Героям Чорнобиля

Героям Чорнобиля

14.12.2020
389

Встають і відходять в легенду
Пророки завітів нових.
І ризи у них із брезенту,
І каски, як німби, у них.
Борис Олійник

  14 грудня в Україні відзначають День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
  Ця дата обрана не випадково, адже саме у цей день було офіційно повідомлено про завершення будівництва саркофага над зруйнованим у результаті вибуху четвертим енергоблоком ЧАЕС. Цей день пам'яті давно став скорботним нагадуванням усьому людству про важку перемогу над вогнем, який охопив реактор атомної станції. Кожна хвилина цього надзвичайного будівництва – це мужність і професіоналізм, самовідданість і самопожертва ліквідаторів заради збереження життя людей в Україні та в усьому світі.
  У ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що увійшла до числа найбільших катастроф техногенного характеру в історії людства, брали участь люди найрізноманітніших спеціальностей – пожежники, військовослужбовці, енергетики-атомники, інженери-конструктори, будівельники, прості робітники і колгоспники, в екстреному порядку мобілізовані радянським керівництвом на усунення наслідків аварії. Цим людям довелося гасити пожежу після вибуху, виконувати роботи з дезактивації приміщень і проммайданчика станції та забруднених територій навколо неї, проєктувати і будувати об'єкт "Укриття", готувати і здійснювати післяаварійний пуск блоків ЧАЕС.
  34 роки минуло від 26 квітня 1986 року – дня трагедії, наслідки якої не дають і, вочевидь, не даватимуть спокою ще багато років, але назавжди залишиться в серцях людей невмируща пам'ять про героїв-ліквідаторів атомного лиха.
  Працівники відділу документів з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук підготували книжкову виставку "Героям Чорнобиля", на якій представлено документи з фондів бібліотеки про Чорнобильську катастрофу, про подвиг учасників ліквідації аварії, їхні спогади і збірки документів про катастрофу.
  Вічна пам'ять та доземний уклін усім загиблим і усім тим, хто вижив і донині несе в собі спогади Чорнобильської катастрофи.

31.47 / 6П2.11
Г 96
  Гусєв О. П. 25 років віч-на-віч з "Чорнобилем" / Олег Гусєв. – Київ : Золоті Ворота, 2011. – 623 с. : іл.

  У книзі Олега Петровича Гусєва, заслуженого журналіста України, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, йдеться про боротьбу ліквідаторів за живучість атомної станції після вибуху 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці, перебіг подій, пов'язаних з діяльністю і закриттям цього аварійного ядерного об'єкта підвищеної небезпеки наприкінці 2000 року, подальших дій вже у ХХІ столітті. Автор наводить низку документів про зусилля України і допомогу міжнародної спільноти в організації виведення ЧАЕС з експлуатації, забезпечення соціального захисту персоналу станції, її вивільнених працівників. А також мешканців моноіндустріального міста енергетиків Славутича.
  Книга, задумана автором 26 квітня 1986 року і закінчена на початку 2011-го, висвітлює найважчі фрагменти боротьби України, країн СНД та інших держав, котрі допомагають мінімізувати наслідки аварії.


621.3(477)
В 26
  Векленко О. А. Чорнобиль: етюди з натури / Олег Векленко ; [пер. з англ. Світлани Орлової]. – Харків : Фабула, 2019. – 141 с. : фот.

  Книжка спогадів учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, художника, професора Харківської державної академії дизайну і мистецтв Олега Векленка про його особисті відчуття, пережиті в період перебування в Чорнобилі в травні-червні 1986 року. Автор розказує, яким було повсякденне життя ліквідаторів у таборі неподалік станції, про примітивні засоби захисту і про те, що усвідомлення справжньої небезпеки прийшло набагато пізніше. Щирі історії про ті дні написані живою мовою і доповнені авторськими малюнками та фотографіями.
  Цікавою є думка автора про те, що багато народу в зоні ліквідації аварії побувало – хто по кілька місяців, а хто і по кілька годин, щоб засвітитися, отримати посвідчення ліквідатора разом із пільгами. Але важливим є не те, що ти там був, а ЩО ТИ ЗРОБИВ?


31.47 / 6П2.11
Д 64
  Долі, обпалені Чорнобилем: Чернігівський район / Черніг. район. центр. бібл. система, Черніг. центр. район. б-ка, Черніг. рай. орг. краєзнавців ; [упоряд. О. П. Колесник ; ред. О. І. Іваненко]. – Чернігів : [б. в.], 2016. – 287 с. : фот.

  У книзі висвітлено вклад Чернігівського району в ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС, наведено спогади учасників цих подій. Це перша спроба зібрати й систематизувати інформацію про учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та переселенців в межах Чернігівського району. Зібрані та впорядковані бібліотекарями спільно з краєзнавцями району та активами сільських громад матеріали увійшли до видання, присвяченого 30-й річниці Чорнобильської трагедії.
  Подвиг ліквідаторів вивершився в гранітних і меморіальних стелах, у незнаній історії архітектурної споруди-саркофага, у збудованому місті Славутич.


31.47 / 6П2.11
З-41
  Збароускі Э. І. Чарнобыльскія пантэоны: сны і явы / Эдуард Збароускі. – Мінск : Чатыры чвэрці, 2012. – 238 с. : фот.

  Книга обґрунтовує переконання автора, що Чорнобильська катастрофа є свідченням соціальних та гуманітарних наслідків ери технократичної цивілізації, яка демонструє історичну помилку в напрямку прогресу. Замість роботи над особистим моральним і духовним вдосконаленням людина створює бездуховне середовище для споживання, задоволення, стримування тваринних потреб організму, що в умовах аморального прагматизму загрожує руйнуванням особистості, сім'ї, суспільства.


31.47 / 6П2.11
М 57
  Ми були першими : зб. спогадів / Київ. обл. асоц. "Чорнобиль" органів внутр. справ ; [упоряд. К. І. Бурцев]. – Київ : Етнос, 2006. – 342 с. : фот.

  Ця книга – історичне видання, сповнене одкровень і людського болю. Водночас це книга про минулі фатальні події, пам'ять про тих, хто попри страх та інстинкт самозбереження зробив рішучий сміливий крок назустріч розбурханій ядерній стихії. Ця книга – вшанування правоохоронців, вогнеборців, військових та медиків – усіх, хто у двобої з невидимим ворогом, що спалював тіло і калічив душу, поклав своє здоров'я, свій талант, а дехто – і своє життя. Правоохоронці у різні часи брали участь в угамуванні атомного монстра, у наведенні правопорядку на виселених поліських землях, важкій евакуації жителів Чорнобильського, Поліського районів та міста Прип'ять, а потім у боротьбі з мародерами, облаштуванні повноцінної охорони зони відчуження.


621.3(477)
П 39
  Плохій С. М. Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи / Сергій Плохій ; [пер. з англ. Владислава Махоніна, Євгена Тарнавського]. – Харків : Бібколектор, 2019. – 395 с. : іл.

  Видання є першою історією Чорнобильської катастрофи від вибуху 26 квітня 1986 року до закриття станції у грудні 2000-го. Чим для України був Чорнобиль? Національною трагедією, величезною психологічною травмою, важкою ношею для економіки. Чорнобиль вибухнув не тільки через помилки персоналу, нехтування правилами безпеки і проблемами з конструкцією реактора, але також через систему, яка обгородила ядерну енергетику завісою секретності. Радянська система не дозволяла поширювати інформацію про попередні аварії навіть серед фахівців. Це зробило нову масштабну аварію неминучою. Сьогодні реактори чорнобильського типу вже не будують, але авторитарні режими, які тримають повний контроль над інформацією, усе ще існують. Зрештою, і в Україні досі виробляють майже 50% усієї електроенергії на атомних станціях. Нам є чим поділитися зі світом стосовно досвіду Чорнобиля, але є над чим задуматися і самим.


31.47 / 6П2.11
Ч-49
  Чернігів Чорнобильський; Книга життя / [авт. ідеї і упоряд. Є. Г. Сонник]. [Кн. 3] – Чернігів : Деснянська правда, 2009. – 495 с. : фот.

  У першій частині книги містяться спогади учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, висвітлюється робота партійних, радянських органів, підприємств і організацій та внесок області в ліквідацію Чорнобильської катастрофи.
  Друга частина "Книги життя" містить прізвища постраждалих осіб, евакуйованих із зони відчуження та переселених з радіоактивних забруднених територій.


31.47 / 6П2.11
Ч-49
  Чернігів Чорнобильський ; Книга мужності / [авт. ідеї і упоряд. Є. Г. Сонник]. Кн. 2 – Чернігів : Деснянська правда, 2008. – 911 с. : іл.

  У другій книзі "Чернігів Чорнобильський. Книга мужності" продовжуються висвітлюватися спогади про внесок підприємств, організацій області, учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в боротьбу з радіаційною небезпекою.
  У частині "Книга мужності" розкриваються причини, які призвели до ядерної катастрофи. Подаються списки учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986–1990 роках.
  Цією книгою автори вшановують усіх тих, хто до кінця виконав свій обов'язок перед рідною землею, заступивши собою біду, яка могла завдати непоправних втрат не лише народу України, але й інших країн.


31.47 / 6П2.11
Ч-49
  Чернігів Чорнобильський: Книга пам'яті / [упоряд. Є. Г. Сонник]. – Чернігів : Деснянська правда, 2007. – 559 с. : іл.

  Книга складається з двох частин. У першій частині "Чернігів Чорнобильський" наведені спогади учасників ліквідації аварії на ЧАЕС 1986 року, в яких узагальнюється внесок Чернігівщини в ліквідацію Чорнобильської катастрофи.
  У другій частині "Книга пам'яті" подаються списки загиблих та померлих учасників ліквідації аварії на ЧАЕС Чернігівської області.
  Спливатимуть роки, поволі стиратимуться сліди Чорнобильської катастрофи і лише "Книга пам'яті", яку підготували представники фонду допомоги інвалідам Чорнобиля. Ще не раз повертатиме нас до подій весни 1986 року.


621.3(477)
Ч-75
  Чорнобильське досьє КГБ. Суспільні настрої. ЧАЕС у поставарійний період : зб. док. про катастрофу на Чорнобильській АЕС / Галуз. держ. арх. Служби безпеки України, Ін-т історії України НАН України, Укр. ін-т нац. пам'яті ; [упоряд. : Олег Бажан, Володимир Бірчак, Геннадій Боряк ; редкол.: Андрій Когут та інші]. – Київ : Марченко Ю. І., 2019. – 1197 с.

  У виданні зібрано та оприлюднено документи 1986–1991 рр., що висвітлюють постчорнобильське життя – суспільні настрої, повсякдення, заходи з ліквідації наслідків аварії. Наведено інформування радянськими органами держбезпеки відповідних інстанцій про стан ЧАЕС, вжиті заходи з підвищення безпечної експлуатації об'єкта "Укриття", ситуацію в зоні відчуження. Окрему увагу зосереджено на відтворенні моделі ситуативної поведінки різних груп населення України після оприлюднення інформації про "ядерне лихо" та реакцію світової спільноти на Чорнобильську трагедію.


Підготувала Наталя Карбовська,
завідувачка відділу документів з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук

Повернутись
Поділитись: