Революційна доба в Україні 1917–1921 рр. (до 100-ліття подій)

Революційна доба в Україні 1917–1921 рр. (до 100-ліття подій)

26.02.2021
344

 Постійна книжкова виставка "Революційна доба в Україні 1917–1921 рр." (до 100-ліття подій), з якою всі охочі можуть ознайомитись у відділі документів із гуманітарних наук, поповнилася новими виданнями, які відділ отримав завдяки Українському інституту книги за Програмою поповнення бібліотечних фондів 2020 року.
  Це книги про видатних українських політичних діячів того часу, про ті буремні роки, в яких народжувалася молода незалежна Українська Республіка, про події у Криму, а саме – як на півострові активізувався кримськотатарський національний рух. Історична доба Української революції 1917–1921 років фіксувалася фотографами й кінооператорами. Все це подано в ілюстративному виданні "Українська революція 1917–1921 років в ілюстраціях", яке й відтворює розвиток тих подій.
  Тому до вашої уваги пропонуємо віртуальну виставку книжкових новинок з цієї тематики, яка стане у пригоді всім, хто цікавиться історією України.

94(477)
Г 87
  Громенко С. В. Забута перемога. Кримська операція Петра Болбочана 1918 року / Сергій Громенко. – Київ : К. І. С., 2018. – 266 с. : іл. – Бібліогр.: с. 264–266.

  Книга українського історика, публіциста і громадського діяча Сергія Громенка присвячена спробі Української Народної Республіки у квітні 1918 року включити до свого складу Кримський півострів, попередньо визволивши його від більшовиків, що раніше узурпували там владу. У книзі розповідається про трактування "кримської проблеми" на світовій арені у березні 1917 – квітні 1918 рр., про сили і плани сторін, про хід бойових дій на півострові та про втрачену унікальну можливість приєднати Крим до України ще сто років тому.


94(477)
К 56
  Коваль Р. М. "Батькам скажеш, що був чесним" : невигадані історії та вояцькі біографії / Роман Коваль. – Київ : Видавництво Марка Мельника, 2019. – 567 с. : іл. – (Бібліотека історичного клубу "Холодний Яр") (Отаманія XX століття ; кн. 10). – Бібліогр. в кінці ст.

  Книга про визвольну боротьбу українців на початку ХХ століття. Автор розповідає про визвольні змагання 1917–1940-х років на території сучасної Хмельницької області. Він пише так: "Працюючи з архівними даними, я прочитав фразу "Батькам скажеш, що був чесний". Ці слова належать козакові Левкові, який у бою з більшовиками був смертельно поранений і просив побратима, щоб той передав батькам його останні слова. Автор, ґрунтуючись на архівних документах, подає понад 60 біографій учасників тих подій.
  Читаючи цю книгу розумієш, наскільки багата і ще не досліджена українська історія. Саме завдяки таким дослідникам, як Роман Коваль, відкриваються її "білі плями", відроджується історія та вшановуються її герої.


94(477)
К 56
  Коваль Р. М. Жінки у Визвольній війні. Історії, біографії, спогади, 1917–1930 / Роман Коваль. – Київ : Видавництво Марка Мельника, 2020. – 431 с. : іл. – (Бібліотека історичного клубу "Холодний Яр") (Видатні українці ; кн. 11). – Бібліогр. в кінці ст.

  Видання розповідає про місце і роль жінок у боротьбі за волю. Книга містить біографічні нариси, де описано близько 500 жіночих доль, в основі яких – архівні документи, інформація з еміграційної літератури міжвоєнного часу, підсумки польових досліджень самого автора.


94(477)
К 78
  Кралюк П. М. Історія України "без брому" : розвиток державності на українських землях / Петро Кралюк. – Харків : Фоліо, 2020. – 423, [1] с. : іл. – (Великий науковий проект). – Бібліогр. в підрядк. прим.

  "Українську історію не можна читати без брому", – казав відомий літератор і громадсько-політичний діяч початку ХХ століття Володимир Винниченко. Справді, в українській історії дуже багато трагічних сторінок і ця книга розкриває історію державних змін на теренах України від прадавніх часів до нашого сьогодення. Одна із глав цієї книги – "Бурхливе державотворення. Українські землі під час української революції 1917–1924 рр." – також відповідає темі нашої віртуальної виставки.


94(477)
К 90
  Кульчицький С. В. Володимир Винниченко."Бути чесним з собою..." / Станіслав Кульчицький ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса, Центр іст. політології. – Київ : Парламентське видавництво, 2019. – 508, [2] с. : іл., портр. – (Політичні портрети). – Бібліогр. в підрядк. прим.

  Автор книги Станіслав Кульчицький – доктор історичних наук, кандидат економічних наук, професор, лауреат Державної премії України, автор численних досліджень з історії України ХІХ – початку ХХІ ст.
  Книга розповідає про життя і політичну діяльність Володимира Винниченка (1880–1951) – талановитого письменника і драматурга, професійного революціонера, одного з керівників Української соціал-демократичної робітничої партії та Української Народної Республіки, особистість якого істотно позначилася на перебігу революційних подій 1917–1919 рр. в Україні.


94(477)
М 25
  Мараєв В. Р. Україна, 1918: хроніка / Владлен Мараєв – Харків : Фоліо, 2020. – 294, [1] с. : іл. – (Великий науковий проект). – Бібліогр.: с. 280–293.

  "Україна, 1918: Хроніка" – це огляд найбільш значущих для історії нашої Батьківщини подій. Проголошення самостійності Української Народної Республіки, укладення Брест-Литовського миру з Центральними державами, гетьманський переворот і проголошення Української Держави під керівництвом Павла Скоропадського, заснування Української академії наук, антигетьманське повстання під проводом Директорії та відновлення Української Народної Республіки – такої "програми" цілком могло вистачити на декілька десятиліть, але все це і навіть більше вмістив у себе короткий 1918-й. Статті поєднані з ілюстраціями й наведеними історичними джерелами (державними документами, газетними повідомленнями, щоденниковими записами і спогадами військових та політичних діячів того часу) сприяє легкому прочитанню і дає змогу усвідомити, скільки зусиль було докладено для того, щоб Україна стала незалежною.


94(477)
С 13
  Савченко В. А. Павло Скоропадський / Віктор Савченко. – Харків : Фоліо, 2019. – 122, [1] c. : [2] арк. фот. – (Знамениті українці).

  Павло Скоропадський (1873–1945) – останній гетьман України, діяльність якого пов'язана з бурхливими подіями епохи громадянської війни. Він активно сприяв розвитку економіки, науки, культури та освіти в Україні, виступав за відродження гетьманської держави. Проте його боротьба за вільну Україну позначена багатьма трагічними подіями. Ким же був Павло Скоропадський? Відповідь на це запитання допоможе знайти книжка, при написанні якої автор використав архівні матеріали, документальні джерела, спогади учасників подій.


94(477)
Т 89
  Турченко Ф. Г. Микола Міхновський: "Одна, єдина, нероздільна, вільна, самостійна Україна..." / Федір Турченко ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса, Центр іст. політології. – Київ : Парламентське видавництво, 2020. – 430 с. : іл. – (Політичні портрети). – Бібліогр. в підрядк. прим.

  З книги українського історика та громадського діяча Федора Турченка ви дізнаєтеся про відомого діяча українського національно-визвольного руху Миколу Міхновського (1873–1924). На підставі широкого масиву історичних джерел, зокрема, архівних документів, споминів сучасників подій та історичних досліджень науковців, описуються дитячі і юнацькі роки Миколи Міхновського, процес його становлення як політика й ідеолога українського самостійницького руху.
  Особлива увага приділяється діяльності Миколи Міхновського в роки Української революції 1917–1921 років, зокрема його ролі у формуванні Української Центральної Ради і створенні української армії. Розкриваються еволюція політичних поглядів Миколи Міхновського, обставини його трагічної смерті.


94(477)
У 45
  Українська революція 1917–1921 років в ілюстраціях / авт. концепції та упоряд. Олександр Кучерук. – Київ : Парламентське видавництво, 2019. – 199 с. : фотоіл. – Бібліогр. в підрядк. прим.

  У виданні зібрано ілюстрації, які відтворюють розвиток і події Української революції 1917–1921 років, історію УНР доби Центральної Ради й Директорії, важливі миті життя Української Держави та Західноукраїнської Народної Республіки. До кожної фотографії подано тексти з тогочасної преси, документів, спогадів. Пропонована книга – гарний путівник по історії державотворення і боротьби за самостійну, соборну, демократичну державу українського народу.


94(477)
Я 60
  Яневський Д. Б. Грушевський, Скоропадський, Петлюра / Данило Яневський. – Харків : Фоліо, 2020. – 794, [1] с. : іл. – (Великий науковий проект). – Бібліогр. в підрядк. прим.

  На сторінках цієї книги, що адресована не тільки політикам, журналістам, політологам, а й людям, які мають бажання дізнатися більше про історію своєї країни на території сучасної України в 1917–1920 роках, автор сформулював свої варіанти відповідей на запитання: "Що таке "українські національно-визвольні змагання?"; "У чому була суть "Української революції" під проводом Української Центральної Ради і яку історію написав видатний національний історик Михайло Грушевський?"; "Якою бачив Україну засновник Української гетьманської держави 1918 року Павло Скоропадський та чому загинуло це державне утворення?"; "Хто, як і коли насправді створив Директорію та хто стояв за спиною Симона Петлюри?" Спробуйте разом із автором з'ясувати, що саме відбувалося на теренах сучасної України в ті буремні роки.


Підготувала Любов Семенюк,
бібліотекар відділу документів із гуманітарних наук

Повернутись
Поділитись: