Політика економічного зростання

Політика економічного зростання

29.10.2020
311

  Економічне зростання – це збільшення обсягів виробничих потужностей або валового національного продукту за умови повної зайнятості. Рівень економічного зростання належить до найважливіших показників, які характеризують розвиток народного господарства й використовуються при міжнародних порівняннях. Темпи економічного росту розкривають динамічні параметри економічного розвитку держави, її місце й історичні перспективи на інтернаціональній арені. Підтримка установлених темпів економічного зростання – це одне з основних завдань економічної політики державних органів будь-якої країни світу. Визначною умовою переходу до економічного зростання є побудова привабливого інвестиційного оточення в країні.
  На підтримку стабільного економічного зростання повинна бути спрямована монетарна політика держави. Вона має бути націлена на пожвавлення конкурентоспроможності вітчизняної економіки на засадах забезпечення фінансової стабільності як такого стану фінансової системи, за якого досягається повна задоволеність потреб суб'єктів господарювання у фінансових ресурсах.
  Важливим напрямом стратегічного економічного зростання є соціальна політика, яка повинна спрямовуватись на створення необхідних умов для підвищення добробуту населення країни, передусім шляхом ділової активності, стимулювання трудової та підприємницької діяльності, а на цьому підґрунті збільшення платоспроможного попиту.
  Працівники відділу документів з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук підготували віртуальну книжково-ілюстративну виставку "Політика економічного зростання". На виставці представлено книги та статті з періодичних видань, що розкривають сутність поняття "економічне зростання" та шляхи його досягнення.

  Антонюк В. П. Оцінка і пріоритети добробуту населення України / В. П. Антонюк, Л. В. Щетініна // Демографія та соціальна економіка. – 2019. – № 4. – С. 71–85.

  На основі статистичної інформації здійснено аналіз основних параметрів рівня добробуту населення в Україні за останні п'ять років. Схарактеризовано особливості аналізу добробуту населення України, які полягають у відсутності повної достовірної інформації щодо доходів населення. Метою статті є виявлення найгостріших проблем у забезпеченні гідного рівня життя українського населення та розробка адекватних напрямів соціальної політики у сфері підвищення його добробуту. На основі макроекономічних показників здійснено оцінку соціально-економічної політики, яка свідчить про позитивні зрушення в динаміці факторних доходів населення, однак вказує на звуження соціальної спрямованості державного бюджету. У сфері добробуту українців є багато невирішених проблем, для подолання яких обґрунтовано пріоритетні завдання соціально-економічної політики в контексті Цілей сталого розвитку. Встановлено, що неоднозначність оцінювання процесів у матеріальному становищі населення спричинена відсутністю повної інформації за статистичними даними, даними обстеження домогосподарств; відсутністю інформації про тіньові доходи. Оцінено соціально-економічну політику в Україні за розробленою авторами причинно-наслідковою моделлю. Розроблено та обґрунтовано напрями соціальної політики у сфері підвищення добробуту населення.


  Гаєвая О. Витоки держави загального добробуту / Олександра Гаєвая, Людмила Перевалова, Анна Гаряєва // Підприємництво, господарство і право. – 2019. – № 9. – С. 147–152.

  У статті розглядаються еволюції загальних теорій добробуту населення, опис і аналіз вже сформованих і дієвих різних моделей розподілу доходів у тому чи іншому суспільстві і головного організатора цього процесу – держави. Розглянуто історичні причини виникнення джерел добробуту, проаналізовано різноманітні точки зору видатних вчених на цю проблему у світі. Розкрито об'єктивний характер підвищення ролі держави в соціальній сфері індустріального суспільства, метою якого виступає не тільки боротьба з бідністю, а й підвищення рівня добробуту всього населення.


  Данилишин Б. М. Перспективи удосконалення монетарної політики України / Б. М. Данилишин // Фінанси України. – 2020. – № 2. – С. 7–24.

  У статті визначено, що внаслідок непередбачуваності загроз виникнення кризових явищ, ризиків ринкової неврівноваженості при застосуванні монетарних регуляторних механізмів надзвичайно важливим є поєднання грошово-кредитного регулювання з гнучкою політикою реформ державного фінансового управління. Мета статті полягає у визначенні науково обґрунтованих підходів до розроблення та впровадження збалансованої грошово-кредитної політики в Україні в межах середньострокового періоду.


  Зельдіна О. Р. Інвестиційна привабливість України в умовах сталого розвитку: проблеми та напрями модернізації : монографія / О. Р. Зельдіна ; НАН України, Ін-т екон.-прав. дослідж. – Київ ; Чернігів : Десна Поліграф, 2018. – 190 с.

  У монографії розглянуто детермінанти, що впливають на рівень інвестиційного потоку в Україні. Проаналізовано законодавство України щодо інвестиційної діяльності та сформульовано визначення інвестиційної привабливості України в умовах сталого розвитку. Розглянуто зарубіжний досвід правового забезпечення інвестиційної привабливості держави. Досліджено інвестиційну привабливість Донбасу як спосіб вирішення існуючих соціально-економічних проблем. Розглянуто питання забезпечення балансу публічних та приватних інтересів як основу підвищення інвестиційної привабливості України в умовах сталого розвитку. Запропоновано напрями модернізації інвестиційної привабливості України в умовах сталого розвитку.


  Іващенко А. Г. Сучасний стан, діюча практика та умови банківського кредитування малого та середнього підприємництва України / Алла Григорівна Іващенко, Оксана Олегівна Школенко // Економіка. Фінанси. Право. – 2019. – № 5. – С. 10–18.

  У статті дано оцінку сучасного стану малого та середнього підприємництва України та його значення в розвитку вітчизняної економіки. Проаналізовано умови кредитування цього сектору економіки банками України та проблеми, з якими він стикається.


  Ільєнко Н. Достатній рівень заробітної плати – ключовий елемент гідної праці / Н. Ільєнко, Ю. Спасенко // Україна: аспекти праці. – 2020. – № 2. – С. 12–19.

  У статті досліджено основні тенденції формування та здійснено аналіз динаміки заробітної плати у контексті становлення гідної праці в Україні з метою забезпечення належного рівня життя населення.


  Карлін М. Токсичні інвестиції: проблеми ідентифікації та обмеження / Микола Карлін // Банківська справа. – 2019. – № 1. – С. 13–22.

  У статті досліджено зміст та структуру такої нової економічної категорії, як токсичні інвестиції. Виявлені причини використання токсичних інвестицій в Україні та запропоновані напрями їх обмеження на державному та місцевому рівнях.


  Королюк Т. О. Теоретико-методологічні засади розробки правил монетарної політики / Т. О. Королюк // Економіка та держава. – 2019. – № 11. – С. 39–45.

  Досліджено генезис правил монетарної політики, їх переваги та обмеження у прийнятті управлінських рішень центрального банку. Виокремлено переваги та недоліки правила Тейлора, а також розглянуто його сучасні модифікації. Визначено етапи розробки правила монетарної політики та чинники, що впливають на ефективність використання. Відзначено, що правила в монетарній політиці України ще не стали звичним інструментом прийняття управлінських рішень. Обґрунтовано принципи розробки монетарних правил, зважаючи на світовий досвід та інституціональні особливості української економіки: забезпечення фактичного переходу на режим інфляційного таргетування; врахування у математичній моделі правила показника обмінного курсу; уникнення абсолютизації певного правила монетарної політики як "панацеї" від кризових явищ; забезпечення гнучкості у прийнятті управлінських рішень та синергетичного поєднання дискреційних заходів із монетарними правилами в умовах економічних чи політичних шоків; забезпечення відкритого та поступового переходу до використання правил, суспільної довіри до монетарної влади; забезпечення незалежності та прозорості політики НБУ.


  Посилення значимості монетарної політики в країнах Центральної і Східної Європи у посткризовий період і рекомендації для України / Центр Розумкова ; наук. ред. В. Юрчишин. – Київ : Заповіт, 2019. – 147 с.

  Цією аналітичною збіркою Центр Разумкова продовжує низку публікацій, присвячених складним і суперечливим глобальним процесам сьогодення і визначенню в них місця України. Нинішня ситуація в країні, яка стоїть на порозі довготривалого суперечливого виборчого марафону, обмежує можливості влади у пошуку шляхів зміцнення країни. Важливим є аналіз здобутків країн, яким у відносно короткий період вдалося не лише трансформувати соціально-економічне середовище, але й вийти на шлях стійкого розвитку. У цьому виданні, крім аналітичної доповіді Центру Разумкова, представлені позиції (у форматі авторських статей, зокрема дискусійного характеру) провідних вітчизняних фахівців стосовно складних економічних процесів посткризового економічного розвитку, як у провідних країнах світу загалом, так і успішних країнах ЦСЄ зокрема, а також висновки і уроки, які сприятимуть Україні у формуванні і втіленні успішних соціально-економічних трансформацій.


  Сазонець І. Л. Інвестування : підруч. для вищ. навч. закл. / І. Л. Сазонець, В. А. Федорова, А. Ю. Гладченко. – Львів : Новий Світ-2000, 2018. – 388 с.

  Підручник є одним із фундаментальних видань, яке підготовлено для вітчизняного читача і присвячено розгляду та аналізу інвестиційної діяльності. Книга містить відповіді на багато запитань, що можуть виникнути у спеціалістів, які планують розширити діяльність фірм, корпорацій, банків на міжнародні фондові, фінансові та товарні ринки. У роботі розглянуто засади інвестиційної діяльності, міжнародна діяльність на ринку фінансових інвестицій, інструментарій аналізу інвестиційного ринку, регулювання інвестиційної діяльності підприємств, установ та банків на інвестиційному ринку.


  Шкарлет С. М. Інноваційна політика та фінансове забезпечення : навч. посіб. / С. М. Шкарлет, В. П. Ільчук. – Чернігів : Брагинець О. В., 2018. – 477 с.

   У навчальному посібнику розглянуто сутність державної інноваційної політики. Її принципи та пріоритети, інституційне забезпечення та механізми реалізації.
  Розглянуто вплив інноваційної політики на результативність інноваційних процесів. Визначено особливості інноваційної політики на регіональному рівні та на рівні підприємств. Розглянуто проблеми фінансового забезпечення інноваційного розвитку національної економіки та шляхи їх вирішення. Визначена роль інтеграційних утворень у системі фінансового забезпечення інноваційного розвитку національної економіки. Розглянуто ризики інноваційної діяльності та ефективність інноваційної політики на різних соціально-економічних рівнях її реалізації.


Підготувала: завідувачка відділу документів з економічних, технічних, природничих та
сільськогосподарських наук Наталя Карбовська

Повернутись
Поділитись: