Від традиційних до альтернативних

Від традиційних до альтернативних

30.12.2020
484

  Енергетика – основа розвитку господарства. Вона забезпечує технологічні процеси в промисловості, дає тепло і світло людям. Ця система галузей охоплює паливну промисловість та електроенергетику з їхніми підприємствами, комунікаціями, системами управління, науково-дослідною базою. Підприємства енергетики здійснюють розвідку, освоєння, переробку та транспортування енергоносіїв, виробництво та передачу електроенергії й тепла.
  Все більше країн світу занепокоєні виснаженням запасів природних копалин первинних джерел енергії, через що видається необхідним стимулювати впровадження нових альтернативних джерел енергії, до яких належать енергія сонячна, вітрова, геотермальна, гідротермальна, аеротермальна, енергія хвиль та припливів, гідроенергія, енергія біомаси, газу з органічних відходів, газу каналізаційно-очисних станцій, біогазів. Відмінності між альтернативною та традиційною енергетикою є, але, як показує досвід західних країн, альтернативна енергетика витіснить традиційну, оскільки перша набагато динамічніша.
  На віртуальній книжковій виставці "Від традиційних до альтернативних", яку підготували працівники відділу документів з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук, представлено книжки та статті з періодичних видань про сучасні й майбутні види джерела енергії.

31 / 6П2
В 48
  Вінклер І. А. Екологічна безпека джерел енергії. Від традиційних до сучасних і перспективних : навч. посіб. / І. А. Вінклер, Я. Ю. Тевтуль. – Львів : Новий Світ-2000, 2013. – 276 с. : іл., табл.

  У навчальному посібнику висвітлюються питання, пов'язані з технологією використання традиційних джерел енергії, екологічні аспекти роботи сучасних і перспективних джерел енергії. Розглядаються можливості та екологічні наслідки виробництва енергії відновлюваними та "зеленими" джерелами, перспективи їх впровадження. Основна увага зосереджена на використанні відновлюваних джерел енергії та в напрямках зменшення несприятливих результатів їхньої роботи.


31 / 6П2
Е 62
  Енергетика, радіаційна безпека та захист довкілля від фізичних забруднень. Загальний курс : навч. посіб. / [В. В. Сабадаш та ін.] ; Нац. ун-т "Львів. Політехніка". – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2014. – 293 с. : іл., табл.

  У книзі наведено стратегію розвитку електроенергетичної галузі – атомної енергетики, теплоенергетики та альтернативних джерел енергії. Окреслено переваги і недоліки геотермальної енергетики, вітроенергетики України, сонячної та термоядерної енергетики. Розглянуто найефективніші методи акумулювання екологічної енергії. Наведено організаційно-технічні заходи підвищення енергоефективності процесів виробництва енергії.


31 / 6П2
Д 81
  Дудюк Д. Л. Нетрадиційна енергетика: основи теорії та задачі : навч. посіб. для вищ. навч. закл. / Д. Л. Дудюк, С. С. Мазепа, Я. М. Гнатишин. – Львів : Магнолія 2006, 2012. – 187 с. : іл.

  У посібнику викладено основи теорії, принципи функціонування, побудову та використання нетрадиційної енергетики: сонячної енергії, вітру, енергії води, біопалива, геотермальної енергії. Окрім теорії, методів розрахунку і практичного застосування нетрадиційних джерел енергії, у книзі наведено приклади реальних задач з нетрадиційної енергетики.


31.27 / 6П2.11
І-90
  Історія енергетики. Чернігівщина, 1895–2035 = History of energetics. Chernigov region, 1895–2035 / [В. І. Ткач та ін. ; ПАТ "Чернігівобленерго"]. – Чернігів : Десна, 2016. – 139 с. : фот.

  У книзі з історії енергетики Чернігівщини тісно переплітаються славні і трагічні сторінки біографії краю, які вплинули на розвиток енергетичної галузі. У книзі представлені унікальні фотографії, цікаві історичні факти, копії відомих з 1895 року і до сьогодні документів. Уперше тут опубліковані матеріали з фондів Чернігівського обласного історичного музею ім. Тарновського, Державного архіву області, музею енергетики Чернігівщини. Ця книга також включає і розповідь про сьогоднішні будні працівників ПАТ "Чернігівобленерго" та перспективи.


31 / 6П2
К 17
  Калетнік Г. М. Біопаливо. Продовольча, енергетична та екологічна безпека України : монографія / Г. М. Калетнік. – Київ : Хай-Тек Прес, 2010. – 515 с.

  У посібнику висвітлено наукові та економічні засади розвитку ринку біопалива, що використовується як біосировина у паливній промисловості, особливості виробництва біопалива з сировини рослинного походження та економічна оцінка використання у сфері агропромислового комплексу, а також обґрунтовано перспективи розвитку ринку біопалива в Україні.


621
Н 72
  Новеллі Л. Тесла та машина на космічній енергії / Лука Новеллі ; [пер. з італ. Поліна Кожушна]. – Київ : К. І. С., 2018. – 111 с. : іл.

  Ця книга з серії біографій великих науковців, які самі розповідають про себе. Книга про дитинство, плани та перші винаходи Ніколи Тесли – про дослідження радіохвиль та бездротове передавання електроенергії, про надзвичайну машину на космічній енергії та мрію Тесли про джерело чистої і безплатної для всіх енергії. Тесла направив свої сили на дослідження системи, здатної надати всій планеті невичерпне джерело екологічно чистої та абсолютно безплатної енергії.


621
С 40
  Сиротюк С. В. Альтернативні джерела енергії. Енергія вітру : навч. посіб. / С. В. Сиротюк, В. М. Боярчук, В. П. Гальчак. – Магнолія 2006 : Львів, 2017. – 180 с. : рис., табл.

  У навчальному посібнику викладено основні питання, що стосуються природи і потенціалу вітрової енергії, адже вітер є одним із джерел енергії, що з давніх часів використовуються людиною. Висвітлено питання взаємодії вітрового потоку з вітроприймальними засобами, перетворення кінетичної енергії вітру на електричну. Розробка посібника орієнтована на використання малої вітроенергетики для автономного енергозабезпечення сільськогосподарських та житлових об'єктів.


620.9
С 50
  Сміл В. Енергія та історія цивілізації / Вацлав Сміл ; [пер. з англ. Катерини Диси]. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. – 397 с. : рис.

  У монографії Вацлав Сміл дає вичерпний виклад того, як енергія сформувала суспільство, від сільськогосподарських кормових суспільств до сьогоднішньої цивілізації, що керується викопним паливом. Епохальний перехід на викопні види палива впливав на все: сільське господарство, промисловість, транспорт, зброю, комунікації, економіку, урбанізацію, якість життя, політику та навколишнє середовище. Ця книга є значно оновленою та розширеною версією енергії Сміла у світовій історії (1994). Сміл включив величезну кількість нового матеріалу, що відображає драматичні зміни в енергетичних дослідженнях за останні два десятиліття та його власні дослідження за той час.


Статті:

  Геллер С. Ветер в прокрустовом ложе / Сергей Геллер // Наука и техника. – 2019. – № 6. – С. 8–10 : рис.

  У статі розглянуто конструкційні недоліки вертикально-осьових вітротурбін, які використовуються в сучасних вітрогенераторах. Автор пропонує власну розробку вітротурбіни, в якій використовується принцип природного явища – смерчу.


  Сябер М. О. Зберегти ресурси та заощадити енергію / М. О. Сябер // Енергетика та електрифікація. – 2019. – № 4. – С. 26–29 : фот.

  У статті розглядається доцільність, економічна ефективність та можливість зменшення негативного впливу на навколишнє середовище використання золи та жужелі від вугілля, що спалюється в енергетичних котлах електростанцій, як засіб збереження ресурсів корисних копалин і зменшення витрат електроенергії на їх видобуток, транспортування і переробку. Відзначається також скорочення витрат електроенергії на власні потреби при її виробництві шляхом відмови від гідрозоловидалення і мокрого складування золожужелі у наливних відвалах.


  Щаслива Л. Міфи про дешеву та екологічно-безпечну атомну енергію / Л. Щаслива, А. Пашков, І. Стецька // Екологічний вісник. – 2018. – № 1. – С. 5–7.

  У статті досліджено, що атомна енергія не є "чистою" як її називають. Протягом понад 50 років вона спокійно забруднює наше повітря, воду, землю і живі організми та робить свій негативний внесок у глобальне потепління через викиди С02. Експлуатація ядерних енергоблоків у термін, що перевищує проєктний, призводить до того, що станції стають збитковими та більше підвищується рівень екологічної небезпеки навколо цих АЕС. У реальному світі відновлювальна енергія дешевшає з кожним днем, тоді як будівництво АЕС коштує надзвичайно дорого.


Підготувала Наталя Карбовська,
завідувачка відділу документів з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук

Повернутись
Поділитись: