Люди, що змінили історію

Люди, що змінили історію

01.12.2020
371

Історія – скарбниця наших діянь, свідок минулого,
приклад і повчання для сьогодення, застереження для майбутнього.
М. Сервантес

  Шановні читачі! Працівники відділу документів із гуманітарних наук Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка представляють вашій увазі віртуальну виставку "Люди, що змінили історію".
  Історія нас багато чому вчить, а творять її люди, критичні рішення яких у різний спосіб значно вплинули на наш світ.
  Видатні особистості завжди залишають помітний слід в історії. Ці люди вирішують долі народів, а їх імена стають невід'ємною частиною світової політики.
  У представлених на виставці книгах ви відкриєте для себе нові імена або більше дізнаєтесь про людей, про яких чули не раз (Авраам Лінкольн, Вінстон Черчилль, Маргарет Тетчер, Лі Куан Ю, Франсуа Олланд, Барак Обама тощо). Ці люди змінили історію, і подані книги допоможуть зрозуміти, що спонукало їх діяти навіть тоді, коли обставини були проти, навіть тоді, коли їм доводилося плисти проти течії, коли вони ухвалювали рішення, які формували майбутнє світу.
  Виставка розрахована на широке коло читачів.

32(100)
Б 28
  Батлер-Боудон Т. 50 видатних творів. Політика: свобода, рівність, влада : ідеї, що змінили уми людей, книги, що змінили світ / Том Батлер-Боудон ; [з англ. пер. Р. Клочко]. – Київ : КМ-БУКС, 2019. – 478, [1] с. – Бібліогр.: с. 475–478.

  Книжка "50 видатних творів. Політика" дає уявлення про твори провідних лідерів від Авраама Лінкольна й Вінстона Черчилля до Маргарет Тетчер, а також про твори, які змінили уми людей і світ. Вона охоплює часовий проміжок у 2500 років, правих і лівих, мислителів і діячів, економістів (Мансур Олсон) і активістів (Саул Алінський), воєнних стратегів (Клаузевіц), лідерів зі стратегічним мисленням (Сунь Ятсен), філософів свободи (лорд Актон, Ісая Берлін, Роберт Нозік), пропагандистів ідей лівих (Жан-Жак Руссо, Емма Голдман, Мері Волстонкрафт) і консервативних (Едмунд Берк). Також у ній розглядається лібералізм – політична філософія, що наголошує на особистій свободі як найвищій цінності разом з відкритими суспільствами й ринковою економікою.


94(4)
Г 16
  Галушка А. Змова диктаторів. Поділ Європи між Гітлером і Сталіним. 1939–1941 / Андрій Галушка, Єгор Брайлян. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 367 с. : іл. – (LIKБЕЗ. Історичний фронт). – Бібліогр.: с. 351–356.

  На сторінках видання міститься аналіз подій, процесів та персоналій, що призвели до трагедії Другої світової війни; інформація про її хід протягом перших двох років до моменту, коли європейський конфлікт переріс у світове протистояння; факти та свідчення про зламні й знакові події Другої світової. Агресія СРСР проти сусідніх країн вписана в загальний контекст війни і світової політики. Крім того, показано передумови та причини, які спонукали Гітлера розпочати війну проти нещодавнього союзника.


94(410)
Г 21
  Гарт Дж. Як Черчилль врятував цивілізацію. Епічна історія тринадцяти років, які ледь не знищили цивілізований світ / Джон Гарт ; [пер. з англ. Я. Губарев]. – Харків : Фабула, 2019. – 334 с. : рис. – (#PROBusiness). – Бібліогр.: с. 313–330.

  Книжка присвячена одному з поворотних моментів у новітній історії людства – претензіям Гітлера на світове панування і тій ролі, яку відіграв Вінстон Черчилль у тому, щоб тоді вберегти від катастрофи свій острів на західному краю Європи і людство в цілому. Автор подає діяльність Черчилля на тлі широкої панорами подій, від Норвегії до Африки, від Лондона до Сталінграда. Однак головне, що намагається осягнути він: які риси характеру, які національні особливості, які життєві обставини дали одній людині змогу зробити ті кроки, життєві та політичні, які виявилися шляхом до порятунку цивілізації від гіркої долі самовинищення і варварства?


32(410)
Д 42
  Джонсон Б. Фактор Черчилля: як одна людина змінила історію / Боріс Джонсон ; [пер. з англ. Юрія Гірича]. – Харків : Vivat, 2019. – 398, [1] с. – (Біографії та мемуари). – Бібліогр.: с. 373–394.

  Книжка Боріса Джонсона – це історія про те, як ексцентричний геній Черчилля, прем'єр-міністра Великої Британії, одного з найвизначніших лідерів ХХ століття, формував світову політику. Аналізуючи досягнення й помилки, а також міфи, які супроводжували цю видатну постать, Джонсон зобразив Черчилля як незрівнянного стратега, людину надзвичайно сміливу, красномовну й глибоко гуманну. Безстрашний на полі бою, один із найкращих ораторів усіх часів, лауреат Нобелівської премії з літератури, Вінстон Черчилль спростував думку, що історія – це місце дії великих знеособлених сил. Життя цього чоловіка є доказом того, що одна людина – відважна, геніальна, визначна – може впливати на світовий лад.


94(100)
Д 46
  Діленшнайдер Р. Рішення. Практичні поради від 23 людей, які змінили світ / Роберт Діленшнайдер ; з англ. пер. Ольга Бершадська ; передм. Стіва Форбса ; післямова Клауса Шваба. – Київ : ВООКСНЕF, 2020. – 318, [1] с. – Парал. тит. арк. англ.

  Щодня ми вирішуємо десятки питань, і кожен наш крок так чи інакше впливає на подальше життя. У своїй книзі спеціаліст з комунікацій Роберт Діленшнайдер аналізує механізм доходження рішень видатними історичними постатями, і пояснює, чого нас може навчити їхній досвід.
  Які наміри наштовхнули Йоганна Ґутенберґа до винаходу друкарського верстата? Чому Пабло Пікассо створив геніальну "Ґерніку", а Гаррі Трумен зважився на застосування атомної бомби?
  Автор зізнається, що написання книги значно посилило його особисті здібності доходити рішень, і впевнений, що ця робота допоможе вийти на новий рівень і читачам.


32(410)
К 72
  Костюченко І. Маргарет Тетчер / Ірина Костюченко ; [іл. О. Макарова]. – Київ : Агенція "Іріо", 2018. – 162, 17, [2] с. : іл. – (Видатні особистості. Біографічні нариси для дітей). – Бібліогр.: с. 161–162.

  Як саме виник тремін "залізна леді", що став "другим ім'ям" однієї з найвпливовішої жінки в світі – Маргарет Тетчер. Про це та інші цікаві подробиці ви разом зі своїми дітьми дізнаєтеся з книги про Маргарет Тетчер.
  Історія Маргарет Тетчер – яскравий приклад того, як можна досягти успіху завдяки рішучості, сміливості і впертості.
  Це не банальна розповідь про життя величного діяча, це біографія з сильним зарядом мотивації, яка допоможе кожному члену сім'ї не тільки дізнатися про життя великої людини, а й переглянути свої погляди на життєві принципи. Можливо і вам захочеться в деяких питаннях бути суворішим, в інших сміливішим і рішучим.


94(100)
Л 55
  Лі Куан Ю. Роздуми великого лідера про майбутнє Китаю, США та світу / Лі Куан Ю ; інтерв'ю та добірки підгот. Гремом Елісоном і Робертом Д. Блеквіллом за участю Елі Вайна ; передм. Генрі Кіссинджера ; [пер. з англ. О. Лобастової]. – Київ : КМ-БУКС, 2018. – 220, [2] с. – Бібліогр.: с. 191–220.

  Лі Куан Ю – один із найвизначніших сучасних геополітологів і стратегів, засновник Сингапуру, крихітного міста-держави, яке під проводом свого харизматичного лідера перетворилося з колоніального порту на квітучий азійський мегаполіс, ділиться власним баченням найближчого майбутнього таких провідних гравців світової політики, як США і Китай, розмірковує над майбутнім Індії й інших країн, дає відповіді на пекучі питання стосовно ісламського тероризму, світової геополітики, глобалізації та демократії.


32(44)
О-54
  Олланд Фр. Уроки влади: мемуари / Франсуа Олланд ; [пер. з фр. Є. Марічева]. – Харків : Фоліо, 2019. – 443. [1] с.

  В "Уроках влади" Франсуа Жерар Жорж Ніколя Олланд оцінює свою діяльність на посаді президента Франції, ділиться думками з політичних питань. Він не збирається більше балотуватися у президенти, відійшов від влади і отримав повну свободу відверто розповідати все, що вважає за потрібне, не тільки про політику, а й про своє особисте життя.
  Для українського читача ці спогади особливо цікаві сторінками, де Франсуа Олланд, перший з "нормандської четвірки", розкриває подробиці перемовин у Мінську, що призвели до підписання Мінських домовленостей.
  За принципову позицію, яку Франсуа Олланд виявив, підтримуючи суверенітет, територіальну цілісність і незалежність України, був нагороджений вищою державною нагородою України для іноземців – орденом Свободи.
  "Я керував країною у винятковий період. Я хотів викласти… те, що є насправді влада, …і як я випробував цей унікальний досвід. Мій обов'язок також полягав у тому, щоб тверезо проаналізувати мою діяльність, мої успіхи, але також і невдачі, які я визнаю", – прокоментував публікацію своїх мемуарів 24-й президент Французької Республіки.


94(47+57)
П 39
  Плохій С. М. Ялта. Ціна миру / Сергій Плохій ; [пер. з англ. Надії Коваль]. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 412, [2] с. : іл. – Бібліогр. в прим.: с. 394–413.

  Третє лютого 1945 року. До вілл поблизу чорноморського курорту Ялта прибули два найпотужніші лідери демократичного світу – Рузвельт і Черчилль. Вони називали себе аргонавтами, які дісталися чорноморського узбережжя, щоб відібрати золоте руно у дракона, що ніколи не спав. Золотим руном мало стати завершення війни, а драконом був господар маєтку, Йосип Сталін. Ця доленосна зустріч визначила стратегію перемоги над Німеччиною та Японією. Проте роками довкола наслідків ялтинської конференції точаться запеклі суперечки: чи не поклало це початок холодній війні? Чи відповідало американським інтересам наполягання приєднати СРСР до війни з Японією? Хто продав Східну Європу? Чи дійсно західні лідери могли змінити в Ялті хід історії? Спираючись на нещодавно розсекречені радянські документи, неопубліковані щоденники, листи й протоколи зустрічей, Сергій Плохій не просто дає відповіді на ці запитання, а й ставить нові, не менш гострі та провокативні.


94(100)
П 81
  Промови, що змінили світ / [пер. з англ. В. Горбатько]. – Київ : КМ-БУКС, 2019. – 324 с. : іл.

  Слово – могутня зброя, результат застосування якої залежить від того, ким воно мовлене. В устах диктаторів слово нерідко ставало знаряддям для знищення цілих держав і народів, а в устах видатних постатей, які присвятили своє життя боротьбі за високі ідеали, – інструментом вивільнення людської свідомості від духовних кайданів. Зібрані у цьому виданні промови охоплюють тривалий історичний період – від часів Ісуса Христа до сьогодення. Особи, які їх виголосили, силою слова змінювали хід історії, сприяли перевороту мислення не лише пересічних людей, а й урядів і політиків світового рівня. Подані у промовах меседжі не втрачають своєї актуальності й понині.


94(44)
С 39
  Сипко Б. Де Голль. Великие личности в истории / Богдана Сипко. –Харьков : Клуб Семейного Досуга, 2020. – 381, [2] с. – Библиогр.: с. 362–381.

  Людина дії перед викликом бездіяльності. Французький офіцер, якого крива історії піднесла на вершину світової політики. За часів Другої світової саме він довів, що Франція не здалася, що вона готова боротися до останнього. Шарль де Голль – генерал, що став символом залізної волі та свободи. Друга світова війна, німецька окупація і рух Опору, звільнення і післявоєнний устрій, створення двох Французьких Республік – Четвертої і П'ятої і крах колоніальної імперії – на сторінках цієї книги вся історія життя Шарля де Голля, талановитого воєначальника та людини з великої літери.


32(73)
С 50
  Сміт Д. Думати, як Барак Обама / Деніел Сміт ; [пер. з англ. Н. Лавської]. – Київ : КМ-БУКС, 2020. – 222, [1] с. – Бібліогр.: с. 223.

  Шлях Барака Обами до величі та рішень, які він ухвалював на цьому шляху, можна зрозуміти через його світогляд, який змушував його відповідати на будь-який виклик, у зв'язку з чим гасло "Так, ми можемо" стало вичерпним для його кандидатури на посаду президента. Обама прагнув, щоб його президентство стало періодом можливостей для багатьох, а не для нечисленних обраних. Хоча ціною, яку йому довелося заплатити за ці зміни, стали рішучі перемовини і компроміси, він розвинув навички президента XXI століття, які контрастували з його відносною недосвідченістю та допомогли йому зробити Америку такою, про яку він мріяв юнаком.


94(73)
Ш 26
  Шаров І. Ф. Характери Нового світу: [нариси] / Ігор Шаров. – Київ : Арт Економі, 2018. – 493, [2] с. : фот. – Бібліогр.: с. 490–492.

  Минуло понад двісті років, відтоді як Сполучені Штати Америки проголосили Декларацію незалежності. Упродовж цих років країна стала однією з найуспішніших, вона володіє майже сорока відсотками загального багатства світу. Велику роль у формуванні нації, її утвердженні й розвитку відіграли президенти Америки.
  У новій книзі нарисів історик і економіст Ігор Шаров пише про величні справи президентів США, досліджує феномен американської нації. Книга стане в нагоді тим, хто цікавиться історією розвитку Америки й хоче розбудовувати сучасну високорозвинену Україну.


Підготувала Олена Журман,
бібліотекар відділу документів із гуманітарних наук

Повернутись
Поділитись: