ІЛОВАЙСЬК. ШІСТЬ РОКІВ ТРАГЕДІЇ

ІЛОВАЙСЬК. ШІСТЬ РОКІВ ТРАГЕДІЇ

31.07.2020
274

0 ІЛОВАЙСЬК. ШІСТЬ РОКІВ ТРАГЕДІЇ

  

  В Україні 29 серпня відзначають День пам'яті захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність країни. Таку пам'ятну дату своїм указом встановив президент України Володимир Зеленський, оскільки того дня в Іловайському котлі загинуло найбільше бійців за весь час війни на Донбасі.
  10 серпня 2014 р. розпочалася одна з найчорніших сторінок в історії незалежної України – запеклі бої за Іловайськ або, як їх згодом охрестили, "Іловайський котел". Українські військові зуміли вийти звідти лише 29 серпня. Навіть в умовах оточення наша армія чинила великий спротив російській. Українська армія продемонструвала нечувану мужність, свою дієздатність і великий патріотизм.
  Події серпня 2014 р. залишаються одними з найкривавіших сторінок конфлікту на сході України. Офіційна статистика втрат "Іловайського котла" – 366 загиблих, 429 поранених. 158 наших воїнів досі вважаються зниклими безвісти. Своя статистика у бійців. Вони її озвучують так: кожен третій загинув, кожен третій був поранений і кожен третій потрапив у полон.
  З метою вшанування пам'яті загиблих захисників України працівники відділу документів із гуманітарних наук підготували віртуальну книжкову виставку "Іловайськ. Шість років трагедії". Це книги та статті про героїзм і зраду, про мужність і людяність українських солдатів та офіцерів, бійців добровольчих батальйонів, усіх тих, хто опинився наприкінці серпня 2014 року в "Іловайському котлі". Про найбільшу поразку української армії в ході війни на сході країни. І найголовніше – про нездоланний дух українців та безмежну любов до Батьківщини. Виставка покликана привернути увагу суспільства до теми війни, яка триває в країні і про яку все менше згадують у повсякденному житті.
  Тож запрошуємо всіх охочих до перегляду.

   

01

355(477)
Д 56
  Добровольчі батальйони / Катерина Гладка [та ін.] ; [упоряд. А. Шевченко]. – 2-ге вид. перероб. та допов. – Харків : Фоліо, 2017. – 324 с.

  Чи вистояла б Україна без мужності добровольчих батальйонів? У чому сутність руху добробатів – і де його витоки? Якою була роль добровольців під час найважливіших етапів битви України проти гібридного агресора? І що чекає на добробати у майбутньому? На ці запитання вирішила відповісти група експертів та журналістів. Проєкт "Добробати" – це хроніка історії руху і водночас роздуми над його природою. Створення добробатів, їхній бойовий шлях та сучасний стан – усе це безпосередньо з уст учасників подій, політиків, військових, громадських діячів і волонтерів.

02

355(477)
З-63
  Зіненко Р. А. Війна, якої не було. Хроніка Іловайської трагедії : 7–24 серп. 2014 р. Ч. 1 / Роман Зіненко. – Харків : Фоліо, 2019. – 444 с. : іл.

  Метою написання "Хроніки Іловайської трагедії" було прагнення автора зберегти й оприлюднити правдиву картину Іловайської операції в тому вигляді, в якому вона залишилися в пам'яті її учасників. До цього унікального видання увійшли свідчення понад півтори сотні бійців та офіцерів – від добровольців до вищого керівництва Сектору "Б". Було згадано імена, прізвища й позивні близько семисот бійців добробатів та підрозділів ЗСУ. Окрім того Романові Зіненку довелося переглянути, перевірити і хронологічно розібрати сотні публікацій, відео- та фотоматеріалів, що стосуються боїв під Іловайськом. Результати окремих журналістських досліджень, а також звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України теж уміщені на сторінках цієї книжки. Переважна більшість зібраних фактів оприлюднена вперше. Перша частина видання висвітлює хронологію подій, що відбувалися 7–24 серпня 2014 року, коли бої точилися як в Іловайську, так і навколо нього.

03

355(477)
З-63
  Зіненко Р. А. Війна, якої не було. Хроніка Іловайської трагедії : 25–31 серп. 2014 р. Ч. 2 / Роман Зіненко. – Харків : Фоліо, 2019. – 476 с. : іл.

  "Хроніка Іловайської трагедії" мала широкий відгук у читачів, насамперед у тих, хто виходив кривавим "зеленим коридором". Свідоцтва багатьох із них увійшли до другого, переробленого й доповненого, видання книги, що ставить іще більше запитань, на які поки що немає відповіді і які намагаються замовчувати. Друга частина книжки висвітлює хронологію подій, що відбувалися 25–31 серпня 2014 року.

04

84(4УКР)
З-63
  Зіненко Р. А. Іловайський щоденник / Роман Зіненко ; [пер. з рос. Т. В. Рассаднікова ; передм. Є. В. Положія]. – Харків : Фоліо, 2017. – 281, [1] с. : фот.

  "Іловайський щоденник" Романа Зіненка – чесна й відверта книжка, написана безпосереднім учасником подій, бійцем добровольчого батальйону "Дніпро-1", який пройшов "Іловайський котел" від початку до кінця. Розповідь про маловідомі події в оточеному Іловайську та вихід бійців "кривавим коридором" дозволяє читачеві пережити разом з українськими солдатами одну з найтрагічніших сторінок в історії сучасної України, відчути все те, чого зазнали бійці добровольчих батальйонів, а численні фотографії дають можливість краще уявити описані події.

05

84(4УКР)
П 52
  Положій Є. В. Іловайськ : розповіді про справжніх людей / Євген Положій. – Харків : Фоліо, 2015. – 377, [1] с. : фот.

  "Іловайськ" – книга про мужність, неймовірний героїзм і людяність українських вояків та офіцерів, бійців добровольчих батальйонів, батальйонів тероборони. Це книга про війну, яка, як відомо, нікого ще не зробила кращим. Натомість, серед крові, вогню та заліза, люди залишаються людьми.

06

84(4УКР)
П 52
  Положій Є. В. П'ять секунд, п'ять днів : роман / Євген Положій. – Київ : Нора-Друк, 2016. – 173, [3] с. – (Читацький клуб).

  П'ять секунд, п'ять днів, п'ять років, вічність – такий часовий алгоритм нового роману Євгена Положія. Головний герой, який усе життя – у Вільних профспілках, на обох Майданах – бореться за справедливість, зрештою, коли починається війна, йде на фронт і там потрапляє в "Іловайський котел". Тяжко поранений, у складі групи з тринадцяти бійців, намагається вижити в безнадійній ситуації. Після піврічного лікування, восьми операцій, емоційно виснажений, він приймає рішення, що вже зробив свою справу й настав час відпочити. Але коли давній товариш – народний герой, той, хто разом з ним пліч-о-пліч боровся за правду, – тепер силою і страхом створює в рідному місті свою бізнес-імперію, стає очевидним: якщо не борешся зі злом, опиняєшся на темному боці. Тож боротьба триває…

07

  Басараб С. Іловайськ: хто спотворює правду? / Сергій Басараб // Військо України. – 2018. – № 9. – С. 14–18.

  У статті відображені відверті маніпуляції з боку російських пропагандистів стосовно подій, пов'язаних з Іловайськом. У такий спосіб Росія намагається перекласти з себе вину за розстріл наших військовослужбовців.

08

  Крапивенко Д. Іловайський рахунок / Дмитро Крапивенко // Український тиждень. – 2015. – № 33/34. – С. 4–6.

  За Іловайськ усі заплатили високу ціну. Кількість загиблих, поранених, полонених та зниклих безвісти зазначена у статті. Ще досить тривалий час урочистості до Дня Незалежності матимуть відчутний жалобний відтінок.

09

  Стеблюк В. Звірства Кремля в Іловайському котлі / В. Стеблюк ; розмовляв Сергій Зятьєв // День. – 2019. – 29 серп. (№ 155). – С. 4–5 : фот.

  Про жахливі подробиці і злочини в Іловайську, про те, як росіяни на його очах добивали й чавили на БМД українських солдатів, розповідає безпосередній учасник подій – полковник медичної служби Всеволод Стеблюк.

10

  Тесленко Л. Коридор смерті / Л. Тесленко // Україна молода. – 2019. – 28 серп. (№ 95). – С. 4–5 : фот.

  У статті учасники виходу з оточення та військові експерти висловлюють свою думку про нову пам'ятну дату… Хтось наполягав, що 29 серпня слід ушановувати тільки жертв Іловайської трагедії. А хтось вважав, що це має бути загальний день скорботи за всіма загиблими в цій війні. На сьогоднішній момент – це найтрагічнішій день цієї війни, коли загинули сотні наших бійців і офіцерів.

11

  Тимченко Я. "Комбриг не вийшов з бою" / Ярослав Тимченко // Український тиждень. – 2016. – № 19. – С. 26–29.

  Статтю присвячено загибелі командира 51-ї окремої механізованої бригади – полковника Павла Пивоваренка.

Підготувала
Олена Костенко, бібліотекар відділу документів із гуманітарних наук

Повернутись
Поділитись: