Пісенні скарби українського козацтва

Пісенні скарби українського козацтва

23.10.2020
335

  Відомо, що український народ протягом свого життєпису створив понад півмільйона українських народних пісень, хоча опубліковано лише неповних десять процентів. Серед них козацькі пісні займають особливе місце, бо висвітлюють життя значного прошарку української нації.
  Козацькі пісні тісно пов'язані з історією всього народу: вони оспівують героїзм захисників вітчизни, готовність молодих патріотів пожертвувати родинним затишком, і навіть життям – тому в піснях цього жанру важливе місце займають мотиви прощання з родиною, битви з ворогом та героїчної загибелі козака.
  Також в козацьких піснях підкреслена непокірність молоді, котра не хотіла закріпачення та обирала вільне життя, повне тривог і небезпек.
  В піснях цього циклу часто йдеться не про вчинки, а емоції героя – тужливий настрій самотнього, безталанного козака або горе покинутої коханим дівчини.
  Козацькі пісні відзначаються багатою палітрою художніх засобів, особливою мелодійністю, яка досягається зокрема і тонко підібраними рядками, римами та грою слів.

  Для перегляду перейдіть за посиланням.

Список використаної та додаткової літератури:
Книги

82.3(4УКР)
Г 29
  Гей, колись була розкіш-воля! : зб. патріот. пісень. – Харків : Фоліо, 2015. – 29, [2] с.

  З глибин сивих віків народна пісня несе в сьогодення думи й почуття, болі та сподівання українського народу. До збірки увійшли популярні та призабуті твори, що знайомлять з патріотичною стороною українського фольклору.


82.3(2=УКР)
З-21
  Закувала зозуленька. Антологія української народної творчості : пісні, прислів'я, загадки, скоромовки / упоряд. Н. Шумада. – Київ: Веселка, 1989. – 606 с.

  В антології вміщені кращі зразки традиційних жанрів української народної поетичної творчості, окремий розділ якої присвячений козацьким пісням. В умовах постійної боротьби проти соціального та національного гніту ці пісні стали своєрідним резонатором, що чутливо реагував на всі зміни в суспільному житті народу.


82.3(4УКР)
З-80
  Золоті ключі : укр. нар. пісні / авт.-упоряд. Роман Стецюк. – Київ : Музична Україна, 2011. – 436, [14] с. : ноти.

  До видання увійшли найбільш яскраві пісенні зразки унікального фольклорного радіоконкурсу "Золоті ключі", який проходив упродовж 1980-90-х рр.  Маловідомі, призабуті пісні, цікаві варіації поширених пісень, своєрідні за інтонаційним складом та ритмікою одноголосні мелодії, рідкісні багатоголосні зразки – такими були основні критерії відбору матеріалів для радіоперпедач. Пісні були розшифровані та впорядковані на прохання прихильників фольклору – професійних музикантів, аматорів, педагогів.
  Окремим розділом в книзі виділені соціально-побутові пісні, до складу яких входять, зокрема, і козацькі.


82.3(4УКР)
У 45
  Українські козацькі пісні : зб. / упоряд. Олійників О. С. – Одеса : Маяк, 2003. – 112, [1] с.

  У збірці зібрані пісні з півдня України, котрі свого часу співали і, мабуть, самі творили, як запорізькі так і чорноморські, дунайські, бузькі та задунайські козаки, котрі шанували своє коріння та пісенні традиції народу.


82.3(4УКР)
У 45
  Українські народні думи : у 5 т. / НАН України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського ; [редкол.: Г. А. Скрипник (голова) та ін.]. – Київ : ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, 2009.
  Т. 1 : Думи раннього козацького періоду / [упоряд.: М. К. Дмитренко, С. Й. Грица, Г. В. Довженок]. – 2009. – 855 с. : іл., ноти. – Бібліогр. в підрядк. прим.

  В книзі представлені рідкісні думи раннього козацького періоду, в котрих вчувається весь життєвий шлях козака: від проводів на Січ до смерті. Походи й битви, перемоги і поразки, втрата друзів і неволя, родина й кохання – все це лягло поетичними рядками на музику і долинуло до нас крізь віки.


398(=161.2)
У 51
  Улюблені українські пісні : з нотами / [упоряд. : Олена Баран, Т. Філатова]. – Київ : Філатова Т. Ф., 2016. – 148, [2] с. : іл. кольор., ноти.

  Для багатьох українців пісня – це більше ніж розвага. Це невід'ємна частина життя, що супроводжує людину в свята і повсякденних справах, в горі і радості.
  Співаник, до котрого увійшло понад сто пісень, є популярним виданням і в ньому в рівних частинах представлена народна творчість різних жанрів та з різних регіонів України. Серед них провідне місце посідають стрілецькі пісні та козацькі марші, такі як "Ой на горі та женці жнуть" (улюблена пісня Миколи Гоголя) та "Засвіт встали козаченьки" (авторство приписується Марусі Чурай), котрі є й досі актуальними. Їх популярність в сучасній України свідчить про нерозривний зв'язок, що поєднує сьогодення з овіяним славою минулим.


Ноти

Н0.02
У 45
  Українські народні пісні з нотами. – Київ : ВЕЛЕС, 2015. – 191 с.

  До нотного збірника увійшли козацькі пісні, в яких розкривається патріотизм, вірність в коханні та дружбі, чесність і справедливість, мужність і доброта. Шедеври пісенного фольклору, позначені геніальністю українського народу.


Н2.6(07)
Б 26
  Барська З. М. Барви української народної пісні : хрестоматія / З. М. Барська. – Тернопіль : Навчальна книга-Богдан, 2004. – 180 с.


85.92(4УКР)
Н 30
  Народна скарбівня : укр. нар. пісні / упоряд. В. Лобурака. – Київ : Музична школа, 2005. – 164 с.


Н0.02
П 34
  Пісенний вінок : укр. нар. пісні / упоряд. А. Я. Михалко. – Київ : Криниця, 2005. – 288 с.


85.941
С 72
  Співає український народний хор ім. Г. Верьовки. – Київ : Музична Україна, 2005. – 275 с.


Н3.36
У 45
  Українські та російські народні пісні під акомпанемент гітари / упоряд. В. О. Манілов. – Київ : Музична Україна, 1995. – 79 с.


Електронні ресурси

№ 1416
Ж 74
  Житинський Т. Козацькі балади / Т. Житинський. – Київ : [б. в.], 2012. – 1 ел. опт. диск (CD-DA).


№ 1578
Ж 74
  Житинський Т. Пісні козаків / Т. Житинський. – Київ : Наш формат, 2012. – 1 ел. опт. диск (CD-DA).


№ 712
У 45
  Українські народні козацькі пісні та думи = Ukrainian cossack songs and ballads. – Київ : Кацан В. М., 2008. – 1 ел. опт. диск (CD-DA). – (Золота колекція).


Підготували: Валентина Золотар, бібліотекар відділу мистецтв
та Катерина Мехеда, провідний бібліотекар відділу мистецтв

Повернутись
Поділитись: