Шевченкове слово в віках не старіє

Шевченкове слово в віках не старіє

07.03.2021
323

  Поетична спадщина Тараса Шевченка, вже давно подолавши національні межі, увійшла до скарбниці світової літератури. Мудрий Олесь Гончар писав, що правда "Кобзаря", як правда Святого Письма, для людства ніколи постаріє, не згасне. Шевченко відкрив світові Україну, розкрив її душу, героїчні і трагічні сторінки її історії, провістив неминучу свободу й "добру славу". Славу України в історичній перспективі. Палке слово Кобзаря, пройняте беззавітною любов'ю до свого народу, і нині залишається життєдайним джерелом, потужним стимулом національного й духовного відродження незалежної України. Слушно кажуть, що Шевченко – це код нації, а в його Слові – невпокореному, живому та невмирущому – закодовані генетичні основи української духовності.
  Тарас Григорович прожив рівно 47 років. 24 роки кріпацької неволі, 10 років солдатчини і 13 років праці з постійною загрозою арешту – такі головні етапи його трагічної біографії.
  Унікальність особистості Шевченка полягає в тому, що в ньому поєдналися два могутні таланти – поета й художника. Значення Тараса Шевченка як живописця, рисувальника, гравера саме по собі вже могло би забезпечити йому почесне місце в історії культури. Але, звичайно, Шевченко увійшов в історію нашої та світової літератури як поет – і як поет, що прославив Україну та волелюбний дух рідного народу, він здобув собі безсмертя. Слава Тараса пережила добу, в яку він жив. Його геніальні твори високо поціновані людством, його ім'я відоме в усьому світі.
  Пізнати творця, який жив серцем, не впадаючи у безпробудний сон душі, творця, який писав, не дуже-то оглядаючись на якісь форми, а просто переносив на папір і полотно те, що випромінювала його сум'ятна душа, допоможе віртуальна виставка "Шевченкове слово в віках не старіє", створена у відділі абонемента.

  Шляхами Великого Кобзаря : атлас / [упоряд.: Л. М. Веклич, Н. О. Крижова ; авт. тексту О. В. Білоконь та ін.]. – Київ : Картографія, 2013. – 87 с.

  Атлас "Шляхами Великого Кобзаря" – це ілюстроване науково-популярне картографічне видання, що на 88 сторінках містить біографію Тараса Григоровича Шевченка – геніального поета і художника, творча спадщина якого увійшла до скарбниці найцінніших надбань світової культури.


  Т. Шевченко: невідомі сторінки життя / [авт.-упоряд. Людмила Цуріка]. – Київ : АВІАЗ, 2013. – 71 с.

  Літературно-художнє видання, в якому розкрито сторінки життя Тараса Шевченка: творчий шлях, жінки в житті Тараса Григоровича, невідомі факти з життя Кобзаря.


  Тарас Шевченко. Мистецька спадщина [Изоматериал] = Taras Shevchenko. Artistic Heritage. = Тарас Шевченко. Художественное наследие / [вступ. ст. Д. Стуса, Т. Чуйко ; упоряд., комент. Ю. Шиленко та ін. ; пер. англ. О. Подшибіткіної, пер. рос. О. Бойко]. – Київ : Мистецтво, 2013. – 351 с.

  Альбом репрезентує малярську спадщину Тараса Шевченка (1814–1861), яка є набутком не лише українського народу, а й світової культурної спільноти. Живопис майстра, його офорти, сепії, малюнки та акварелі гармонійно поєднані з поетичним словом Кобзаря. Портретний живопис, краєвиди, жанрові композиції та ілюстрації художника втілюють глибинну філософію українського народу. Репродукції творів супроводжуються науковими коментарями.


  Шевченко Т. Г. "Я так її, я так люблю…" : вибр. вірші та поеми / Тарас Шевченко ; [упорядкув. та прим. М. Павлюка ; вступ. ст. М. Жулинського]. – Київ : Либідь, 2004. – 702 с.

  Книга містить вибрані вірші та поеми Тараса Шевченка, написані в різні періоди життя Великого Кобзаря. Поетичні твори, що вже давно увійшли до скарбниці світової літератури, подано в оригіналі, а також у російських перекладах, здійснених М. Рильським, А. Тарковським, Л. Вишеславським, Б. Пастернаком, В. Інбер, В. Державіним і багатьма іншими блискучими перекладачами. Книгу щедро ілюстровано малюнками, офортами й малярськими творами Шевченка, які віддзеркалюють іще одну грань його могутнього таланту.


  Шевченко Т. Г. У нашім раї на землі : вибр. поезії : [для мол. та серед. шк. віку] / Тарас Шевченко ; упоряд. Галина Рогач ; худож. Катерина Штанко ; [авт. передм. О. Т. Гончар]. – Київ : Веселка, 2016. – 158, [1] с.

  До книжки увійшли вірші та поеми Тараса Шевченка про материнське щастя й материнське горе, нелегке життя селянських дітей за часів кріпаччини, а також про людську мудрість, славну історичну минувшину, велику любов до рідного народу.


  Шевченко Т. Г. Кобзар / Т. Г. Шевченко ; [передм. П. Мовчана ; ілюстр. В. Гарбуза]. – Київ : Просвіта, 2004. – 679, [8] с.

  Пропоноване видання – це максимально повне зібрання поетового спадку, яке поєднало всі твори, що потрапляли під цензуру. Оновну частину розпочинає авторська передмова Павла Мовчана "Душевна безвічність слова Тараса Шевченка" про творчість Великого Кобзаря.


  Генералюк Л. С. Святим дивом сяють храми Божі. Храми України в малярстві, поезії, прозі Шевченка / Леся Генералюк ; [вступ. слово Мирослава Поповича ; Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка Нац. акад. наук України та ін.]. – Київ : Балтія-Друк, 2013. – 167, [1] с.

  Філософський погляд на творчість Великого Кобзаря у єдності його поетичного і малярського здобутку. Візуальний каркас альбому складає образотворче мистецтво Т. Г. Шевченка 1843–1859 рр.


  Шевченко Т. Г. Усі твори в одному томі / Т. Г. Шевченко ; [упоряд. Г. В. Латник]. – Київ ; Ірпінь : Перун, 2007. – 822 с.

  Уперше в історії української літератури в одному томі вміщено всю літературну спадщину великого українського поета Тараса Шевченка, автора творів, які принесли митцеві любов народу та обезсмертили його ім'я.


Ушкалов Л. В. Тарас Шевченко / Л. Ушкалов. – Харків : Фоліо, 2009. – 121, [1] с.

  Коли ми говоримо "Тарас Шевченко", то передусім уявляємо собі сивоусу людину з сумним, важким поглядом. Так, це знайомий нам з дитинства великий Кобзар. Він народився кріпаком, був круглим сиротою і тільки у 24 роки став вільною людиною. Ці факти відомі всім. Але не всі знають, що молодий Шевченко входив до санкт-петербурзького мистецького бомонду, відвідував оперу, був бажаним гостем у багатьох кращих домах, любив жінок, навіть думав оженитися. Саме такий – маловідомий – Тарас постає зі сторінок цієї книжки. Автор показує не просто геніального поета, а передусім людину – яка любила життя у всіх його проявах, яка страждала від несправедливості, яка так хотіла щастя і яка, зрештою, була такою нещасливою...


  Україна Тараса Шевченка / [упоряд.: Р. В. Маньковська, В. М. Мельниченко]. – Харків : Фоліо, 2014. – 572, [49] с.

  Тарас Шевченко – головний символ нашої держави, саме тому з'явилася ця книжка, що підбиває підсумки увічнення його пам'яті в кожній області України. У пропонованій книжці комплексно розглядається краєзнавчий аспект шевченківської теми у всеукраїнському контексті. До видання увійшло 26 нарисів, підготовлених дослідниками з усіх областей України, АР Крим, Севастополя та Києва, кожен із яких висвітлює місця, пов'язані з життям і творчістю Т. Шевченка, розповідає про людей, з якими спілкувався поет, а також про музеї та пам'ятники Великому Кобзареві. Ілюстративне доповненням книжки – репродукції, архівні документи, світлини пам'ятників, твори мистецтва тощо. Це видання – внесок краєзнавців України до святкування 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка. Книга розрахована на широкий загал шанувальників української культури та історії.


  Спогади про Тараса Шевченка / [уклад.: В. Бородін, М. Павлюк, О. Бороня]. – Київ : Дніпро, 2010. – 605 с.

  До збірника спогадів про Тараса Григоровича Шевченка (1814–1861) увійшли мемуари його сучасників. Матеріали збірника, в яких розповідається про окремі епізоди життя славного сина українського народу, революційного демократа, створюють цілісну картину життєвого і творчого шляху основоположника нової української літератури.


Підготувала Наталія Лаврентьєва,
бібліотекар відділу абонемента

Повернутись
Поділитись: