КРИПТОВАЛЮТА: СУТНІСТЬ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ

КРИПТОВАЛЮТА: СУТНІСТЬ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ

19.05.2020
289

КРИПТОВАЛЮТА: СУТНІСТЬ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ

 

  0Стрімкий розвиток інформаційних технологій трансформує сучасну економічну систему, і як наслідок – фінансові системи окремих країн удосконалюються і прогресують, що сприяє появі нових фінансових інститутів, інструментів та форм взаємодії. Такою фінансовою новацією стала криптовалюта.
  Криптовалюта – це різновид цифрових грошей, у якому використовуються розподілені мережі й публічно доступні журнали реєстрації угод, а ключові ідеї криптографії поєднані в них із грошовою системою заради можливості створити безпечну, анонімну та потенційно стабільну віртуальну валюту. Перші згадки про криптовалюту як нову альтернативну систему розрахунків належать японцеві Вей Дай і датуються 1998 роком. Цей термін має велику різноманітність визначень та тлумачень.
  Мета функціонування криптовалюти – створення незалежної від регулювання альтернативної платформи, в якій перекази у порівнянні з альтернативними напрямами здійснюються швидше і з мінімальними витратами, а також не існує потреби зазначення персональних даних.
Технічні, технологічні та організаційні аспекти використання криптовалют  вказують на те, що вони майже тотожні з електронним видом грошей безготівкової форми їх обороту. Однак хибним є повне ототожнення криптовалюти з безготівковими грошима загалом і їх окремим видом – електронними грошима. Криптовалюти як електронні гроші є неперсоніфікованим платіжним інструментом (тобто не потребують ідентифікації власника) та обертаються поза межами банківської системи в електронному вигляді.
  Загальна кількість криптовалют  налічує близько  2000 назв, проте найпоширеніші – Bitcoin, Ripple, Ethereum, EOS, Tether, Bitcoin Cahs, Litcoin та ін.
  На початку свого розвитку біткоїн був локальною криптовалютою, за кілька років він перетворився на систему світового рівня. Поступово з’являються ознаки офіційного визнання криптовалют фінансовими установами. Ставлення до криптовалют у різних країнах суттєво відрізняється. Наприклад, банківська криптовалюта Центрального банку Китаю майже готова до запуску, в Новій Зеландії влада дозволила виплату заробітної плати у криптовалютах, управління з контролю над фінансовою діяльністю Великобританії  класифікувало різні види криптоактивів, керівництво фінансових послуг Абу-Дабі представило концепцію стейблкоїнів, повністю підкріплених фіатною валютою.
Ринок криптовалюти в Україні перебуває у правовому вакуумі. Наразі найбільш гостра проблема для України – механізм імплементації поняття криптовалюти в національне законодавство через прийняття відповідних норм у сфері податкового, банківського, цивільного та господарського права. Все більше українських споживачів використовує криптовалюту для онлайн-купівлі товарів та послуг або ж як інвестиції з високим рівнем капіталізації. Українські ІТ-фахівці продовжують інвестувати у криптовалюту, в результаті чого Україна сьогодні посідає 5-те місце за кількістю користувачів біткоїн-гаманцями серед різних країн світу
  Пропонуємо ознайомитися з документами з фондів бібліотеки, які розкривають поняття криптовалюти, природу та економічні функції цього фінансового феномену.

 

1

  Островерх Л. Л. Еволюція грошей як генератор нових викликів, що впливають на економічну безпеку держави [Текст] / Лариса Леонідівна Островерх, Вадим Валентинович Нароган // Економіка. Фінанси. Право. – 2019. – № 8. – С. 6–12.

  У статті досліджується проблема еволюції грошей, яка невідворотно приводить до появи нових структурованих фінансових продуктів, серед яких особливо популярними виявилися криптогроші. Сьогодні можна з упевненістю констатувати, що сучасні гроші істотно відрізняються і не володіють тими характеристиками та властивостями, які мали звичайні монетні й паперові гроші. У статті розглядається процес перетворення грошей з об’єктивного регулятора макроекономічних процесів на найважливішу керівну силу, знакові інструменти, що функціонують самостійно.

2

  Кузьменко Ю. Трансформації фінансового законодавства України для врегулювання правничого статусу криптовалют [Текст] / Юлія Кузьменко // Підприємництво, господарство і право. – 2019. – № 4. – С. 157–161.

  У статті розглянуто одну з важливих проблем сучасного ринку віртуальних грошей – урегулювання у правовому полі України операцій із використанням криптовалюти. Авторкою окреслено спроби адаптувати національне фінансове законодавство до нового фінансового інструменту – криптовалюти. Охарактеризовано три законопроєкти та проєкт концепції державної політики, що мають на меті легітимізувати крипторинок у фінансовому просторі нашої держави.

3

  Двуліт З. П. Криптовалюта: стан та тенденції розвитку [Текст] / З. П. Двуліт, Х. С. Передало, Р. Б. Тиліпська, Р. М. Терно, Р. І. Стибель //  Економіка та держава. – 2019. – № 1. – С. 10–14.


 У статті розглянуто поняття "криптовалюта", обґрунтовано популярність цього нового виду фінансового інструменту на економічному просторі, виокремлено основні особливості криптовалюти як одного з видів віртуальних грошей та її вплив на економічну систему. Виокремлено такі ключові особливості криптовалюти: обмін на товари або послуги; обмін на класичну валюту; оплата товарів та послуг; мінімальний рівень неможливості викрадення; платежі, швидкі і прямі транзакції; інвестиційний актив; розвиток бізнесу на криптовалюті.
Наведено переваги та недоліки криптовалюти й особливості її використання. Звернуто увагу на Bitcoin – основний вид криптовалюти, який використовується у світі, та проаналізовано динаміку його курсу по відношенню до долара США. Розглянуто питання легалізації криптовалюти в окремих країнах, зокрема в Україні. Визначено основні вимоги використання криптовалюти при її легалізації. Зосереджено увагу на українському законопроєкті про порядок узаконення криптовалюти, який планується реалізувати у два етапи. Зроблено висновок про відсутність єдиної думки стосовно подальшої стратегії розвитку криптовалюти у світі, її легалізації та законності використання. Наведено бачення подальших тенденцій застосування криптовалюти у повсякденному житті й бізнес-середовищі. Проведене дослідження за проблемою розвитку ринку криптовалюти дозволило виокремити такі тенденції розвитку: нешвидке впровадження електронних грошей у всі сфери життя суспільства; можливість придбання все більшої кількості товарів та послуг за криптовалюту; доповнення ринку фінансових послуг як новий платіжний інструмент і вид інвестиційних активів, не замінюючи при цьому в найближчі роки класичних банківських операцій; зниження рівня анонімності при використанні криптовалюти, що буде зумовлено більшою її популяризацією; поширення легітимності криптовалюти у більшості держав світу; стабілізація курсу криптовалюти через 5–10 років; закріплення позицій Bitcoin як основної криптовалюти та поява нових, що досягатимуть масштабів Bitcoin.

4

  Волосович С. Державне регулювання ринку криптовалют: зарубіжний досвід [Текст] / Світлана Волосович // Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право. – 2018. – № 1. – С. 97–110.

  Розкрито загрози функціонування криптовалют і на основі вимог FATF визначено принципи їх регулювання. Досліджено досвід регулювання криптовалют у зарубіжних країнах. Проаналізовано підходи до оподаткуваання діяльності з криптовалютами в різних країнах та запропоновано складові системи їх регулювання в Україні.

5  

  Безверхий К. Криптовалюта: гроші чи мильна бульбашка? [Текст] / К. Безверхий, А. Кувшинова // Бухгалтерський облік і аудит. – 2018. – № 1. – С. 29–38.

  У статті наведені підходи до визначення сутності криптовалюти, проаналізовано відповідність криптовалюти до статусу грошей. Біткоїн визнано найпоширенішою криптовалютою у світі. Визначено переваги й недоліки у її використанні. Описано ринок криптовалюти з найбільш перспективними біржами, популярними обмінниками і терміналами в усьому світі, зокрема й в Україні. Досліджено економіко-правовий статус цифрової валюти на території України на основі аналізу листів-роз’яснень НБУ. Розглянуто перспективи розвитку криптовалюти в економіці України та запропоновано її визнання для прогресивного розвитку країни.  

 3

  Жувагіна І. О. BITCOIN: українські реалії використання криптовалют в сучасних економічних системах [Текст] / І. О. Жувагіна, О. В. Замарайкін, Т. С. Будна // Економіка та держава. – 2018. – № 6. – С. 97–100.

  Досліджено сучасні особливості становлення й тенденції розвитку використання нового революційного способу здійснення платежів в економічних системах. Проаналізовано явні переваги та недоліки електронної готівки у країні. Представлено перелік компаній в Україні, які приймають розрахунки у bitcoin. Побудовано інфографіку ринку криптовалют у світі за відкритими джерелами інформації. Визначено, що для оптимального розвитку криптовалют необхідні здійснення інституційних промозаходів, реалізація співпраці з міжнародними організаціями, створення юридичних гайдів для бізнесу та фізичних осіб. Відзначено, що при належному вдосконаленні технології, законодавчому регулюванні та покращенні відповідної інфраструктури ця технологія посяде значне місце у повсякденному житті населення. Доведено, що bitcoin є інструментом для венчурних інвестицій і спекулятивних операцій. При цьому вже зараз bitcoin – повноцінна й основна розрахункова валюта на ринку криптогрошей.

 6

  Красножон С. В. Криптовалюти: сучасний стан та перспективи розвитку в Україні [Текст] / С. В. Красножон, В. А. Піддубний // Формування ринкових відносин в Україні. – 2018. – № 4. – С. 65–69.

  Охарактеризовано процес розвитку, передумови виникнення та економічну сутність криптовалют. Розглянуто тенденції їх поширення в Україні й перспективи подальшого розвитку криптовалют.

 2

  Леськів С. Кримінально-правові аспекти визначення статусу криптовалюти в Україні: вітчизняний та зарубіжний досвід [Текст] / Соломія Леськів // Підприємництво, господарство і право. – 2019. – № 9. – С. 199–203.

   У статті висвітлюються кримінально-правові аспекти визначення правового статусу криптовалюти в Україні. Проаналізовано чинне законодавство України й зарубіжних країн, наукові праці вітчизняних та іноземних учених. З’ясовано, що натепер НАЗК визначає криптовалюту як "грошовий сурогат". Ряд науковців визначає криптовалюту як майно чи майнові права. Наведено позицію авторки стосовно правової природи криптовалюти. Досліджено поняття криптовалюти, наведено основні види криптовалюти і їх значення. Розглянуто найбільш поширені з них: біткоїн (BTC), Ethereum, Zcash (ZEC). Виокремлено теоретичні та практичні проблеми кримінально-правової кваліфікації. Висвітлено основні види злочинів із криптовалютою в Україні й за кордоном.

 7

  Мазаракі А. Домінанти FinTech на ринку платіжних послуг [Текст] / Анатолій Мазаракі, Світлана Волосович // Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право. – 2019. – № 2. – С. 100–118.

  Досліджено взаємозв’язок між безготівковими розрахунками та розвитком національної економіки. Уточнено дефініцію альтернативних платіжних послуг. Виявлено чинники впливу на розвиток альтернативних платіжних послуг. Здійснено свот-аналіз застосування інструментів фінансових технологій у сфері платіжних послуг. Розкрито перспективи розвитку фінансових технологій у платіжній індустрії.

 1

  Островерх Л. Л. Криптовалюта як повноцінний учасник платіжної системи країни: реальність чи ілюзія [Текст] / Л. Л. Островерх, В. В. Нароган // Економіка. Фінанси. Право. – 2019. – № 7 (2). – С. 24–29.

  У статті досліджується питання перспективи використання криптовалюти як учасника платіжної системи країни. Аналізується можливість, з одного боку, побудови сучасної економіки на нових революційних принципах використання принципово іншої грошової системи, яка не матиме традиційних недоліків фіатних (фідуціарних) грошей, а з іншого – зближення криптовалюти і традиційних грошей. У контексті цього розглядаються властивості, якими наділені традиційні гроші, та переваги, які, на думку ентузіастів криптовалюти, вигідно відрізняють цифрові гроші від традиційних.

 7

  Пашорін В. Технології безпеки криптовалюти та блокчейн-мережі [Текст] / Валерій Пашорін // Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право. – 2019. – № 3. – С. 93–101.

  Досліджено питання реалізації механізмів забезпечення безпеки генерації, зберігання й передання криптовалюти. Показані основні напрями вирішення проблеми захисту цифрової валюти від можливих шахрайських дій під час транзакцій та зберіганні її в електронних гаманцях. Розкрито сутність механізмів забезпечення безпеки криптовалюти біткоїн і технології блокчейн.

 2

  Поліщук Н. Господарсько-правовий режим криптовалют [Текст] / Наталія Поліщук // Підприємництво, господарство і право. – 2019. – № 6. – С. 100–102.

  У статті розглядається потреба визначення правової природи криптовалют. Досліджується, чи можуть бути криптовалюти об’єктом цивільних прав. Розглянуто можливість віднесення криптовалют до товару, відповідно до цивільного права. Згідно з аналізом наукових і нормативних джерел проаналізовано можливість віднесення криптовалют до майна в рамках господарського законодавства. Також у статті з’ясовується, чи можуть бути криптовалюти нематеріальними активами.

 2

  Скрипник В. Місце криптовалюти в системі об’єктів цивільних прав [Текст] / Володимир Скрипник // Підприємництво, господарство і право. – 2018. – № 8. – С. 38–43.

  У статті аналізується питання правничого статусу криптовалюти в системі об’єктів цивільних прав за українським законодавством і законопроєктами, поданими до парламенту України. Розглядається можливість оцінювання криптовалюти як грошей, електронних коштів, валютних цінностей, інформації та іншого майна. Робиться висновок про можливість правничої кваліфікації криптовалюти як «іншого майна» та грошей з точки зору економічної теорії.

 2

  Федоров С. Державний фінансовий контроль і криптовалютні операції: поза межами права [Текст] / Сергій Федоров // Підприємництво, господарство і право. – 2019. – № 3. – С. 218–222.

  Стаття присвячена дослідженню необхідності й перспектив правового регулювання відносин із використання криптовалют в Україні. Дано визначення криптовалют у сучасній фінансовій системі та розкрито їх сутність як об’єкта правового регулювання. Встановлюється можливість здійснення державного фінансового контролю за операціями із криптовалютами на цьому етапі розвитку суспільних відносин і правової системи України.

   Підготувала Наталя Карбовська, завідувачка відділу документів
з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук
Повернутись
Поділитись: