КОНСТИТУЦІЯ – ПАСПОРТ І ОБЕРІГ НАШОЇ ДЕРЖАВНОСТІ

КОНСТИТУЦІЯ – ПАСПОРТ І ОБЕРІГ НАШОЇ ДЕРЖАВНОСТІ

23.06.2020
290

КОНСТИТУЦІЯ – ПАСПОРТ І ОБЕРІГ НАШОЇ ДЕРЖАВНОСТІ


  1Конституція України – основний закон держави України. Ухвалений 28 червня 1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання. Конституція України набрала чинності з дня її прийняття. На згадку про прийняття Конституції в Україні щорічно відзначається державне свято – День Конституції України.
  Конституція України складається з преамбули та 14 розділів. У преамбулі підкреслюється, що ВР України ухвалює цю Конституцію – Основний Закон України – від імені українського народу – громадян України всіх національностей.

 

  Державний лад

  До основних положень Конституції України 1996 року належать норми, що визначають загальні засади державного ладу України. Згідно зі ст. 1 Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Демократичну суть держави конкретизує ст. 5, проголошуючи Україну республікою за формою правління, а також закріплюючи в українській державі принцип народовладдя. Народ визнається носієм суверенітету і єдиним джерелом влади. Демократизм форм правління в Україні визначається й тим, що державна влада здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.
  У ст. 3 конституції сформульовано принцип, за яким "Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю…"
  У "Загальних засадах" є норми мовної політики. У ст. 10 проголошується: "Державною мовою в Україні є українська мова". Поряд із цим гарантуються вільний розвиток, використання і захист російської та ін. мов національних меншин".
  Розділ "Загальні засади" завершується описом державних символів України – державного прапора, державного герба і державного гімну.


  Права людини
  У розділі "Права, свободи та обов’язки людини і громадянина" закріплено широкий спектр прав та свобод людини і громадянина. Так, до особистих прав людини зараховано право на вільний розвиток своєї особистості (ст. 23), невід’ємне право на життя (ст. 27), право на повагу до людської гідності (ст. 28), право на свободу й особисту недоторканність (ст. 29), право на недоторканність житла (ст. 30), право на таємницю листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції (ст. 31), право на невтручання в особисте й сімейне життя (ст. 32), право на свободу пересування і вільний вибір місця проживання (ст. 33), право на свободу думки й слова (ст. 34), право на свободу світогляду і віросповідання (ст. 35).


  Конституційні органи
  У Конституції України 1996 визначено конституційні органи України, їх статус і повноваження.
  Верховна Рада України – єдиний орган законодавчої влади в Україні, парламент держави.
  Президент України визначається конституцією як глава держави. Він – гарант державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання конституції, прав та свобод людини і громадянина.
  Найвищий судовий орган у системі судів загальної юрисдикції – Верховний Суд України.


  Державні символи України
  Статтею 20 Конституції України визначено, що державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України. Державний Прапор України – стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів.

2
  До 24-ї річниці прийняття Конституції України відділ документів із гуманітарних наук пропонує віртуальну книжкову виставку "Конституція – паспорт і оберіг нашої державності".

 

3   Україна. Конституція (1996). Конституція України : прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 черв. 1996 р. – Київ : Просвіта, 1996. – 77, [2] с. 
 4

  Конституція України : наук.-практ. комент. / Нац. акад. правов. наук України ; редкол.: В. Я. Тацій [та ін.]. – 2-ге вид., переробл. і допов. – Харків : Право, 2011. – 1128 с.

  Науково-практичний коментар до Конституції України підготовлено на основі сучасних досягнень юриспруденції, новітніх державно-правових доктрин з урахуванням практики Конституційного Суду України, Європейського суду з прав людини.

 5

  Слюсаренко А. Г., Томенко М. В. Історія Української Конституції. – Київ.: Право, 1997. – 464 с.

  У книзі зібрано та проаналізовано конституційно-державні акти України з найдавніших часів до сьогодення. Переконливо доводиться, що Конституцію Пилипа Орлика (1710 р.), "Начерки Конституції Республіки" Георгія Андрузького (1850 р.), "Основний Закон Самостійної України" (1905 р.), Конституцію УНР (1918 р.), Конституцію Отто Ейхельмана (1920–1921 рр.), Конституцію України (прийняту 28 червня 1996 р.) єднає ідея демократичної незалежної України.
  Вивчення історії створення і прийняття конституційних документів, а також розв’язання в них проблем форми правління та устрою держави, місця особистості, нації й суспільства в системі етичних цінностей стане у пригоді у процесі пошуків шляхів розбудови України як держави правової, демократичної.

 6

  Орлик П. Конституція, маніфести та літературна спадщина : Вибр. твори. – К.: МАУП, 2006. – 736 с.: Іл. – (Б-ка українознавства; Вип. 8). – Бібліогр.: С. 699–701.

  Ця книга – перша спроба зібрати публіцистичні, політичні й художні твори одного з найвизначніших українських суспільних діячів, блискучого поета  Пилипа Орлика, чия діяльність до встановлення незалежності України піддавалася замовчуванню. У виданні вміщено в оригіналі та в перекладі сучасною українською мовою дві поеми – "Алцід російський" та "Гіппомен сарматський", а також знамениту Конституцію 1710 року, добірку політичних документів: маніфести, договори, листи і "Діярій подорожній", що являють людям твори великого гетьмана-вигнанця.

 7

  Годованець В. Ф. Конституційне право України : навч. посіб. / В. Ф. Годованець, А. С. Головін. – К. : ДП "Вид. дім "Персонал", 2011. – 384 с.

  У пропонованому виданні на основі прийнятої на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року Конституції України та відповідних законів, інших нормативно-правових актів (за станом на 11 квітня 2011 року) розглядаються загальні засади конституційного ладу України, конституційні основи організації і діяльності законодавчої, виконавчої, судової влади, президента України, органів місцевого самоврядування, територіального устрою України.
  Для студентів, викладачів юридичних навчальних закладів і факультетів, інших гуманітарних навчальних закладів та всіх тих, хто цікавиться питаннями конституціоналізму.

 8

  Томенко М. В. Україна: історія Конституції : [ Навч. посіб ] / Микола Томенко. – Київ: Генеза, 2015. – 144 с.

  Навчальний посібник, написаний відомим політиком, присвячений висвітленню питань історії розвитку українського конституціоналізму від найдавніших часів до сьогодення. У книзі вміщено аналіз конституційних документів, що характеризували суспільно-політичне життя на українських теренах, а також повні тексти "Пактів і конституцій..." Пилипа Орлика та Конституції незалежної України.
  Посібник може бути використаний для поглибленого засвоєння курсів правознавства, політології, філософії, етапів виникнення і розвитку державотворчого мислення під час викладання історії України в загальноосвітніх та вищих навчальних закладах.

 9

  Конституційні права, свободи і обов’язки людини і громадянина в Україні / За редакцією академіка НАН України Ю. С. Шемшученка. – К.: Видавництво "Юридична думка", 2008. – 252 с.

  У книзі розкриваються сутність і зміст конституційно-правового статусу людини і громадянина в Україні. Проаналізовано основні конституційні права, свободи та обов’язки, висвітлено механізм їх забезпечення. Питання забезпечення прав та свобод людини і громадянина висвітлюються крізь призму міжнародних та європейських стандартів у галузі прав людини.
  Книга присвячена 60-й річниці Загальної декларації прав людини.

 10

  Білоскурська О. В. Конституційний обов’язок додержуватися Конституції України та законів України : [монографія] / О. В. Білоскурська. – Чернівці : Книги-XXI, 2011. – 200 с.

  У монографії здійснено комплексний аналіз конституційного обов’язку додержуватися Конституції України й законів України. Монографія зацікавить учителів, науковців, політиків та читачів, які поглиблено вивчають правові дисципліни.

 11

  Правові засади формування та розвитку гендерного середовища в Україні : монографія / кол. авт.: Ю. С. Шемшученко [та ін.] ; за заг. ред.: Н. М. Оніщенко, Н. М. Пархоменко ; Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України. – Київ. : Юридична думка, 2010. – 352 с.

  Монографія присвячена науковим проблемам забезпечення гендерної рівності в умовах демократичних змін.
  Особлива увага приділена трансформації шляхів розв’язання проблем рівних прав та можливостей статей, обґрунтуванню того факту, що на зміну концепції поліпшення становища жінок у світовій і національній свідомості приходить концепція гендерної рівності, прогресу та справедливості.
  Окремий вектор дослідження присвячений практиці реалізації сучасної гендерної політики в Україні.
  Книга розрахована на науковців, викладачів, державних службовців, політиків, громадських діячів, студентів, усіх, хто цікавиться проблемами гендерної політики.

 12

  Крусян А. Р. Сучасний український конституціоналізм : монографія / А. Р. Крусян. – К. : Юрінком Інтер, 2010. – 560 с.

   Монографію присвячено дослідженню проблем становлення й розвитку сучасного українського конституціоналізму. З використанням історичного підходу розкрито генезис науково-практичної парадигми конституціоналізму. На основі аналізу конституційного законодавства України, судової та адміністративної практики, науково-теоретичних і прикладних робіт розкрито зміст конституціоналізму та надано його системно-структурну характеристику. Особливу увагу приділено ролі і значенню Конституції та законів України в інституціонально-нормативній системі українського конституціоналізму.
  Розрахована на юристів, науковців, викладачів, працівників органів державної влади й місцевого самоврядування.

 13

  Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. – Київ.: Парламентське видавництво, 2011. – 808 с.

  Це перше в Україні енциклопедичне видання, покликане створити всебічне та ґрунтовне уявлення про стан сучасної політичної науки, її категоріальний апарат, про загальноприйняті й альтернативні теорії та підходи. Читачі мають змогу ознайомитися з ідеями найвидатніших представників політичної думки, зрозуміти місце і роль відомих гравців на політичній арені, глибше осягнути сучасні політичні тенденції. Автори статей – фахівці з України, Росії, Польщі, Франції, Канади, США.
  Для фахівців, викладачів та студентів, а також для всіх, кого цікавлять соціально-гуманітарні науки.


 14

  Закон України "Про вибори народних депутатів України" : наук.-практ. комент. / Ф. В. Веніславський [та ін.] ; за заг. ред. В. Л. Мусіяки. – К. : Дрім Арт, 2012. – 672 с.

  Закон розкриває основні засади виборів народних депутатів України.

 15

  Ключковський Ю. Б. Виборчі системи та українське виборче законодавство : монографія / Ю. Б. Ключковський ; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.". – К. : Час Друку, 2011. – 132 с.

  Монографія присвячена дослідженню правових аспектів виборчих систем у контексті світового досвіду та з орієнтацією на проблеми вітчизняного виборчого законодавства. Виборча система розглянута як правовий інститут у співвідношенні з поняттями виборчого права і виборчого процесу. Проаналізовані складові виборчої системи, а також основні способи голосування як основа для конструювання виборчої системи. Детально розглянуті різні типи мажоритарних, пропорційних та змішаних виборчих систем, а також система єдиного перехідного голосу.

 16

 
  Історія українського парламентаризму. Від допарламентських форм організації політичного життя до сьогодення / Ін-т історії НАН України ; голова редкол. В. М. Литвин ; ред. рада: В. Б. Яловий, В. О. Зайчук. – К. : Дніпро, 2010. – Т. 1–3.

  Книга присвячена історії українського парламентаризму від допарламентських форм організації політичного життя до сьогодення. Розрахована на юристів, науковців, викладачів, працівників органів державної влади й місцевого самоврядування.

 17

  Конституції і конституційні акти України. Історія і сучасність : До 15-річчя Конституції України і 20-ї річниці незалежності України. / НАН України; Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького / За ред. Ю. С. Шемшученка. – Київ : Юридична думка, 2011. – 328 с.

  У збірнику вміщені у хронологічному порядку тексти чинної Конституції України та всіх інших українських конституцій і найважливіших актів конституційного характеру.

 18

   Битяк Ю. П. Правове регулювання організації та діяльності апарату глави держави: зарубіжний та вітчизняний досвід / Ю. П. Битяк, С. Г. Серьогіна, І. І. Бодрова ; Нац. акад. прав. наук. України, НДІ держ. буд-ва та місц. самоврядування. – Х. : Оберіг, 2012. – 140 с.

  У науковій доповіді досліджуються правовий статус, порядок організації та діяльності Адміністрації Президента України, консультативних, дорадчих і допоміжних органів та служб, що входять до апарату Президента України, зарубіжний досвід функціонування допоміжних органів при главі держави, містяться рекомендації з оптимізації правового регулювання діяльності апарату Президента України. Для науковців, викладачів, аспірантів, студентів, державних службовців.

 19

  Ославський М. І. Виконавча влада в Україні: організаційно-правові засади : навч. посіб. / М. І. Ославський. – К. : Знання , 2009. – 216 с. – (Вища освіта XXI століття).

  У навчальному посібнику викладені основні положення курсу "Виконавча влада в Україні: організаційно-правові засади". Матеріал складається з дев’яти розділів, у яких у вигляді опорного конспекта лекцій подаються теми згідно з навчальною програмою. Кожен розділ містить перелік питань для самоконтролю та список літератури.
  Посібник розрахований на студентів і викладачів юридичних факультетів вищих навчальних закладів, а також усіх, хто цікавиться процесами здійснення виконавчої влади в Україні.

 20

  Конституція України у судових рішеннях / упоряд.: М. П. Орзіх, А. А. Єзеров, Д. С. Терлецький. – Київ. : Юрінком Інтер, 2011. – 432 с.

  Науково-практичне видання містить систематизований постатейний матеріал із практики Конституційного Суду України, судів загальної юрисдикції, а також Європейського Суду з прав людини із застосування норм Конституції України.
  Видання корисне для студентів та викладачів вищих юридичних закладів, суддів, прокурорів, адвокатів, державних службовців, депутатів і всіх, хто цікавиться судовою практикою застосування Конституції України.


 21

  Наливайко Л. Р. Тлумачний термінологічний словник з конституційного права / Л. Р. Наливайко, М. В. Беляєва ; Уклад.: Л. Р. Наливайко, М. В. Беляєва. – К. : "Хай-Тек Прес", 2013. – 408 с.

  Тлумачний термінологічний словник підготовлено на основі Конституції України, законів та інших нормативно-правових актів України, енциклопедичних і наукових довідкових видань з урахуванням останніх законодавчих змін та новітніх досягнень вітчизняної і зарубіжної науки конституційного права.

   Підготувала Валентина Куценко,
завідувачка відділу документів із гуманітарних наук

 

Повернутись
Поділитись: