Охорона здоров'я рослин

Охорона здоров'я рослин

10.11.2020
281

  Продовольча і сільськогосподарська організація офіційно оголосила про проведення ООН у 2020 році Міжнародного року охорони здоров'я рослин. "Рослини складають до 80% споживаної нами їжі, і виробляють 98% кисню, яким ми дихаємо. Водночас вони піддаються постійній і все більш серйозній загрозі з боку шкідників та хвороб. Щорічно до 40% всіх продовольчих культур у світі гинуть через шкідників і хвороби, внаслідок чого мільйони людей стикаються із загрозою голоду, а сільське господарство – основне джерело доходу малозабезпечених сільських громад – терпить серйозної шкоди. Ось чому заходи і дії, спрямовані на сприяння здоров'ю рослин, так важливі для досягнення цілей в галузі сталого розвитку", – пояснюють в організації.
  Зміна клімату і діяльність людини впливають на екосистеми, знижуючи біорізноманіття та створюючи сприятливі умови для шкідників рослин. Як не дивно, але на здоров'я рослин впливають міжнародні подорожі і торгівля, які за останні десятиліття значно зросли в обсязі і це дозволило шкідникам і хворобам швидко поширюватися по світу, завдаючи величезної шкоди місцевим рослинам і довкіллю.
  Захист рослин від шкідників і хвороб з економічної точки зору набагато ефективніший, ніж усунення наслідків повномасштабних надзвичайних ситуацій, пов'язаних зі здоров'ям рослин.
  Одним з головних заходів, що проводяться в Україні в межах Міжнародного року здоров'я рослин, є інформаційний проєкт з підвищення обізнаності "НЕ РИЗИКУЙ!". Заходи, що відбуваються під гаслом цього проєкту, спрямовані на мандрівників, туристів та комерційних перевізників, які привозять в Україну із-за кордону рослини, рослинні продукти та інші предмети високого ризику, виготовлені з рослинної сировини. Тож основна мета проведення таких заходів – висвітлення соціальних, екологічних та економічних наслідків завезення зараженої рослинної сировини або карантинних шкідників та хвороб до України. Плакати, буклети та бирки для багажу "НЕ РИЗИКУЙ!", створені за підтримки проєкту Твіннінг, відповідно до макета, розробленого Європейською і Середземноморською організацією захисту рослин, розміщуються у приміщеннях залізничних вокзалів, міжнародних автомобільних переходах нашої країни з метою підвищення широкої поінформованості громадськості про ризики переміщення рослин та пов'язаних з ними шкідливих організмів під час міжнародних подорожей. Водночас вони сприяють заохоченню громадян до відповідального поводження з рослинами та рослинними продуктами імпортного походження, адже карантинні шкідники, хвороби рослин, нематоди і бур'яни, потрапляючи в нові, більш сприятливі умови для розвитку, стрімко розмножуються, не мають природних ворогів, завдають більших втрат у порівнянні з місцем первісного існування. Це може завдати непоправної шкоди вітчизняному сільському господарству та довкіллю.
  Основні завдання міжнародного року: підвищення обізнаності про важливість здоров'я рослин для виконання Порядку денного в галузі сталого розвитку на період до 2030 року; привернення уваги до впливу рослин на продовольчу безпеку і екосистемні функції; обмін передовим досвідом у галузі підтримання здоров'я рослин і збереженні навколишнього середовища.
  Працівники відділу документів з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук підготували книжкову виставку "Охорона здоров'я рослин". У представлених на виставці книжках та статтях висвітлено питання лікування хвороб рослин, методи запобігання захворюванням і засоби захисту рослин.

  Бомок С. К. Стійкість бульб сортів картоплі проти сухої фузаріозної гнилі в умовах in vitro / С. К. Бомок // Карантин і захист рослин. – 2019. – № 11/12. – С. 25–28.

  У статті представлено результати дослідження визначення стійкості сортів картоплі проти сухої фузаріозної гнилі за умов штучного зараження в лабораторних умовах. Зроблено висновок, що за штучного інфекційного фону сорти картоплі ранньої групи стиглості мають більший ступінь ураження сухою фузаріозною гниллю, ніж сорти середньоранньої групи стиглості. Досліджувані сорти, що вирощені в умовах Полісся України, є високостійкими та стійкими проти сухої фузаріозної гнилі картоплі і можуть бути рекомендовані для вирощування у фермерських господарствах та для насіннєвих цілей.


  Буценко Л. М. Біотехнологічні методи захисту рослин : підручник / Л. М. Буценко, Т. П. Пирог. – Київ : Ліра-К, 2018. – 345 с.

  У підручнику висвітлено питання щодо виробництва та застосування біотехнологічних препаратів для захисту рослин від збудників хвороб та шкідників і підвищення врожайності рослин, а також використання методів біотехнології рослин для оздоровлення посадкового матеріалу та створення сортів, стійких до збудників хвороб, шкідників й абіотичних стресів. Проаналізовано історію розвитку біотехнологічних методів захисту рослин, наведено дані про сучасний стан виробництва й застосування біотехнологічних препаратів в Україні. Приділено увагу виробництву та застосуванню стимуляторів росту та мікробних добрив для підвищення продуктивності рослин, використанню поверхнево-активних речовин у рослинництві. Схарактеризовано методологію мікроклонального розмноження рослин та біотехнології отримання безвірусного посадкового матеріалу рослин, методологію генетичної трансформації рослин та описано методи отримання рослин, стійких до комах-шкідників, збудників бактеріальних, грибних та вірусних хвороб рослин.


  Буценко Л. М. Сучасні методи контролю збудників бактеріальних хвороб зернових і овочевих культур виду Pseudomonas syringae / Л. М. Буценко, Л. А. Пасічник, Ю. В. Коломієць // Карантин і захист рослин. – 2019. – № 9/10. – С. 1–5.

  У статті описано вплив на фітопатогенні бактерії виду Р. syringae мікробіологічних препаратів та речовин з еліситорною активністю, а також зроблено аналіз стійкості сортів рослин проти збудників бактеріальних хвороб цього виду. Зроблено висновок, що ефективним і економічно виправданим є застосування мікробіологічних препаратів й вирощування стійких проти збудників бактеріальних хвороб сортів зернових і овочевих культур.


  Марченко А. Б. Лісова ентомологія : навч.-метод. посіб. для освітньо-кваліфікац. рівня 6.130100 – бакалавр напряму підгот. Лісове і садово-паркове господарство / А. Б. Марченко ; Білоцерк. нац. аграр. ун-т. – Київ : КНТ, 2020. – 132 с.

  Навчально-методичний посібник призначений для виконання лабораторно-практичних занять і самостійного навчання та оцінки рівня знань студентів з дисципліни "Лісова ентомологія". У посібнику представлено морфологію, анатомію, біологію розмноження та розвитку, екологію і систематику комах, викладені діагностичні ознаки та розповсюдження найважливіших видів шкідливих комах лісу, дані щодо їх біології, екології та шкодочинності.


  Прігге Г. Грибні хвороби зернових культур / Г. Прігге, М. Герхард, І. Хабермайер // Агроном. – 2020. – № 3. – С. 78–88.

  У статті поряд із визначенням хвороб і схожих симптомів їх прояву детально описано біологію збудників захворювань. Запропоновано способи боротьби з цими захворюваннями в рамках інтенсивного рослинництва. Отримання високого і водночас якісного врожаю – результат успішного вирощування зернових культур. Коли урожай зернових опиняється під загрозою через небезпеку виникнення грибних захворювань, ключем до ефективної боротьби стає рання діагностика.


  Скляр В. Г. Екологічна фізіологія рослин : підручник / В. Г. Скляр ; за заг. ред. Ю. А. Злобіна. – Суми : Університетська книга, 2019. – 271 с.

  У підручнику висвітлено сучасні наукові дані про фізіологічні процеси, що становлять основу життєдіяльності рослин. Розглянуто реагування зелених рослин на довкілля й способи їхньої адаптації до несприятливих умов, викликаних як абіотичними, так і біотичними чинниками, а також ключові аспекти інтеграції фізіологічних процесів у рослинному організмі.


  Флористичне і ценотичне різноманіття у відновленні, охороні та збереженні рослинного світу : монографія / Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України ; [за заг. ред. С. М. Ніколаєнка]. – Київ : Ліра-К, 2018. – 474 с.

  Монографічне видання присвячено висвітленню актуальних проблем сучасної ботаніки та лісовідтворення. У статтях наводяться фактологічні матеріали про рослинний світ України. Розглядаються питання загальної флорології та фітоценології, синтаксономії, фітогеографії, заповідної геосозології, синфітосозології, дендросозології. А також інтродукції рослин, фітоінвазій та синатропізації рослинного покриву. Означено деякі спектри ботанічної та лісової освіти.


  Хохлов А. В. Розробка біосорбіційних композитів деструктивного типу для очищення ґрунтів, забруднених пестицидами / А. В. Хохлов, Л. Й. Хохлова, М. В. Титаренко // Наука та інновації. – 2020. – № 3. – С. 69–80.

  Зважаючи на інтенсивність ведення господарювання в Україні та наявний рівень забруднення ґрунтів, важливими є розробка та впровадження новітніх технологій очищення й відновлення забруднених агрохімікатами ґрунтів. У статті йдеться про дослідження фізико-хімічних, сорбційних та деструктивних властивостей біологічно модифікованих сорбентів на основі рослинних матеріалів для очищення ґрунтів від забруднення пестицидами.


Підготували:
завідувачка відділу документів з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук
Наталя Карбовська та бібліотекар Катерина Ворожбит

Повернутись
Поділитись: