Богдан Хмельницький – політичний і державний діяч, гетьман України (1595–1657 рр.) (до 425 років від дня народження)

Богдан Хмельницький – політичний і державний діяч, гетьман України (1595–1657 рр.) (до 425 років від дня народження)

21.12.2020
1633

  У середині ХVІІ ст. на арену суспільно-політичного життя Східної та Південно-Східної Європи рішуче виступив Богдан-Зиновій Михайлович Хмельницький – український військовий, політичний та державний діяч, гетьман Запорозького війська, визначна постать у процесах формування Української держави, функціонування її уряду, розробки та здійснення соціально-економічної політики. Вже понад три століття навколо цього імені нуртують пристрасті, точаться гранично напружені суперечки, під час яких висловлюються абсолютно протилежні думки та оцінки. Це й зрозуміло, адже розпочата великим українським гетьманом війна за визволення своєї батьківщини з-під чужоземного поневолення і створення національної держави справила серйозний вплив на політичний розвиток Східної і Південно-Східної Європи. Українська держава Богдана Хмельницького викликала захоплення численних сучасників – дипломатів, мандрівників, літописців.
  Місцем народження Богдана Хмельницького вважається хутір Суботів. Його батько був чигиринським підстаростою, мати походила з козацької родини. Освіту Богдан-Зиновій здобув в одній із київських шкіл та у Львівській єзуїтській колегії, добре знав декілька мов, історію, юриспруденцію, військову справу.
  З юнацьких років майбутній гетьман перебував на військовій службі. Брав участь у походах проти Кримського ханства, а в часи повстань 30-х років XVII ст. виступав на боці козаків. У січні 1648 р. на Запорозькій Січі Богдан Хмельницький підняв повстання, поклавши тим самим початок Українській національній революції. Під час національно-визвольних змагань виявив себе як видатний державний діяч, досвідчений полководець, тонкий дипломат. До кінця свого життя Хмельницький проводив незалежну внутрішню політику, прагнув зміцнити міжнародні позиції України.
  Хоча діяльність Богдана Хмельницького тривала лише дев'ять років, з 1648-го по 1657-ий, але мала величезне значення для українського народу.
  Хмельницький, завдяки глибоко опрацьованим планам воєнних операцій та військовій дисципліні, яку він вніс в аморфну озброєну масу, завдавав поразки за поразкою зразковій польській армії, підсиленій німецькими вояками, прославленими на всю Європу, з досвідом 30-літньої війни.
  Військова діяльність гетьмана тісно пов'язана з дипломатичною. Він виявляв надзвичайну енергію та гнучкість, укладаючи союзи, коаліції, які могли б забезпечити незалежність Українській державі. Апогеєм дипломатичного таланту Хмельницького стала Переяславська угода, яка засвідчила перед усім світом незалежність України від Польщі.
  "Найбільше місце Богдана Хмельницького в історії України, – не як полководця, хоч би й великого, не як дипломата, хоч би й блискучого, а як державного діяча, фундатора й будівничого Української Козацької Держави, – пише сучасний найкращий дослідник доби Хмельниччини О. Оглоблин. – Яку б ділянку громадсько-державного життя не взяти – Богдан Хмельницький скрізь виступає як державний діяч великого формату".
  До 425-ї річниці від дня народження гетьмана працівники відділу із гуманітарних наук Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка підготували віртуальну виставку "Богдан Хмельницький – політичний і державний діяч, гетьман України (1595–1657 рр.)", мета якої полягає в тому, щоб на основі доступної літератури проаналізувати та з'ясувати основні риси постаті Хмельницького в історії України.

63.3(4УКР)4 / 9(С2)
Б 87
  Брехуненко В. А. Богдан Хмельницький / В. Брехуненко. – Київ : [б. в.], 2007. – 68 с. : іл.

  У книзі в науково-популярному стилі розповідається про славетного українського гетьмана Богдана Хмельницького. Простежено його життєвий шлях, роль в організації української Національно-визвольної війни середини ХVІІ ст. та у створенні Української козацької держави. Відображено його таланти полководця, дипломата, державного діяча.


63.3(4УКР)4 / 9(С2)
Б 87
  Брехуненко В. А. Українська держава доби Богдана Хмельницького / Віктор Брехуненко ; Укр. ін-т нац. пам'яті. – Київ : [б. в.], 2009. – 60 с. : іл.

  У книзі в науково-популярному форматі розповідається про відновлення української державності в роки української Національно-визвольної війни середини ХVII cт. під проводом Богдана Хмельницького. Описано процес утворення Української козацької держави, її територію, адміністративний устрій, військо, особливості гетьманської влади, з'ясовано проблему міжнародного визнання Гетьманщини. Простежено статус Української держави в тогочасних міжнародних відносинах.


84(4УКР)
В 31
  Веретенников В. Гетьман: кінороман / Віктор Веретенников. – Київ : Академвидав, 2013. – 222 c.

  Кінороман Віктора Веретенникова "Гетьман" є лаконічним художнім прочитанням складної постаті Богдана Хмельницького і драм його життя в контексті національно-визвольної війни українців у середині XVII ст. і побудови Козацької держави. Візуалізація засобами слова динамічних і суперечливих подій стимулює до них читацький інтерес і живить сподівання на недалеку в часі появу яскравого та захопливого кінофільму.


63.3(4УКР)4 / 9(С2)
Г 75
  Градова А. Гетьмани України. Історії про славу, мудрість і відвагу / Анна Градова. – Харьків : Аргументпринт, 2015. – 351 с. : портр.

  У книзі зібрані біографії керманичів України – гетьманів, чия посада протягом кількох століть була уособленням непереможного прагнення нашого народу до волі й державної самостійності, а їхній життєвий шлях – славетними та водночас трагічними сторінками української історії. Тож читаймо про славу і зраду, мудрість і підлість, відвагу і слабкість та крізь призму століть вдивляймося в сьогодення.


63.3(4УКР) / 9(С2)
Ж 91
  Журавльов Д. В. Хто є хто в українській історії / Д. В. Журавльов. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2011. – 414 с.

  В українській історії було багато цікавих постатей, що прославляли й ганьбили державу, захищали її ціною власного життя чи життя сотень безневинних і зраджували побратимів, власним коштом будували храми та школи і грабували багатих та бідних. Ось вони – сотня "янголів" і "демонів", що творили історію.


63.3(4УКР)4 / 9(С2)
К 62
  Коляда І. А. Богдан Хмельницький / І. А. Коляда, В. І. Милько. – Київ : Укрвидавполіграфія, 2013. – 120 с.

  Богдан Хмельницький був не першим, хто розпочав боротьбу за свободу України. Але саме йому вдалося створити боєздатну армію, сформувати систему гетьманської влади і почати розбудовувати державу. Завдяки діяльності Хмельницького майже все українство, незважаючи на станові інтереси, виступило єдиною як ніколи силою в боротьбі за національне визволення. І хоча Великому Гетьманові не все вдалося зробити для збереження державності, його діяльність не тільки визначила долю самої України, а й відчутно вплинула на тогочасне європейське політичне життя.


63.3(4УКР)4 / 9(С2)
К 72
  Костомаров М. І. Богдан Хмельницький: іст. моногр. / М. І. Костомаров ; [пер. Т. С. Завгородня ; авт. передм. В. С. Мороз]. – Дніпропетровськ : Січ, 2004. – 843 с.

  М. І. Костомаров (1817–1885) – відомий український історик, етнограф, письменник. Фундаментальна його праця "Богдан Хмельницький" вперше побачила світ 1857 року. На великому документальному матеріалі автор яскраво характеризує епоху боротьби українського народу за незалежність, право на вільний розвиток і щасливе життя.


63.3(4УКР)4 / 9(С2)
К 78
  Кралюк П. М. Богдан Хмельницький: легенда і людина / Петро Кралюк. – Харків : Фоліо, 2017. – 282 с. : іл.

  Петро Кралюк (нар. 1958 р.) – доктор філософських наук, професор, перший проректор Національного університету "Острозька академія". Є автором численних робіт з історії культури України, зокрема її філософської думки. Створив власну концепцію історії філософії України, яка різниться від загальноприйнятої. Відомий також своєю історичною публіцистикою на шпальтах газет "День", "Дзеркало тижня" та сайті радіо "Свобода". Його перу належить низка книг ("Шестиднев", "Лицар і смерть", "Діоптра", "Віднайдення раю", "Козацька міфологія України: творці та епігони"), де він подає дещо незвичний погляд на роль елітарних верств та козацтва в історії України.
  У цій книзі йдеться про гетьмана Богдана-Зиновія Хмельницького. Але це не є традиційна біографія. Автор у першій частині говорить про те, як образ цього козацького ватажка трактувався в українській, польській, російській, єврейській, турецькій і татарській культурах. Показано, як відбувалася міфологізація цього історичного діяча. Друга частина книги – спроба подати не міфологізовану біографію Хмельницького, відобразити його діяльність як у широкому геополітичному контексті, так і в контексті подій на українських землях першої половини й середини XVII ст. Також розглядається питання про те, які реальні наслідки мала Хмельниччина для українських земель і для Європи загалом.


63.3(4УКР)4 / 9(С2)
О-36
  Огієнко І. І. Богдан Хмельницький / І. Огієнко ; [упоряд. М. Тимошик]. – Київ : Наша культура і наука, 2004. – 447 с. : іл.

  Цю книгу автор починав писати у Швейцарії, а закінчував у Канаді. Та вперше вона друкується в Україні лише тепер – більш ніж через півстоліття від часу створення.
  Сфальшований, представлений односторонньо російською і радянською офіційною історіографією високий житейський, державницький і громадянський чин видатного українського гетьмана Богдана Хмельницького тривалий час потребував політично не заангажованого переосмислення. Автор поставив перед собою мету на основі доступних у діаспорі маловідомих архівних матеріалів розібратися в причинах і передумовах феномену Переяслава, за яким поступово починалася втрата Україною своєї самостійності й незалежності.


63.3(4УКР)4 / 9(С2)
С 51
  Смолій В. А. Богдан Хмельницький / В. А. Смолій, В. С. Степанков. – Київ : Альтернативи, 2003. – 399 с. : іл.

  У книзі на широкому фактологічному матеріалі, із залученням численних і маловідомих рукописних джерел, відтворено цілісний портрет одного з найвидатніших державних діячів, політиків, полководців і дипломатів української та європейської історії ХVII cт. гетьмана Богдана Хмельницького.


63.3(4УКР)4 / 9(С2)
С 65
  Сорока Ю. В. Походи Богдана Хмельницького / Ю. Сорока. – Київ : Техніка, 2012. – 118 с. : іл.

  Походи 1648 р. Богдана Хмельницького, та особливо його перемоги під Жовтими водами та Корсунем, створили умови для формування самостійної Української держави – Гетьманщини. Перемога під Зборовом примусила поляків підтвердити старовинні права українського козацтва і таким чином заклала підвалини української державності. Однак поразка під Берестечком і наступні тяжкі битви з польським коронним військом довели неможливість збереження Української держави тільки силами українців, що й призвело до рішення, яке було прийняте 8 січня 1654 року на Переяславській Раді, про підписання договору між Україною та Росією.


94(477)
Т 14
  Таїрова-Яковлева Т. Г. Гетьмани України. Історії про славу, трагедії та мужність / Тетяна Таїрова-Яковлєва ; пер. з рос. Наталії Єгоровець. – Вид. 2-ге. – Київ : Кліо, 2019. – 422 с. : іл.

  У книзі представлені одинадцять біографій гетьманів, які були військовими і політичними лідерами України XVII–XVIII ст. Ознайомлюючись з їхньою долею, читач зможе відкрити для себе маловідомі та забуті сторінки української історії. Слава і трагедія, мужність і віроломство, видатний талант і заступництво фортуни дивним чином сплелися в життя цих людей. Вони були дуже різними, і кожному з них довелося залишити свій слід в історії Українського гетьманства. Згадуючи про них, ми краще розуміємо той складний, суперечливий, але героїчний час, оповитий ореолом романтики.


94(477)
Х 17
  Халебський П. Проект "Україна". Україна – земля козаків: подорожній щоденник / Павло Халебський ; [пер. М. О. Рябого]. – Харків : Фоліо, 2019. – 250 с.

  "Країна козаків" – подорожній щоденник сирійця Булоса Ібн аз-Заїма аль Халябі, знаного у християнському світі під іменем Павла Халебського (або ж Алеппського). 1654 року, за часів урядування гетьмана Зиновія-Богдана Хмельницького, він промандрував до Московії через Україну, від Рашкова на Дністрі до Путивля на Сеймі, й назад, супроводжуючи свого батька – православного патріарха Антіохійського і всього Сходу Макарія Третього – і виконуючи при ньому обов'язки секретаря. Під враженням від побаченого П. Халебський написав захопливі рядки: "Блаженні очі наші за те, що вони бачили, блаженні вуха наші за те, що вони чули, блаженні серця наші за пережиті нами радість і захват у країні козаків!".
  Фахівці називають українську частину подорожніх реляцій Павла Халебського найдокладнішим і найприхильнішим свідченням чужинців про Україну середини XVII століття.


63.3(4УКР) / 9(С2)
Ч-48
  Черкаський край – земля Богдана і Тараса: культурол. зб. / [В. М. Литвин, В. А. Смолій, А. Ю. Чабан та ін. ; за ред. Б. В. Губського]. – Київ : Українські пропілеї, 2003. – 774 с. : іл.

  У книзі зібрано значний масив культурологічних матеріалів, присвячених Черкащині. Перед читачем постає велична панорама історичного буття краю, серед якої домінують дві вершини, до яких підіймались українська державотворча думка, що втілилась у генії Богдана Хмельницького, і національна художня творчість завдяки безсмертному Тарасу Шевченку. Заповіти Богдана і Тараса служили дороговказом для багатьох черкащан, які сказали своє вагоме слово і в літературі, і в науці, і в мистецтві, і в різноманітних галузях народного господарства, їхня діяльність знайшла своє відображення у нарисах і статтях відомих дослідників, журналістів і письменників, які друкуються на сторінках цієї книги.
  Видання ілюстровано творами видатних художників, і зокрема черкащан, подається багатий фотоматеріал.


63.3(4УКР)4 / 9(С2)
Ч-92
  Чуприна В. Хмельниччина (1648–1657 рр.). Визвольна війна українського народу під проводом Б. Хмельницького / В. Чуприна, З. Чуприна. – Львів : Світ, 2003. – 175 с.

  Автори, спираючись на праці вітчизняних і зарубіжних істориків, документальний матеріал, розповідають про події Визвольної війни українського народу в 1648–1657 рр., висвітлюють історичні заслуги Б. Хмельницького та вірної йому козацької старшини, привертають увагу читача до їхньої військової, дипломатичної та державотворчої діяльності, спрямованої на створення соборної незалежної Козацької держави.


63.3(4УКР)4 / 9(С2)
Ч-96
  Чухліб Т. В. Гетьмани України-Русі / Тарас Чухліб ; [худож. О. К. Перелиця]. – Донецьк : БАО, 2012. – 302 с. арк. : іл.

  Історія нашої держави надзвичайно багата на події та героїв. У цьому виданні змальовано тридцять три історичних портрети найбільш відомих володарів гетьманської булави давньої України-Русі. Читач познайомиться зі сповненими пригод і випробувань біографіями козацьких ватажків, дізнається багато фактів з особистого життя гетьманів, довідається про їхню роль на військовій і політичній арені. Автор спирається у своїй праці на оригінальні архівні документи, враховуючи останні досягнення вітчизняної та зарубіжної історичної науки.


94(477)
Ч-96
  Чухліб Т. В. Магнат, Козак і Гайдамака: боротьба за владу Русі-України з Короною Польською (1569–1769 рр.) / Тарас Чухліб ; НАН України, Ін-т історії України, Гетьман. фонд ім. П. Дорошенка, Ін-т козацтва ім. С. Бандери. – Київ : Києво-Могилянська академія, 2018. – 253 с. : іл.

  У книзі розкривається проблема боротьби за владу Русі-України та Корони Польської від Люблінської унії 1568 р. до Коліївщини 1768–1769 рр. Висвітлюються владні повноваження центральних, земських (місцевих), гродських (міських), військових та двірських інституцій Корони Польської; державна служба Війська Запорозького; взаємовідносини між шляхетськими і козацькими органами влади за доби Українського гетьманату; "Cтолітня війна" магнатів з гайдамаками на Правобережній Україні у XVIII столітті.


Підготувала Олена Журман,
бібліотекар відділу документів із гуманітарних наук

Повернутись
Поділитись: