводський. – Київ : Дім, сад, город, 2009. – 64 с.

  Книга не тільки ознайомлює читача з розвитком матки як окремої особини, а й відкриває її поведінку та відмінності у складі бджолиної сім’ї. Тут публікуються поради відомого вченого та практика В. А. Нестерводського, чиє ім’я присвоєно кафедрі бджільництва Національного університету біоресурсів і природокористування України. Автор узагальнив зарубіжні наукові розробки та власний досвід з виведення бджолиних маток. Книга розрахована на пасічників-любителів. У ній також уміщено сучасну інформацію про те, як збільшити продуктивність бджолиних сімей.

 3

  46.91 / 638.1
  Б 59
  Бібліотека "Пасіка" № 4, листоп.–груд., 2010. Перга [Текст] / А. Пшеславский. – Київ : Дім, сад, город, 2010. – 80 с.

  Пергу називають бджолиним хлібом, оскільки вона надзвичайно важлива для життя бджіл. У книзі розкрито такі питання: хімічний склад і біологічна значущість пилку й перги; вплив запасів перги на якість бджіл; ріст і розвиток бджолосім’ї; заготівля пергових стільників, медопергової суміші й пилку; замінники перги та їх вплив на вирощування розплоду; перга і продуктивність сім’ї, значення білкового корму в осінньому нарощуванні молодих бджіл; восковиділення та відбудова стільників; прополіс і його роль у бджолиній сім’ї; перга як лікувально-профілактичний продукт для людей; прополіс у медицині.

 4

  46.91 / 638.1
  Б 59
  Бібліотека "Пасіка" [Текст] № 1–4, 2012. Хвороби бджіл / Олександр Галатюк ; [голов. ред. М. Халимоненко]. – Київ : Дім, сад, город, 2012. – 92 с.

  Книга "Хвороби бджіл" розглядає загальну діагностику сімей, варіанти оцінювання їх стану та процес відбору патологічного матеріалу. Відокремлені всі відомі види хвороб бджіл: бактеріальні, грибкові, вірусні, акарози, ентомози та незаразні захворювання.
  Корисним додатком для вас стане огляд документів, які потрібні пасічникові.

 5   46.91 / 638.1
  Б 61
  Білик Е. В. Великий сучасний довідник бджоляра [Текст] : 15 000 корис. порад досвідч. пасічників для початківців та професіоналів / Білик Е. В., Данилюк І. Г. – Донецьк : Бао, 2009. – 527 с.

  Цей довідник – найбільш повне видання про бджільництво. У книзі подаються відомості про життєдіяльність бджіл, облаштування пасік, сезонні пасічні роботи, розглядаються способи нарощування бджіл і підготовки сильних сімей до медозбору, даються поради стосовно племінної роботи. Також описуються хвороби та шкідники бджіл і методи боротьби з ними, приділяється особлива увага кочівлі пасік, основним медоносам, використанню бджіл у теплицях і на запиленні сільськогосподарських культур, збору та переробці меду й воску.
  Особливий інтерес як для початківців, так і для досвідчених бджолярів становлять рекомендації з виправлення, здавалось би, безнадійних ситуацій, що виникають на пасіці. Пропонована книга розрахована не лише на бджолярів, а й на тих, хто мріє про пасічне господарство, але не знає, з чого розпочати.
 6

  53.51 / 615.3
  Г 79
  Гребенников Е. А. Бабушкины рецепты лечения медом [Текст] / Е. А. Гребенников. – Минск : Попурри, 2011. – 224 с.

  У книзі описані корисні властивості меду та інших продуктів бджільництва (прополісу, воску, пилку, перги, маточного молочка, бджолиної отрути), узагальнений досвід використання при різних захворюваннях.

 7

  638
  Л 21
  Лампайтль Ф. Введение в пчеловодство. Иллюстрированный справочник [Текст] / Франц Лампайтль ; [пер. с нем. Михаила Зимы]. – Харьков : Клуб семейного досуга, 2018. – 206, [1] с.

  Автор посібника – досвідчений пасічник, дипломований інженер, європейський експерт, автор статей та консультант із бджільництва – ознайомить вас із азами цієї галузі сільського господарства. Ця книга – незамінне керівництво для тих,хто збирається завести бджіл. Книга містить практичні поради, які допоможуть ефективно організувати роботу на пасіці. Довідник надає всю необхідну інформацію з таких питань:
- структура бджолиної сім’ї, особливості її життя і потреби;
- поради з придбання бджолиної сім’ї;
- вибір належного місця для пасіки;
- добір рам, вуликів, організація бджолиного житла;
- профілактика хвороб та успішне розмноження бджолиних сімей.
  З цим посібником ви опануєте базові принципи бджільництва і зможете застосувати їх на власній пасіці.

 8

  638
  П 30
  Петренко С. О. Кормова база бджільництва [Текст] : навч. посіб. для вищ. навч. закл. / С. О. Петренко, І. О. Петренко ; Одес. держ. аграр. ун-т. – Київ : Кондор, 2018. – 233 с.

  Навчальний посібник висвітлює два важливі аспекти бджільництва – створення кормової бази для медоносних бджіл і запилення ентомофільних сільськогосподарських культур. Перша частина посібника присвячена аналізу особливостей кормової бази бджільництва та її покращення, детальній характеристиці основних медоносних рослин, місця їх вирощування, строків і тривалості цвітіння, медопродуктивності. Особлива увага приділена використанню бджіл у теплицях та запиленню сільськогосподарських культур. У кожному розділі наведено матеріал для лабораторно-практичних занять, методику їх виконання й контрольні питання.

 9

  46.91 / 638.1
  П 99
  500 советов пчеловоду [Текст] : профессионалы рекомендуют / [сост. П. П. Крылов]. – Харьков : Клуб семейного досуга, 2013. – 254 с.

  Бджільництво – наука давня та складна, і навіть пасічникові зі стажем завжди знайдеться в чому вдосконалюватись. У цій книзі зібрані поради, що стосуються утримування бджолиних сімей. У ній є рекомендації стосовно того, як правильно влаштовувати пасіки, розводити бджолині сім’ї, лікувати хвороби бджіл і збирати унікальні корисні продукти їхньої життєдіяльності.

 10

  638
  С 29
  Селекція та розведення бджіл [Текст] : [навч. посіб.] / М. К. Богдан [та ін.]. – Київ : Кондор, 2018. – 227 с.

  На основі сучасних досягнень науки й передового досвіду у навчальному посібнику висвітлено сучасні методи селекції бджолиних сімей, які базуються на дослідженнях генетики, біотехнології та інформаційних систем. Розглянуто особливості різних прийомів добору, зокрема під час чистопородного розведення, схрещування. Наведено основні нормативні документи з організації племінної роботи в Україні та особливості великомасштабної селекції сільськогосподарських тварин.

 11

  46.91 / 638.1
  У 59
  Універсальна енциклопедія практикуючого бджоляра [Текст] / М. Є. Баламутов. – Донецьк : БАО, 2010. – 335 с.

  Бджільництво – не тільки важлива галузь сільського господарства, але й чудове хобі для того, хто небайдужий до природи і власного здоров’я. Робота з бджолами – захоплива справа для людей різного віку.
  У цій книжці зібрано найціннішу інформацію, яка допоможе організувати пасіку й одержувати продукти бджільництва найвищої якості. Досвідчені бджолярі також знайдуть на сторінках видання багато корисної інформації.
  Книжку адресовано широкому читацькому загалу.

 12

  46.91 / 638.1
  Х 22
  Харчові, оздоровчі та лікувальні властивості бджолиних медів України [Текст] / П. Д. Плахтій [та ін.] ; Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, Поділ. держ. аграр.-техн. ун-т, Уман. держ. пед. ун-т ім. П. Тичини. – Кам’янець-Подільський : Медобори-2006, 2012. – 203 с.

  Уперше в Україні підготовлено навчально-методичний посібник про бджолині меди, їх походження, склад, властивості, використання в харчуванні, оздоровленні та лікуванні людини. Видання адресоване студентам біологічних спеціальностей навчальних закладів освіти ІІ-ІV рівнів акредитації, які спеціалізуються з бджільництва, тим, хто вивчає спецкурси з фіто- й апівалеології, працівникам сільського господарства, харчової промисловості, медичним працівникам, учням, які вивчають предмет "Основи здоров’я", широкому загалу читачів.

  Підготувала Наталя Карбовська, завідувачка відділу документів
з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук
Повернутись
Поділитись: