Це має знати кожен...

Це має знати кожен...

26.11.2020
385

  Щорічно в Україні, з 25 листопада до 10 грудня включно, проводиться Міжнародна кампанія "16 днів проти насильства", яка з 1991 року підтримується міжнародною спільнотою. Акція в Україні розпочинається 25 листопада в Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок.

  Основними завданнями акції є:

  • привернення уваги громадськості до актуальних для українського суспільства проблем подолання насильства в сім'ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків;
  • активізація партнерського руху органів державної влади, державних закладів, громадських організацій щодо викорінення домашнього насильства;
  • проведення інформаційних кампаній з метою підвищення обізнаності населення України з питань попередження насильства в сім'ї, жорсткого поводження з дітьми, формування свідомості всіх верств населення щодо нетерпимого ставлення до насильства;
  • формування свідомості усіх верств населення щодо нетерпимого ставлення до насильства.

  Дати початку та завершення Кампанії вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.
  Шістнадцятиденний період кампанії охоплює наступні важливі дати:

  • 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок. Офіційно цей день був оголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1999 році.
  • 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
  • 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством.
  • 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями.
  • 5 грудня – Міжнародний день волонтера.
  • 6 грудня – Вшанування пам'яті студенток, розстріляних у Монреалі.
  • 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією.
  • 10 грудня – Міжнародний день прав людини.

  Цьогоріч девіз кампанії "Розфарбуємо світ в помаранчевий колір: покоління рівності виступає проти зґвалтувань".
  Метою цієї кампанії є привернення уваги громадськості до проблем зумовленого насильства. У рамках цієї міжнародної акції, з 25 листопада до 10 грудня, Будинок Уряду України буде підсвічено помаранчевим кольором у темну пору доби.
  Працівники відділу документів із гуманітарних наук ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка долучилися до цієї акції та підготували віртуальну книжкову виставку "Це має знати кожен...".
  СНІД, або Синдро́м набу́того імунодефіци́ту – важке інфекційне захворювання, спричинене вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), який вражає імунну систему людини, знижуючи при цьому протидію організму захворюванням.
  1 грудня з 1988 року відзначається як Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
  Синдром набутого імунодефіциту вперше було зафіксовано в США у 1983 році. Впродовж двох місяців хворий помер. Сьогодні за добу у світі чотириста тисяч осіб заражається цією хворобою. Сам по собі СНІД не є смертельною хворобою, але функціонування його вірусу в організмі впливає на імунну систему так, що навіть проста нежить може призвести до смерті людини.

ВІЛ передається:

  • через кров – при потраплянні крові чи інших біологічних рідин, що містять кров (сперма, виділення піхви, грудне молоко) від ВІЛ-інфікованої особи до здорової людини. Найчастіше цей шлях реалізується при ін'єкційному введенні наркотичних речовин брудними шприцами та голками, що вже використовувались іншими особами;
  • статевим шляхом – під час незахищених статевих стосунків, незалежно від того чи це вагінальний, оральний чи анальний секс;
  • внаслідок передачі вірусу від інфікованої ВІЛ матері до її дитини під час вагітності, пологів та годуванні груддю. Ризик інфікування зростає під час годування дитини груддю, при важкому перебігу хвороби у матері та складних пологах.

ВІЛ не передається:

  • при спільному користуванні побутовими речами, посудом, роботі в одному приміщенні;
  • у лазні та сауні;
  • під час поцілунків;
  • обіймах та рукостисканні;
  • при чханні та кашлі;
  • через поручні, дверні ручки, столи, стільці.

  За даними Європейського центру з контролю та профілактики захворюваності та Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров'я, регіон Східної Європи та Центральної Азії, до якого територіально належить Україна, єдиний у світі, де продовжує зростати кількість нових випадків ВІЛ-інфекції та смертей від СНІДу. У закладах охорони здоров'я під медичним наглядом перебуває 142076 ВІЛ-інфікованих громадян України.
  В Україні з початку 2020 року від СНІДу померло понад 700 осіб, з них три дитини. У вересні 2020 року в Україні офіційно зареєстровано 1515 нових випадків ВІЛ-інфекції. Найвищі рівні смертності від СНІДу зареєстровано у Дніпропетровській області, Одеській області та у Донецькій області.
  На сьогодні ВІЛ-інфекція поширена на всіх континентах і її поширення в світі носить назву пандемії ВІЛ/СНІДу. Загальна смертність у світі за весь час сягнула 32 млн випадків.
  Сьогодні на Чернігівщині діє Чернігівський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом, заклад, який надає медичну та соціальну допомогу ВІЛ інфікованим Чернігівської області відповідно до найкращих світових практик.
  Головним важелем у попередженні поширення ВІЛ-інфекції в країні є дотримання здорового способу життя, відмова від ризикованої щодо інфікування ВІЛ поведінки, насамперед вживання наркотиків, обов'язкове використання при статевих контактах засобів індивідуального захисту – презервативів. Свідоме ставлення до свого здоров'я забезпечить захист від СНІДу.

55.1 / 616М.2
Е 90
  Ефективні форми роботи з попередження епідемії ВІЛ/СНІДу серед дітей та молоді в Україні / Держ. ком. України у справах сім'ї та молоді [та ін.]. – Київ : [б. в.], 2002. – 149 с. : табл. – Бібліогр.: с. 86.

  Матеріали видання висвітлюють ефективні форми і напрями роботи з попередження епідемії ВІЛ/СНІДу серед дітей та молоді, які використовуються на сьогодні різними організаціями (державними, громадськими, міжнародними), досвід роботи соціальних служб для молоді з профілактики ВІЛ/СНІДу.
  Рекомендовано неурядовим організаціям, працівникам соціальних служб для молоді, правоохоронних органів, медичних закладів і установ, соціологам, педагогам, журналістам та всім, хто переймається проблемами профілактики ВІЛ/СНІДу в Україні.


55.1 / 616М.2
П88
  Пурік. О. ВІЛ/СНІД: знання і розуміння / О. Пурік, Гейдар Л. ; Укр. освіт. центр реформ. – Київ : АДЕФ-Україна, 2005. – 25 с.

  Видання є благодійним проєктом Української освітньої програми реформ.
  Текст буклету підготовлено за допомогою фахівців Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні – Олени Пурік і Лайми Гейдар.
  Автори наводять статистичні дані щодо захворюваності ВІЛ/СНІДом в Україні, інформують читача стосовно наступних питань:
- Як ВІЛ-інфекція може потрапити в організм?
- як ВІЛ-інфекція не може потрапити в організм?
- запобіжні заходи;.
- чи може ВІЛ-інфікована мати народити здорове немовля?
- лікування ВІЛ;.
- як перевірити, чи є в організмі ВІЛ?
  Це видання також містить контакти регіональних центрів профілактики та боротьби зі СНІДом.


55.1 / 616М.2
О-93
  Оцінка можливостей розвитку програм профілактики ВІЛ в середовищі споживачів ін'єкційних наркотиків / [О. М. Балакірєва, М. Ю. Варбан, О. О. Яременко та ін.] ; Центр "Соц. моніторинг". – Київ : [б. в.], 2003. – 229 с.

  У колективній монографії представлено результати дослідження щодо стану протидії епідемії ВІЛ/СНІДу серед споживачів та факторів, які впливають на ризик ВІЛ-інфікування, здійсненого у 20 містах України. Зроблена оцінка загальної кількості СІН, рівня охоплення їх профілактичними програмами, можливостей розширення охоплення з метою досягнення 60% цільової групи на рівні окремих міст та країни в цілому. Крім того додаються методика розрахунку бюджетів та соціологічний інструментарій для аналізу ситуації в середовищі СІН.
  Рекомендовано тим, хто приймає рішення з питань профілактики ВІЛ/СНІДу в Україні, фахівцям галузі соціальної політики, а також координаторам, менеджерам проєктів міжнародних, громадських, державних організацій, які працюють у цій сфері.


55.1 / 616М.2
Ш 64
  Ширдел. Г. СПИД. Первая мировая афера. Два афериста, которые портрясли мир! / Гор Ширдел. – Біла Церква : Олександр Пшонківський, 2010. – 91 с.

  У книзі на основі нової теорії патокомплексного процесу викладені інакші погляди на причини появи Синдрому Набутого Імунодефіциту (СНІДу). Вперше в історії медицини представлені наукові докази викриття загальноприйнятої теорії виникнення СНІДу, як першої світової афери. Одночасно запропонований практичний метод повної ліквідації даної патології.


55.1 / 616М.2
К 55
  Кобыща Ю. В. Молодежи о СПИДе / Ю. В. Кобыща, Е. П. Пурик-Бондаренко. – Київ : Здоров'я, 1993. – 32 с.

  Брошура присвячена виключно актуальній проблемі – боротьбі зі СНІДом. Тут прописана етиологія, клініка і діагностика цього захворювання. Особлива увага приділяється запобіганню передачі вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) статевим шляхом.
  Для широкого кола читачів.


55.1 / 616М.2
Б 80
  Бомбушкар И. С. В помощь ВИЧ-инфицированному, – я хочу, чтобы Ты жил! Т. 1 / Игорь Бомбушкар. – Киев : Издательство Бомбушкара, 2014. – 687 с. : фот. цв.

  Ця книга написана для людей, котрі хочуть змінити своє життя.
  Формування особистості Ігоря Бомбушкара – це тривалий і важкий щлях від сільського хлопчини з бідної сім'ї до професійного медичного співробітника. Це щлях приниження і втрат. І він, як ніхто краще демонструє необмежені можливості людини, яка чітко усвідомлює свої цілі і володіє впертим бажанням їх досягти.
  На прикладі свого життя автор доводить, що кожен має право на міцне здоров'я, успіх і розквіт, незалежно від нашого нинішнього стану і сили обставин. Характерною особливістю його вчення є цілісність думок,слів і дій.


55.1 / 616М.2
С69
  Соціально-економічні наслідки епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні: нові прогнози / [О.Балакірєва, Ю. Галустян, О. Яременко та ін.] ; Укр. ін-т соц. дослідж. – Київ : [б. в.], 2003. – 146 с.

  У книжці представлено аналіз сучасної ситуації щодо характеру та масштабів епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні,прогнозовані розрахунки стосовно можливих сценаріїв її розвитку, оцінку можливих демографічних та соціально-економічних наслідків епідемії для країни.
  Рекомендовано фахівцям у галузі соціальної політики, а також координаторам, менеджерам проєктів міжнародних, громадських, державних організацій, які працюють у цій сфері.


55.1 / 616М.2
А64
  Аналіз економічної ефективності проектів з профілактики ВІЛ/СНІДу в Україні / [О. Яременко, О. Балакірєва, О. Артюх та ін.] ; Укр. ін-т соц. дослідж., Лондон. шк. гігієни і троп. медицини. – Київ : [б. в.], 2003. – 99 с.

  Це видання представляє результати дослідження економічної ефективності конкретних проєктів в Україні, реалізація яких спрямована на профілактику ВІЛ/СНІДу.
  Висвітлюються методи аналізу економічної ефективності проєктів та використання математичних моделей. Крім цього пропонуються детальний огляд кожного проекту, аналіз вартості, оцінки економічної ефективності та факторів, які мали вплив на їх результати, а також основні висновки і рекомендації щодо підвищення якості подібних проєктів у майбутньому, розширення можливостей аналізу їх вартості та економічної ефективності.
  Рекомендовано тим, хто приймає рішення з питань профілактики ВІЛ/СНІДу в Україні, координаторам, менеджерам проєктів міжнародних, громадських, державних організацій, які працюють у цій сфері, працівникам соціальних служб для молоді, медичних закладів і установ, соціологам, журналістам та всім, хто переймається проблемами ВІЛ/СНІДу в Україні.


55.1 / 616 М.2
М77
  Моніторинг та оцінка ефективності проекту "Профілактика ВІЛ-інфекції серед підлітків та молоді південного регіону України" / [О. О. Яременко, О. М. Балакірєва, І. М. Пінчук та ін.] ; Держ. ін-т пробл. сім'ї та молоді, Держ. центр соц. служб для мол оді. – Київ : [б. в.], 2002. – 77, [2] с.

  Видання підготовлене в рамках спільного проєкту Державного центру соціальних служб для молоді з Дитячим фондом Організації Об'єднаних Націй (ЮНІСЕФ) в Україні "Профілактика Віл-інфекції серед підлітків та молоді Південного регіону України" за підтримки Фонду розвитку програм ЮНЕЙДС. Матеріали висвітлюють результати моніторингу та оцінки профілактичної діяльності центрів соціальних служб для молоді Південного регіону України 2001–2002. Розраховане на соціальних працівників, соціологів, які працюють за цим проєктом.


55.1 / 616М.2
М77
  Моніторинг та оцінка ефективності проекту "Профілактика ВІЛ/СНІДу серед молодих людей, які вживають наркотоки ін'єкційним шляхом" / [О. О. Яременко, О. М. Балакірєва, І. М. Пінчук та ін.] ; Держ. ін-т пробл. сім'ї та молоді. Держ. центр соц. служб для молоді. – Київ : [б. в.], 2002. – 70, [3] с.

  У виданні представлено методологію моніторингу та оцінки ефективності проєкту, дані оцінювання окремих видів діяльності на початковому етапі проєкту, результати базового, поточного та підсумкового оцінювання знань, ставлення та поведінки молодих людей, які вживають наркотики за допомогою шприца. Розраховане на соціальних працівників, соціологів, які працюють за цим проєктом.


55.1 / 616М.2
Л 93
  Люди и ВИЧ : кн. для неравнодушных / Междунар. Альянс по ВИЧ/СПИД ; ред. Е. Пурик. – 2-е изд. – Киев : Анна-Т, 2004. – 505 с.

  Міжнародний Альянс із ВІЛ/СНІДу – міжнародна недержавна організація, заснована в 1993 році для сприяння суспільним діям в боротьбі з пандемією ВІЛ-інфекції в країнах, що розвиваються. Їх підтримало більше 1150 таких же організацій в 40 країнах Африки, Азії, Центральної Європи і Латинської Америки для здійснення проєктів з профілактики, лікування і зниження шкоди, спричиненої ВІЛ. Тому, вони і видали серію схожих видань в різні роки, щоб детально висвітлити тему СНІДу громадськості.
  Під час створення цієї книги, були використані матеріали з Національного видання із СНІДу (Великобританія), надрукованого в 2003 році, а також матеріали багатьох національних і міжнародних організацій, узагальнено світовий та український досвід стосовно ВІЛ/СНІД,.
  Ця книга для людей різних вікових категорій та професій – всіх, хто хоче більше дізнатись про ВІЛ-інфекцію. В першу чергу, вона буде корисна людям, які живуть з інфекцією, їх близьким та рідним, співробітникам громадських та державних організацій, медичним та соціальним працівникам, вчителям, всім небайдужим.


55.1 / 616М.2
Л 93
  Люди и ВИЧ : кн. для неравнодушных / Междунар. Альянс по ВИЧ/СПИД ; ред. Е. Пурик. – Киев : Фарм-арт, 2001. – 350 с.

  Видання Міжнародного Альянсу із ВІЛ/СНІДу включає розділи, де розкриваються найактуальніші теми епідеміологічного захворювання ХХ – ХХІ століть. А саме: історія СНІДу, відношення суспільства до СНІДу, ВІЛ і законодавство, передача та діагностика ВІЛ. Автори видання наголошують, що користуватись ним як посібником для лікування можна лише в поєднанні з професійною медичною консультацією.


55.1 / 616М.2
О-93
  Оцінювання сучасного стану ранньої діагностики ВІЛ-інфекції у дітей, народжених ВІЛ-позитивними матерями / [Н. В. Котова та ін.]. – Київ : Фоліант, 2013. – 58 с. : табл. – Бібліогр. : с. 52–57.

  У дослідженні висвітлені сучасний стан і проблеми ранньої діагностики ВІЛ-інфекції у дітей, народжених ВІЛ-позитивними матерями. Проаналізований міжнародний досвід та наведені аргументи на користь упровадження сучасних методів, зокрема методу сухої краплини крові (СКК) з метою забезпечення якомога раннього виявлення ВІЛ у новонароджених та, відповідно, призначення антиретровірусної терапії, що дає змогу знизити рівень смертності дітей від ВІЛ-інфекції. Дослідження складається із чотирьох розділів, які послідовно висвітлюють усі аспекти ранньої діагностики ВІЛ-інфекції та оціночні розрахунки вартості впровадження методу СКК у національну систему лабораторної діагностики ВІЛ-інфекції. Дослідження розраховане на тих, хто приймає рішення з питань протидії ВІЛ-інфекції / СНІД, організаторів охорони здоров'я, керівників центрів профілактики та боротьби зі СНІД та всіх тих, хто працює в цій сфері.


Періодичні виддання:

  Кіслова В. Найвідоміші епідемії в історії людства / Вікторія Кіслова // Безпека життєдіяльності. – 2020. – № 6. – С. 14–17.

  Автор статті ставить за мету порівняти коронавірус з епідеміями, з якими стикалося людство за два тисячоліття своєї історії. Антонінова чума, чума Юстиніана, бубонна чума, іспанський грип, холера, чорна віспа, ВІЛ/СНІД, малярія, коронавірус – це ті вірусні захворювання, на які звертає увагу Вікторія Кіслова.
  Стосовно пандемії ВІЛ/СНІДу, походження якої досі точно невідомо, на сьогоднішній день стоїть у переліку смертельно небезпечних епідемій. Ця епідемія триває вже майже сорок років і встигла забрати життя 30 мільйонів осіб. На сучасному етапі розвитку медицини ліків, здатних повністю вилікувати це захворювання, не існує. Однак, при своєчасному початку лікування ВІЛ можна надовго відсунути момент переходу вірусу імунодефіциту в розвиток СНІДу, а отже і продовжити нормальне життя. У цьому ж році в ряді країн упроваджується для лікування хворих перший противірусний препарат. Який? Це, ви, можете прочитати в даній статті.


  Україна. Кабінет Міністрів.
  Про схвалення Державної стратегії у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року : розпорядження № 1415-р від 27 листопада 2019 року
// Урядовий кур'єр. – 2020. – 23 січ. (№ 13).

  Головною метою Стратегії визначено подолання епідемій ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу, вірусних гепатитів як глобальних загроз громадському здоров'ю та благополуччю населення. В документі зазначаються цілі та інструменти реалізації Стратегії.


  Україна. Кабінет Міністрів.
  Деякі питання надання послуг представникам груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ та людям, які живуть з ВІЛ : постанова № 497 від 12 червня 2019 року
// Урядовий кур'єр. – 2019. – 14 черв. (№ 111). – С. 12.

  У Постанові визначено правові нюанси обслуговування пацієнтів з ВІЛ, зокрема надання профілактичних послуг, їх фінансування тощо.


Підготувала Надія Заваліна,
бібліотекар відділу документів із гуманітарних наук

Повернутись
Поділитись: