Політичні портрети

Політичні портрети

09.02.2021
357

  Шановні читачі! Чернігівська ОУНБ ім. В. Г. Короленка отримала дуже багато книжкових новинок за Програмою поповнення бібліотечних фондів 2020 року від Українського інституту книги.
  Працівники відділу документів із гуманітарних наук Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка підготували віртуальну книжкову виставку із серії "Політичні портрети" видавництва Верховної Ради України (Парламентське видавництво).
  За період від часу створення Парламентського видавництва випущено близько 1500 назв книжкової продукції. Переважно це офіційні, громадсько-політичні, наукові, науково-популярні, навчальні та художні видання.
  Провідними темами книжкових видань видавництва Верховної Ради стали висвітлення проблем історичних витоків української державності, становлення і розвитку парламенту як єдиного законодавчого органу країни, демократизації суспільного життя, визначення статусу та функціональних особливостей основних політичних інституцій. На республіканському конкурсі "Мистецтво книги", книжкових виставках було неодноразово відзначено високий професійний рівень підготовки цих книжкових видань.
  Серед партнерів видавництва – наукові установи, бібліотеки, навчальні заклади, міжнародні організації, знані діячі науки, з якими налагоджені продуктивні творчі зв'язки.
  Серія "Політичні портрети" видавництва Верховної Ради України включає в себе 10 книг, які присвячені політичним, військовим і державним діячам України. У цих книгах на ґрунтовних документальних матеріалах автори простежують основні віхи життєвого шляху славетних постатей: Михайла Грушевського, Миколи Міхновського, Івана Огієнка, Богдана Хмельницького, Петра Конашевича-Сагайдачного, Володимира Великого, Павла Скоропадського, Володимира Винниченка, Сергія Єфремова, Івана Брюховецького.
  Книги, представлені на виставці, розраховані на широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією України й долею відомих українців. Сподіваємося, що книги із серії "Політичні портрети" знайдуть свого читача серед істориків, політологів, політичних діячів, широкого громадського загалу.

94(477)
Г 70
  Горобець В. М. Гетьман Брюховецький. Життя у славі, владі та ганьбі / Віктор Горобець ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса, Центр іст. політології. – Київ : Парламентське видавництво, 2019. – 432, [4] c. : іл. – (Політичні портрети). – Бібліогр. в підрядк. прим.

  Книга розповідає про одного з найбільш суперечливих персонажів козацької історії – гетьмана Лівобережжя України в 1663–1668 роках Івана Брюховецького. Життя яскравого представника доби так званої Руїни, його політичну, військову і дипломатичну діяльність репрезентовано на широкому історичному тлі, в контексті хитросплетеної взаємодії різноманітних чинників та впливів – внутрішніх, зовнішніх, об'єктивних, суб'єктивних, закономірних і алогічних. При звертанні уваги як на незаперечні здобутки, так і на очевидні втрати й помилки реґіментаря наголос робиться не на їх засудженні чи виправданні, а на намаганні зрозуміти причини такого становища та його впливу на перспективи Козацької держави.
  Видання адресується науковцям, викладачам, студентам історичних факультетів, усім, хто цікавиться історією України.


94(477)
І-19
  Іваницька С. Г. Сергій Єфремов: "Це життя було одним суцільним подвигом неустанної праці" / Світлана Іваницька, Тамара Демченко ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса, Центр іст. політології. – Київ : Парламентське видавництво, 2020. – 565, [1] c. : іл. – (Політичні портрети). – Бібліогр. в підрядк. прим.

  У книзі йдеться про життя, громадсько-політичну та наукову діяльність видатного українського вченого, публіциста, автора знаменитої "Історії українського письменства" (1911 р.) академіка Сергія Олександровича Єфремова (1876–1939). Тільки на початку 1990-х рр. він повернувся до читача як один із представників старшої генерації "Розстріляного відродження". Ця книжка – перше наукове і водночас популярно написане дослідження життя і творчості цієї знакової постаті. У книзі висвітлюються формування світогляду Сергія Єфремова, його різнопланова діяльність, ставлення до політики російської імперської влади та більшовизму, з'ясовуються непрості стосунки з сучасниками. Показано контроверсійність оцінок доробку Сергія Єфремова в науковій і публіцистичній літературі. Особливу увагу приділено справі "Спілки визволення України" (1929–1930 рр.), зокрема сумнозвісному харківському процесу, 90-річчя якого припало на перше півріччя поточного року. Книжка базується на широкому колі джерел (публіцистика, мемуари, щоденники, епістолярій, документи тощо), проілюстрована матеріалами, що зберігаються в Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, Центральному державному історичному архіві України в Києві, Центральному державному кінофотофоноархіві України ім. Г. С. Пшеничного, Національній бібліотеці України ім. В. І. Вернадського.
  Книга розрахована на широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією України й долями її славетних постатей.


94(477)
К 90
  Кульчицький С. В. Володимир Винниченко."Бути чесним з собою..." / Станіслав Кульчицький ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса, Центр іст. політології. – Київ : Парламентське видавництво, 2019. – 508, [2] с. : іл., портр. – (Політичні портрети). – Бібліогр. в підрядк. прим.

  Книга розповідає про життя і політичну діяльність Володимира Винниченка (1880–1951) – професійного революціонера, одного з керівників Української соціал-демократичної робітничої партії та Української Народної Республіки, безкомпромісного борця з ленінсько-сталінською тоталітарною системою, талановитого письменника і драматурга, харизматична особистість якого істотно позначилася на перебігу революційних подій 1917–1919 рр. в Україні. Автор полемізує з поширеними в історіографії оцінками Володимира Винниченка як націонал-комуніста і доводить, що його світогляд не мав нічого спільного з ленінсько-сталінською системою поглядів на відносини особи, держави і суспільства.
  Видання розраховане на широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією України.


94(477)
М 69
  Михайлова О. Ю. Павло Скоропадський: "Крім негідників, усі підуть за мною" / Ольга Михайлова ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. – Київ : Парламентське видавництво, 2018. – 365 с. : іл. – (Політичні портрети). – Бібліогр. в підрядк. прим.

  Книга присвячена політичному, військовому і державному діячеві, гетьману Української держави Павлові Скоропадському (1873–1945). Становлення політичного світогляду цього державника доби Української революції та його перетворення на лідера українського консервативного руху показано у світлі сучасної політичної теорії, на матеріалі історичних досліджень та автентичних відгуків сучасників. Видання ілюстроване.
  Для широкого кола читачів, усіх, хто цікавиться історією України.


94(477)
Р 56
  Ричка В. М. Володимир Великий. Лицар Духу / Володимир Ричка ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса, Центр іст. політології. – Київ : Парламентське видавництво, 2020. – 305, [1] c. : іл. – (Політичні портрети). – Бібліогр. в підрядк. прим.

  У книзі розкривається історичне значення діяльності князя Володимира, доленосне значення його діянь, які заклали культурний фундамент Києво-Руської держави і дали йому право на ім'я Великого. Хреститель Русі став знаковим символом, першорядною фігурою історичної пам'яті для всієї східнослов'янської цивілізації. Висвітлюються форми її функціонування, засоби маніфестації та їх вплив на процеси національно-культурної самоідентифікації народів Східної Європи.
  Видання розраховане на широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією України.


94(477)
С 20
  Сас П. М. Петро Конашевич-Сагайдачний. Чесний лицар / Петро Сас ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса, Центр іст. політології. – Київ : Парламентське видавництво, 2020. – 557 с. : іл. – (Політичні портрети). – Бібліогр. в підрядк. прим.

  У книжці ґрунтовно висвітлено біографію славетного запорозького гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, а також окреслено найважливіші віхи його владного проводу у Війську Запорозькому. Визначено час народження, соціальне походження, історичну форму прізвища, розглянуто освіту і виховання, склад родини Петра Сагайдачного. На основі дослідження почерку запорозького гетьмана подано його психологічний портрет. Охарактеризовано політичну і дипломатичну діяльність Петра Сагайдачного, зокрема стосовно укладення польсько-запорозьких угод, контактів з організаторами Ліги християнської міліції, перським шахом, московським царем, відновлення 1620 року православної церковної ієрархії Київської митрополії. Висвітлено його командування козацьким військом під час польсько-московської війни 1617–1618 рр. Значну увагу приділено морським битвам Хотинської війни 1621 року, а також її сухопутним операціям. Стосовно цього докладно проаналізовано спадщину риторичної історіографії.
  Видання розраховане на широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією України.


94(477)
С 51
  Смолій В. А. Богдан Хмельницький: полководець, дипломат, державотворець / Валерій Смолій, Валерій Степанков ; НАН України, Інститут історії України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. – Вид. 3-тє, допов. та перероб. – Київ : Парламентське видавництво, 2020. – 749, [1] c. : іл. – (Політичні портрети). – Бібліогр.: с. 723–730.

  На ґрунтовних документальних матеріалах автори простежують основні віхи життєвого шляху Богдана Хмельницького, показують обставини, що зумовили формування його світоглядних настанов та ціннісних орієнтацій, вплинули на політичний вибір. Гетьман, державотворець, політичний діяч, полководець, дипломат, людина – всі ці його іпостасі знайшли висвітлення на сторінках книги. Постать Богдана Хмельницького змальована на широкому історичному тлі, де живуть і мислять десятки історичних осіб, чиї долі так чи інакше переплітаються з долею фундатора і володаря Української держави ранньомодерної доби.
  Видання розраховане на широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією України й долями її славетних постатей.


94(477)
Т 41
  Тимошик М. С. Іван Огієнко. "Як ти українець..." / Микола Тимошик ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса, Центр іст. політології. – Київ : Парламентське видавництво, 2019. – 523, [2] с. : іл., портр. – (Політичні портрети). – Бібліогр. в підрядк. прим.

  Життєпис видатного діяча українського відродження Івана Огієнка (митрополита Іларіона) створено на основі нових документів, віднайдених автором у колишніх спецфондах України, а також в архівах Польщі, Швейцарії, Франції, Канади та США.
  Книга поділена на чотири розділи, що відповідають чотирьом знаковим відтінкам життєвої дороги героя: в Україні, Західній Європі, Канаді та знову на Батьківщині – в пору запізнілого повернення його чесного імені й багатющої творчої та наукової спадщини. Матеріал подається у властивій авторові манері художньо-документальної оповіді: ясність, популярність, аргументованість, чітка структурованість викладу, сюжетний розвиток подій. Змістові домінанти зосереджені довкола мінливих суспільно-політичних обставин, які гартували триєдине кредо цього діяча: ствердження Української держави, розвій української мови, відмосковлення Української церкви.
  Для широкого кола читачів.


94(477)
Т 89
  Турченко Ф. Г. Микола Міхновський: "Одна, єдина, нероздільна, вільна, самостійна Україна..." / Федір Турченко ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса, Центр іст. політології. – Київ : Парламентське видавництво, 2020. – 430 с. : іл. – (Політичні портрети). – Бібліогр. в підрядк. прим.

  У виданні розкривається політична біографія відомого діяча українського національно-визвольного руху Миколи Міхновського (1873–1924). На підставі широкого масиву історичних джерел, зокрема архівних документів, споминів сучасників подій та історичних досліджень науковців, описуються дитячі і юнацькі роки Миколи Міхновського, процес його становлення як політика й ідеолога українського самостійницького руху. Особлива увага приділяється діяльності Миколи Міхновського в роки Української революції 1917–1921 рр., зокрема його роль у формуванні Української Центральної Ради і створенні української армії. Розкриваються еволюція політичних поглядів Миколи Міхновського, обставини його трагічної смерті.
  Сподіваємося, що книга знайде свого читача серед істориків, політологів, політичних діячів, широкого громадського загалу.


94(477)
Ш 24
  Шаповал Ю. І. Михайло Грушевський: "Я сам прийшов до політики через історію..." / Юрій Шаповал, Ігор Верба ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. – Київ : Парламентське видавництво, 2018. – 492, [1] с. : іл. – (Політичні портрети). – Бібліогр. у підрядк. прим.

  Видання висвітлює життєвий шлях, політичні уподобання, дослідницьку й науково-організаційну діяльність політичного і державного діяча, визначного вченого Михайла Грушевського (1866–1934). Автори використали здобутки сучасного грушевськознавства, численні архівні документи, зокрема й недоступні у попередні роки.
  Книга розрахована на широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією України й долями її славетних постатей.


Підготувала Олена Журман,
бібліотекар відділу документів із гуманітарних наук

Повернутись
Поділитись: