Писаренко Георгій Степанович

Писаренко Георгій Степанович

13.11.2020
290

  12 листопада 1910 року на хуторі Скрильники Кобеляцького повіту Полтавської губернії в козацькій сім'ї народився Георгій Степанович Писаренко – вчений-дослідник у галузі механіки, академік АН УРСР, перший віцепрезидент АН Української РСР. Закінчивши семирічку в м. Беліки Полтавської губернії, Георгій Степанович розпочав свій шлях до вершин науки. Працювати почав у 17 років: спочатку робітником-ремонтником у Полтаві, а з 1929 року – на Уралі, у ковальському цеху Златоустівського механічного заводу. Відсутність фахової освіти компенсував самоосвітою. У 1936 році закінчив з відзнакою суднобудівельний факультет Горьківського індустріального інституту і працював конструктором на заводі "Красное Сормово".
  У 1937 році Георгій Писаренко був зарахований без іспитів до аспірантури Київського політехнічного інституту за фахом "Парові турбіни", за сумісництвом працював в інституті будівельної механіки (нині – інститут механіки ім. С. П. Тимошенка НАН України). З того часу розпочалася його плідна наукова та науково-організаційна діяльність у системі АН УРСР.
  У лютому 1941 року Георгій Писаренко успішно захистив кандидатську дисертацію на тему "Визначення прогинів і напружень у розмінних діафрагмах парових турбін". Під час Другої світової війни працював над розв'язанням проблеми підвищення міцності авіаційних двигунів.
  У 1944 році Георгій Писаренко обіймав посаду вченого секретаря Інституту будівельної механіки АН УРСР. Наукова робота вченого в цей період була пов'язана з дослідженням напруженого стану трубчастих колінчастих валів та інших деталей авіаційних двигунів. Результати цих робіт стали основою для докторської дисертації на тему "Вимушені коливання пружних систем з урахуванням розсіювання енергії в матеріалі", яку Георгій Степанович успішно захистив у 1948 році. Не полишаючи дослідів щодо коливань механічних систем, Георгій Писаренко з 1950 року почав займатися проблемою міцності металокерамічних матеріалів. У 1951–1966 роках він був призначений завідувачем відділу Інституту металокераміки та спеціальних сплавів АН УРСР. Відтоді вся наукова діяльність Георгія Степановича присвячена формуванню нового напряму в механіці – дослідженню міцності матеріалів та елементів конструкцій в екстремальних умовах.
  Г. С. Писаренко доклав багато зусиль, проявив усі свої організаторські здібності для створення нової інституції в системі АН УРСР. У 1966 році на базі сектору міцності Інституту проблем матеріалознавства АН УРСР було створено Інститут проблем міцності АН УРСР, який очолював Георгій Писаренко. Під керівництвом вченого тут знайшли розв'язання актуальні проблеми, які відбивали запити атомної енергетики, газотурбобудування, авіаційної, ракетно-космічної техніки та інших найважливіших галузей машинобудування.
  Георгій Писаренко виняткову увагу приділяв вихованню молодих учених і висококваліфікованих інженерів. Під його керівництвом та за його консультаціями підготовлено 180 кандидатів та 49 докторів наук, створено більш ніж 100 оригінальних установок. Він є автором понад 800 наукових публікацій, зокрема 60 монографій, підручників, посібників, довідників, низку яких перекладено англійською, французькою, японською, іспанською, чеською, польською мовами. Йому належить понад 50 винаходів. Понад три десятиліття Георгій Писаренко очолював кафедру опору матеріалів Київського політехнічного інституту, був головою спеціалізованої вченої ради при Інституті проблем міцності НАН України.
  Георгій Степанович та його учні безпосередньо розв'язували проблеми міцності матеріалів і конструкцій космічних літальних апаратів. Результати досліджень, які отримав вчений, були застосовані під час створення космічних апаратів "Восток", "Восход", "Союз", "Буран". Роль Г. С. Писаренка у створенні ракетно-космічної техніки була відзначена обранням його у 1977 році дійсним членом Міжнародної академії астронавтики.
  У 1969 році Георгій Писаренко заснував міжнародний науково-технічний журнал "Проблеми міцності". Приділяючи велику увагу редакційно-видавничій справі, він був головним редактором цього журналу та журналу "Доповіді АН УРСР".
  Георгій Писаренко працював над створенням вишівських підручників і довідкових посібників. У 1963 році у співавторстві з іншими вченими, враховуючи досвід багаторічних досліджень, створив оригінальний підручник з опору матеріалів. Про наукову і навчальну цінність підручника говорить той факт, що він витримав п'ять перевидань.
  Велика заслуга Георгія Степановича Писаренка в збереженні пам'яті про видатних учених. Завдяки його довгій та наполегливій праці в Україну повернулося ім'я видатного ученого-механіка, одного із засновників Української академії наук Степана Прокоповича Тимошенка.
  Багато сил і енергії віддав Георгій Степанович науково-організаційній роботі в системі НАН України. Був головним ученим секретарем, віцепрезидентом, членом, а останнім часом – радником Президії НАН України.
  Наукові досягнення вченого були відзначені державними нагородами, вітчизняними та міжнародними науковими відзнаками – орденами та численними медалями; присуджено високі звання – лауреата Державних премій України (1969 та 1980) і СРСР (1982), Заслуженого діяча науки України, золотих медалей Словацької академії наук та науково-технічного товариства Польщі; обрано Почесним соросівським професором.
  Ім'я Георгія Писаренка відоме не лише в Україні, а й далеко за її межами. Наукові досягнення його лишаються актуальними повсякчас. Наукова, педагогічна і громадська діяльність Георгія Писаренка – великого вченого, патріота України – високо оцінена Батьківщиною і науковою спільнотою.

  Писаренко Г. С. Опір матеріалів : підручник для вузів / Г. С. Писаренко, О. Л. Квітка, Е. С. Уманський; за ред. Г. С. Писаренка. – Київ : "Вища школа", 1993. – 655 с.

  У підручнику висвітлено основні питання опору матеріалів, що відбивають сучасний рівень науки і техніки. Викладено загальні методи визначення переміщень і метод сил, питання пружних коливань, розрахунки при повторно-змінних та ударних навантаженнях. Наведено елементи теорії тонкостінних оболонок, основи механіки руйнування, подано багато детально проаналізованих прикладів.


  Писаренко Г. С. Сопротивление материалов : учеб. пособие для вузов / Г. С. Писаренко, Б. М. Ружицкий. – Киев : "Вища школа", 1984. – 92 с.

  У навчальному посібнику подана методика проведення лабораторних робіт з опору матеріалів та обробка отриманих результатів дослідження. Проведено визначення фізико-механічних властивостей різних матеріалів та експериментально проведено теоретичні висновки у розрахункових формулах з опору матеріалів.


  Писаренко Г. С. Справочник по сопротивлению материалов / Г. С. Писаренко, А. П. Яковлев, В. В. Матвеев. – Изд. 2-е, перераб. и доп. – Киев : Наукова думка, 1988. – 736 с.

  У довіднику наведено дані з основних питаннь курсу опору матеріалів для вищих технічних навчальних закладів, а також дані результатів розрахунку найбільш типових елементів конструкцій.


  Бойко Ю. О. Архівна спадщина академіка НАН України Георгія Степановича Писаренка / Ю. О. Бойко, Т. В. Брязкало; Національна академія наук України, Національна бібліотека України ім. В. І. Вернадського, інститут архівознавства. – Київ, 2017. – 382 с.

  Запропоноване наукове видання вперше комплексно представляє реконструйовану архівну спадщину видатного вченого в галузі механіки, організатора науки, педагога, академіка НАН України Георгія Степановича Писаренка. Залучені та структуровані у вигляді наукового каталогу документи та подані ілюстративні матеріали є ґрунтовною джерельною базою для вивчення життєвого та наукового шляху могутньої постаті Г. С. Писаренка, його вагомого вкладу в розвиток і організацію науки, зокрема у галузі міцності матеріалів і конструкцій, історії розвитку механіки в Україні.


  Георгій Степанович Писаренко // Вісник НАН України. – 2001. – № 3. – С. 70–71.

  Наука України зазнала тяжкої втрати: 9 січня 2001 року пішов з життя видатний учений-механік, академік НАН України Георгій Степанович Писаренко. У цьому некролозі подано основні віхи його славетного життя та його наукова діяльність.


  Национальная академия наук Украины. 1918–2008 : к 90-летию со дня основания : [Г. С. Писаренко] / глав. ред. Б. Е. Патон. – Киев : Изд-во КММ, 2008. – С. 258, 261–263.

  Книга присвячена історії НАН України з часу її заснування. Вказані сторінки книги розповідають про наукову діяльність Г. С. Писаренка.


  Шаров І. Вчені України: 100 видатних імен : [Г. С. Писаренко] / Ігор Шаров. – Київ : Вид-во "АртЕк", 2006. – С. 305–308.

  У книзі розповідається про одного з видатних вчених України – Георгія Степановича Писаренка (1910–2001) – талановитого вченого, засновника наукових шкіл з проблем міцності матеріалів і елементів конструкцій та нелінійних коливань, патріота, творця, вчителя.


  Шаромова В. Українські фізики та астрономи : посібник-довідник : [Г. С. Писаренко] / Віра Шаромова. – Тернопіль : Вид-во "Підручники та посібники", 2009. – С. 146–147.

  У книзі розповідається про ученого-дослідника в галузі механіки, академіка, вчителя та громадського діяча, великого патріота України Георгія Писаренка. Як науковий діяч він знаний не лише в Україні, але і за її межами. Його праці з опору матеріалу перекладені багатьма іноземними мовами.


Підготувала Галина Коваленко,
бібліотекар відділу документів з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук

Повернутись
Поділитись: