Насильству немає виправдання

Насильству немає виправдання

15.10.2020
320

  Досить багато людей, над якими чинять насильство, не наважуються йому протистояти. Тим часом законодавство гарантує кожній особистості права та свободи й захист від їх порушення. Закон України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" передбачає і покарання осіб, які чинять насильство в сім'ї, і заходи щодо надання допомоги потерпілим.
  Ще донедавна проблема внутрішньосімейного насилля, особливо стосовно дітей, була закритою. Дані наукових досліджень показують, що насилля є досить значущою складовою внутрішньосімейних відносин. Результати досліджень проведених в 40 країнах, показують, що цькуванню і знущанням піддаються 8,6 – 45,2% хлопчиків і 4,8 – 35,8% дівчаток. Лише тепер суспільство починає усвідомлювати катастрофічні масштаби проблеми.
  Домашнє насильство – діяння фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають однією сім'єю, але не перебувають у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь. Статтею 126-1 Кримінального кодексу України домашнє насильство визначене, як умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров'я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи.

  Домашнє насильство поділяється на такі види:

  • Економічне насильство – форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.
  • Психологічне насильство – форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, зокрема щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
  • Сексуальне насильство – форма домашнього насильства, що включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, зокрема вчинені стосовно дитини або в її присутності.
  • Фізичне насильство – форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

  Щодо осіб, які вже вчинили насильство в родині або погрожують його вчинити, працівники поліції можуть вжити таких заходів:

  • винести кривдникові офіційне попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім'ї. Якщо кривдник таки вчинив насильство після винесення йому офіційного попередження, йому можуть винести захисний припис;
  • взяти на профілактичний облік осіб, схильних до вчинення насильства в сім'ї;
  • винести кривднику захисний припис і контролювати виконання вимог захисного припису.

  Для допомоги потерпілим від домашнього насильства діють спеціальні кризові центри, а також центри медико-соціальної реабілітації. Працівники кризових центрів надають інформаційну, психологічну, педагогічну, медичну, юридичну допомогу особам, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім'ї, а також тимчасовий притулок; повідомляють службі дільничих інспекторів поліції чи кримінальній поліції в справах неповнолітніх про виявлені факти реальної загрози застосування насильства в сім'ї або про факти вчинення такого насильства. В центрах медико-соціальної реабілітації жертв насильства в сім'ї постраждалим надають первинну медико-санітарну та психологічну допомогу, психіатричну допомогу певних видів, а за потреби працівники центрів скеровують жертв насильства в сім'ї на відповідне подальше лікування; організовують надання їм юридичних консультацій.
  За останній час почастішали випадки насильства у суспільстві. Працівники відділу документів із гуманітарних наук Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка підготували віртуальну книжкову виставку "Насильству немає виправдання".

67.99(4УКР)3 / 34С(С2)
Д 42
  Джужа О. М. Запобігання злочинам, пов'язаним із сексуальним насильством / О. М. Джужа ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. – Київ : Атіка, 2009. – 239 с.

  У монографії розглянуто соціальну природу і кримінально-правову характеристику злочинів, пов'язаних з сексуальним насильством, подано їх кримінологічний аналіз та кримінологічну характеристику осіб, які вчиняють сексуальне насильство.
  Висвітлено питання профілактики таких злочинів та визначено систему заходів запобігання злочинам, пов'язаним із сексуальним насильством.
  Для науковців та практиків правоохоронних органів України.


67.9(4УКР)3 / 34С(С2)
Д 66
  Домашнє насильство. Як захистити себе / Держ. ком. України у справах сім'і та молоді. – [Б. м. : б. в.], 2003. – 72 с.

  Вирішення ситуації насильства, правила письмового звернення до органів МВС чи прокуратури, до установ чи організацій, суду, як розв'язувати житлову проблему, поділ майна при розлученні, зразки документів. Все це можна знайти в цьому документі.


67.9(4УКР)3 / 34С(С2)
Д 66
  Домашнє насильство. Як захистити себе / упоряд.: М. Шкарлат, Р. Суслов. – Київ : Інтер Графіка, 2001. – 72 с.

  Юридичний довідник для жінок, що зазнали насильства з боку друга, співмешканця, чоловіка, колишнього партнера чи навіть дітей. Довідник був укладений на основі багаторічного досвіду роботи з жінками, що зазнали насильства.
  Мета цього довідника полягає в тому, аби дати надію на те, що ситуацію насильства можна вирішити.
  Видання підготовлено в межах Проєкту Winrock International "Громадські ініціативи у подоланні домашнього насильства та торгівлі людьми" за фінансової підтримки Державного Департаменту США, відділу міжнародної боротьби з незаконним обігом наркотиків та злочинністю згідно з грантом №S-OPRAQ-99-H-N005.


66.74 / 327.6
З-33
  Запобігання домашньому насильству і торгівлі жінками. – Київ : НІЧЛАВА, 2001. – 256 с.

  Ця книга – це своєрідний тренерський довідник, надійне джерело допомоги і практичних порад. З підручника можна отримати різноманітну сучасну інформацію з проблеми гендерного насильства над жінками, а також міжнародний досвід, який показує стратегії розв'язання цієї проблеми. Детальний опис методик і нестандартна форма подачі матеріалу зацікавить спеціалістів, які бажають зрозуміти і опанувати тренінгові техніки.
  Заняття, проведені за цим підручником, допоможуть побудувати в нашій молодій незалежній державі справді демократичне суспільство, що буде захищати права людини незалежно від її чи його статі і шлюбного статусу.


67.91/341
К18
  Кампанія Ради Європи боротьби з насильством проти жінок включно із насильством у сім'ї : підгот. до парлам. слухань "Сучас. стан та актуал. завдання у сфері попередження гендер. Насильства", Верхов. Рада України. 21 листоп. 2006 р. – Київ : 2006. – 93 с.

  Видання містить рекомендації щодо ухвалення або розвитку державних ініціатив, спрямованих на працівників різних сфер діяльності, що займаються проблемою насильства. Тут порушуються питання про роль державних органів у захисті неповнолітніх, про батьківські права і про дотримання права на приватне і сімейне життя, а також про захист інтересів неповнолітніх.


67.99(4УКР)3 / 34С(С2)
К 34
  Келлі Л. Розробка мінімальних стандартів щодо послуг, спрямованих на подолання насильства проти жінок: діагностичне дослідження : висновки : неофіц. пер. / Ліз Келлі, Дюбуа Л. – Страсбург : [б. в.], 2007. – 39 с.

  Автори цього видання виклали матеріали, присвячені мінімальним стандартам, які мають досягти/втілити уряди для того, щоб виконати свої міжнародні зобов'язання щодо докладання достатніх зусиль для розслідування випадків насильства та покарання правопорушників.


343(477)
К 82
  Кримінальний кодекс України. Чинне законодавство зі змінами та доповненнями станом на 20 травня 2020 року. – Київ : Центр учбової літератури, 2020. – 184 с.


67.9(4УКР)3 / 34С(С2)
М54
  Методично-інформаційний посібник по проведенню акції "16 днів протидії гендерному насильству" / [авт. тексту: Н. Овсієнко, К. Шендеровський]. – Київ : [б. в.], 2003. – 60 с.

  Щороку з 25 листопада по 10 грудня світова громадськість проводить всесвітню акцію "16 днів протидії гендерному насильству". Понад 1000 організацій та осіб з понад 100 країн світу беруть участь у цій щорічній кампанії, що закликає до припинення всіх форм насильства над жінками.
  Посібник розкриває поняття гендеру, рекомендує різні форми проведення заходів, акції щодо проведення Акції "16 днів протидії гендерному насильству", форми співпраці із засобами масової інформації.


67.9(4УКР)3 / 34С(С2)
Н60
  Ні – насильству в сім'ї. – Київ : АДЕФ-Україна, 2004. – 16 с.

  Видання буклету, підготоване за сприяння Міністерства України у справах сім'ї, дітей та молоді й Міністерства внутрішніх справ України, є доброчинним проєктом Міжнародної благодійної організації "Український освітній центр реформ", яка здійснює проєкт "Українська освітня програма реформ" за фінансової підтримки Місії Агентства США з міжнародного розвитку в Україні, Білорусі та Молдові.
  Видання ґрунтовно розкриває таке поняття, як "домашнє насильство", види домашнього насильства, як протистояти насильству, план особистої небезпеки та інформаційна підтримка.


88.3 / 15
П 84
  Профілактика психологічного насильства і маніпулювання свідомістю та розвиток критичного мислення в молодіжному середовищі : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (27-28 трав. 2004 р., м. Київ) / Акад. пед. наук України [та ін.]. – Київ : Український центр політичного менеджменту, 2005. – 316 с.

  Збірник матеріалів міжнародної конференції містить наукову інформацію та висвітлює практичний досвід із запобігання психологічному насильству, формування у молоді необхідних навичок особистісного зростання і протистояння негативному впливу структур та організацій, що використовують методи психологічного маніпулювання і контролю свідомості.
  Для психологів, педагогів, соціальних працівників, юристів та інших зацікавлених осіб.


88.6 / 371.015
Я 45
  Якименко С. І. Психолого-педагогічні засади виявлення та подолання насилля у підлітковому середовищі : навч.-метод. посіб. / С. І. Якименко, І. А. Хозраткулова. – Київ : Слово, 2015. – 231 с.

  Навчально-методичний посібник є узагальненням результатів наукового дослідження актуальної проблеми насилля у підлітковому середовищі. Чітко та у доступній формі пропонується психолого-педагогічна корекційна програма для підлітків, схильних розв'язувати конфлікти насильницьким шляхом. Посібник підготовлено відповідно до нових стандартів навчання студентів. У посібнику органічно поєднуються науково-теоретичний матеріал з практичними рекомендаціями. Це видання буде корисним студентам психологічних, педагогічних та соціальних факультетів університетів та спеціалістам, з практикою у соціально-психологічній сфері.


Підготувала Надія Заваліна, бібліотекар відділу документів із гуманітарних наук

Повернутись
Поділитись: